Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ne bem cafeaua împreuna (44)

+20
mihulmic
Marchioness
Giorgi
Greteledelweiss
mlizeta
Dionisia
greieras
rodishor
White_Raven
raluk0182
Admina
ema
LRodica
letho
MagdaMarin
Gabica
diada
vlad_mom
Dorulet
piciul
24 participanți

Pagina 26 din 40 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Mar 06 Iul 2021, 1:07 pm

Buna ziua.
De acord cu tine, fara telefon la volan, dar o gura de apa mai merge Smile .
azi dimineata am inceput mesajul.... wink

Va doresc o zi minunata in continuare.
kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 07 Iul 2021, 12:03 am

Sper că nu s-a supărat Michelle...
O noapte liniştită! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 07 Iul 2021, 8:20 am

Buna dimineata!Sanatate,spor la treaba,dar nu uitati:"Pauzele lungi si dese/Cheia marilor succese"![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa va fie ziua frumoasa! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Joi 08 Iul 2021, 7:14 am

Buna dimineata.
Vlad-mom nu vad de ce ar supara parerea ta. Chiar daca nu suntem de acord cu parerile celorlalti trebuie sa intelegem ca suntem diferiti. Si intr-un fel e bine. love
Dorulet, pauzele lungi si dese cred ca duce fix la 'succesuri'.
Asa ma simteam eu aseara ca doamna din poza de mai sus, am alergat si prin gradina sa prind cu o matura gaina vecinilor. Nu am reusit, eram singura, imi venea sa ii dau cu matura in cap cand am vazut ce a facut printre rosii.zid
Daca azi cand ajung acasa mai e in gradina,( va fi soata acasa), va trebui sa o prindem si sa ii taiem aripile. E a doua oara cand intra aceeasi gaina.
coffee
Va doresc o zi minunata. hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 08 Iul 2021, 9:49 am

Buna dimineata!
Ai rosii coapte,Rodica?Si la mine sunt gainutele prin gradina,ca rosiile sunt spre coacere,apoi le va fi interzis accesul.
O zi placuta va doresc tuturor! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Joi 08 Iul 2021, 9:59 am

Buna dimineata, am revenit, am cititit discutiile, sa-mi spun parerea Smile))

vlad_mom a scris:... (tin minte de cand eram copil la gradi si in clasele mici.... uram ca "trebuie" sa invat nenorocirea aia de poezie pe care nici n-o intelegeam, nici nu o puteam tine minte...

La fel si la mine, plus ca aveam trac de scena, sa vorbesc in public! Sa vezi ce a patit copilul meu mic, in grupa mijlocie. Doamna le-a spus ca daca nu isi invata poezia o dau altui copil. Il invatam in cada, cand se spala, altfel nu avea rabdare (il intelegeam perfect). Cred ca i-a stresat in ziua serbarii (el dormea acolo). A inceput sa planga cu sughituri pe scena, m-am dus sa-l iau de-acolo, sa-l linistesc, el tot spunea ca nu o stie, ca nu poate sa o zica (5 ani, da?) si ce ceredeti?! aud poezia lui la alt copil!!! mi-a picat fata, copilul chiar stia poezia! dar ce credeti? poezia lui a fost invatat de 4 copii, a fost zisa de 4 ori! zid el nu a mai urcat pe scena s-o zica, dar mie faza asta mi s-a parut cruda pentru un copil de 5 ani. Anul asta a terminat clasa 4. Nu a dorit sa participe la petrecerea de sfarsit de an, a fost singurul copil care nu a participat, eu am acceptat si am fost mandra de decizia lui. Si au am urat serbarile, petrecerile cu clasa, ca "trebuie" sa dam bine, sa nu se supere doamna, ceilalti ce or sa zica. Nici macar la cadoul doamnei nu mai participa de la clasa 2. A zis ca el nu da bani pentru cineva pe care nu iubeste. Si iarasi mi s-a parut un raspuns bun si i-am respectat decizia.

Michelle88 a scris:Neața. Azi iar m-am trezit pusă pe treabă la 5:30. Am ieșit repede în parc la poarta și am jumulit buruienile. Sa nu apuce soarele sa se ridice. Și așa ma luat puțin transpirațiile. La 7 am terminat. Mai târziu adun visinile și le fac gem. Acum merg sa beau cafeaua în parc cu băieții și după treabă. Sa tot muncești toată ziua.

Michelle, cata energie, felicitari hug sunt zile ocazionale sau asa esti mereu?

vlad_mom a scris: Faza tare e ca si soatei ii e drag de el (de mine nu mai zic....bine ca nu se albeste de la atatea pupaturi rade )....si azi e ziua lui, a implinit 2 luni! wink

Nu ai cum sa rezisti pufoseniei!!! Daca noua ne-a intrat pe sub piele pisica din fata blocului, si, la fel, mi s-a parut fantastic ca l-a "vrajit" pe sot. Eu am avut toata viata pisici, cel mai multe 7, la tara. Dar el, nu a avut contact cu nici un animal de gen, pesti din lac am inteles ca a avut intr-un borcan (maxim o saptamana)

vlad_mom a scris: De ceva timp am descoperit ca nu mai vad bine de-aproape, se impaienjeneste imaginea, ieri am ajuns in sfarsit la oftalmolog... m-a intrebat ce lucrez si mi-a recomandat lentile progresive pentru ca nu lucrez la o distanta relativ constanta, unele obiecte sunt mici, altele mai mari, sculele sunt la distante diferite pe masa de lucru, etc... voi vedea peste 2 saptamani cand sunt gata ochelarii cat de bine voi vedea Smile

Asteptam pareri. Si eu trebuie sa ma duc la un consult, acum 6 luni nu a dorit sa-mi dea, am un +0.25 si a zis ca nu este cazul.

Michelle88 a scris:Buna seara. Azi iar am băut cafeaua la volan. Am făcut în obicei din asta și nu îmi place.

Faptul ca nu iti place asta ar trebui sa iti dea de gandit si sa nu repeti.

vlad_mom a scris: E adevarat ca-s cam scumpe lentilele, mai ales ca dioptria se schimba cam in 2 ani, cred ca depinde de fiecare....
....Ar trebui sa-mi fac curaj sa ma apuc de inventat huse pentru scaunul de birou al flacaului, ....Pentru spatar si sezut stiam ca trebuie, mi-a spus flacaul ca transpira, i-am legat temporar un prosop mare.
....

Da, eu la copii le schimb la 6 luni, sunt in crestere si creste si dioptria. Ultima oara m-au "pacalit" mi-au promovat o pereche de rame care se indoaie si nu se rup. pe langa faptul ca au fost scumpe, cel mic a reusit sa-i rupa bratul! mi le aratau ei de mult, dar nu imi dau seama cum de m-au incantat acum. Eu la 6 luni le schimb si rama si lentilele, ei adorm si cu ei pe fata, fac dus cu ochelarii, parca ar fi lipiti de fata!

Daca gasesti o solutie, doresc si eu. Asa rau transpira si copilul meu pe scaun! Cu prosop nu doreste, nu se simte bine...

Michelle88 a scris:. Azi am băut o cafea în parc, cu soacra. 😬...

Sper ca apreciaza soacra pupi recunoasc, am o problema cu soacrele, le tin la distanta rade

LRodica a scris: Chiar daca nu suntem de acord cu parerile celorlalti trebuie sa intelegem ca suntem diferiti. Si intr-un fel e bine. love
....Daca azi cand ajung acasa mai e in gradina,( va fi soata acasa), va trebui sa o prindem si sa ii taiem aripile.

Chiar ca, faptul ca suntem diferiti ar trebui sa ne bucure si sa acceptam parerile celorlalti. Eu am invatat multe din experientele altora. Dar si pe pielea mea Smile)) mai ales cele rele. Ca nu cred pana nu le fac pe pielea mea rade

Eu as prinde gaina si as inchide-o intr-un cotet, i-as da mancare etc... sa vina vecina sa o caute si i-as spune ca daca se mai repeta o tai si gata, ca este pe proprietatea mea. Poate iti face si oua cat asteapta stapana rade

Bine v-am gasit fetelor hug am avut o vacanta cu peripetii, s-a terminat inca o experienta. Am ramas datoare sa va arat ce am lucrat.

O zi minunata va doresc hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 08 Iul 2021, 10:05 am

Neata!
Rodica... hug  Vai, parca te si vad... Au avut si ai mei o problema de genul, numai ca ei n-aveau legume, doar vie, pomi, flori, insa aveau un caine care rupea lantul ... si ii inapoiau vecinei gaina numai buna de jumulit si pus in oala. Am incercat odata sa prind cainele, sa salvez gaina...m-am ales doar cu intentia buna si zgarieturi din vie, a prins-o inainte sa-l prind eu pe el.

Sa ne apucam de treburi, zic!

Diada, ai reusit sa postezi cat scriam eu mesajul... rade
Foarte bine ai facut ca ai sustinut copilul sa nu participe, din punctul meu de vedere fiecare decide ce "trebuie" si ce "nu trebuie". Nici eu nu particip la cadouri pentru cadre didactice, din principiu, pentru ca nu sunt din partea copilului, pentru ca nu sunt de acord cu chestii la comun...daca vreau eu sau copilul sa spunem "multumesc" o vom face, dar nu asa. Nu inteleg ce aia buchet de flori din partea clasei, pe bune? Si de ce nu s-ar bucura o doamna de un brat plin de flori in ziua aia?
 Cu ochelarii, mie mi-a iesit +1,25 pentru aproape si +0,25 cu +0,50 pentru distanta. A zis ca la aproximativ 2 ani se schimba dioptriile despre afectiunea mea care este normala si datorata inaintarii in varsta. Cand eram copil, vreo 9ani parca, am avut ochelari pentru strabism, inceput cu dioptrie mai mare si scazut periodic pana n-am mai avut nevoie, deci alta Marie, alta palarie.
Sa ne arati ce-ai lucrat, dar si ceva poze din locurile pe unde ai umblat!
Soare si spor!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Michelle88 Joi 08 Iul 2021, 10:13 pm

Buna seara. Nu m-am supărat. Dar am avut treabă. Că de obicei. Da eu așa am zilele. Azi trezirea la 4:30, o tura in dragoane, după oale mari, ceaun, ribbon, niste lenjerii, o rochiță de botez. La 10:00 am ajuns in Doraly, iar alte ture. Am găsit acolo oala de 45 litri. Semioala. Apoi fugit la capace,borcane,sticle. Am ajuns acasă la 14:15. Apoi iar fugi la mama soacrei cu doi saci de uruiala pentru pui, fuguța la posta doua colete, acasă înapoi, făcut 4 forme de chec, scovergi, două pâini la cuptor, adunat 5 găleți de roșii din solar. Acum mai am sa pregătesc niste șnițele și pui Shanghai pentru maine. Mâine fac roșii. Și tot așa. Toată vara. O zi obișnuită pentru mine.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 08 Iul 2021, 10:36 pm

Moaaaa! Eu deja am obosit numai citind despre ziua ta.... hug pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Vin 09 Iul 2021, 6:58 am

Buna dimineata.
Dorulet rosiile acum incep sa se coaca, am vazut vreo doua mai rosii.
Vlad-mom, si eu m-am gandit ca as fi fost buna de filmat pentru 'pastila de ras' sau nu stiu cum se numeste emisiunea aia in care sunt surprinse tot felul de faze hazlii, dar unele dureroase. Pe mine m-a durut mandria ca nu am reusit sa o prind.
Aseara nu mai era in gradina, probabil au sarit copii vecinului gardul si au prins-o.
Oricum a reusit sa imi mute furtunele de la picuratoare, ce aveam intre ele sa tina umezeala (tulpinile de la mazare) era imprastiat:zid: .
Aseara am avut altele si nu le-am pus la loc, astazi ajung mai devreme acasa si va trebui sa le aranjez iar Smile .
Diada, asa am facut cu cele care le-am apucat eu, dar asta cand a mai fost a prins-o soata si a zis ca nu ii asteapta sa vina dupa ea si a aruncat-o peste gard, am crezut ca ramane acolo gaina, asa a dat cu ea. Probabil va mai veni, sari sau zbura, la celelate am zis sa aduca si sa le taie aripile si nu a avut  ce face cu mine.
Oua am gasit prin gradina, nu stiu erau facute de gaina sau aduse de tarca(pasarea aceea alb cu negru), pentru ca am vazut una cu ou in gura Smile .;
Michelle ai activitate nu gluma, la ora aia nu as mai fi facut de mancare, se mananca ce este, clisa cu ceapa de exemplu wink . Dar e adevarat, acum ma gandesc, ca atunci cand era fiica mea mica mai gateam la ore tarzii, dar acum isi face singura si cat mai e acasa, daca nu incepe fizic din toamna, mai face si pentru noi. Noroc ca ii place sa gateasca.

Va doresc un sfarsit de saptamana cu spor. Poate reusesc sa fac si niste poze la gradina.
coffee
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 09 Iul 2021, 9:24 am

Neata!
Ce nu-mi place mie la curte... vecinii care n-au grija de animalele si plantele lor... si ajung la tine animalele lor, mirosuri de la animalele neingrijite, fructe stricate din copacii lor, omizi din copacii lor nestropiti... si mustele si tantarii... Asta ma face sa stau in dubii daca e pentru mine casa cu curte.
Sporuri! Si sa inceapa un weekend frumos!
hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 09 Iul 2021, 10:12 am

Buna dimineata!

Michelle, usor draga mea. Dar daca tie iti da energie alergatura asta, da-i inainte! faceam si eu vitejii, dar mi-am dat seama ca ma epuizau, nu imi dadeau energie buna hug

Vlad_mom, eu as fi vecinul ala pentru tine rade de-asta am zis PAS la statul la tara, pentru mine este mult efort. Bine, nu as avea animale (cel mult pisici si un caine) copaci, ar fi toti nefructiferi (sa nu trebuiasca stropiti etc), adica totul cat mai practic. Tantarii ii urasc si aici! la cat a plouat, au reusit sa ma capseze cativa, horror.
Mie imi place sa ma plimb, sa vad locuri noi, sa inchid usa si sa plec. Din ultima vacanta, pentru ca am stat 10 zile si nu am folosit boilerul, s-a spart cand i-am dat drumul. De la apa calcaroasa. Bine ca merg celelalte. De obicei pica o baterie, rezervorul la wc.
Partea buna este ca am gasit fix la fel si nu a trebuit schimbate si tevi, am gasit si mesterul si gata! A fost tragedie pentru copii spalatul la lighean rade

O zi buna va doresc! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 09 Iul 2021, 1:51 pm

Stai linistita ca nici eu n-as avea copaci fructiferi sau legume sau animale pentru consum, ma bate gandul numai din cateva motive: spatiu mai mult, cel putin 1 caine fericit si sa am contracte individuale la toate utilitatile, fara asociatie de proprietari. Tantari la bloc eu nu am (nici la parter, nici la et 10), plasele sunt bune, folosim aparate cu rezerva lichida cu temporizator.
Vara trecuta n-am mai gasit nici una dintre solutiile alea 2 pe care le luasem acum 2 ani ca sa stropeasca mama prin curte. Poate am noroc saptamana viitoare macar de una dintre ele. Pentru orice eventualitate mi-am mai luat o cutie de claritine (ma umflu oribil de pa tantarii aia tigrati- m-a piscat de langa spranceana intr-o seara si a 2-a zi nu puteam deschide ochiul de umflat ce era), autanul e in poseta langa fenistil. Dar mustele....mi-e scarba, cand le vad instant ma gandesc pe unde or fi umblat picioarele si trompele alea... zid
In plus...sa ai o curte mica cu gazon, curat, frumos, un foisor...si sa-ti vina miros in plina vara de la porcii din vecini... No
Uite fix asta uram cand veneam pe vremuri in concediu acasa....ca se mai strica cate ceva, incredibil cum se deterioreaza lucrurile nefolosite. Bine ca s-a rezolvat rapid!
pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Vin 09 Iul 2021, 4:12 pm

Nu stiu cum fac dar ma iau cu treaba si reusesc sa va citesc doar la ore imposibile. M-a mancat undeva sa gletuiesc garajul si dupa ce am studiat ce si cum pe internet, m-am apucat de treaba. Cel mai aiurea e cand ma ia cu tremuraturi de la pastilele pt diabet pt ca atunci chiar nu pot face nimic.
Vlad mom, veti noroc sa mai gasiti inca chimicale impotriva ganganiilor. La noi au interzis debilii astia comercializarea lor, sub pretext de ecologie si ne chinuim cu tot felul de combinatii cu otet, sapun, alcool, zat de cafea. Si in timpul asta ne mananca barzaunii. Sa stii ca omizi se fac si in ceilalti copaci, nu numai in pomi fructiferi. Sunt invazii in pin si molid de omizi procesionare, din acelea paroase. Si sunt asa de periculoase! Dar ecologistii stau in birouri la Paris si habar nu au ce necazuri avem de cand au interzis otravurile anti daunatori. Si totusi e frumos la casa desi e munca multa si desi mai vine miros urat din camp. Mi-ar fi placut sa am mai mult teren sa pot face o gradina cat de mica.
Va doresc un sfarsit de saptamana frumos alaturi de cei dragi voua.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Michelle88 Vin 09 Iul 2021, 9:44 pm

Buna seara. Aseară nu am mai făcut puiul. Nu era pentru masa atunci. Pentru azi îl făceam. E al meu soț într-o escapada mica la Piscul negru cu socrul. Eu mi-am băut cafeaua în timp ce am tăiat roșiile. Mia luat 3 ore sa le spăl, tai, toc, spălat sticle,pus în sticle, capsa, pus la fiert. Singura , 5 găleți. Am Fost pe val. Nu îmi place la bloc. Nu mi-a plăcut niciodată, sa aud când da vânturi vecinul de jos sau sus eventual. Sa nu pot sa ascult o muzica, sa țopăim noi prin casa. Am pruni, caiși, vișini și vie tămâioasă in curte. Solarul plin cu roșii, ardei,ceapa, castraveți, toate verdețurile. Porci, pui. Ce pot spune, mâncăm cât de cat sănătos.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 10 Iul 2021, 7:54 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buna dimineata!
O gura de cafea  cafea  si apoi,la treaba.
Sa va fie ziua senina! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

anatrif apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 10 Iul 2021, 11:50 am

Neața!
Ema, da, știu că nu doar pomii fructiferi, eu n-as avea pentru că ar fi prea multe fructe dintr-o dată, iar ce mananc eu, adica nectarine, banane, struguri fără samburi, pepene roșu, pomelo și rar mere galbene... nu merg in curte, nu la noi Smile . Nu-mi plac compoturile, dulceata/gem consum prea rar, e suficient să cumpar câte 1 borcan. Mă refeream la faptul că dacă vecinii nu ingrijesc plantele si animalele va ajunge si la mine în curte, indiferent de cât de mult efort depun.
Este clar că locuitul la curte nu este pentru toată lumea, avem stiluri de viață diferite, preferinte diferite...etc. Important e să ne găsim locul în care ne simțim cel mai bine.
Eu nu prea înțeleg directivele astea bio/eco....atâta timp cât avioanele au voie să zboare, industriile au voie să deverseze în atmosfera, sol și apă.... Cui impui masurile? Oamenilor care produc pentru consum propriu? Rolling Eyes Ca să nu mai zicem că agricultura si zootehnia bio sunt utopii având în vedere necesarul de alimente la nivel global. Visează frumos aia "in birouri la Paris"...și ceilalți asemeni lor.
Să avem o zi frumoasă!


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Michelle88 Sam 10 Iul 2021, 9:26 pm

Bio .. bio bani multi. Azi am inceput cafeaua în metrou și am terminato în tren. Un frappe de la MC. Am fost cu băieții la Antipa. Cea mai proasta idee pe anul acesta. Mega agitați. Ne-a știut lumea din București și județele dimprejurul lui. S-au tavalit la propriu în tren, metrou, pe bănci la MC... Peripeții. Cu ocazia aceasta am aflat că cel mare este interesat de corpul uman. Decât cu machetele din acea zona a vrut să ii fac poze. Restul nu prea la interesat. Cel mic sa oprit la gândaci. A vrut să îl luăm acasă pe cel mai mare și mai urat de acolo. Lol. Un sfârșit de săptămână extraordinar va doresc.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Dum 11 Iul 2021, 7:48 am

Buna dimineata!
Stam la o poveste in jurul cafelei de dimineata [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
apoi,poate cu o carte, ne gasim un loc umbros,sa ne bucuram de o zi relaxanta. prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 11 Iul 2021, 9:58 am

Neata!
Michelle, ce vârste au baieții? Nu le-a plăcut cu trenul și cu metroul?
Duminică liniştită!
hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Dum 11 Iul 2021, 10:07 am

Buna dimineata! O zi frumoasa!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Michelle88 Dum 11 Iul 2021, 4:01 pm

Buna dimineața. Cafeluță băută in timp ce învârteam sărmăluțe. După curățenie generală în dormitor. Cel mare are 6a10l și cel mi 3a8l. Le-a plăcut, dar răbdarea e 0 la noi. Trebuia să ajungem instant la destinație. Maxim 10 minute. Am mers doua ore cu trenul doar dus și o jumătate de oră dus și o jumătate de oră întors cu metroul. Câtă răbdare să ai la vârsta aceasta? Poate o sa fie mai bine cu mașina. Mergem la zoo peste două săptămâni.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 11 Iul 2021, 5:34 pm

Mulți înainte! Oh, daaaa...e mult 2h ! Ne enervăm noi în mașina 4h, d'apoi ei...
Am fost acu câteva săptămâni cu asta mic la zoo, 7ani....și am zis că data viitoare el va sta acasă, doar a fugit, nu s-a uitat la nici un animal, nu-l interesau decât aleile printre copaci (aici gradina de la Gârboavele e organizată ca un parc, are, deal, vale...)... zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Lun 12 Iul 2021, 7:49 am

Buna dimineata.
Vlad-mom, sa stii ca noi nu stropim pomii, intr-adevar sunt ani in care au fost plini de afide, dar nu am folosit solutii din comert, anul acesta de exemplu, am folosit o solutie cu usturoi, bicarbonat si boia de ardei iute. La trandafiri a fost ok, am scapat de afide, la cativa pruni in schimb au mai ramas.
Un vecin (am trei in jurul gradinii) a stropit des, la doua saptamani, nu stiu cu ce, dar din pacate doi ciresi i s-au uscat.
La Zoo nu prea imi place, mi se pare trist sa vad animalele in cusca. Am avut ocazia sa vizitam gradina zoologica de langa Schonbrunn, spatiile pentru animale erau foarte mari, dar nici atunci nu pot sa zic ca a fost wow. Fiica mea era mai mica, avea 6 ani si baiatul prietenei mele avea 7 jumate, dar nu pareau interesati decat de locurile de joaca care erau amenajate in interiorul gradinii. Adica am stat mult la ursii panda, acolo au fost atrasi de ce tumbe faceau acestia. Acum doi ani cand am fost din nou in Viena am zis sa mergem ca e mai mare si vede cu alti ochi, a zis ca prefera sa ne plimbam prin gradinile palatului si prin oras, pe strazi aiurea, la picior. Ceea ce am si facut. Una e sa vezi din masina un oras si alta e atunci cand mergi la pas. Mai mare fiind si-a dorit sa vada si Parndorf, de unde a venit foarte dezamagita.
Anul trecut nu am fost nicaieri plecati, nu stiu ce vom face anul asta, dar mie mi-ar placea sa mergem prin tara si sa dormim unde ne prinde noaptea, dar cu soata, fara sa aiba cazare asigurata nu se poate Smile .

Va doresc o saptamana linistita, sanatate si spor la treaba.
coffee
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 12 Iul 2021, 9:02 am

Buna dimineata!
Asa e bine,pe jos,sa vezi,sa simti,sa mirosi,sa pipai,sa te intalnesti cu lumea.Viena a ramas orasul meu de suflet,Pandorf e o adunatura de magazine,interesante sunt constructiile,dar eu prefer magazinele mici,unde poti vedea totul pe indelete.
Va doresc o saptamana excelenta! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 40 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB