Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyAstazi la 9:41 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 29 Noi 2021, 9:58 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMar 23 Noi 2021, 3:13 pm Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMar 23 Noi 2021, 11:22 am Scris de mlizeta

» Fire de tricotat
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 15 Noi 2021, 8:02 am Scris de LRodica

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 15 Noi 2021, 7:59 am Scris de LRodica

» Accesorii pentru papusa Paola Reina
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyDum 14 Noi 2021, 10:35 am Scris de LRodica

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyJoi 04 Noi 2021, 5:13 pm Scris de gretty

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyJoi 04 Noi 2021, 10:55 am Scris de diada

» Fotografia, intre hobby si arta
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMier 27 Oct 2021, 8:09 am Scris de LRodica

» Botosei, ciorapei, papucei crosetati ( IV)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyJoi 21 Oct 2021, 8:38 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 18 Oct 2021, 9:58 am Scris de Dorulet

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMier 22 Sept 2021, 9:13 am Scris de diada

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMar 21 Sept 2021, 8:42 am Scris de diada

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 20 Sept 2021, 7:34 am Scris de piciul

» Impâslirea lânii netoarse 2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMar 07 Sept 2021, 8:12 am Scris de dannyela01

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 06 Sept 2021, 11:32 am Scris de LRodica

» Bluze, topuri (14)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyLun 06 Sept 2021, 8:53 am Scris de LRodica

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyVin 03 Sept 2021, 9:18 pm Scris de LRodica

» Un proiect ...nelimitat
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 EmptyMier 01 Sept 2021, 7:55 am Scris de Dorulet

Ne bem cafeaua împreuna (44)

+20
mihulmic
Marchioness
Giorgi
Greteledelweiss
mlizeta
Dionisia
greieras
rodishor
White_Raven
raluk0182
Admina
ema
LRodica
letho
MagdaMarin
Gabica
diada
vlad_mom
Dorulet
piciul
24 participanți

Pagina 36 din 38 Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 36 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Joi 28 Oct 2021, 11:08 am

vlad_mom a scris:
Problema pe care o vad eu ca foarte dureroasa e ca foarte multa lume ajunge in spitale cu covid, sunt saturate, si asta are impact negativ asupra celorlalte sectii din spital si implicit asupra bolnavilor cu alte afectiuni.... Trebuie sa ia niste masuri sa reduca numarul de cazuri pentru ca si ceilalti sa beneficieze de servicii medicale.

Buna dimineata. Asta m se pare si mie trist. A sunat cineva la salvare, nu avea covid, dar nici nu a putut sa-l ia pentru ca nu aveau locuri in spital, si, pana seara a murit. Astazi am dus o prietena la un aparat de oxigen (lucreaza la un sediu care inchiriaza astfel de dispozitive), mi-a zis ca s-au dat multe telefoane pentru acest aparat, culmea, nou, nu merge, se incinge, da eroare. Oricum, mi s-a parut aberant alta chestie. Vine sotul doamnei cu prietena mea pana la masina si ii povestea el cum si-a certat copii ca mama lor este bolnava si ei nu se implica, ca ea si-a daruit viata pentru ei, s-a lasat de multe pentru ei! (si i-a daruit prietenei mele BIBLIA, semn de recunostinta pentru deplasare si implicare).
POFTIM? Eu nu am facut copii sa aiba ei vreo datorie la mine, ma ajut daca simt, nu as pune niciodata presiune pe ei. Si la fel si cu mama, nu ma pun eu in cap pentru ca s-a "sacrificat" ea pentru mine cand eram mica. Fiecare isi traieste viata lui. Este doar parerea mea. N-am nici o problema nici cu dusul la camin cand nu mai pot. Cum ii zic eu, gradinita pentru batrani. Am fost la una, cand am facut cursul de coafor si i-am tuns, mi s-a parut frumos, curat, ei glumeau intre ei. Si ar fi foarte linistiti sa ma stie in siguranta, cu personal calificat.

Mai am o prietena, a trecut prin boala in februarie (ea zice ca nu i-a fost usor), nu se vaccineaza inca dar nici nu este impotriva vaccinului, dar, nici nu ii place ca nu este primita in diferite locuri, ca nu este normal, cumva, ca o obliga sa se vaccineze. Stai putin, nu faci, dar iti asumi restrictiile. Din nefericire, trebuie sa mai moara oameni se pare. Azi noapte a murit fostul sef al fiscului din Buzau, la 54 ani. In containerele din curtea spitalului. Uite ca, nici macar el nu a putut sa treaca altfel de triajul de la intrare.

Astazi soare si la noi, mi-am inceput mai greu ziua, dupa experienta cu domnul (si imi dau seama de unde mi se trage, va povestesc data viitoare). Spor la treburi va doresc, este important sa te conectezi cu natura. Eu mai mult de plimbari in aer liber si poate pus o floare in vaza, ghiveci, nu am alte activitati de conectare cu natura.

Vlad_mom, multumesc pentru precizari.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7251
Varsta : 42
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 28 Oct 2021, 11:42 am

Pai asta am vrut eu sa spun cu paralela mea cu fumatul, nu m-a obligat nimeni sa ma las, asa cum nu obliga nimeni la vaccinare pe nimeni...nu vrei, exista alte optiuni.
Sincer acum, din punctul meu de vedere trebuiau impuse masuri mai serioase pentru toata lumea, pentru ca nu sunt cinstiti si nu le respecta pe acestea, iar statul nu are cum sa detina suficiente organe de control.
La faza cu copiii sunt si eu de aceeasi parere, exista pentru ca i-am dorit, pentru ca sa-i iubesc...nu ca sa aiba cine sa-mi dea un pahar cu apa la batranete.
Mamaia mea este intr-o "casa cu bunici" si este bine ingrijita, mai bine decat am fi putut si avut timp noi sa o facem, plus asistenta medicala, infirmieri de geriatrie. Nici eu n-o vad ca pe un abandon, ci ca pe cel mai bun ajutor pe care putem sa-l oferim.
Apropo de declararea deceselor am auzit diverse barfe.... am avut in ultimul an 2 decese, in familia foarte apropiata, acasa, nu in spital, de care ne-am ocupat, fara legatura cu covid, nu a sugerat nimeni nimic de covid, nici cei de pe salvari, nici medicul de familie, nici autoritatile.

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 4206
Varsta : 43
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de mlizeta Joi 28 Oct 2021, 2:03 pm

Buna ziua,
Citesc mereu ceea ce scrieti, chiar daca nu scriu.
Eu sunt alergica la penicilina. Am avut o oarecare teama de reactii privind vaccinul pentru ca nu stiam care ar fi indicat, pana am cunoscut o doctora care era si ea alergica si s-a vaccinat. Asa ca m-am vaccinat si eu cu Pfizer. Pe fiica mea de 17 ani am intrebat-o daca vrea si a zis da. Parintii mei sunt si ei vaccinati cu Astra-Zeneca. Locuim toti intr-un apartament si suntem toti vaccinati din mai.
Exact acum 1 an parintii mei au fost internati in spital cu forma usoara (tata 76ani) si medie (mama 72ani). Au avut diaree timp de 5 zile (pana la spitalizare) care nu a trecut cu nimic. Aveau gust, miros, nu tuseau, nu aveau febra, nu aveau dureri musculare. La spital le-a iesit testul pozitiv. Deja dupa 3 zile de spitalizare se simteau mai bine.
Eu si fata nu ne-am facut testul si am stat 14 zile in carantina si nu am avut nimic (a trecut 1 an). Pe sora mea a obligat-o sefa sa-si faca testul, a iesit pozitiv si a stat in izolare tot cu noi (si fara nimic) ca sa nu intre toata familia ei in carantina.
Asa cum spuneam, noi ne-am vaccinat. Ea cu sotul si copiii nu s-au vaccinat si nici nu vor. Nu ne-am izolat de ei. Ne intalnim saptamanal, chiar si de 2 - 3 ori pe saptamana.
Nu am nimic cu cei care nu vor sa se vaccineze, este dreptul lor, dar trebuie atunci sa-si asume. Nu mi se pare corect sa nu mai permiti accesul in muzee, teatre, cinematografe, stadioane tuturor, chiar si celor vaccinati.
Spre exemplu, este regula ca alcool si tigari nu se vand celor sub 18 ani. Asta nu mai este discriminare?
Si tot vorbind despre parerea celor din jur: am un coleg de birou mai in varsta (adica 60 ani). Cand ieseam seara de la birou mergeam cu el cu masina firmei spre casa (mai scurtam jumatate din drum, nu ma ducea acasa ca trebuia sa ocoleasca). Anul trecut in aprilie mi-a spus ca nu ma mai ia cu masina (desi mergeam cu masca, manusi) ca are batrani si nepoata acasa si-i este frica. Cu toate ca in timpul programului vine la mine in birou zilnic pentru facturi, uneori si de 3 -5 ori pe zi.
Asa ca, ce sa mai zicem? Sa avem rabdare, incredere in noi si sa fim sanatosi.
O zi minunata sa avem!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 848
Varsta : 51
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 28 Oct 2021, 3:27 pm

Am omis sa completez... restrictii pentru toti pentru 2 saptamani, acestea in care s-a impus "vacanta" pe care eu am inteles-o ca o carantina pentru scoli...ca sa scada fortat numarul de infectari, dar na, au vrut sa vada lumea mai repede cum va fi, sa-i convinga pe cei indecisi. In alte tari UE certificatul este obligatoriu inca din vara cand la noi era o mare distractie peste tot, fara limite.
N-am nimic cu nimeni, pot decide sa refuze vaccinul, e dreptul lor sa refuze un act medical, dar ... fiind o infectie foarte contagioasa, care ii afecteaza foarte nasol pe unii dintre noi... trebuie sa existe niste masuri, asta e obligativitatea oricarui stat, sa protejeze sanatatea populatiei ca intreg.
Ma bucur ca esti bine, si tu si familia! Si ca ti-ai facut timp sa ne scrii! hug

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Vin 29 Oct 2021, 9:30 am

Buna dimineata!
Oare statul nu ar avea datoria sa asigure in primul rand cadrul,adica spitale si personal de calitate,daca ne iubeste chiar asa de tare?
La ora asta suntem inca pe minus cu gradele,asteptam soarele sa ne mai dezghete.
Sa aveti o zi asa cum o doriti! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4320
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 29 Oct 2021, 11:18 am

Ba da, si asta.... si in alte domenii, nu numai sanatate, cum ar fi educatia... Pe de alta parte, cati dintre platitorii de taxe si impozite nu se fofileaza? Nu iau apararea statului, ca nu e fara prihana, insa e un cerc vicios, nici un organism social nu-si poate indeplini atributiile asa cum trebuie daca membrii nu si le indeplinesc pe ale lor. Macar astea la care s-au gandit si le-au legiferat de le-am respecta... Nu este o scuza "altii nu fac, nici eu nu fac", cu ideea asta, din pacate, nu se va schimba nimic si nu se va face nimic.
pupi hug

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Sam 30 Oct 2021, 8:36 am

Buna dimineata!
Un sfarsit de saptamana linistit! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Sam 30 Oct 2021, 1:29 pm

mlizeta a scris: Citesc mereu ceea ce scrieti, chiar daca nu scriu.

Bine ai scris/revenit hug Multumesc pentru ca ne-a impartasit experienta ta.

vlad_mom a scris: N-am nimic cu nimeni, pot decide sa refuze vaccinul, e dreptul lor sa refuze un act medical, dar ... fiind o infectie foarte contagioasa, care ii afecteaza foarte nasol pe unii dintre noi... trebuie sa existe niste masuri, asta e obligativitatea oricarui stat, sa protejeze sanatatea populatiei ca intreg.

Nici eu n-am nimic cu nimeni, eu, i-as fi pus sa plateasca tratamentul. Ti-am oferit vaccinul, gratis, medicatie nu ti-o mai pot oferi gratis. Ai dreptul sa alegi. Am puterea sa nu rezonez cu nimeni infectat si mort. A avut de ales.

Ieri a fost o zi nebuna pentru mine, ma tine in forma adrenalina, dar trebuie sa invat sa ma deconectez de la ea cand ajung acasa pentru ca, am observat, ii agit pe ceilalti din jur. Am alergat aseara, si, culmea pentu mine, traseul pe care-l faceam in 30 min, l-am facut in 20. Si nici n-am simtit. Asta inseamna ca ar fi bine sa-l lungesc, cca 30-45 min de alergare ar trebui.

Zilele astea cu soare imi incarca bateria, discutiile cu oameni frumosi, aici intrati si voi si va multumesc pentru timpul acordat hug

O zi linistita va doresc pupi

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 30 Oct 2021, 3:44 pm

diada a scris:
Nici eu n-am nimic cu nimeni, eu, i-as fi pus sa plateasca tratamentul. Ti-am oferit vaccinul, gratis, medicatie nu ti-o mai pot oferi gratis.
...nu se poate daca este asigurat medical, pentru ca si-a platit contributia cass, iar rolul asigurarii e tocmai asta, sa beneficieze gratuit/compensat de serviciile medicale prevazute de lege, dar sa-si plateasca testul pe care il alege ca alternativa...
Am fost azi la cumparaturi la kaufland si cand sa ies mi-am amintit trecand pe langa plafar sa intru sa iau uleiurile esentiale pentru repelent pisici si dau eu sa intru (toata latura dinspre culoar este fara perete, e ca o nisa magazinul)...imediat a facut un pas inspre mine tipa si-mi spune "nu puteti intra fara certificat", ok, il scot, il scaneaza....si am gasit si de citronela, si lamaie si portocala... Vad eu daca o functiona. Intai sa testez pe blatul de la bucatarie. Am vazut ca si pasta de dinti ii displace ca miros, strange din ochi si se fereste....ca de altfel e curios nevoie mare sa vada tot ce facem. Smile
La pepco ... n-am vazut niciodata magazinul atat de gol de lume, pe mine m-a bucurat ca n-aveam de luat decat un singur produs pe care il au mereu si sa ies... apoi mi-am dat seama de ce...certificatul...
Azi am mesterit cu soata sa montam usita pentru pisici la usa de la bucatarie, e singura pe care o vreau inchisa, restul pot sta vraiste. Am decupat usa, am montat usita...acum sa vedem cat o sa-i ia pana va invata sa o foloseasca cum trebuie, mai greu cu iesitul ca trebuie impinsa in interiorul tunelului taiat in usa si trebuie sa invete sa nu bage labutele la inaintare, ci capul.
pupi hug

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Sam 30 Oct 2021, 8:33 pm

Vezi, de-aia nu sunt mai sus de-atat, am idei gresite Smile))

Si eu m-am bucurat maxim la cumparaturi, mai ales ca am gasit! Am fost la SH Humana si mi-am gasit 3 rochii. Nu ma omoram nici inainte cu magazinele, ma obosesc. Acum e mai bine ca nu sunt aglomerate.
Am o prietena, lucreaza la SH, intr-un oras micut, zice ca lumea este speriata, nu mai iese din casa, ii sperie tv-ul. Momentan nu i-a zis nimeni sa ceara certificat, deja vanzare nu mai are, de ce sa te imbraci daca nu iesi din casa. Cred ca sunt multi pensionari in zona. Este un fel de lock down acolo. Si i-am zis, de-ar fi sa ceri certificat, nu pot sa cred ca nu sunt oameni vaccinati in zona sau trecuti prin boala. Sotul zice ca este posibil, pensionari fiind, sa nu stie sa il genereze.
Acum merg foarte bine magazinele online. De ex de incaltat, prefer sa-mi comand de pe net decat sa merg sa tot probez in magazin. Mai nasol pentru copii, cel mare dupa o luna ii pot scoate certificatul sa ma duc cu el la mall. Ii si ziceam, ar fi culmea, acum ca esti vaccinat, sa te oblig sa iesi la mall rade el este introvert, nu-i place deloc sa iasa. Un coleg de clasa i-a cerut certificatul de vaccinare, el nu isi poate convinge mama sa-l vaccineze. I-am spus sa nu-l dea la nimeni, este caz penal (nu stiu daca este, asta mi-a venit) este un act ca oricare altul si este personal.

Vlad_mom, eu nu am inteles ce faci cu uleiurile esentiale si daca speli pisica pe dinti. pupi

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 31 Oct 2021, 12:57 am

rade nu spal pisicul pe dinti, vine el sa vada de-aproape cand ne spalam noi... asa am observat ca nu-i place mirosul. Am cautat pe net și am gasit ca in unele cazuri functioneaza un repelent pe baza de ulei de citrice, pentru bradul de Craciun ma intereseaza... as prefera sa nu-mi "lesine" bradul anul asta Smile Sa mai zic ca am numai globuri de sticla? Nu exista varianta in care nu fac bradul! Bine, la cat e de mare si greu exista sanse sa nu-l darame, dar totusi....globurile... Citisem sfaturi cum ca sa-l las montat, dar fara podoabe cateva zile, cu discuri demachiante imbibate in repelent.
Asta cu "imprumutatul" certificatului ... n-o fi chiar penala, dar sigur nu e de bine, pana la urma te dai drept altcineva si mai e si situatia actuala...

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Lun 01 Noi 2021, 8:06 am

Buna dimineata!
Imi doresc sa avem cu totii parte de o luna blanda,de o saptamana linistita si o zi cu soare in ochi si inimi! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Lun 01 Noi 2021, 9:31 am

Buna dimineata.
Multumim.
Liniste, sanatate si bineinteles spor la munca.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3113
Varsta : 54
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Mar 02 Noi 2021, 8:11 am

Buna dimineata!
O cafea?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pornim la treaba,ca e soare.Sa va fie ziua buna! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Mar 02 Noi 2021, 10:24 am

Buna dimineata.
Da, multumim.
La noi Dorulet ploua, e umezeala si frig. Asa ca azi dupa masa lucram/lucrez in casa wink .
Poate reusesc si eu pana la Craciun sa termin perdeluta Smile .

Va doresc o zi frumoasa si sanatate.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mlizeta Mar 02 Noi 2021, 10:58 am

Si de la Craiova va urez o zi cu realizari.
Si la noi este innorat.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 848
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Mier 03 Noi 2021, 7:39 am

Buna dimineata!
Ieri m-a pacalit soarele.Pe la amiaza s-a ascuns si a inceput ploaia tipica de noiembrie.Acum a rasarit iar soarele,e senin,sa vedem pana cand.Indiferent de vreme,va doresc o zi cu reusite dragi sufletului! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Mier 03 Noi 2021, 8:31 am

Buna dimineata.
Multumim.
Si la noi a rasarit azi soarele, dar e cu dinti. Doar 3 grade.

Va doresc o zi minunata.
cafea
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Joi 04 Noi 2021, 8:36 am

Buna dimineata, din nou.
Ieri soare si frig, azi nori si 12 grade. Nici nu e de mirare ca racesti, nu mai stii cum sa te imbraci.

Va doresc o zi frumoasa cu spor la ceea ce doriti sa realizati.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Joi 04 Noi 2021, 11:18 am

vlad_mom a scris:rade  nu spal pisicul pe dinti, vine el sa vada de-aproape cand ne spalam noi... asa am observat ca nu-i place mirosul.

rade Multumesc, ma si vedeam spaland pisica pe dinti, ce le-ar fi placut copiilor. Cand a inceput pandemia, o spalam pe labute cand venea in casa, cu servetel umed, era horror pentru ea, saracuta. Pisica mea nu e pasionata de apa, a stat multi ani afara, prin ploaie. Are cca 8 ani, sterilizata, nu are chef de joaca, nici atat sa se urce in brad. plus ca, asta are copaci afara, cred ca de-asta nu e interesata. O iubesc cum sta de se uita pe geam la pasari, cum mananca grau love

Am avut o saptamana plina si nu s-a terminat. Dar, e de bine. Mie imi place agitatia.

Ieri m-am intalnit cu baiatul prietenei mele, cca 23 ani. Ma uitam asa la el ce usor spunea "niciodata" rade oho, cate momente de niciodata am avut si eu! si pe toate le-am facut! Chestie de experienta.

Apropo de pandemie, a murit o tipa de 32 de ani, poate ati auzit la stiri, din Buzau (mie mi-au zis prietenele, au cunoscut-o personal). Avea copil de 2 ani, fara probleme stiute, comorbiditati. A ajuns la spital si ce crezi, refuza internarea! In conditiile astea, cand mor oameni in salvari, in masini, sa ajungi la internare si s-o refuzi! Revine a doua zi, culmea, o interneaza, dar plamanii 95% afectati, era prea tarziu. Prietena mea zice: "- Suntem nimic pe Pamant!" mi-a dat de gandit... si nu sunt de acord cu ea. Eu cred ca suntem TOTUL si ca trebuie sa ne traim ziua prezenta ca si cum ar fi ultima, sa fim oricand impacati cu noi, cu alegerile noastre. Nimeni nu ne organizeaza viata, este chestie de alegeri.
Si continuand, daca suntem NIMIC, de ce te zbati? sa lasi nimicul mai departe? ma depaseste...

Administrator
Administrator

feminin

vlad_mom apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 04 Noi 2021, 11:44 am

Neata!
Da mai, se comporta diferit animalele, cele tinute numai in casa si celelalte "de pe langa casa". E foarte interesat de apa, cea care curge la chiuveta, la cada, la wc rade . Chiar bea apa mai des din fantana pe care i-am luat-o decat din castron. E foarte interesat si de usa de la intrare ( zid ar iesi ...), de ce se intampla afara...si e cam periculos. In rest e liber peste tot, a ajuns pe sifoniere, pe dulapurile suspendate, il intriga vaza mea cu spice de grau si trandafiri uscati, ii musca si apoi da drumul la bucatele si le priveste cum cad (vaza e pe un raft sus).
Gata, s-a obisnuit cu usita, a prins tehnica si de pe partea cealalta.
Nici eu nu cred ca suntem nimic, daca am fi nimic n-am avea impact asupra celorlalte fiinte si plante, nu suntem nici mai presus... Da, cred si eu ca trebuie sa ne asumam deciziile fara a da vina pe altii. N-am inteles de ce se da vina pe politicieni cand e vorba de neincrederea fata de vaccin, nu politicienii il recomanda, ci oameni de stiinta, OMS. Coordonatorul campaniei de vaccinare nu e politician, este medic militar infectionist.
Sa avem o zi cu soare si spor!

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de ema Dum 07 Noi 2021, 12:01 am

Buna seara, fete dragi!
Nu, nu sunt suparata pe voi. Va respect alegerile. Pana la urma, suportam consecintele a ceea cé facem. Eu le trag din plin. Dupa al doilea vaccin facut in august, inca am picioarele amortite bine de la genunchi in jos (ma deplasez cu un cadru) si am stat in spital cu o embolie pulmonara. Doctorii care s-au ocupat de mine m-au intrebat de ce am facut serul asta experimental. Am trait spaima de a-i  vedea cum dadeau din colt in colt pt ca nu stiau ce sa faca. In loc sa imi vad parintii, am vazut spitalul. Dr mea de familie a luat 20 de euro pe persoana vaccinata si nu a tinut cont ca aveam o purpura trombocitopenica. Ba mai zice escroaca ca e vaccinata cu toata familia (doua saptamani mai tarziu barbatu-sau radea de ”prostii vaccinati” - expresia ii apartine). Ca sa nu mai spun ca a refuzat sa raporteze cazul la Agentia Nationala a Medicamentului ca sa nu isi piarda comoara de 20 de euro. A trebuit sa fac eu  si neurologul, demersurile. Scroafa e timisoreanca.
Diada, colegele tale care nu vor sa se vaccineze au indoieli si au dreptate. Poate au probleme de sanatate care il interzic. Poate se tem. E inca experimental. Daca tie iti e indiferent daca mori (tu ai spus-o), nu toata lumea e ca tine. Sunt oameni credinciosi, apropiati de crestinism, care vad lucrurile diferit.
Vlad-mom, a spune ca cei nevaccinati ar trebui sa plateasca spitalizarea in caz ca... dupa ce ai afirmat ca le respecti decizia e cam in contradictoriu. Nu crezi?
In concluzie, nu am nimic cu voi. Fiecare face ce vrea cu el insusi. Dar nu le impuneti celorlalti sa faca ca voi. Fiecare stie ce si cum. Haideti sa ne respectam deciziile si sa nu ne dezbinam in doua tabere, sa nu le facem jocul celor de la putere.
Eu astept marti, alocutiunea lui Macron care ne va obliga la a treia doza. Sa o faca babei lui. Pt mine, jocul s-a terminat.
Noapte buna voua si inca o data, sa nu intram in jocul nenorocitilor astora si sa ramanem oameni!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2803
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Dum 07 Noi 2021, 8:43 am

Buna dimineata!
Sanatate,Ema!Sa ai puterea sa treci peste situatia de acum!
Imi rezerv dreptul de a nu intra in disputa,nu cred in suprematia umana,cred doar ca trebuie sa ne facem partea in viata asta si sa trecem vamile pustiei cand e sortit.
In padure se isca un incendiu.O pasare colibri,ia in cioc apa si o arunca peste foc.Face drumuri nenumarate,sub privirile dispretuitoare ale unui papagal care se odihnea pe o creanga."Crezi ca foloseste la ceva ceea ce faci?"o intreaba el."Nu stiu,dar eu imi fac partea",raspunde micuta faptura...
Sa va fie duminica binecuvantata! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 07 Noi 2021, 11:21 am

Neața.
ema a scris:
Vlad-mom, a spune ca cei nevaccinati ar trebui sa plateasca spitalizarea in caz ca... dupa ce ai afirmat ca le respecti decizia e cam in contradictoriu. Nu crezi?
In concluzie, nu am nimic cu voi. Fiecare face ce vrea cu el insusi. Dar nu le impuneti celorlalti sa faca ca voi.
N-am spus eu asta (eu oricum nu sunt de parere că sistemul nostru sanitar are cum sa functioneze bine cu atâtea gratuităti în general, am văzut cum funcționează bine sistemul coplată). Eu sunt de acord cu obligativitatea certificatului verde, care se genereaza si pentru cei nevaccinați, în urma unui test negativ sau pozitiv. Este greșit să vreau să fim în preajma unor adulti  neinfectati atunci când este esential să facem asta? Și mă refer în principal la muncă şi şcoală (pentru celelalte ...unde există alternativa online chiar o folosim).
Îmi pare rău că ai trecut prin atâtea. Sper că acum ai dovada că nu faci parte din categoria persoanelor eligibile pentru vaccinare, asta pentru viitor. În condițiile astea ar trebui să te fereşti şi mai mult, să nu te infectezi. Multă sănătate!
Până la urmă totul se reduce la ce ne sperie mai tare: vaccinul sau covidul, asta ca alegere personală. Dar pentru că este extrem de contagioasă și pentru că trăim într-o societate niste măsuri trebuie impuse.
Jocurile politice... eu cred că e mai grav cel în care se codesc să ia masuri mai serioase sau voteaza împotriva lor  pentru a nu le fi afectată popularitatea în rândurile alegătorilor.
Dorulet, nu e dispută, sau cel puțin eu n-o consider asta, e doar o discuție în care ne dăm fiecare cu părerea civilizat.
O zi calmă! Să fim sănătoşi!

vlad_mom
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Lun 08 Noi 2021, 6:53 am

Buna dimineata!
Cafeaua e gata[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
, eu sunt gata de drum,sa ma intorc la tara,ceea ce incepe e o noua saptamana de noiembrie,la hotarul dintre toamna si iarna.
Sa ne fie saptamana frumoasa! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 36 din 38 Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB