Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Machiajul-tips&tricks

+30
stoy
Clio_Ela
ada85bejan
canadianca50
nony
cosmeticeladys
Aghata
Alina.C
clodi
danabekk
vilcris
snoopy
maju1810
feliciagl
ema
Ramonica
alessia
Donescu Monica
dandana
Anna Succubus
Noemi
aisha
Camy
cris69
zylv
ioana soare
geany
diada
MihaelaT
Admina
34 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Camy Dum 17 Mai 2009, 10:25 pm

buna fetelor,am citit si iar recitit tot ce ati scris voi.

ma intereseaza in mod special ce parere aveti despre curatarea tenului la cosmetica.

si la mine demachierea este sfanta.eu sunt genul de persoana care imi place tot timpul sa fiu aranjata,indiferent daca plec la piata,sau ma duc la o petrecere.uneori chiar si in casa ma machiez usor.folosesc numai produse de la loreal,de care sunt foarte multumita,fondul de ten care nu imi lipseste niciodata(mare grija la nuanta,trebuie sa se potriveasca perfect cu cea a tenului),rimelul este chiar foarte bun,imi face genele parca ar fi false.

cand ma machiez si imi dau cu fond de ten pare un ten perfect,dar nu este asa deloc,as vrea sa ma duc la cosmetica.ieri am fost la pensat si inaintea mea erau cateva fete carora le curata fata,am vazut chiar si procedeele.
spunea ca ar cam trebui macar o data la 2 luni sa ma duc.nu styu deloc ce sa fac,cu cine am mai vb care au fost erau foarte multumite.

le dadea cu abur pe fata,apoi le scotea toate punctele negre,cosuri,apoi a dat cu o solutie nu styu ce era,apoi cu laserul si dupa aceea i-a aplicat o masca.

as vrea sa ajung saptamana asta.astept pareri voi ce spuneti?pareri proprii sau din experieta.

va pupic dulce
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de geany Dum 17 Mai 2009, 10:46 pm

Exact asa ai eu ca si tine camy.De multe ori imi vine prietenul de la servici si ma intreaba daca am fost plecata.wink

Eu nu am fost niciodata la cosmetica,dar am auzit persoane multumite dintre cele care au facut-o.Am avut insa cunostinte care se ocupau de cosmetica si tratamente faciale,curatari ale tenului.In saloane s-au dotat cu aparatura specializata,cum spuneai si tu,aparatul cu laser si inca multe altele.Daca spui ca fetele au fost multumite de rezultat,atunci du-te,dar la aceeasi persoana ca asa stii ca se descurca la aparate.Una dintre cunostinte lucra intr-un salon si avea probleme cu acneea,i-a facut colega ei tratamentul facial si nestiindu-se cu aparatura (experienta:zid: ),mai rau a facut cu fata cunostintei mele,i-a infectat toata fata,a avut de tras pana si-a curatat-o.

Ce vreau sa mentioanez,chiar daca stii pas cu pas procedeele,nu poti face tratamentele de la salon acasa.Iti trebuie pe langa o prietena(persoana) care se ocupa de tratamentul tau si acele produse din salon,sunt mai concetrate chiar daca par a fi produse care apar si pe piata.Eu iti recomand sa mergi daca iti permite buzunarul.Sau poti sa-ti faci acasa mastile clasice dar nu se compara cu munca profesionista love
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Camy Dum 17 Mai 2009, 10:58 pm

GEANY nuuuuuu in nici un caz nu aveam de gand acasa,eu v-am zis asa ca idee ce am vazut,in ce consta curatirea tenului la cosmetica.

sotul meu o cunoaste pe aceasta fata,au lucrat in aceeasi firma,bine ea la cosmetica,el instructor de fitnes si zice ca este foarte buna,cred ca ma duc saptamana aceasta,ma gandesc ca dupa ce o sa imi curete fata,poate imi va spune si ce produse ar trebui sa folosesc(demachiere),ce creme.sa mi se potriveasca tenului.

mai astept sa vad ce mai zic si celelalte fete,poate careva chiar a fost si imi va putea spune mai multe.


multumesc geany pupi

va pupic dulce hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de geany Dum 17 Mai 2009, 11:04 pm

Am uitat sa specific,si eu sunt cu Loreal si imi plac foarte mult acele produse.Dar in timp am mai dat si pe langa dupa testare de mostre.Dar loreal imi place foarte mult.Consistenta produselor e mult diferentiata de alte produse,si pretul e rezonabil pe langa alte produse de calitate.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Admina Lun 18 Mai 2009, 9:07 am

Camy, si eu zic la fel ca si Geany. Aparatele cosmetice: vapoforul, elecrodermul, galvanodermul, lampa cu ultraviolete, atomizorul, etc. plus cele de generatie si mai noua, sunt net superioare ingrijirii de acasa. Dar... in mainile cuiva neinstruit sau neatent, pot fi dezastruase. Suprainfectarea fetei e una, cu ceva antibiotic sau tratament local puternic, scapi, dar cuperoza(dilatatie anormala a vaselor capilare, dand o tenta violacee a zonei afectate), cum vi se pare? Daca nu analizeaza bine tipul de ten, cosmeticiana si aveti un ten sensibil, cu vase capilare la suprafata si fragile, va poate pune la vapofor la o temperatura foarte inalta si va pot extrage punctele negre din zona nasului(pe nari) sau a obrajilor, aplicand o presiune foarte mare pe pielea deja sensibilizata de aburul puternic, rezultand o cuperoza ireversibila(se scapa de ea doar cu tratamente laser, scumpe) . Intai trebuie sa stabileasca tipul de ten, sa va pregateasca tenul inainte de vapofor(se da cu un unguent gras pe zonele afectate si in jurul ochilor ca sa nu fie direct aburul, pe pielea sensibila si se seteaza aparatul la nivelul cel mai scazut).
Eu sincera sa fiu, am renuntat la tratamentele cosmetice facute la salon, de multisor... Nu o fi perfect, dar macar nu risc. Am renuntat la epilarea cu ceara calda la salon pt ca am un inceput de varice si e bine sa ma feresc, sa nu le agravez(ma depilam cu ceara la temperatura mica, atat cat sa fie maleabila, dar nu fierbinte si mai nou cu aparatul de epilat, cam peste tot pe unde suport Shocked); de nu stiu cate ori m-au parlit la salon, si asta la unul bun, in zona selecta a capitalei... Am un aparat de sauna faciala(din hipermarket, nu profesional) si sunt foarte multumita de el; e Vortez, parca. Are 2 setari si il pun la cea mai mica treapta, apoi scot cateva puncte negre, dar cu presiune usoara(nu ca la cosmetica, imi dadeau lacrimile...) si apoi un gomage cu tarate, care mai indeparteaza si celulelel moarte si parte din punctele negre mai mici. Apoi ideal este un masaj cu o crema buna, hidratanta, dar tot nu am reusit sa-mi cumpar. Ideal ar fi sa facem tratamentul o data pe luna, acum depinde dupa timp si posibilitati(daca mergeti la salon).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de geany Lun 18 Mai 2009, 11:00 am

hei admina sa intri mai des peaici sa ne inveti,din cate am priceput ai facut curs de cosmetica,se vede love apuneai de aburitorul din magazin,ma batea de multe ori gandul sa-mi iau si eu,dar nu am stiut daca se merita,poate imi voi lua si eu wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Mai 2009, 12:15 pm

Nici eu nu merg foarte des la cosmetica, dar de-a lungul timpului am incercat mai multe saloane, inclusiv unul de top, ca sa vad diferenta. M-a uscat de banuti, dar am vrut sa vad cum se lucreaza intr-un salon normal si unul de lux.
Si intr-adevar era o cosmeticiana foarte buna , atenta si curata, care mi-a identificat ea tipul de ten- sensibil, nu ca in alte parti unde mai fusesem si ma intrebau pe mine ce fel de tratament vreau. Mi-a spus ce imi recomanda si a fost super.Mi-a placut mult, dar a fost o experienta unica, pentru ca e foarte scump si nu imi permit sa dau atatia banuti. Un mare mare plus pentru mine a fost ca se spala pe maini de fiecare data inainte sa imi atinga fata. Pentru ca am fost si la saloane unde ieseau, vorbeau la telefon, cine stie ce mai faceau si pe urma imi puneau mainile pe fata fara sa se spele. Mi-a fost rusine sa atrag atentia, dar a doua oara n-am mai mers acolo.
Ultima oara am fost prin februarie la un salon in Brasov, pentru ca acolo au preturi mai acceptabile si mi-a placut. Mi-am simtit foarte bine fata dupa aceea, mi-a curatat-o frumos, fara sa imi lase urme rosii. De acum incolo, cand voi mai putea (d.p.d.v. financiar) acolo voi merge, pentru ca au aparatura buna, cosmeticiana buna si preturi bune. A respectat intocmai toate procedurile pe care le vazusem in timp ce asteptam sa-mi vina randul in filmul de prezentare a tratamentelor (inclusiv masca aplicata peste masca de tifon).A costat 95 de lei. Tot ea mi-a recomandat crema pentru pete si pistrui de la Farmec, pe care am folosit-o si mi-a placut mult. Costa doar vreo 10 lei. Mie imi mai ies pete de la soare, chiar daca ma protejez cat de mult pot. Nu ies din casa fara crema de protectie.

In Bucuresti nici macar la tuns nu mai merg. Costa mai mult decat dublu decat in Brasov. Am intrebat la un salon din Bucuresti cat costa spalat tuns si coafat si mi-au spus 130 de lei.
In Brasov acelasi lucru (inclusiv masca pentru par) m-a costat 50 de lei si mi-a placut mult tunsoarea.Se aranja bine fara sa trebuiasca sa-l bibilesc prea mult. Acum a crescut si astept sa merg iar la Bv ca sa ma tund din nou.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Camy Lun 18 Mai 2009, 5:46 pm

deci,in concluzie sa inteleg ca nu as face rau daca as merge,totul este la cine merg,cat de buna este cosmeticiana, ar trebui sa ma mai interesez de ea la persoanele care s-au dat pe mana ei.

nu styu ce imi veni dar de ceva vreme am inceput sa incerc sa am grija mai mult de mine,nu mai vreau sa ma mai delas.am inceput cu dentistul si inca mai merg ,iar astazi am fost la dermatologie,ca de ceva vreme,mi-au aparut niste pete pe spate,eu crezand ca sunt de la soare,la cat de mult stau eu...ar fi fost posibil.bine ca se pot vindeca,mi-a dat un tratament,niste pastile si 2 unguente,una ptr sera ,una dimineata.

am intrebat daca m-ai am voie sa ma expun la soare,mi-a zis da,dupa ce voi termina tratamentul,cam 3 saptamani va dura,este o ciuperca luata,posibil,piscina,strand,haine,nu se stie siguranta.
asa ca aveti mare grija ca tot a venit caldura pe unde va duceti.nu am retinut cum se numeste dar mi-a scris pe reteta,aceasta a ramas la farmacie ptr a prepara solutia de seara.


ADMINA m-ai cam pus pe ganduri,ai spus ca ai renuntat sa te mai duci la cosmetica,nu ai fost multuimita de rezultate?

va pupic dulce hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Mai 2009, 6:52 pm

Camy a scris:
le dadea cu abur pe fata,apoi le scotea toate punctele negre,cosuri,apoi a dat cu o solutie nu styu ce era,apoi cu laserul si dupa aceea i-a aplicat o masca.

Si masaj, Camy ai uitat de masaj! E partea cea mai placuta , n-ai mai vrea sa se termine! Inainte sau dupa aplicarea mastii (nu mai tin minte exact) ti se face un masaj iami la fata si gat. Data trecuta era sa adorm acolo pe pat atat de tare m-a relaxat.

Nu e rau sa mergi la cosmetica, cu conditia sa fie o cosmeticiana care intr-adevar isi cunoaste meseria, si sa aiba aparatura buna si produse proaspete si de calitate.
Altfel se poate sa iti faca mai mult rau decat bine.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Admina Mier 20 Mai 2009, 10:32 am

Geany, vapoforul se poate inlocui cu succes cu un vas cu apa din care ies aburi(eventual ceai de musetel fiert si luat de pe foc); si un prosop pe cap, ca si cum ai face inhalatii. Parca tineam minte ca si cimbrul ajuta, sau nu mai tin eu bine(tot asa infuzat). Alt truc pe care-l stiu de la cosmeticiana care ne-a fost profesoara(Dumnezeu sa o ierte), este sa stai aplecata peste vasul in care fierbe laptele. Iti catifeleaza tenul, deschide porii si ii curata. Dar cu atata lapte Uht, cine mai fierbe 1l de lapte?
Am gasit cursurile si am sa le scanez... anul asta zid si le postez aici. Eu cred ca sunt si multe aplicabile(are si multe retete de cosmetice preparate de noi sau pt dat reteta la farmaciile care mai fac retete magistrale) dar si multe sfaturi despre presopunctura(mana si ureche), masajul fetei (apropo, Ioana are dreptate, daca e bine facut masajul facial te ia somnul, si eu reuseam performanta asta, sa-mi adorm "clientele" dar am uitat cam tot...).
Oricum, de tinut minte, atunci cand va demachiati intotdeauna sa o faceti cu miscari ascendente(de jos in sus, ca sa contracarati tendinta ridurilor de a fi descendente, din cauza gravitatiei), la fel si cand aplicati crema, incepeti de pe decolteu si ajungeti pe frunte. Demachiajul ochilor il faceti de la coltul interior al ochiului(pleoapa inferioara), inspre tampla si apoi iar inspre coltul interior, cu miscari circulare. Ideea este sa ridicam usor ridul "laba gastii", chiar daca nu-l avem deja. La fel trebuie insistat la masajul cu crema pe ridurile de expresie (cele care pleaca de la nas si merg pana la colturile gurii, cele dintre sprancene), pe gat; la fel cu miscari ascendente si insistand pe usoare puncte de presiune, care relaxeaza.
Ioana, asta nu suport nici eu, sa merg la salon sa ma tund si sa ma intrebe cum vreau, eu zic pai ceva sa se intretina usor, sa nu fie foarte rebel rock si nu foarte filat... Se uita la mine ca viticile... pai nu stiu... La fel si la cosmetica, m-au parlit, am plecat odata, la mare, cu pleata pe mine pe motiv ca nu s-a luat cu ceara shot Macar stiu ca mi-o fac cu mana mea, ma chinui singura, ma tratez singura, nu depind de diversi. Si apropo de mersul la saloane pt tuns, in alte localitatii(poate-mi lasi si mie o adresa de la salonul unde mergi in Bv pupi ), ultima oara am fost in Constanta si la fel, a fost 50lei splalat, tuns, aranjat si in plus mi-am mai permis si un balsam profesional de par, de la Wella. In bucuresti am dat 100lei, acum 1,5ani-2 ani, pe acelasi lucru.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de geany Mier 20 Mai 2009, 10:45 am

Admina,eu is chiar interesata de acel curs chiar as vrea sa vad ce cuprinde love
In legatura cu infuzia de ceai de musetel chiar ieri mi-am facut,ca tare ne mai motiveaza acest forum sa facem mai multe pentru noi ca femei cat si inoire de stil.Sincera sa fiu m-as fi asteptat ca acel vaporizor sa faca ceva mai mult stiu eu Sad ,dar daca nu-i musai sa am asa ceva nu ma supar ca si asa nu am unde sa le mai depozitez rade
o zi frumoasa fetelor si intretineti-va frumoase kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Mai 2009, 11:40 am

Admina eu am fost la un salon de pe strada Nicopole. Sunt doua pe aceeasi strada, si eu cautam unul din ele, la recomandarea unei prietene din Brasov care se tunde mereu acolo si mi-a placut de fiecare data ce iesea. Dar am nimerit din greseala la celalalt, se cheama Cristine Valmy, insa fata care m-a tuns pe mine urma sa plece luna urmatoare la alt salon. Mi-a dat cartea ei de vizita, o am acasa, ca sa o sun cand vreau sa ma mai tund. Am fost foarte multumita , mi-a dat o gramada de sfaturi de ingrijire a parului pentru tipul meu - subtire si moale, si mi-a facut un truc la vartejul din varful capului, ca sa nu se mai imparta parul in doua pe acolo.
O sa vorbesc diseara cu prietena din Brasov sa imi spuna exact cum se cheama salonul de pe strada Nicopole la care se tunde ea si iti scriu maine. O sa vorbesc si cu coafeza sa-mi spuna la ce salon s-a mutat si iti spun.

O zi frumoasa tuturor! kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de aisha Mier 20 Mai 2009, 12:32 pm

Din experienta mea, demachiatul dimineata si seara e un lucru ce ar trebui intre in rutina zilnica, alaturi de spalatul pe dinti. Asta chiar daca nu se folosesc produse de machiaj! Eu pot sa va spun ca am ajuns sa nu pot sa dorm -indiferent la ce ora ajung acasa - daca nu ma demachiez! Smile
Dupa care urmeaza rutina saptamanala, tratamentul de intretinere: o baie de aburi, un gomaj usor, degajat porii, un masaj cu o crema grasa, spalat cu apa minerala si la sfarsit o masca din ingrediente naturale(in general cam ce se gaseste prin frigider rade , dar evident ceva potrivit tenului meu uscat). Baia de abur o fac simplu, asa cum spunea Admina, deasupra unui vas si cu prosopul in cap. Nu cred ca e musai sa ai aparatura speciala pt asta. Pt gomaj folosesc tarate de grau sau malai, iar uneori, in cursul saptamanii daca vreau un gomaj scurt am buretii mici, rotunzi si aspri din lufa. Pt degarajea porilor folosesc nose stripes - se gasesc pe la orice supermarket. Masajul am invatat sa mi-l fac tot singura. Nu e ca la salon, unde intr-adevar poti sa si adormi, dar merge. Cam asta e...
Imi place mai mult acasa, pt ca asa cum spunea Admina, la salon uneori iesi cam agresata dupa o sedinta de tratament. Ma mai duc totusi si pe la salon, nu atat cat s-ar cere pt grupa mea de ...varsta rade
Sunt adepta cosmeticelor cat mai naturale. Incerc sa-mi fac acasa lotiunile tonice, iar cremele si sapunurile mi le cumpar de la un magazin care comercializeaza chestii cat mai naturale - nu au in compozitie decat phenoxyethanol, fara milioanele de parbeni de tot felul...
Cu tunsul stau f bine. Ma duc de ani de zile la aceeasi coafeza, ma costa 25 lei cu tot cu bacsis. N-am treaba cu coafatul pt ca parul meu e cret natural, iar de vopsit se ocupa "stilistul meu personal" - adica sotul meu. wink
In schimb cei mai multi bani ii arunc pe masaj. Au crescut incredibil abonamentele la asa ceva!

Am o gramada de retete pt cosmetice 'home-made". Daca sunteti interesate, sa-mi spuneti si le postez.

O zi frumoasa si sa fiti cat mai frumoase! flower
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Mai 2009, 1:09 pm

Aisha si eu la fel, chit ca-mi pica ochii de somn, dar nedemachiata nu ma bag in pat.

Din ce iti faci lotiunile tonice?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de geany Mier 20 Mai 2009, 1:26 pm

aisha cu spuneai si tu,indiferent daca m-am machiat sau nu,tot imi fac demachierea,si exact cum spuneti; si la 6 dimineata daca ajungeam de la discoteca ma demachiam si dupa trezire imi mai faceam si cate-o masca stiind ca la discoteca a cam avut de suferit tenul meu rade
eu suunt interesata de sfaturi cosmetice,la fel ca si de croitorie wink deci va astept pe toate,iau eu ce mi se potriveste mie Smile
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de aisha Joi 21 Mai 2009, 10:42 am

Ioana, de obicei lotiunile mi le fac din suc de castraveti, in amestec cu suc de portocale sau lamaie, 3:1. Fac cantitati mici, sa-mi ajunga pt 3-4 zile, le pun intr-o sticla cu vaporizor, in frigider. Cand n-am chef sau sunt prea ocupata, ma limitez numai la o infuzie de musetel sau sunatoare - tinuta la fel, in frigider.
Pentru dimineata, folosesc cuburi din tavita de congelator in care am infuzie de ceai verde.
In sezonul asta vreau sa incerc sa-mi prepar singura si apa de roze, pt ca au inceput sa infloreasca. L-am rugat deja pe tata sa se implice in prima parte a procesului de productie Smile -adica recoltatul si uscatul.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 21 Mai 2009, 5:39 pm

nici eu nu ma pun in pat fara sa ma demachiez oricat de obosita as fi.
n-am pb cu tenul, nu cosuri, rar cate un punct in zona nasului...
fond de ten nu folosesc si nici pudra, doar o crema de zi...
imi aplic masti si nu radeti...felii de rosii si castraveti Smile
ma fardez zilnic, ochii cu praf(lila ma prinde cel mai bine) in general culori deschise, folosesc rimel , si dermatograf negru pt a-i face mai expresivi. buzele primesc si ele contur si ruj, in general culori deschise.
la noi nu sunt saloane de cosmetica prea grozave si atata timp cat n-am avut pb cu tenul mi-a fost teama sa ma las pe mana cuiva...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty machiaj ten

Mesaj Scris de Noemi Joi 23 Iul 2009, 5:34 pm

Ma bag si eu in seama... simt nevoia sa va impartasesc dragostea mea fata de fondul de ten mineral. Este intr-adevar o minune. Acum vara de la caldura, umiditate si aer conditionat, ma trezesc cu fata transpirata, cu vinisoarele dilatate... arat groaznic. Dupa ce ma spal pe fata cu apa rece si ma hidratez, las putin crema sa intre in piele dupa care aplic fond de ten mineral, eu momentan am unul de la L'oreal, parca se numeste True Match... sper sa nu gresesc. Este un miracol, te schimba total si nu incarca deloc tenul
Tenul arata ca de portelan love
Uite cu prima ocazie voi aplica pe jumate de fata si voi posta o poza cu inainte si dupa ca sa vedeti si voi.
Atat deocamdata. Va pus
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Anna Succubus Lun 17 Aug 2009, 2:24 pm

Ochi: creion Revlon sau Bourgeois + mascare Bourgeois. Buze: nimic sau in cel mai rau caz, unguent de galbenele cu propolis pentru zilele reci de iarna. Are un efect superrrrrr! Daca vrei sa te racoresti, spray cu apa termala de la Uriage - e mult mai ieftina ca Avene sau Vichy, plus ca e la fel de buna, sau Refreshing Mist de la Planet Spa. Si gata! flower dama Asta am eu mereu la mine.
avatar
Anna Succubus
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/08/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de dandana Lun 17 Aug 2009, 5:32 pm

aisha, da-i drumu' la retete, cand ai timp si chef, cred ca suntem mai multe interesate!

si mai asteptam si cursul adminei Merci

eu, de cand cu copilul doar demachiat, un scrub saptamnal si crema aia cu argila de la aslavital, inainte imi puneam si eu fata Smile

dar lasa ca ma fac eu mare!

aaaa, si ar trebui sa fac ceva cu petele de pe fata mea, e grav de tot, adica nu sunt grave, e grav ca nu trec deloc, chiar si daca crema e cu spf, nu au aparut la sarcina ci inainte cu cativa ani de la o excursie in valea regilor (pe bune Smile ) cand am folosit o crema de soare de la zepter, probabil era proasta!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de aisha Lun 17 Aug 2009, 8:50 pm

dandana, am postat cateva dincolo, la "produse din bucatarie ajutor in cosmetica", pt ca mi s-a parut mai adecvat, aproape toate ingredientele fiind din bucatarie. Le copiez aici din nou, pt ca nu stiu sa atasez link-uri tot din forumul asta... zid

Ultimele mele descoperiri, retete verificate si care dau foarte bune rezultate:

1. Tonic cu castravete si miere

Se da prin storcator un castravete cu tot cu coaja (evident, spalat in prealabil). Se amesteca sucul obtinut cu 2 lingurile de miere. Se pastreaza la frigider timp de 7 zile. Se aplica pe fata & gat & decolteu seara (sau atunci cand stam in casa), timp de 20 min, dupa care se spala cu apa minerala.

2. Apa de roze

Se prepara cantitati mici pt ca se strica repede. Tine cam 3 - 4 zile, in frigider. 1 lingura petale trandafir de dulceata se pune la macerat in 25 - 30 ml apa, de seara pana dimineata. O alta lingura de petale se infuzeaza tot in 25 - 30 ml apa. Cand se raceste, se strecoara atat infuzia cat si maceratul si se amesteca. Se pun intr-un pulverizator si se foloseste atat seara, cat si dimineata dupa demachiere, ca tonic.

Dupa aplicare, se pune in practica metoda uitatului luuung in oglinda + fraza magica de lucrare a subconstientului: "Sunt cea mai frumoasa, sunt cea mai frumoasa!"
rade

Pentru pete pigmentare ai putea sa incerci tamponari cu bitter suedez sau cu tinctura de propolis sau Propoderm. Nu garantez 100%, dar s-ar putea sa ai rezultate.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de ioana soare Mar 18 Aug 2009, 4:20 pm

Dandana si eu am aceeasi problema cu petele. Mie dermatologul mi-a spus ca asa e tenul meu de la natura, ca in loc sa ma bronzez uniform imi apar pete, si ca asta e, n-am ce-i face. Mi-a spus sa nu ies din casa fara crema cu factor cat mai mare de protectie, indiferent ca-i vara iarna, soare sau ploaie. Parerea mea e ca pentru tratamentul petelor laserul este cel mai bun, alte metode nu dau rezultate, oricat de scumpe si de promitatoare ar fi acele creme.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de dandana Mier 19 Aug 2009, 10:41 am

ioana, o avea dreptate dermatologul tau dar in cazul meu nu cred! adica eu ma bronzam uniform, fara probleme. e posibil insa sa fie de la inainterea in varsta, cum mi s-a schimbat structura parului ceea ce am citit ca nu se poate, asa s-a schimbat si tenul! asta e, voi lua folosi crema cu factor de protectie

aisha, multumesc, reteta cu castravete e excelenta!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de aisha Joi 20 Aug 2009, 2:38 pm

Da si mie imi place. O folosesc zilnic, alaturi de uleiul de masline.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Admina Joi 17 Sept 2009, 12:26 pm

Apropo de machiaj, mi se par foarte utile tutorialele de pe Youtube, de machiaj. Am si folosit cateva idei de acolo, in ultima vreme, dar nu am poze.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Machiajul-tips&tricks - Pagina 2 Empty Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB