Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

+127
draganescu_simona2000
gabi-27
cata13lina
bubu85
crysty_45
Onna
ciucamona
dienutzababy
smihaelaviorica
Marry
ady_kat
adelina24
cld
sabinatudor73
danutac
carmen.anca
ivanoiuadela9
endo
corina78
lushca
firicel
tuki_cocu
gagaritz
Dragan mIOARA
tocaci edina
lotus nufar
Fraise
lovely_janette
anamariacris
gabi67
ladybird
aisha
solmizel
Nicoleta Irimescu
ribana
manus marioara
valih
Klaudiadenisa
Serban Valentina
valentina_32
lillyka
carina1
florina_1979_2007
mnarcisa
claras
Medi
Uca
cris_27
lorexa1987
myky7robc
anc@
hanna.
Mihaela 2010
Dionisia
dianavieru
Julie
scami
violeta25
monamoceanu
loredanacioby
romaya
silvia15121976
mihainiko
kuamy
diana_on
corilex
Iulia40
europolis
zylv
ileana cosanzeana
angells
dani_dani604
geany
teisoara
came_lia
bubu mic
andacoman
marlen372001
dandana
LYNDA
anca costan
iuliana72
alimami
sarahmihaela
DANIELA.I
ginab
Karina33
emi
Armeana
danadea
Dodo-pui
nicoletabaicu
geany20062006
elutzika
rucsy
marami
Dariaa
kittygreeneyed
ANCUTA
aidaalex
diana_roxana
maria_covacef
dina_dorina
cami26
Anna Succubus
Agatha
Giobsy
chrissart
fir.de.iarba
livia1981
Ana Maria
ionela stefan
ancabarbu
ioana soare
SilviaDumitrescu
Lali
Ania
adar
diada
Admina
Cristale
lorinaoo1
MihaelaT
viorica
Eva
cris69
little_light
131 participanți

Pagina 12 din 24 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Urmatorul

In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 05 Mar 2010, 5:00 pm

Multumesc iona. Asa cred ca am facut si eu. de fapt acum cred ca la cateva randuri am uitat. Am sa fac si o poza sa va dai cu parerea. Nu e foarte stramb, dar nici drept nu e. ce sai faci ? invatam ... invatam...
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Ana Maria Sam 06 Mar 2010, 7:36 pm

Lorexa, revin conform promisiunii, cu traducerea. Sper sa-ti foloseasca si astept poze cu boleroul tau. hug

Punct fantezie: nr. impar de ochiuri. Se lucreaza conform diagramei. Fiecare rand incepe cu un ochi de lant care inlocuieste primul piciorus, apoi cu modelul de dinaintea raportului („rap.”), se repeta raportul, se incheie cu modelul de dupa raport. In inaltime se lucreaza randurile 1-4 o singura data apoi se repeta randurile 3-4.
Proba: 19,5 ochiuri (picioruse)/11 randuri = 10/10 cm (cu firul respectiv si croseta nr.4,5)

Spatele: Se incepe pe 69 (77) 85 ochiuri de lant plus unul pentru margine si se lucreaza in punct fantezie. La inaltimea de 10 cm se creste lateral cate un ochi si inca de 4 ori la fiecare 2 randuri cate un ochi de lant/piciorus dupa cum cere modelul = 79 (87) 95 ochiuri (respectiv ochiuri de lant si picioruse). La inaltimea totala de 38 (38) 40 cm se lasa necrosetate in ambele parti lateral cate 13 (15) 17 ochiuri de model ( cu alte cuvinte se scad) apoi la randul urmator inca o data 13 (15) 16 = 27 ochiuri de model. La inaltimea totala de 40 (40) 42 se incheie lucrul

Fata - stanga: se incepe pe lant de 63 (67) 71 si se lucreaza in punct fantezie. La inaltimea de 3 cm se lasa in asteptare la stanga (nu se lucreaza) ultimele 8 ochiuri de model apoi la fiecare 2 randuri 3 x 7, 1x4, 2 x 2 si 5 x 1. In acelasi timp se lucreaza in partea dreapta a lucrului respectiv se creste si se scade la fel ca la spate. La inaltimea totala de 40 (40) 42 cm se incheie lucrul.

Fata - dreapta: se lucreaza simetric.

Manecile: se incepe pe 51 (51) 59 ochiuri de lant si se lucreaza in punct fantezie. La inaltimea de 20 cm se creste lateral cate un ochi apoi la fiecare 2 randuri de 7 ori cte 1 ochi dupa cum cere modelul = 67 (67) 75 ochiuri de model. La inaltimea totala de 37 cm se incheie lucrul.

Executie: Se inchid umerii, se monteaza manecile, se inchid partile laterale impreuna cu manecile.

Se finiseaza cu un rand de picioruse oarbe si un rand de picioruse in pasul racului (nu stiu daca asta este expresia corecta, se lucreaza la fel ca piciorusele oarbe dar invers, de la stanga catre dreapta)

PS Din cate imi dau eu seama este lucrat in picioruse simple reduse (se lucreaza la fel ca piciorusele simple dar se iau toate cele trei bucle de pe croseta intr-o singura repriza, nu in doua ca la piciorusele simple)

kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de lorexa1987 Dum 07 Mar 2010, 1:34 am

Ana Maria iti multumesc din suflet!!!

Un [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] in semn de recunostinta!

Abia astept sa incep lucrul...de luni!
kiss
lorexa1987
lorexa1987
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 36
Localizare : pe malul Dunarii
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de florina_1979_2007 Dum 07 Mar 2010, 9:07 pm

va rog ,am o fetita de 7 luni si vreau sa ii fac o rochita ma puteti ajuta nu stiu cum sa incep pina la model si pe cit sa incep ,fetita are 45 ,daca se poate o diagrama
florina_1979_2007
florina_1979_2007
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : ilfov
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de lorexa1987 Lun 08 Mar 2010, 10:58 pm

Ana Maria, revin cu proba... pentru bolero-ul al carui model ma chinuiam sa-l descifrez pana sa primesc ajutorul tau Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La unul din capete am uitat sa adaug ochiul de inceput, dar mi-am sesizat greseala si-mi era lene sa stric.

Sper sa revin curand cu produsul final!

Multe Merci

pupi
lorexa1987
lorexa1987
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 36
Localizare : pe malul Dunarii
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de carina1 Lun 08 Mar 2010, 11:27 pm

Salut!
Sunt incepatoare.
Am inceput sa lucrez o bluza, dar nu stiu cum sa lucrez manecile. Se inmulteste la croset ? In ce mod?
Help! ajutor
carina1
carina1
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de lorexa1987 Lun 08 Mar 2010, 11:37 pm

carina1 a scris:Salut!
Sunt incepatoare.
Am inceput sa lucrez o bluza, dar nu stiu cum sa lucrez manecile. Se inmulteste la croset ? In ce mod?
Help! ajutor

Uite aici Filmulet youtube.

Daca nu te lamuresti striga si una din fetele cu experienta te vor ajuta cu siguranta!
lorexa1987
lorexa1987
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 36
Localizare : pe malul Dunarii
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Ana Maria Mar 09 Mar 2010, 7:59 am

Multumesc, Lorexa, ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos. Multumesc mult si pentru floricele si spor la lucru!hug pupi
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de carina1 Mar 09 Mar 2010, 11:31 am

Salut!
Sunt începătoare.
Am început lucrul la o bluză, dar nu ştiu cum să ataşez mânecile şi nici cum să înmulţesc.
Ajutooooooooooooooor
Mulţumesc!
Carina


edit Ioana Soare: mesaj mutat de la "Bluze crosetate"
carina1
carina1
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de corilex Mar 09 Mar 2010, 2:14 pm

Buna fetelor as vrea sa fac aceasta rochie dar nu stiu cum sa o incep ma poate ajuta cineva,va multumesc.[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]]
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de scami Mar 09 Mar 2010, 2:53 pm

Si mie imi place rochia, insa am senzatia ca nu e prea usor de facut. zid
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 09 Mar 2010, 2:59 pm

scami a scris:Iti multumesc din suflet Mihaela T pentru ajutorul dat! Insa momentan sunt ocupata cu participarea la concursul de tricotat. Inca imi bat capul la model si am de postat si mesaje.
Am multe de spus, de intrebat, de facut, dar o sa ma descurc.
love

Cautand cev, am dat de filmulete, dar erau la resurse Embarassed

Cum scadem cand crosetam?
aici
alte filmulete

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de scami Mier 10 Mar 2010, 1:11 pm

multumesc pentru ajutor Mihaela! pupi
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty animale de plus crosetate

Mesaj Scris de lillyka Joi 11 Mar 2010, 12:44 pm

Stie cineva unde as putea sa gasesc modele de animale de plus crosetate? am gasit pe net poze cu ele gata facute, dar as vrea sa imi explice ce ochiuri si cate randuri...exact exact. Ca sunt incepatoare si vreau sa ii fac bebelusului meu ceva de mana, sa aiba de la mama lui.
lillyka
lillyka
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : internet
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 11 Mar 2010, 1:01 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

GAUGE:
20 sc + 27 rows = 4 in. [10 cm]. BE SURE TO CHECK YOUR GAUGE. When you match the gauge in a pattern, your project will be the size specified in the pattern and the materials specified in the pattern will be sufficient. If it takes you fewer stitches and rows to make a 4 in. [10 cm] square, try using a smaller size hook or needles; if more stitches and rows, try a larger size hook or needles.
STITCH EXPLANATION:
sc2tog (sc dec) (Insert hook into next st and draw up a loop) twice, yarn over and draw through all 3 loops on hook – 1 sc decreased
NOTES:
Rounds are worked in continuous spirals; do not join. Do not turn work at the end of each round.

HEAD
With A, ch 2.
Rnd 1: Work 6 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up each rnd.
Rnd 2: Work 2 sc in each sc around – 12 sc.
Rnd 3: *2 sc in next sc, sc in next sc; repeat from * around – 18 sc.
Rnd 4: *2 sc in next sc, sc in each of next 2 sc; repeat from * around – 24 sc.
Rnd 5: *2 sc in next sc, sc in each of next 3 sc; repeat from * around – 30 sc.
Rnds 6-10: Sc in each sc around.
Rnd 11: *Sc2tog, sc in each of next 3 sc; repeat from * around – 24 sts.
Rnd 12: *Sc2tog, sc in each of next 2 sc; repeat from * around – 18 sts.
Rnd 13: *Sc2tog, sc in next sc; repeat from * around – 12 sts.
Stuff firmly.
Rnd 14: Sc2tog around – 6 sts.
Fasten off. Sew on beads or felt circles for eyes. With 2 strands of floss, embroider a straight stitch ‘Y’ at center of face for nose.
BODY
Note: Body is worked beginning at lower edge.
With A, ch 2.
Rnd 1: Work 6 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up every rnd.
Rnd 2: Work 2 sc in each sc around – 12 sc.
Rnd 3: *2 sc in next sc, sc in next sc; repeat from * around – 18 sc.
Rnd 4: *2 sc in next sc, sc in each of next 2 sc; repeat from * around – 24 sc.
Rnd 5: *2 sc in next sc, sc in each of next 3 sc; repeat from * around – 30 sc.
Rnds 6-8: Sc in each sc around.
Rnd 9: *Sc2tog, sc in each of next 3 sc; repeat from * around – 24 sts.
Rnds 10 and 11: Sc in each sc around.
Begin stuffing firmly, add stuffing as work progresses.
Rnd 12: *Sc2tog, sc in each of next 2 sc; repeat from * around – 18 sts.
Rnds 13-15: Sc in each sc around.
Rnd 16: *Sc2tog, sc in next sc; repeat from * around – 12 sts .
Rnd 17: Sc in each sc around.
Fasten off, leaving a long tail for sewing to Head.
EARS (make 2)
With B, ch 2.
Rnd 1: Work 4 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up every rnd.
Rnds 2 and 3: Sc in each sc around.
Rnd 4: *2 sc in next sc, sc in next sc; repeat from * around – 6 sc.
Rnds 5 and 6: Sc in each sc around.
Rnd 7: *2 sc in next sc, sc in each of next 2 sc; repeat from * around – 8 sc.
Rnds 8 and 9: Sc in each sc around.
Rnd 10: *2 sc in next sc, sc in each of next 3 sc; repeat from * around – 10 sc.
Rnds 11-12: Sc in each sc around.
Rnd 13: *2 sc in next sc, sc in each of next 4 sc; repeat from * around – 12 sc.
Rnds 14 and 15: Sc in each sc around.
Rnd 16: *2 sc in next sc, sc in each of next 5 sc; repeat from * around – 14 sc.
Rnds 17-26: Sc in each sc around.
Fasten off, leaving a long tail for sewing to Head.
LEGS (make 2)
With B, ch 2.
Rnd 1: Work 6 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up each rnd.
Rnd 2: Work 2 sc in each sc around – 12 sc.
Rnd 3: Sc in each sc around. End off B.
Rnds 4 and 5: Join A. Sc in each sc around.
Stuff firmly.
Rnd 6: Sc2tog around – 6 sc.
Rnds 7 and 8: Sc in each sc around.
Fasten off, leaving a long tail for sewing to Body.
ARMS (make 2)
With A, ch 2.
Rnd 1: Work 6 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up each rnd.
Rnds 2-6: Sc in each sc around.
Fasten off, leaving a long tail for sewing to Body. Stuff firmly.
TAIL
With B, ch 2.
Rnd 1: Work 6 sc in first chain. Mark first st for beg of rnd; move marker up each rnd.
Rnd 2: Work 2 sc in each sc around – 12 sc.
Rnds 3 and 4: Sc in each sc around.
Rnd 5: Sc2tog around – 6 sc.
Stuff very lightly. Fasten off, leaving a long tail for sewing to Body.
FINISHING
Sew Head to Body. Sew Arms on either side of upper Body. Flatten Ears and sew to Head. Sew Feet on either side of lower Body. Sew Tail to lower back of Body.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 11 Mar 2010, 1:44 pm

Narcisa uite aici link lista cu abrevierile . Ca sa afli fiecare ce inseamna cauti pe youtube.
De ex. eu nu stiam fiecare denumire din engleza ce corespondent are in romana. Am intrat pe youtube si am dat cautare de ex. "single crochet" . Am vazut intr-un filmulet cum se realizeaza si mi-am dat seama ca este vorba de piciorusul mic. Asa am facut la fiecare denumire. Vezi ca denumirile difera la modelele explicate in engleza americana fata de cele explicate in engleza britanica. Uite aici lista cu diferentele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de valentina_32 Joi 11 Mar 2010, 2:09 pm

dragele mele sunteti veritabile albinute.eu acum incep sa ma dumiresc in ale crosetatului.voi sunteti fantastice.ma straduiesc sa fac si eu un amarat de fluturas dar nu-mi iese oricat incerc sa ma uit la filmulet.poate sa ma ajute cineva cu un text scris cu pasii ce trebuie facuti?multam fain de tot!
valentina_32
valentina_32
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : cenei nr.202
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 11 Mar 2010, 2:51 pm

NARCISA ,vrei sa ne inveti sa crosetam impreuna ,dar te rog eu nu stiu f.bine engleza, deci invatama cum sa trduc textul,vreau sa stiu ce fire folosesc si nr de croseta.Mutumesc mult
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 11 Mar 2010, 2:55 pm

Nu spune ce fir si ce numar de croseta, dar iti da mostra de picioruse care trebuie sa fie intocmai pentru a iesi iepurasul ca in poza: 20 de picioruse mici si 27 de randuri = 10/10cm
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 11 Mar 2010, 2:59 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 11 Mar 2010, 3:30 pm

Mesajul meu era pentru Lyluca.
Mai pe seara poate reusesc sa traduc

Asta era img
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 11 Mar 2010, 6:21 pm

aa, ok scuze atunci, am crezut ca ai pus modelul ca sa-l traducem. Embarassed
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 11 Mar 2010, 9:46 pm

Nu Ioana, as fi cerut asta. Am pus si poza in mesaj, dar nu stiu de ce nu a luat-o din prima. ar fi trebuit sa verific cum se vede Embarassed

Eu am inceput sa fac iepurasul, dar nu l-am terminat ca nu am gasit vatelina sa il umplu. Cred ca se poate face cu orice fel de ata si in functie de asta se alege si croseta.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 11 Mar 2010, 11:10 pm

Da , merge cu orice ata si croseta potrivita grosimii ei, dar in cazul asta trebuie recalculat tiparul si schimbat numarul de picioruse si de randuri in functie de mostra de lucru care se face la inceput. Altfel, daca este un fir mai subtire (de ex) decat in model, la 10 cm vor iesi mai multe picioruse si mai multe randuri decat in mostra data acolo. In cazul acesta si in conditiile in care se pastreaza cifrele din tiparul original, iepurasul va iesi mai mic. In unele cazuri nu se pastreaza nici acelasi raport intre picioruse si randuri si se modifica putin si forma. E un iepuras si nu conteaza foarte mult dimensiunea ( recalcularea asta fiind esentiala doar in cazul articolelor de imbracaminte) dar am intalnit foarte des nedumerirea "nu stiu de ce mi-a iesit asa de mic/mare , am respectat intocmai schema" (sau "am pus tot atatea ochiuri ca in model") si de asta am vrut sa explic.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Klaudiadenisa Joi 11 Mar 2010, 11:58 pm

buna ,fetelor..sunt noua pe site si as dori sa imi spuneti si mie ce inseamna TR ,Ch si restul..multumesc frumos..
HAT:
Dimensiune: 1 / 3 -6/18 luni (2 / 4) ani
Pentru a se potrivi Circumferinţa capului: cca 40/42 -44/46 (48/50) cm
Croşetat info: La începutul fiecărei runde cu tr, înlocuiţi 1. tr cu 3 CH si termina rotund, cu o st SL în 3. CH de la începutul anului rotunde. Croşetat în fiecare tr (nu în între)

Hat: croşetat 4 canale cu cârlig nr. 3 şi a crescut vechi şi face o buclă cu o st sl.
Runda 1: 12 TR croşetat în jurul loop-citit info croşetat!
Runda 2: Crochet 2 TR în fiecare tr = 24 tr
3a rotunde: croşetat 1 TR în fiecare tr = 24 tr
Runda 4: * 1 tr în fiecare din TR 2 prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 32 tr.
Runda 5: * 1 tr în fiecare din cele TR 3 primul, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 40 tr.
6a rotunde: * 1 tr în fiecare din cele TR 4 prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 48 tr.
7a rotunde: * 1 tr în fiecare din cele 5 TR prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 56 tr.
Runda 8a: * 1 tr în fiecare din cele 6 TR prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 64 tr.
9a rotunde: * 1 tr în fiecare din cele 7 TR prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 72 tr.
Runda 10: * 1 tr în fiecare din cele TR primele 8, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotund = 80 tr.
Terminare creşte aici pentru Dimensiune 1 / 3 luni
Runda 11: * 1 tr în fiecare din cele 9 TR prima, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până în runda terminat = 88 tr.
Finish creşte aici pentru SIZE 6 / 18 luni
Runda 12: * 1 tr în fiecare din cele TR primele 10, 2 tr în TR următor *, se repetă de la *-* până în runda terminat = 96 tr.
Toate dimensiunile: Continuarea rotunde, cu tr fără nici o creştere până la bucata măsurile de 13-14 (16) cm de la partea de sus. Croşetat 1 Runda, după cum urmează: 2 TR în fiecare tr 8a = 90-99 (108) TR pe rotund. Croşetat 1 Runda a tr fără nici o creştere şi va continua să croşetat 1 rundă de tr cu 2 tr în fiecare tr 6a (pentru dimensiunea mijloc 3 tr stanga pe rotund, după ultima majorare în loc de 6) = 105-115 (126) tr pe rotund.
Dantela de frontieră:
Runda 1: croşetat 4 CH (= 1 DTR), crochet 2 DTR Tog. -A se vedea sfaturi crochet sub rochie, 3 CH şi 3 Tog DTR în TR în primul rând, * Treci cca. 2 - 2.5 cm, crochet 3 DTR Tog. în TR următoare, 3 CH şi 3 DTR Tog .*, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului de rotunde şi de sosire cu un st SL în croşetat CH 4a la începutul rotunde.
Runda 2: croşetat 1 dc, în partea de sus a grupului DTR în primul rând, * 6 CH, 1 DC în grupul DTR următoare *, se repetă de la *-* până la sfârşitul anului rotunde şi termina cu 6 canale si 1 st SL în DC 1st de la începutul anului rotunde. Se taie şi coase thread-uri, pălăria cca măsuri. 18-19 (21) cm de la partea de sus.
Croşetat de flori: Crochet 2 margarete după cum sa explicat în cadrul rochie şi coase florile la pălărie.
Klaudiadenisa
Klaudiadenisa
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : spania
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 12 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 24 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB