Lucru de mână
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyAstazi la 9:26 am Scris de vlad_mom

» ace de masina de cusut broather innover a
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyLun 29 Iun 2020, 10:38 am Scris de vlad_mom

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyJoi 25 Iun 2020, 3:30 pm Scris de chis assy

» Dieta sau un regim de viata sanatos!
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMar 23 Iun 2020, 10:25 pm Scris de Michelle88

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMar 23 Iun 2020, 11:01 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyDum 21 Iun 2020, 10:46 am Scris de ema

» Ce masina de brodat recomandati?
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyLun 15 Iun 2020, 9:05 am Scris de diada

» Decoratiuni interioare pt casa (6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyLun 15 Iun 2020, 8:57 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptySam 13 Iun 2020, 10:07 am Scris de vlad_mom

» Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyDum 07 Iun 2020, 9:34 am Scris de ema

» Kefir si Kombucha
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyJoi 04 Iun 2020, 2:02 pm Scris de ladybird

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMier 03 Iun 2020, 7:03 am Scris de LRodica

» Ustensile pentru modelat lut polimeric
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyVin 29 Mai 2020, 1:16 pm Scris de vlad_mom

» Mobilier homemade (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyJoi 28 Mai 2020, 10:39 am Scris de Gabica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMier 27 Mai 2020, 9:44 am Scris de diada

» Dulciuri pentru micul dejun
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMar 26 Mai 2020, 9:11 am Scris de diada

» Bluze, topuri (14)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyMar 26 Mai 2020, 9:06 am Scris de diada

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyLun 25 Mai 2020, 7:59 am Scris de Dorulet

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyJoi 21 Mai 2020, 11:46 pm Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 EmptyLun 18 Mai 2020, 9:53 am Scris de vlad_mom

Ne bem cafeaua împreuna (44)

Pagina 30 din 31 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 30 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada la data de Mier 17 Iun 2020, 8:55 am

Buna dimineata. Inorat si la noi, a plouat ieri, probabil ca si astazi o sa ploua. Am primit o cafea de la Mc astazi, a adus-o o colega, mmm, am venit chitita pe cafea love am dormit putin. Aseara am iesit afara, la mers (plimbat) imi place mult mirosul ploii in parc, si am reusit sa fac 16.000 pasi toata ziua, sunt fericita rade eu nu o sa mor acasa, imi place sa umblu mult.

Spor maxim si de la mine hug

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7113
Varsta : 41
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mier 17 Iun 2020, 9:49 am

Bună dimineaţa
Am fost în weekend la grădinărit, am prins toptuşi vreme bună dimineaţa
Am început să curăţ asfaltul pe lângă gard. Fiind o zonă cu mulţi copaci pe caldarâms s-a format un superb pământ negru tăciune, Amestecat şi cu pietriş gen criblură de pe stradă. Am râcâit cu lopata şi l-am cărat tot în curte. Nu mă deranjează acea criblură pentru că nu se mocirleşte când plouă. Oricum acolo e numai iarbă sau asta încerc să fac, gazon, cu multe alte ierburi.
Nu am cărat în braţe, aveam un fel de troler special pt cărat geamantane, puneam găleata pe el, o umpleam apoi ridicam pe cele 2 roţi. Muuuulţi paşi am făcut şi cu faţa şi cu spatele.
Am lustruit strada. E o alee înfundată care duce la microcencentrală.
Să avem zile mai însorite
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2109
Varsta : 51
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Joi 18 Iun 2020, 8:19 pm

La mine nu se mai opreste ploaia,ca si cresterea pretului apei(azi am vazut anuntul pe usa blocului).
La topicul Kefir si Kombucha,ladybird a pus o intrebare.Are cineva?
Pe vremuri am folosit si eu ceva ciuperci de-astea,ca era o moda.
O seara linistita tuturor! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3919
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 19 Iun 2020, 8:43 am

Buna dimineata.

Gabica, este bine ca te satisface aceasta munca. Este important sa ai o stare de bine cand faci asta. Felicitari.

Dorulet hug la noi ploua din 2 in 2, in oras. Inorat mai tot timpul. Am reusit in fiecare seara sa ies fara umbrela. Este putin ciudat, ies dupa ora 10.00. Este lume mai putina, aerul mai curat, se aud pescarusi in centul orasului. Ajung tarziu inapoi, ma culc tarziu si de-aici oboseala de peste zi.

Am vazut si eu cererea lui Ladybird, nu am folosit niciodata, nu am idee.

O zi minunata va doresc hug

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7113
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Vin 19 Iun 2020, 9:10 am

Neata! Nici la mine nu e teribil de frumos, ba soare, ba inorat, ba tuna, ba picura.
Da, vazusem si eu cererea, chiar am cautat pe google sa vad ce-s alea si mi-am amintit ca asa ceva vazusem cand eram copil la bunca si la mamaia...scarboasa chestie... Smile
Sa aveti sporuri!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3686
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Vin 19 Iun 2020, 9:44 am

Buna dimineata.
Acum la noi e senin, dar au fost prognozate ploi pe dupa masa.
Vom merge la tara si daca nu e noroi vom incerca sa mai plivim buruieni. Dupa ploaie au crescut mai ceva ca plantele.
Va doresc un sfarsit de saptamana linistit.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2487
Varsta : 52
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 19 Iun 2020, 12:23 pm

Bună ziua
Până acum aglomeraţie mare la muncă
Dacă aş putea să mă învârt toată ziua prin grădina mea aş fi foarte fericită.
Fiind o zonă cu multă verdeaţă, am tot timpul ceva de făcut. Prin curte curge un pârâu, zăvoi se numeşte locul, am şi soare prin curte dar foarte mulţi copaci. casa mea e ca într-o poieniţă soarele se învârte în jurul ei.
Şi aici vremea este instabilă, în loc de umbrelă car după mine o geacă de fâş subţire care are şi glugă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Vin 19 Iun 2020, 5:34 pm

Buna ziua!
In gradina,in curte,la pomi,ai tot timpul ceva de facut.Si eu ma bucur de verdeata, de flori,de cantecul pasarelelor,asa ca imi place.Deocamdata nu pot intra in gradina, doar pe margini,ca si azi am avut trei ture de ploaie,una torentiala.S-o fi mutat musonul la noi,sau ploua alea 40 de zile...
Sa aveti o dupa-amiaza linistita! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 21 Iun 2020, 5:12 am

Buna dimineata!
Ce harnicie pe voi! Spor!
Eu sincer nu prea fac cu bucurie munca asta de plivit buruienile...stiu ca vor rasari din nou si atunci de ce sa nu le las sa-si faca ele legea lor....asa cei drept nu ai o recolta bogata...dar uneori cand mana si seceta se abat in gradina, natura are grija ca fiecare sa-si faca rostul lor! Adica eu culeg rosii pe cand ceilalti se plang ca le-a stricat mana...e un dialog intre plante si sper ca nu un razboi!
Se spune ca iti cresc in gradina plantele care-ti folosesc ca leac tie si familiei tale!
O duminica binecuvantata!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4630
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Dum 21 Iun 2020, 10:04 am

Piciule faci permacultura? Anul asta testez o chestie: am pus rosii, castraveti pepeni si ardei in iarba. Am facut gropi cat sa plantez.Am pus compost, urzici tocate, un pestisor capelin si pamant de sera amestecat cu cel de gradina si am plantat. Vad ca cresc cu soare, apa si dragoste (vorbesc cu ele)
O duminica binecuvantata tuturor! kiss
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2676
Varsta : 49
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Dum 21 Iun 2020, 10:21 am

Buna dimineata.
De ieri nu a mai plouat la noi, dar e innorat, mohorat.
Ieri am plivit si eu ceva buruieni si am pilit rosiile. Nu cat ar fi trebuit si cat as fi vrut,dar e bine si atat.
Va doresc o duminica binecuvantata.
hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Dum 21 Iun 2020, 11:26 am

Neata! Wow, ce de gradinarese! Sunt intr-o mare minoritate aici, eu doar cu privitul si admiratul... Smile
Azi raportez 23 grade... si se anunta 1-2 grade in plus saptamana viitoare, pentru mine inca nu e de plaja (oricum eu nu servesc plaja decat dupa ora 16 din motive dermatologice....de fapt baie in mare si stat la umbrela/cort).
Sporuri multe!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Lun 22 Iun 2020, 8:20 am

Buna dimineata.
A inceput saptamana , va doresc sa fie cu sanatate.
coffee

hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Lun 22 Iun 2020, 5:08 pm

Mai pe dupa-amiaza asa...buna sa fie!
Ajutati-ma si pe mine cu sugestii....ce sa fac cu 3 saci de carti (nu-s pentru copii, deci exclus scoli, si-s si destul de vechi)... Am lasat mesaj la bibioteca municipala daca le primesc ei, dar daca nu vor/pot ... Sad Din pacate si din motive subiective nu le mai pot tine, asta e clar, nu am beci/pod/garaj si nici alt spatiu de depozitare, trebuie sa le dau. Dar unde? ...nu avem nici anticariat in oras...

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Lun 22 Iun 2020, 9:02 pm

Buna seara!
N-a mai plouat de la amiaza,a fost si un strop de soare,poate se indreapta vremea,ca musteste pamantul de apa.
Vlad_mom,sunt carti de specialitate sau beletristica?In bibliotecile scolare nu sunt doar carti din bibliografie,cred ca le poti dona si unei scoli generale sau liceu.Eu mi-am facut o stampila cu "donat de..." si le-am dus la scoala.Mai am o multime de carti de specialitate care au fost ale sotului si pe care intentionez sa le donez Politehnicii.Problema este ca unele sunt invechite,cred,dar nu stiu care.
La voi nu sunt persoane care vand la taraba carti vechi?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Mar 23 Iun 2020, 10:04 am

Buna dimineata.
Vlad-mom, nici in Constanta nu exista anticariat?
Zic si eu incearca totusi si la un liceu.
La noi ca la Dorulet sunt persoane care vand carti vechi la piata de vechituri. Depinde totusi si de tipul cartii.
Ar fi pacat sa le arunci la gunoi.

Va doresc o zi frumoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 23 Iun 2020, 10:54 am

Neata! Multumesc!
Doar vreo 6 sunt de specialitate (zootehnie), restul sunt beletristica in mare parte cumparate de la anticariate.
Nu am vazut cu tarabe, decat foarte rar gen targ de antichitati organizat cateva zile si nu cu carti.
La Constanta... nu cred ca ajung prea curand, dar am sa caut numere de telefon de la cele 3 licee din oras si scoala generala la care a fost flacaul sa intreb. Multam! hug

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 23 Iun 2020, 11:05 am

piciul a scris:Buna dimineata!
Ce harnicie pe voi! Spor!

Se spune ca iti cresc in gradina plantele care-ti folosesc ca leac tie si familiei tale!
O duminica binecuvantata!

Am încercat şi eu de câteva ori să planzez câte ceva legume, dar nu am strâns nici o recoltă semnificativă, aşa că m-am reprofilat pe plante medicinale. Am reuşit să plantez într-o anvelopă uzată, (vopsită frumos cu alb) câteva seminţe de sunătoare. Anul acesta am 2 crengi înalte de aproximativ 1m, pline de floricele galbene. Nici nu le rup, le las să se înmulţească.
Tot în anvelope am pus pătrunjel creţ, în alta mărar. Cu mărarul e foarte greu, am încercat să arunc p pungă de 1/kg de seminţe, am plantat răsad... degeaba... abia dacă iese câte un fir plăpând.
Până acum. Am cumpărat o punguliţă cu seminţe. Mă gândesc că dând bani pe seminţe voi avea parte de mărar, buruiană pe care o ador.
Am 3 fraţi pătaţi, mentă, lavandă, mâna maicii domnului...
Am plantat cătină dar până acum nu m văzut nici o floare în arbuşti. Eu cred că am 2 masculi şi nicio femelă (ştiţi cum e cu acest arbust, nu?
Şi.... multă iarbă care trebuie aproximativ săptămânal tunsă.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Michelle88 la data de Mar 23 Iun 2020, 11:34 am

Buna. La noi este cald, a tot plouat zilele acestea, dar azi e frumos. Totuși se vede oarecum inorat, nu definitiv, dar nu e soarele la adevărata lui putere. Nu ne mai lasă norul de nisip in pace. Am incercat sa scriu puțin cu cel mare(5a8l) și caută fel de fel de pretexte sa iasă afară. Nu vrea neam. Trebuie sa învățăm alfabetul.
In gradina suntem binișor. Roșiile s-au copt, mănânc salata bio, am leuștean, țelină,ceapa și am încercat niste ardei capia. Dar a dat piatra acum vreo două săptămâni și a stagnat. Ia terminat vârful. Am reușit să prind și două tufe de lavandă, soiuri diferite, trandafiri înfloriți toată aleea, panseluțe diverse culori. Via(tămâioasă) e foarte foarte frumoasa anul acesta.
Aseară am luat și 🐔 50 buc de porumbaci. Am și 70 albi. Pe geamuri și compoturi deja m-am pus. 110 borcane de compot și vreo 50 de gem. Cireșe, visini și căpșuni. Așteptam următoarele fructe. Eu fac minim 300 borcane pe an.
Și am luat o mașină liniara industriala. Cea mai mișto achiziție. O juki. Nu prea mă pricep eu la ea, dar merge binișor pentru 300lei. Sa închis o croitorie și au vândut toate utilajele.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Michelle88
Michelle88
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 255
Varsta : 32
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

diada îi place acest mesaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mier 24 Iun 2020, 10:47 am

Bună dimineaţa
Michelle88, să ai spor cu maşinuţa ta, ai să înveţi cu răbdare tot ce ştie ea să facă pentru nevoile tale.
Să ai spor şi la grădinărit. La noi nu prea se mănâncă dulceţuri şi gemuri aşa că fac câteva borcane să avem pentru clătite.
Azi dimineaţă a fost ceaţă adevărată, nu vedeam la 100m.
Dar s-a ridicat repede. Acum pare să iasă soarele.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Michelle88 la data de Mier 24 Iun 2020, 2:42 pm

Buna. Eu azi am băut o cafea la aer. Într-un parculet in spatele unor blocuri. Am avut putina treabă și a fost necesar să iau băieții. Am tot lucrat la mașina. Am făcut ceva cat de cat.
Michelle88
Michelle88
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 255
Varsta : 32
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 24 Iun 2020, 4:58 pm

A venitara caldurile cele mari! Smile Nu prea e de iesit.
Michelle, sa stapanest sanatoasa masina de cusut si sa faci lucrusoare frumoase cu ea! Ziceai ca faci bors acru? La noi in Moldova se zice ca se acreste borsul numai daca esti rea. Mama ma lovea usor cu lingura de lemn peste mana. Radea de fiecare data pt ca stia ca oricum se acreste prin fermentare, dar asa vazuse la soacra ei.
Abia astept sa ma duc acasa desi e drum tare lung de facut.
O seara linistita sa avem!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Joi 25 Iun 2020, 7:00 am

Buna dimineata.
Pana acum la noi nu a fost cald. Am inteles ca de azi se va incalzi.
Nu prea am spor la lucru. SI nici timp de tricotat nu am prea avut.
Va las o cafea si va urez o zi frumoasa cu sporuri.

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Joi 25 Iun 2020, 8:21 am

Buna dimineata!
Multumim,Rodica,sa ai o zi benefica!
Ne apropiem de sfarsitul saptamanii,poate ca vom gasi mai mult spor, sa nu ne lasam coplesite de vremea care,oricum,e tare mofturoasa.
Ziua sa va fie frumoasa,oriunde va aflati! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Joi 25 Iun 2020, 9:49 am

O zi frumoasa si de la mine!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 30 din 31 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB