Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyAstazi la 6:38 am Scris de Dorulet

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyIeri la 7:13 pm Scris de vlad_mom

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 22 Iul 2021, 12:43 pm Scris de ema

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyMar 20 Iul 2021, 10:04 am Scris de diada

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyMar 20 Iul 2021, 8:52 am Scris de Dorulet

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyMar 20 Iul 2021, 8:15 am Scris de LRodica

» Gradina cu legume (7)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyLun 19 Iul 2021, 6:09 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyLun 19 Iul 2021, 6:03 am Scris de piciul

» Sensul de transport al materialului a devenit invers.
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyMar 13 Iul 2021, 9:45 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyMar 13 Iul 2021, 9:20 am Scris de diada

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptySam 10 Iul 2021, 11:14 am Scris de vlad_mom

» Rochii,sarafane-XXIII
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 08 Iul 2021, 12:58 pm Scris de michelinebeaulieu

» Jucarii homemade
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 08 Iul 2021, 10:57 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 08 Iul 2021, 8:59 am Scris de diada

» Animale de companie!!! - 5
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyLun 05 Iul 2021, 7:10 am Scris de LRodica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyDum 04 Iul 2021, 9:32 pm Scris de Michelle88

» Scheme goblen - folclor
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyDum 04 Iul 2021, 8:00 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 24 Iun 2021, 6:46 pm Scris de michelinebeaulieu

» Costume carnaval (VI)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 24 Iun 2021, 6:20 pm Scris de michelinebeaulieu

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 EmptyJoi 24 Iun 2021, 8:28 am Scris de diada

Ne bem cafeaua împreuna (44)

Pagina 27 din 28 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 27 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 12 Iul 2021, 9:34 am

Neata!
Rodica hug , si agricultura asta ... nu-i chiar simpla. Am zis de cei care nu le ingrijesc, nu neaparat sa stropeasca cu solutii chimice puternice.
La zoo... e trist cand te gandesti ca-s animale salbatice care prin definitie ar trebui sa traiasca in salbaticie, insa cum majoritatea sunt animale ce nu pot trai in salbaticie din diverse motive (provin de la circ, de la proprietari particulari, nascute in captivitate, salvate....etc)... La Garboavele au tarcuri, nu custi. De exemplu, lupii doar i-am zarit undeva departe printre copaci, au amenajat tarcul ca o padure. Leul l-am putut vedea pentru ca la el tarcul e ca o savana, mai putini copaci. Nu au foarte multe animale, dar amenajarea este faina.
Smile Sa stii ca are dreptate sotul tau, am facut noi asta odata 3 zile ... e riscant cu cazarea fara rezervare sa stii, pierzi ceva timp cautand cazare disponibila. Mai sigur ar fi sa planifici un tur pe zile si sa rezervi cazare in locatiile respective.
O saptamana cu spor!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 4077
Varsta : 43
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Lun 12 Iul 2021, 10:33 am

vlad_mom a scris: In plus...sa ai o curte mica cu gazon, curat, frumos, un foisor...

Da, o curte mica, cu o casa cu 3 camere, mi-ar placea si mie, o sa vedem in timp cum se aranjeaza toate. Fara miros de porci te rog rade Avem o locatie in Bulgaria, un complex de apartamente, ieftin, cu piscina daaar, pe racoare, ce crezi? miros de porc!!! nu se vede nimic, complexul este cumva in camp! nu ne dam seama unde sunt crescuti porcii rade dar in foisor, la un pahar, cu mirosul ala, de vis! Vine asa, cum bate vantul! daca nu adie vantul e ok rade

ema a scris:Nu stiu cum fac dar ma iau  cu treaba si reusesc sa va citesc doar la ore imposibile.

Ma bucur ca ne citesti, ca ne scrii, ca ai vreme de noi, nu conteaza ora, suntem aici! hug

Michelle88 a scris:Mergem la zoo peste două săptămâni.

La ce zoo va duceti?

LRodica a scris:La Zoo nu prea imi place, mi se pare trist sa vad animalele in cusca.
... dar cu soata, fara sa aiba cazare asigurata nu se poate Smile

Asa gandeam si eu, la zoo animalele triste, in cusca. Adevarat, dar, in pandemie au fost si mai triste! pentru ca erau invatate sa vada oameni si dintr-o data, nimic!

Apropo de cazare, sunt de acord cu sotul tau! Eu am incercat faza asta, sa mergem la ghici! Doamne fereste ce am gasit.... si ne-a si costat sa iesim din tiganie. Bine ca am scapat ok, cu banii, bagajele si creierii intregi! Noi la ghici nu mai mergem niciodata.

Revenind, am fost putin la tara sambata asta. Nu m-a incarcat cu energie Merci probabil ca nu imi este bine pentru ca, parintii au pretentii, toate frustrarile lor ni le varsa noua. Si, daca nu esti puternic sa le tii piept, clachezi!

Dar, am fost si la teatru! eee, alta energie!!! hug

Ieri am muncit mai mult, pleaa si copilul mare in tabara, m-a obosit fantastic agitatia lui la bagaje rade Eu sunt foarte ZEN de fel, dar a reusit sa imi intre in aura rade

O zi minunata va doresc!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7201
Varsta : 42
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Michelle88 Lun 12 Iul 2021, 8:21 pm

Buna seara. Cafeluță la 6:30. 4 găleți de roșii, una de caise ,una de castraveți, mâncare ,apa de la un izvor din comuna alăturată... Acum vreau sa croșetez. Zi nesfarsita. La zoo Călărași. E mai lin drumul până acolo, deși aceeași distanta ca și zoo Băneasa. Dar nu sunt fan București. Dar mă mai gândesc. Nu sunt 100% sigură. O seara buna. App aia cu porcii la complex, poate creșteau acolo, să aibă carne bio.
Michelle88
Michelle88
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 12 Iul 2021, 11:18 pm

diada a scris:Apropo de cazare, sunt de acord cu sotul tau! Eu am incercat faza asta, sa mergem la ghici! Doamne fereste ce am gasit.... si ne-a si costat sa iesim din tiganie. Bine ca am scapat ok, cu banii, bagajele si creierii intregi! Noi la ghici nu mai mergem niciodata.
Noi numai la 4 stele mai gaseam ceva liber....deci ne-a costat ceva, adevarat ca aveam anumite cerinte, n-a fost bai ca mergem in excursii foarte rar, dar intr-o seara era cat pe-aci sa dormim in masina. Si cu rezervare poti avea surprize neplacute... eu am decis ca nu mai vreau la pensiuni decat daca au baie in camera ca la hotel, si chiar si-asa stau pe ganduri...trebuie uitat bine in poze, sa arate a pensiune organizata special pentru turisti, nu ca o casa care a fost locuita candva.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Mar 13 Iul 2021, 8:19 am

Buna dimineata.
Cand eram copil, am fost cu parintii cu cortul, nu aveam cazare si imi placea, eram 3 masini, colegi cu tatal meu, si prieteni, se intelegeau foarte bine, eram cel mai mic copil (aveam vreo 8 - 10 ani, de cand imi amintesc bine drumurile prin tara) si pot sa zic ca eram rasfatata grupului, sora mea si ceilalti copii erau mai mari 15, 16, 17 ani. Alte vremuri.... ???!!!!
Asta e, o sa imi scot o lista cu cazari si vom merge cateva zile. Sper😉  .
Diada ai intrebat: La ce zoo va duceti?
Ultima data am fost la gradina zoologica din Oradea, dar acum vreo 6 ani. Dupa ce ai vizitat zoo din Viena, poti sa fii dezamagit de ce vezi acolo Sad .
Poate daca aveam copii mai mici mergeam mai des.
Dorulet, zici ca Viena e orasul tau de suflet, fiica mea il pomeneste foarte mult, vrea sa mearga sa il revada, spune ca e un oras din afara tarii in care ar putea locui. Mie mi se pare mare si obositoare, de vizitat si atat.

Va doresc o zi frumoasa si bineinteles spor la treaba.
coffee
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2975
Varsta : 53
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Dorulet apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mar 13 Iul 2021, 9:41 am

Buna dimineata! Astazi a plecat copilul mare in tabara, sunt fericita, libera, nici mancare nu mai fac pana vine rade desi a mai ramas unul acasa, se descurca el, sper! Si frate-su e fericit singur! avem nevoie de cate o pauza unul de altul, asta-i clar.

O da, si noi avem cerinte la cazare. In general aleg apartament. Si la bulgari, tot apartament si iti gatesti singur, nu este cu masa. Pensiune, ne ducem doar cu prietenii, noi nu prea avem ce sa facem la pensiune, gratar nu facem, de baut nu bem, la casa nu imi place Smile)) . Aleg apartament pentru ca, seara, imi inchid copii in casa si plec pe strazi, la picior. Lor nu le plac plimbarile astea. In pensiune nu-i pot lasa. Toate pensiunile au avut baie in camera, regim de hotel. Cu cortul nu mi-a placut niciodata. Am incercat, cel mic (atunci 4 ani) a facut pe el, schimba-l noaptea, zgomote, tantari, nu poti face o baie, nici macar sa ma spal pe dinti decent... sa nu mai vorbim de dureri de spate! nu este pentru mine cortul.

Am fost la multe gradini zoologice, Brasov si Tg. Mures mi-au placut. In Oradea nu am ajuns deloc, speram, poate in vacanta de Craciun, sa stam 10 zile macar.

Spor la treburi va doresc si eu hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 13 Iul 2021, 9:49 am

Neata!
Chiar ma gandeam, Rodica, ca tie ti-e dor de mers cu cortul de fapt... Smile N-am fost niciodata cu cortul, veneau rude si prieteni de-ai parintilor mei in campingul de la Venus.
Apropo de zoo, am fost in China la parcul de langa Shanghai, 150hectare... erau zone care se vizitau cu autobuz mic (ca in savana), aveau si biciclete din acelea ca pe vremuri la noi (2 alaturate cu bancuta in fata)... Flacaul avea vreo 6ani, s-a cam plictisit, desi erau acolo toate animalele salbatice posibile... Mai placut a fost a 2-a oara cand am mers fara el wink Nici la acvariu nu prezenta mai mult interes, desi am fost la unul care avea si tunel de sticla, inotau rechini si pisici de mare si testoase pe de-asupra noastra. Ce i-a placut lui mult a fost muzeul de stiinta si tehnologie din Shanghai care avea multe exponate interactive, acolo am fost cel mai des. La noi in tara singurele care au prezentat interes pentru ei au fost telecabina (numai drumul cu ea, nu si destinatia) si expozitia de machete cu trenuri din gara Sinaia. La aquaparc, la tiroliana, la masinute....nu la muzee si zoo zid
Sporuri!

Moderator
Moderator

feminin

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Mier 14 Iul 2021, 6:21 am

Buna dimineata!
A fost o vreme cand aici,la tara,dormeam in cort si a fost bine;am si organizat o petrecere si am avut cinci corturi in gradina.Eh,alte vremuri!...
Ne apropiem de jumatatea lunii iulie,trece timpul,dar sa ne bucuram de sanatate,de rezultatul muncii noastre,de cei din jur,de prieteni,de tot ce ne face placere! prietenie
PS.- zid era sa uit de cafea![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4212
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mier 14 Iul 2021, 9:08 am

Buna dimineata!

Este clar ca suntem diferiti, nici la mine in curte nu as dormi in cort. Cat despre petreceri... la fel, nu le vad rostul. Inteleg, la o cafea, ceai, suc, o rontanea, dar am niste prieteni de fac niste mese la ei acasa, risipa de energie, stres. Parerea mea. Din aceasta cauza eu nu am intrat in acest cerc, nu fac fata nici fizic nici psihic.

La expozitia Lego din gara Sinaia, minunat, ce mult mi-a placut mie rade

In aceasta vacanta am fost si noi la acvariu din Antalya, le-a placut in tunel, dar testoase nu am vazut!!! Cred ca erau in sectia de reptile? avea intrare separata, acolo nu am vizitat. Si cu telegondola lor le-a placut. Dar sus, la cetate (Alanya) foarte cald, nu am putut vizita mult. A fost interesant si acolo, trebuia sa mergem mai dimineata. S-au marit, altfel vad lucrurile.

In schimb la parcuri aventura si masinute, niciodata nu le-a placut. Diferente, diferente...

Spor la cafeluta!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 14 Iul 2021, 10:43 am

Neata!
Da, clar ca suntem diferiti! Expozitia aia din gara Sinaia....iti dai seama pentru mine ce incantare...ce mi-ar place sa fac... dar ce fac cu praful care se depune, de unde atata plexiglass sa acopar tot... Piticului i-au placut si cetatile (Rupea si Feldioara....ca erau libere de turisti), isi imagina ca era regele..."supusii mei, pe-aici acum..." rade (noi eram "supusii" si vreun alt turist ratacit)
Testoase acvatice, alea mari, erau in acvariul cu rechini. Plus acvariu foarte inalt, unde venea un scafandru si facea spectacol cu pestii...plus acvarii deschise unde puteai pune mana pe stelute de mare...plus cateva pasari si mamifere marine mici (pinguini, foci, nurci, castori)...
Petrecere acasa.... maxim 4 adulti cu bere si pizza, mai mult de-atat e deja cumetrie rade
Am dus piticul si la Dinoland, nu poti scapa daca mergi sa vezi cetatea Rasnov... i-a placut maxim, chiar si flacaului ii parea rau ca e cam mare.
Ma gandesc ca e normal la varsta lor sa nu poata realiza ce a insemnat constructia cetatilor la vremea respectiva...ei vad acum doar niste pietre plictisitoare, constructii din epoca de piatra... Oricum, concluzia mea a fost ca decat sa-i plictisesc si sa ma si enervez, sa nu ma pot bucura, mai bine ne ducem fara ei. Si nu cred ca este vorba despre tehnologia de care dispun ei in prezent, imi amintesc de un tur al Moldovei cu ai mei cand eram copil, vreo 8-9ani...dar doar de caprioare, de cainii maidanezi cu care eu ma imprieteneam imediat oriunde faceam un popas...si de un iaurt de capra pe care a insistat mama sa-l bem la o manastire si l-am vomat pe un covor tesut din camera unde am innoptat. Nu-mi amintesc nici o manastire, nici un castel, nici un peisaj... aaaa, si "cheri cheri lady" de pe caseta din masina... Smile
Trebuie sa-mi adun curajul sa ies putin prin cartier... Sad
O zi faina sa avem!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema Mier 14 Iul 2021, 11:29 am

Buna dimineata!
Ieri am facut mancare de iarna. Afara sunt 9 grade. Asta iarna era mai cald. Suntem raciti cobza. Saptamana viitoare as fi vrut sa vin in tara dar sa vedem daca testele vor fi negative. Mare porcarie si cu testarile atunci cand trebuie sa traversezi mai multe tari si exista posibilitatea sa nu te incadrezi in timp. Ca sa nu mai vorbesc de organizarea plecarii in functie de ora de obtinere a rezultatului testului. Un stres in plus.
O zi frumoasa tuturor!

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2796
Varsta : 50
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Mier 14 Iul 2021, 1:09 pm

Buna ziua,
Dorulet, multumim de cafea.
Mie imi placea cu cortul, poate ca eram copil dar ma simteam parca libera.
Petreceri..., nici noi nu suntem fani, dar obisnuim sa sarbatorim ziua de nastere a fiicei noastre, atunci avem invitati prietenii ei, si zilele noastre avem cativa prieteni si nepotii mei, ne adunam cam 10 12 persoane cel mult facem un gratar, mici sau salate (vinete, beouf, etc) si stam la un pahar de ceva, pana ne simtim bine. In ultimul timp ne simtim bine dar ora de 'inchidere' se tot micsoreaza:laugh: . Ne uitam in buletin si intelegem de ce se intampla asta wink .
Fiica mea s-a jucat in cort cand era mica, era instalat in curte, si se juca impreuna cu copii din vecini.
Asa e alte vremuri.
Cred ca e bine ca suntem diferiti.
Ema sa calatoriti cu bine.

Va doresc o zi minunata in continuare.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 14 Iul 2021, 8:34 pm

Ema... raciti la 9 grade....noi la 30grade zid  Sa aveti drum lin si sa gasiti solutia cea mai buna, e greu pentru toti.
Rodica... rade ... in buletin te uiti ca sa-ti amintesti adresa! Niciodata pentru anul nasterii! "18 ani, restul este experienta!"
N-am gasit curajul sa ies din casa....voiam sa ajung la petshop sa vad daca au 2 marci anume de conserve pentru juniori ca sa iau doar cate o conserva de test (am luat 3 de la un petshop online, si 1 nu-i prieste)... Am iesit abia la 6 cand aveam programarea la veterinar, gata si cu vaccinarea! In noiembrie o deparazitare interna si ... castrarea...
Azi si ieri am lucrat cu vopsele, cu adeziv pva, cu terebentina, cu lac pe baza de apa.... era pisoiul in prim plan, sa vada si nea Ion ca si el e om...vorba aia. Du-te, mai, de-aici ca-ti umpli mustatile! Curios nevoie mare...sau poate voia sa se asigure ca stiu ce fac  Smile
O seara faina!
Uitam... Rodica, mi-au venit ochelarii ieri! Incredibil, vad! Ziceam ca n-are cum sa se vada ce crosetez pe negru ca e negru, acum vad ochiurile si cu negru rade E ciudatel un pic pe marginile campului vizual, se cam misca, incet ma voi obisnui pe unde sa privesc pentru anumite distante. Singura chestie care-mi displace momentan e ca lentilele nu-s perfect incolore, totul are o tenta foarte putin galbuie....ceea ce pare mai vesel, mai insorit....insa albul nu mai e alb. Probabil o sa ma obisnuiesc si cu asta cand imi aleg culorile, cand combin...la vopseluri si lut va fi mai greu.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Joi 15 Iul 2021, 9:09 am

Dinoland!!! am fost intr-o toamna, magnific! culmea, am nimerit fara curent si nu mergea vulcanul, dar s-au dat pe bilele alea, plus dinozaurii si placutele cu mesaje love auzi la el: "supusii mei, pe-aici acum" rade love love love

Ema, da, si noi am avut un stres cu testele... daca iese la vreunul pozitiv?! nu aveam vreme nici sa le repetam! Si sa ne incadram la vami, da, este un stres! Sa va reveniti rapid cu raceala. Noi am racit la intoarcere, din cauza aerului conditionat din masina (posibil si de-acolo). Te asteptam cu drag hug

Vlad_mom, nu stiu ce urare este potrivita la ochelari, dar ma bucur mult ca ai rezolvat, trebuie si eu sa ma duc! De aproape, in anumite momente simt nevoia. Foarte dragut pisicul tau love

Ieri am fost prea vrednica, astazi mai usurel. Ma tot bate gandul sa dau cu var in bucatarie Shocked mi se intampla rar rade ar trebui sa stau intr-un colt sa-mi treaca? rade

O zi minunata va doresc hug

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 16 Iul 2021, 10:47 am

Neata!
Caldura mare!
Trebuia sa folosesc ochelari, chiar si cand scriu ceva ...tremura scrisul Smile Nu mai zice de varuit... ca parca vezi ca ne vin niste idei pentru la Mangalia.
Am o zi cam plina, trebuie sa pregatesc pentru plecarea de maine, sa las casa in ordine, ne mutam 3 saptamani la Mangalia... sper sa nu uit ceva.
Sporuri!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Vin 16 Iul 2021, 11:21 am

Buna dimineata!
Fulgere,vant,tunete si ploaie-asta a fost azi-noapte,acum e soare,dar ar mai fi loc de o ploaie.
Va doresc un sfarsit de saptamana asa cum vi-l doriti! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 16 Iul 2021, 12:11 pm

Am vazut la stiri, Dorulet, ca e groasa pe la voi.
Cine stie sa-mi spuna si mie cum se uda ghivecele cand nu sunt acasa, o sa lipsesc ceva...si am un bambus in apa, un palmier in ghiveci si o jardiniera cu menta pisicii....si inca una in ghiveci care e pe duca si nici nu stiu cum se numeste.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema Vin 16 Iul 2021, 10:57 pm

Buna seara!
Plecare amanata.
Vlad mom, eu plec cate o luna si la noi e cald tare. Pun in ghivece peturi pline cu apa (sa aiba gatul mai lungut ) si le infund bine gaturile iar farfurioarele le umplu cu apa. Le gasesc cam pricajite dar macar nu sunt moarte. Isi revin dupa vreo 2 saptamani.
Vacanta frumoasa!
O seara placuta tuturor!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2796
Varsta : 50
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 17 Iul 2021, 12:34 am

Multam. A incropit soata ceva cu un pet si un siret pentru jardiniera, am zis ca la palmier sa pun pet cu dop gaurit, nu e chiar pretentios la apa, bambusul sa-l pun in alt recipient fara pietre ca sa aiba mai multa apa....le voi pune maine in cada, ceva apa in cada si voi inchide usa la baie. Pentru bambus mi-e cel mai teama ca incepusem si un tratament de schimbare a apei la 10zile, are muguri noi ...si problema e ca doar partea cu radacini trebuie sa stea in apa, nu si tulpina ca nu-i face bine. Lumna directa nu cer nici unele, toate sunt plante de umbra. Cum mi-o fi norocul...
Noapte buna!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Sam 17 Iul 2021, 6:38 am

Buna dimineata!
Eu mai folosesc pentru flori un borcan mare cu apa si niste fasii de panza de bumbac pe care le infig in pamant si in borcan.Asa,florile isi iau apa cat le trebuie.
Din nou e sfarsit de saptamana,un moment de tihna pentru cafea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
apoi treburile care ne solicita psihic si fizic.Da maine e duminica,asa ca vine odihna.Va doresc zile linistite si cu voie buna!prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 18 Iul 2021, 9:28 am

Neața!
Mulțam, Doruleț! Cam așa a făcut soața cu pet și şiret. La restul le-am pus pet cu dop găurit, le-am pus în cada goală. Sper că le va fi suficient.
Am găsit insecticidul, aş vrea să stropesc azi în curte la mama în zonele în care stăm.
O zi ușoară!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Dum 18 Iul 2021, 10:47 am

O duminica minunata tuturor,celor prezenti aici si celor care au fost! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

anatrif apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul Lun 19 Iul 2021, 6:00 am

Buna dimineata!
Concediu placut sau servici usor, dupa caz! hug
Zi cu spor! Sanatate maxima!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4740
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Lun 19 Iul 2021, 6:33 am

Buna dimineata!
O saptamana usoara si linistita! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica Mar 20 Iul 2021, 8:31 am

Buna dimineata.
Dupa calduri si soare a venit si la noi azi noapte ceva ploaie. S-a racorit bine.
Va las o cafea si va doresc o zi minunata.

hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 27 din 28 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB