Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Salopeta de dama EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Salopeta de dama EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Salopeta de dama EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Salopeta de dama EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Salopeta de dama EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Salopeta de dama EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Salopeta de dama EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Salopeta de dama EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Salopeta de dama EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Salopeta de dama EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Salopeta de dama EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Salopeta de dama EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Salopeta de dama EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Salopeta de dama EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Salopeta de dama EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Salopeta de dama EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Salopeta de dama EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Salopeta de dama EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Salopeta de dama EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Salopeta de dama EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Salopeta de dama

5 participanți

In jos

Salopeta de dama Empty Salopeta de dama

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 23 Apr 2015, 2:06 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Deschid un nou subiect pentru ca nu am gasit nicaieri in forum ceva dedicat acestui obiect vestimentar. Poate nu ma pricep eu sa caut, daca am gresit cumva, rog moderatorii sa mute postarea, cu scuzele de rigoare...
In cateva reviste Burda am vazut salopete vaporoase - casual sau elegante. Cum nu sunt o fana a modei anilor '70, le-am ignorat. Cu toate astea, mi-au placut dintotdeauna salopetele de blugi, largi. Acestea insa intra intr-o alta categorie stilistica, desi tehnic tot salopete sunt. Dupa perioada de sarcina mi se acrise de salopete, in special de salopeta mea de blugi, cel mai purtat obiect de-a lungul multor luni!
De curand, o cunostinta, stiind ca am acest hobby, m-a intrebat daca nu vreau sa ii fac o salopeta pt. botezul celui de-al doilea copil, pt. ca nu prea are timp de mers la croitor si parea ca avem aceleasi masuri. Cum nici eu nu am prea mult timp de croitorit de cand cu bebe, am ezitat, dar vazand pozele de inspiratie pe care mi le-a trimis, care in mod evident contineau si un corset, am considerat ca e o buna ocazie sa invat ceva nou. A fost ca provocarea nr.  26 la croitorie pentru mine. Smile  Asadar m-am apucat de cautat tiparul/tiparele potrivite prin colectia mea Burda si citit cate ceva despre corsete. Am combinat doua tipare, un pantalon si un corset si in final ambele au mai necesitat stramtare (iarasi tiparele Burda au fost cam largi) zid . Materialul este crep, corsetul are termocolant aplicat si contine si un strat de bumbac teapan de la ikea (dupa sfaturile loredanei ionescu - multumesc!). Este si captusit, tot cu acelasi crep, n-am mai avut timp sa cumpar alta captuseala. Se inchide pe lateral cu fermoar invizibil (si cu ajutorul unui asistent wink ). Am terminat destul de greu, in ultima clipa, pt. ca a trebuit sa ma intrerup f. des pt. bebe, care nu suporta prea mult nici masina de cusut, nici sa fie ignorata. Plus ca s-a nimerit si peste sarbatorile de Pasti. Va trebui sa il reiau la bibilit, n-am apucat sa ii rezolv atele de pe dinauntru. Trebuie sa ii mai pun si sarma de sutien, bretele sau sa ii fac ceva sa stea mai bine, mi-a spus fata ca ii cam cadea..

Asadar, tripla premiera pentru mine: salopeta, corset si comanda. Concluziile mele la finalul acestei experiente sunt:

*salopeta este un obiect vestimentar foarte versatil - se poate potrivi stilului clasic sau celui lejer, poate fi de zi sau de seara; arata foarte bine si are mare clasa daca materialul e bine ales, persoana care o imbraca are conformatia potrivita (e intr-adevar, un obiect care nu se potriveste oricui) si o poarta in situatiile si cu accesoriile adecvate. Pe mine sta bine si sotul meu chiar a remarcat cand o probam "de ce nu faci si pt. tine asemenea haine?", asa ca am trecut-o in fata pe lista mea to do.
*corsetul nu e chiar asa o chestie imposibila, dar e nevoie de timp si multe probe ca sa ajungi la dimensiunea exacta, orice centimetru in plus sau in minus insemnand imposibilitatea de a-l purta. Si mai complicat a fost aici pt. ca pana nu am asamblat cele doua parti nu prea am putut vedea exact cum sta, deoarece nu puteam monta fermoarul.
* nu voi mai lua o alta comanda prea curand  Smile

Acestea sunt concluziile mele, acum trageti voi concluziile despre cum mi-a iesit (imi pare rau ca deocamdata n-am niste poze mai bune, acestea sunt de la proba finala). Sunt foarte interesata de experientele voastre in acest domeniu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de kabunta Joi 23 Apr 2015, 3:07 pm

Mie mi se pare ca ti-a iesit tare draguta si eleganta. Si eu am tot vazut salopete interesante prin burda si m-au tentat vreo cateva. Poate ceva la vara daca silueta va permite.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 24 Apr 2015, 5:12 pm

Multumesc, kabunta! Eu inca n-am revenit la silueta dinainte, dar e mai bine, ca altfel nu prea era de mine o astfel de salopeta, e nevoie si de putina "carnitza". Sarcina usoara, pentru partea mai grea care vine acum! hug
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de CarmenClaudia Vin 24 Apr 2015, 9:01 pm

Samarineanca, pentru prima incercare este ok. Si eu parca i-as pune bretele. Sa iti faci si tie si sa ne arati ce ai facut.
Din pozele cu salopete ,cel mai mult imi plac modelele 2 si 3.Nici modelul 1 nu imi displace, dar, tinand cont de "dotarile" mele, nu ma avantajeaza.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de geany Vin 24 Apr 2015, 11:16 pm

E ador corsetele, pantalonii si salopetele  rade

In primul rand tu nu ai sutien si-ti turteste sau trage sanul in jos si totodata creaza stare de discomfort, ca tragi periodic de corset in sus la purtare. De aceea se si intorc marginile decolteului, ca sanul nu sta bine. Sarmele nu stiu daca sunt o solutie cred ca mai degraba cupe de sutien integrate si stramtat pana sta cum trebuie. Aici cred ca te poate ajuta cel mai bine Karina.

Eu iti sugerez chiar sa mai faci, chiar pentru tine, vei simti cum se comporta la purtare si vei sti cel mai bine unde trebuie corectat. Corsetul arata frumos cand nu turteste sanul.

Eu ma bucur pentru acest subiect, am si eu de realizat salopete, chiar si pentru mine. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Samarineanca Sam 25 Apr 2015, 11:42 am

M-a pus in dificultate acest model, chiar ma intrebam la un moment dat ce solutie ar aplica un croitor profesionist, ca sa stea cum trebuie, asa cum e in prima poza, spre exemplu. Sireturi nu se pot pune. Poate n-am ales bine modelul de corset, poate trebuia sa merg pe acela clasic, fara cupe. Chiar m-as bucura sa primesc sugestii, mai am material si pot modifica.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de geany Dum 26 Apr 2015, 5:52 pm

Eu nu-l vad gresit modelul! E adevarat ca nu e model usor, insa ti-a iesit bine. Eu personal port asemena corsaje fara sustinere pe umar, insa nu iau niciodata fara sutien (nu m-as duce la toaleta publica ramanand in sanii goi Embarassed ) Eu sunt de parere ca un san generos nu se poarta fara sustinere nici sub tricou. Dar asta e ceva personal. Revin la salopeta ta. Pune ce mai ai de pus (spuneai de sarme), dar nu finaliza pana nu vezi cum se aseaza. Poate mai trebuie doar micsorata cupa in partea de sus, daca ma uit la prima poza mai atent cred ca e suficient sa intri putin la cusatura de mijloc intre sani. Acolo daca intri mai mult (ca o jumatate de pensa) Imbraca iar si strange putin cu degetele acolo si vezi cum se-aseaza si cum se simte.

Eu recomand sutienele fara bretele, dar care se-aseaza bine pe circumferinta). Iti da o oarecare siguranta la purtare.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 26 Apr 2015, 9:32 pm

geany, multumesc de sfaturi, o sa incerc!
Ha, uite ca la asta nici nu ma gandisem - cum te duci la toaleta cu o astfel de salopeta? rade Sa zicem ca nu te deranjeaza sa ramai goala-goluta prin vreo toaleta publica (brr!!Shocked ), dar e musai sa iei asistentul dupa tine, ca sa o poti pune la loc, ca fermoarul ala e imposibil de inchis de una singura la cat de fix e. rade rade

E musai sa ne ajute Karina sa dezlegam misterul acestor salopete! Smile
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Karina33 Dum 26 Apr 2015, 11:56 pm

Vad ca de la voi sughit rade
Nu-s eu experta nici in corsete si nici in salopete. Ba pe salopete incerc sa le sabotez, sunt mult prea incomode. Fi-mea la banchetul prietenului s-a dus la baie doar cu altele ca s-o ajute la dezbracat si imbracat.
Cum as face eu o salopeta asa? Daca e vorba de cupe separate in corsaj as baga pe sub ele si-un sutien buretat sa tina cat mai bine sanul.
Si cred ca as recomanda ceva bretele sau bretea de sustinere. Fata de o rochita corset salopeta este mai grea, se trage in jos oridecateori te asezi sau te apleci. Asa ca va dezbraca purtatoarea. Musai sa fie bine fixata pe talie. Aaaa si mult mai intarite cupele la corset, stau cam fleasca.

Eu am facut saptamana asta o salopeta rosie dar cu umeri. Nu am putut s-o pozez pe manechin ca-i sub masurile lui, poate primesc poze cu ea purtata.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desi nu-s salopete ci rochii iti spun ca rochia asta alba desi este fixa, are si sutien bine fixat pe corset, nu a stat fara griji pe domnisoara, a cam ridicat de ea la eveniment.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fata de rochi asta rosie unde subtiricele brtetele ofera siguranta sustinerii. A dansat cica pana la 6 dimineata ca domisoara de onoare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 27 Apr 2015, 12:13 am

Aaa, multumesc pt. interventie, Karina! Merci  Sper ca ti-a trecut sughitul acum. Smile
Asa deci, sunt cu bataie de cap aceste salopete. Daca stiam eu in ce ma bag!
Unde mai pui ca-s si novice in de-alde corsetelor, nu numai la facut, dar nici n-am purtat in viata mea un corset. Uite, daca mi s-a intamplat vreodata sa invidiez femeile super elegante de pe la diverse evenimente, de acuma voi fi mai linistita, cand stiu cu cata grija stau sa nu li se intample vreun accident vestimentar. lol!

Foarte faina solutia acelor bretele colier!!!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Salopeta de dama Empty Re: Salopeta de dama

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB