Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ne afecteaza "criza" economica?

+30
nikycole
margelutamea
Dana 1979
Serban Valentina
mama4you
europolis
zylv
pepy24
Usagy
amnro
Giobsy
corilex
nicol
Tache Marilena
marlen372001
danae
AlinaJ.Bijoux
lora17
Medi
clodi
ciucamona
Doina
SilviaDumitrescu
stella
postoleirina
Admina
mihatm80
diada
geany
dariaoana
34 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Ne afecteaza sau nu, criza?

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_lcap7%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_rcap 7% 
[ 2 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_lcap14%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_rcap 14% 
[ 4 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_lcap43%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_rcap 43% 
[ 12 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_lcap36%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Vote_rcap 36% 
[ 10 ]
 
Total voturi : 28
 
 

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Giobsy Mier 17 Feb 2010, 3:31 pm

Dragelor, am fumat 25 de ani Si chiar mi-a placut. Dar mereu ma gandeam ca ar trebui sa le las. Nu reuseam. Imi gaseam mereu cate o scuza, iar cea mai des folosita era: "Am investit prea mult in tigari, nu pot sa le las tocmai acum..." e de ras, radeam si eu, dar nu era cazul.
Fiica mea, care are 17 ani jumatate, imi facea mereu teorie: sa le las, sa nu mai fumez, ca nu am vointa, ca nu sunt constienta etc.
Sotul meu fuma si el, dar daca eu m-as califica la profesionisti, el abia s-ar fi incadrat la tinere sperante. Fuma cam 7-10% din cat fumam eu.
Pe 7 ianuarie, la ora 17 am stins ultima tigara. E o victorie. Nu am mai fumat. Pur si simplu. Fara Nicorette, fara Zyban, fara gume, plasturi si alte prostii.
Nu stiu cum de reusesc sa nu fumez. Dar trec zilele una cate una, si cu fiecare zi fara tigara mai bifez inca o victorie.
Nu am avut o perioada de sevraj nicotinic foarte grea. Am avut noroc si a trecut destul de usor.
Nici sotul meu nu a mai fumat (dar pt el a fost simplu). Eu inca mai visez ca fumez si ma trezesc speriata. Am visat ca am furat tigara cuiva dintr-o scrumiera si am tras 3 fumuri pe furis. Penibil!
Am o colega de serviciu, fumatoare inraita, care a renuntat la tigari acum 3 luni, din motive de sanatate. Apoi am renuntat eu, iar dupa vreo 2 saptamani au mai renuntat 2 colegi din alte birouri.
Aici, pe forum, faptul ca nu am mai fumat a ambitionat-o si pe Silvia sa renunte la tigari.
Cred ca am lungit discutia cam mult. Scuze.
In concluzie: trebuie sa prindeti momentul cand puteti renunta la tigara. Daca trec 2-3 zile fara otrava, veti vedea ca sunteti multumite si mandre de voi si veti prinde curaj sa continuati.
Cand sunt intrebata daca m-am lasat de fumat, mi-e frica sa spun DA. Spun ca nu am mai fumat de ...zile. E un fel de a nu zice hop inainte de a sari. O sa pot spune DA, poate, peste cativa ani.
Va doresc sa prindeti momentul cel mai bun si sa renuntati la otravuri.
P.S. Teoretic, in 6 saptamani de nefumat ar fi trebuit sa economisesc aprox 120 Euro. Practic nu se vede nici o economie. De ce? Simplu: pentru tigari scoteam bani din piatra seaca, renuntam la multe lucruri minore, in aparenta, dar care acum imi aduc bucurie si satisfactie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mier 17 Feb 2010, 3:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : Corectat greseala mica de tot!)
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Medi Mier 17 Feb 2010, 4:40 pm

Da Doamneeeeeeeeeee sa ma pot lasa si eu... Toata admiratia pentru Giobsy, Silvia, danae si celelalte fete care v-ati lasat sau incercati sa va lasati... Adevarat e, criza e un motiv al naibii de bun! Si... Giobsy, MERCI ca ai scris mult, am citit si ce-a scris Silvia in alta parte (da' zau daca mai stiu unde...). Poate asa-mi intra si mie in cap... zid
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de clodi Mier 17 Feb 2010, 6:02 pm

Este foarte usor sa va lasati de fumat, totul tine de psihic, dependenta fizica trece cel mai repede.
Cand esti nervoasa fumezi o tigara, cand esti binedispusa fumezi o tigara, cand nu te poti concentra fumezi o tigara, cand esti relaxata fumezi o tigara, cand te ajunge oboseala fumezi o tigara, cand esti odihnita fumezi o tigara, cand esti singura fumezi o tigara, cand esti cu prietenii fumezi o tigara.... nu vi se pare ca sunt contradictorii situatiile in care exista nevoia de a fuma? De fapt sunt doar scuze pentru viciul acesta. Sunteti in stare sa faceti lucuri de 1000 de ori mai grele sau mai complicate si nu puteti sa va lasati de fumat? Si eu am trait aceeasi 'drama' cu lasatul de fumat ca nu o sa reusesc etc si etc si apoi am vazut ca e foarte simplu. Incercati!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de amnro Mier 17 Feb 2010, 6:28 pm

si eu m-am lasat de fumat acum 6 ani, dupa ce am fumat vreo 10. pur si simplu imi ajunsese, eram mai mult nefericita pentru ca stiam ca nu-mi face bine si ma gandeam si la viitorii copii, asa ca asta fost.

am citit luna trecuta o carte "in sfarsit nefumator" (am citit-o ca pe un roman, nu de nevoie) si m-am regasit mult in ea, asa cum eram acum 6 ani. cred ca daca as fi fumat inca, cartea m-ar fi facut sa ma las.

daca nu ati citi cartea si vreti sa incercati, pot sa v-o trimit pe email.

in rest, politica de criza e simpla: avem bani cumparam, nu avem bani nu cumparam.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Giobsy Mier 17 Feb 2010, 8:41 pm

Revin pe acelasi subiect, sper sa nu plictisesc. Mi-am amintit o chestie oarecum hazlie: cand Georgia, fiica mea, era in clasa a V-a a intrat in echipajul "Sanitarii priceputi" din scoala. A activat vreo 3 ani, pe langa multe alte activitai si preocupari. Cand a intrat in clasa a VIII-a am rugat-o sa renunte la aceasta activitate, pentru ca urma un an destul de greu. Dar mi-a zis cu repros si sarcasm din belsug:
"Trebuie sa continui. Trebuie sa invat cat mai mult. Maine-poimaine o sa faci un infarct de la tigari si cine o sa-ti acorde primul ajutor?"

Ce era sa mai spun? Am ras manzeste si peste 3 ani am renuntat la tigari. Sper ca nu e prea tarziu.
Va pooop de noapte buna!
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Usagy Joi 18 Feb 2010, 6:30 pm

Wow, ce multa lume sufera din cauza tigarilor. Imi pare bine ca nu m-am apucat niciodata de fumat. Altfel acum cred ca ajungeam sa fumez 10 pachete pe zi la nesimtitii astia de angajatori. As zice sa nu va angajati niciodata la multinationale, in productie, acolo unde aveti multe termne limita, presiune, oameni care tipa la voi. Dar fiecare cu norocul presupun. Am inceput sa-mi doresc sa lucrez ca vanzatoare de haine, sau prin vreun birou la stat. Sa vin pe la 5 PM acasa , sa am timp sa ies la un ceai cu prietenele sau la o plimbare cu prietenul. Sa nu arat la nici 30 de ani ca o femeie la 40 + ,sa am si o viata personala, timp pentru micile placeri ale vietii. Asa, probabil imi ramane sa astept sa mor....ca pensia oricum nu o mai apuc .

Scuze de mesajul deprimant, azi am aflat ca pentru 0,75 puncte nu imi acorda nici o marire de salariu. Sa zic mersi ca nu ma dau afara nu ? rade
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de pepy24 Dum 21 Feb 2010, 11:20 pm

buna
recunosc e destul de greu pe criza, dar ma descurc, mai ales ca stau la mama acasa si pe deasupra si la tara.
e super!
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de zylv Dum 21 Feb 2010, 11:23 pm

e super,pt ca-ti poti creste fata intr-un mediu mai sanatos
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de europolis Dum 21 Feb 2010, 11:26 pm

Ma si eu sufar din cauza tigarilor dar imi plac......la nebunie. Nici nu mi-am propus sa ma las vreodata, le ador.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de pepy24 Dum 21 Feb 2010, 11:29 pm

daaaa, eu am viciul cafelei, nu pot fara ea !
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de zylv Dum 21 Feb 2010, 11:29 pm

si mie imi placea sa fumez.savuram fiecare fum,dar acum un an si cateva luni am zis ca ajunge cat m-am intoxicat.si le-am lasat .nici nu-ti dai seama ce diferenta e.n-as mai pune asa ceva in gura pt nimic in lume
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de pepy24 Dum 21 Feb 2010, 11:31 pm

nu am incercat niciodata sa fumesz, nici din curiozitate, dar cafeaua, ma zapaceste , pana si mirosul
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de zylv Dum 21 Feb 2010, 11:35 pm

si mie imi place cafeaua foarte mult,dar ma limitez la o cana pe zi.si aia bauta dimineata.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de pepy24 Dum 21 Feb 2010, 11:37 pm

da, dimineata o ceasca, rar a doua ceasca la pranz.....
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de zylv Dum 21 Feb 2010, 11:40 pm

parca mi-ai facut pofta de o cafea.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de pepy24 Dum 21 Feb 2010, 11:42 pm

uau!
eu nu, am baut deja 2 astazi!
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de europolis Dum 21 Feb 2010, 11:59 pm

Ce te-a determinat sa te lasi, ca pe mine nimic nu ma determina si am ceva ani...
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de mama4you Lun 22 Mar 2010, 12:23 pm

OFF....TOTI AVEM VICII.....SI NU RENUNTAM ASA USOR LA ELE.....E CA SI CUM AI ZICE...DACA IMI IEI SI ASTA...MAI BINE DAM SI SFOARA SI SAPUNUL!

Eu una pe vremea asta am inceput tot mai intens sa fac economii....nu ca m-as ajunge si asa....dar pentru ca imi place sa creez....in loc sa cumpar cadouri...le confectionez singura! ....apoi cand merg la magazin...lista e sfanta....stiu la orice ora ce imi lipseste din casa...si cemai poate sa astepte....apoi daca e ceva de reparat sau imbunatatit....facem si eu si sotul meu...scutim mana de lucru....si tot asa! Criza asta ne omoara.....
mama4you
mama4you
helper
helper

Numarul mesajelor : 74
Localizare : paulesti-prahova
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 28 Mar 2010, 8:25 pm

Stiu ca va este greu pe timp de criza. De aceea vin in intampinarea vostra si va fac o invitatie la o oportunitate de afaceri in domeniul telecomunicatiilor. De oriunde ati fi din tara, gasesc eu cum sa va trimit la cel mai apropiat oras de voi, sa vedeti despre ce este vorba. Poate sotii daca voi nu aveti timp. Sau copiii vostri care au terminat o facultate si nu-si gasesc ceva de lucru pe placul lor. Nu va obliga la nimic o astfel de participare. Vedeti despre ce este vorba si eventual transmiteti informatia mai departe daca nu vreti sa va implicati. Este o activitate ce se face in timpul liber. Cu timpul cand veti ajunge la un venit de peste 500 de euro pe luna puteti sa va lasati de servicii si sa nu va mai frece sefii la icre cum vor muschii lor.
De exemplu maine este la Ploiesti, la Casa Corpului Didactic, la ora 18. Vin si eu de la Campina. Ce forumiste sunt din Ploiesti, ( PE SILVIA AM INVITAT-O PERSONAL wink ) sau aveti rude aici in Ploiesti, pe care doriti sa le ajutati, puteti lua legatura cu mine pe PM . Este o ocazie sa ne si cunoastem si este si o oportunitate de a va salva din criza asta nenorocita. Atentie! Cine doreste sa participe maine la Ploiesti, trebuie neaparat sa ia legatura cu mine ca se intra pe baza de invitatie! Este tabelul pus pe usa! Pot face invitatiile pana cel tarziu ora 15. Astept sa ma contactati.
Va doresc o seara placuta!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Tache Marilena Joi 01 Apr 2010, 8:48 am

Felicit pe aceasta cale toate fetele care m-au contactat. Astept sa primesc semnale pe PM si de la fetele din afara . Afacerea se dezvolta la nivel mondial si oriunde ati fi stabilite, in strainatate, puteti devolta afacerea acolo. E o afacere simpla, frumoasa si ies bani la fel de frumosi. Depinde de implicarea fiecareia si daca mai este ajutor si din partea sotului este nemaipomenit. Totul se invata, nu va fie teama. Sunt traineri specializati care asta fac, va invata afacerea de la A la Z, gratuit! Trebuie numai sa va doriti sa deveniti independente financiar! Sa va doriti mai mult decat aveti si sa nu mai stati cu frica ,,daca ma da maine afara patronul ,ce fac?"
Astept s-o facem lata la Suncuius, in ultima saptamana din iulie. Ar fi nemaipomenit sa ne intalnim cat mai multe forumiste( se merge cu familia), sa socializam, sa ne distram, sa invatam din experienta fiecareia si sa invatam sa facem afacerea impreuna. Nu va temeti ca nu este loc, locatia are peste 4000 de locuri!!!! Incapem toate fetele de pe forum. Haideti sa ne unim si sa demonstram ca suntem o forta impreuna! Ati intrat pe acest forum din dorinta de a invata cat mai multe. Cum ati invatat sa tricotati, sa crosetati sau sa faceti oricare minunatie de pe acest forum asa puteti invata sa faceti si bani! De cate ori ati stricat un lucru pana v-a reusit? V-ati dorit sa-l faceti si l-ati facut. Asa este si initierea in afacere, la inceput mai schiopatat dar si cand o sa inceapa sa se umple cardul cu banuti sa vedeti ce bine va v-a fi atunci. SUCCESUL ESTE UN JOC. CU CAT IL JUCATI DE MAI MULTE ORI, CU ATAT VETI CASTIGA DE MAI MULTE ORI. SI CU CAT VETI CASTIGA DE MAI MULTE ORI CU ATAT VETI JUCA MAI BINE!!!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Joi 01 Apr 2010, 10:29 am

Tache Marilena a scris:Felicit pe aceasta cale toate fetele care m-au contactat. Astept sa primesc semnale pe PM si de la fetele din afara . Afacerea se dezvolta la nivel mondial si oriunde ati fi stabilite, in strainatate, puteti devolta afacerea acolo. E o afacere simpla, frumoasa si ies bani la fel de frumosi. Depinde de implicarea fiecareia si daca mai este ajutor si din partea sotului este nemaipomenit. Totul se invata, nu va fie teama. Sunt traineri specializati care asta fac, va invata afacerea de la A la Z, gratuit! Trebuie numai sa va doriti sa deveniti independente financiar! Sa va doriti mai mult decat aveti si sa nu mai stati cu frica ,,daca ma da maine afara patronul ,ce fac?"
Marilena, eu nu stiu ce fel de "afaceri" faceti voi pe PM. Nu inteleg cum poate cineva sa se lase cooptat in asa ceva, cand citeste niste promisiuni incredibile. zid Si sistemul asta (gen reprezentantii de la Avon, eu am un sef pe cap, el are alte 3 nivele deasupra, castigul e in functie de cati ciumpalaci ai sub tine si cat vand ei...) mi se pare o mare aiureala, numai vorbarie si spalat pe creier. Nu mi-o lua in nume de rau, dar dispretuiesc genul asta de "afacere". Dar sa promiti unor persoane castigurile de pe lume, stand acasa si muncind cand vor si "cardul li se va umple de bani..." imi suna a sarlatanie (fara sa te jignesc, dar e plin netul de aiureli din astea).
Ce e in neregula cu muncitul "la patron" daca negociezi un salariu si un program si se respecta contractul? Ce e in neregula sa primesti pe luna, in functie de cate studii sau experienta anterioara ai? Nu zic ca toti "patronii" sunt buni sau ca toti angajatorii de la stat, rai sau nu zic ca e rau sa ai propria ta afacere, dar sa promiti imbogatiri peste noapte, cu experienta 0 si munca flexibila... sa fim seriosi. A mai postat cineva "afacerea cu plicurile" si l-am usuit, cateva forumiste, cu foc. Astea si capsunaritul sunt utopii, pentru romani naivi. Isi imagineaza ca merg acolo la conditii decente si munca la fel ca in Romania si cand colo conditii de toata jena si munca pe branci... Este relativ ok (d.p.d.v. al administratorului) daca iti cer alte persoane aceste informatii si le dai pe PM, dar daca aud ca trimiteti (alte persoane sunt vizate, de asemenea) PM-uri gratuite si necerute, pentru a coopta membrele forumului in "secte" afaceriste, vei primi o banare, cu parere de rau.

____________________________________________________________________________________________________________________
Nu mai stiu la ce subiect spunea cineva ca: aceasta criza este praf in ochi, o metoda a angajatorilor de a-si reduce personalul. Va asigur ca exista criza, in marea majoritate a tarilor si se simte acum, aproape la orice nivel. Normal ca cei saraci pot pierde mult mai mult decat bastanii, care doar nu-si permit un Maserati nou ci unul second... Dar criza e la noi, e si in State (inca) si acuta la greci, spanioli, in tari care-si bazau economia mai mult pe turism. De ce credeti ca angajatorii ar da afara daca le-ar merge bine afacerea? Pai nu ai nevoie de oameni ca sa functionezi, sa scoti mai multi bani? Doar nu o sa munceasca "patronul" in locul celor disponibilizati. Si statul de unde sa dea, daca nu are? E criza economica, totul merge ca un bulgare de zapada, se mareste; si toate au legatura intre ele. Bugetarii vor mariri de salariu, dar fonduri nu sunt, nu mai bine si-ar vedea de servici si s-ar ruga sa aiba unul, in continuare? Cum sa inghete anul scolar, cat ar costa bugetul invatamantului nebunia asta? Nu zic ca nu fura mai marii tarii, dar nu au creat ei criza? In Grecia cine a adus tara in faliment, sau Spania de ce are somajul cel mai mare din Europa (nu mai stiu sigur, dar acum cateva luni asa era)? Si da, urasc sistemul si guvernantii, la fel de mult ca oricine. Apopo de invatamant am ramas uimita de teancurile de dosare intocmite pentru grupa mica, de la gadinita.... 10 bibliorafturi pline pentru 5-6 luni de invatat sa faca la wc, de cantecele si jocuri... zid Birocratie pana in panzele albe. Inteleg ca sunt bataie de joc salariile profesorilor, doctorilor, dar in perioada asta chiar nu e loc de egoism, ar trebui sa ne unim sa trecem de criza, nu sa ne bucuram pentru 2 luni de salariu marit si apoi sa fim dati afara... Intratul tarii in faliment e mult mai rau decat situatia actuala din Romania si nu cred ca suntem departe, la cate minciuni de zic bravii conducatori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 01 Apr 2010, 11:18 am

ADMINA , sunt de acord cu ce spui tu . Chiar inainte de a scrie tu pe FORUM i-am cerut pe PM mai multe explicatii despre ceea ce a vrut sa spuna Forum.I-am spus de aftfel ca nu este vorba sper de un nou CARITAS sau ceva asemanator. Sa ne dea mai multe explicatii pe Forum ,oamenii in vremuri tulburi paradoxal in era interneturlui nu se mai informeaza nu mai citesc ,ba uneori nu cred de oameni de specialitate ,de reviste in domeniu economic. Da este adevarat cu ce soui cel mai mare somaj este in Spania. Sigur ca da este criza economica plecata acum doi 2-3 ani din AMERICA ,( de la credite date cu foarte mare usurinta de bancheri ,fara garantii de nici un fel )apoi extinzindu-se in toata lumea. GRECIA, a raportat Uniunii EUropene indicatori macroeconomici falsi si uite unde a ajuns Nu trebuie sa intram in panica,dar trebuie sa fim realisti si mai ales informati. Pe asemenea fond de saracie si incultura s-au facut afaceristi de carton si multimiliardari.
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Tache Marilena Joi 01 Apr 2010, 1:51 pm

Dragele mele, imi pare rau ca din prea mult entuziasm nu am fost coerenta in explicatii. Nu este niciun fel de sarlatenie, Caritas sau ce vreti voi. Nu se vand alifi sau cine stie ce minune. Este un serviciu de telefonie, nou, aparut la noi in tara. Daca recomanzi acest serviciu si omul isi face abonament, esti platit pentru asta. Ai procent din factura respectivului atata timp cat acesta isi plateste abonamentul. Nimic mai simplu. Ponderea celor care adera la aceasta telefonie sunt persoane juridice deoarece isi reduc cheltuielie cu telefoanele la jumatate fata de telefonia traditionala, ca sa-i zic asa.
Intentia mea nu a fost alta decat sa vin cu o mana de ajutor pentru cele care au nevoie. Este o modalitate de a mai aduce un venit suplimentar in casa, pe langa salariu. Cred ca s-a inteles gresit ce am scris cu litere mari. Este o metafora, se mai numeste si legea consecventei si se traduce prin faptul ca cine munceste cu daruire are si rezultate bune. V-ati gandit prea departe, imi pare rau!
Valentina, ma scuzi ca nu ti-am raspuns la PM dar sunt ,,blocata,,
Admina chiar imi pare rau ca te-am suparat. Eu raspund pe PM numai daca mi se solicita acest lucru. Si eu am serviciu si lucrez la patron, pana la ora 18, in fiecare seara. Dar faptul ca am gasit o solutie ca sa mai fac un ban in plus si sa mai spun si la alte fete, am considerat ca e OK, de vreme ce ne-am format aici ca o familie. Am postat la topicul unde fetele chiar au cerut solutii si nu am facut altceva decat sa ofer o solutie. Chiar n-o sa se mai repete, nu vreau sa stric aceasta relatie frumoasa cu fetele de pe forum. Daca poti, sterge postarea care am facut-o mai inainte. A fost o inspiratie proasta ,de moment.
Va doresc un Paste Fericit alaturi de cei dragi!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Dana 1979 Mar 10 Aug 2010, 2:50 am

La mine fetelor e alt fel sotul meu are un serviciu foarte bine platit si peste program mai face si ciubucuri,ne platim cheltuielile,mancam,mai cumparam si haine,dar cel mai important lucru mai pot pune ceva deoparte.Sper sa nu se inrautateasca treaba pt. ca e foarte multa lume somera si nu ai din ce trai.Eu sunt o fire mai sensibila si incerc sa dau si la alti din putinul meu.Imi doresc ca sotul meu sa fie sanatos pt. ca datorita lui avem de toate,iar de 8 ani de cand suntem casatoriti nu am dus lipsa de nimic.
Dana 1979
Dana 1979
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/08/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de margelutamea Sam 27 Noi 2010, 3:10 pm

Tot citind ce ati scris voi pe aici, referitor la cum sa te descurci pe timp de criza, incep sa ma bucur un pic in sinea mea pentru ca ne-a lovit criza. De ce? Pentru ca ne face sa devenim mai grijulii si mai atente cu tot ce avem si cu ceea ce putem face cu manutele noastre. Ne dezvoltam ca oameni mai mult si invatam sa avem grija de noi si de planeta. Ne petrecem mai mult timp in familie si cu cei apropati si apreciem mai mult ce avem.
Si eu am fost disponibilizata din sistemul bancar la inceputul crizei, dar nu imi pare rau deloc. E drept ca am avut si un sot cu un salariu din care ne putem descurca amandoi, dar chiar si asa nu as mai fi avut cum sa descopar cum este sa faci ceva pe cont propriu.
Am acum o mica afacere (cu margelute desigur) si chiar daca nu castig mult, macar ma simt implinita si linistita. Am invatat sa si gatesc, fac tot felul de bunataturi, iar sotul meu este superincantat. Acest forum este o sursa de inspiratie si pentru margelit si pentru gatit (apropos: m-am ambitionat si am facut si eu o paine de casa cu manutele mele, a iesit suuuper; am facut si scovergi din acelasi aluat si, de asemenea, au fost delicioase).
Pe langa asta, tot invat sa-mi fac singura diverse chestii, iar asta ma face sa ma simt implinita si capabila.


Mesaj pentru fetele fumatoare:
Va rog din suflet sa incercati sa va lasati de fumat! Mama mea, desi s-a apucat dupa varsta de 30 de ani si s-a lasat cand avea 55 de ani, are probleme serioase de sanatate si ii este foarte greu sa isi faca singura anumite treburi. Ganditi-va ca viata pe care o aveti este un dar de la Dumnezeu. Nu irositi acest dar, aveti grija de voi, ca sa va puteti petrece multi ani alaturi de copii si viitori nepoti, sanatoase si zdravene, nu la pat bolnave. Spor la lasat de fumat! Noi suntem alaturi de voi!
Va imbratisez si va doresc multa voita (pentru ca multa sanatate depinde numai de voi sa aveti) !


margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 2 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB