Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

+40
corilex
mlizeta
Dorulet
geany
aurahd
Dulcisor
Samarineanca
danabarbu2007
piciul
flori de camp
lilibili
Buburuza
Ileanaaa
alice07
Gabica
i.xell
aidil
Chirrox13
despina13cucli
Admina
bela gio
canadianca50
ismi3ismi
kristadesign
Nicoleta Irimescu
Giobsy
StMihaela
rosita
dandana
oana_007
bibitu
iuli.b
Uca
RalucaS
geia
nicos
DANIELA.I
danabekk
clodi
sandydeea
44 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Buburuza Sam 07 Mar 2015, 1:35 pm

Se accepta numai cusatura romaneasca-romaneasca, sau poate fi ceva de inspiratie romaneasca-ungureasca-ucraineana-poloneza?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 1:38 pm

Se accepta!! Sigur ca da. hug

Se incadreaza la "Traditional".wink
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Buburuza Sam 07 Mar 2015, 1:54 pm

"Traditional" modernizat, reinterpretat si foarte"eclectic-fiujăn" rade
Asta as vrea eu sa fac.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 2:04 pm

Abia astept sa vad ce iese.  hug

Important e sa faci ce-ti place. Sa-ti lasi amprenta pe lucru. La figurat desigur.
Si sa-ti si placa sa porti ceea ce-ai realizat. Iar o broderie intotdeauna aduce o nota de feminitate articolului respectiv.
Hai sa incercam sa fim mai feminine. hug
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de lilibili Sam 07 Mar 2015, 7:18 pm

Gaza, imi place provocarea si voi incerca si eu!
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 8:57 pm

Esti bine venita lilibili ! hug
Spor la cusut.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Apr 2015, 8:36 pm

Haideti la provocare? Lucrati la ea sau ati uitat de ea?
Gaza, niste cusaturi decorative la masina de cusut primesti? Am o fusta neagra si i-as face niste randuri pe poale, dar la masina. Zic, ca sa mai populam provocarea. Si poate s-ar mai incumeta cineva.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Joi 02 Apr 2015, 8:50 pm

pai, ce-o sa facem? scratch

Acum, daca s-au mai terminat cu provocarile provocatoare si cu concursurile, unde a fost o ingramadeala... hug, poate ne mai facem timp si pentru ceva cusaturi.

Fie ele si la masina.  cusut
Haideti fetele!  ura
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 04 Apr 2015, 10:20 pm

Stiu ca se apropie sarbatorile si sunt multe de facut prin casa si pe langa casa, plus serviciu si copiii, dar haideti la provocare!

Astazi am terminat de facut de la "a la z" un sortulet de bucatarie(pentru socrela, cadou de Paste), de la croiala, cusut, finisat,pana la brodarea de mana a unui model semnificativ.  bucatar

Haideti ca se poate!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de flori de camp Dum 05 Apr 2015, 8:35 am

Foarte frumos şorţul! hug


Ultima editare efectuata de catre flori de camp in Dum 05 Apr 2015, 10:02 am, editata de 1 ori
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Dum 05 Apr 2015, 9:07 am

Multumesc frumos,flori de camp! pupi
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de piciul Lun 06 Apr 2015, 6:17 am

Interesanta felie de tort! Un cadou personalizat...sa-i aduca noroc si tie bucurie! Sanatate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de mlizeta Lun 06 Apr 2015, 10:17 am

Gaza foarte frumos sortul. Deosebit. Si felia de tort foarte apetisanta. Sa fie purtat cu placere. Felicitari.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Lun 06 Apr 2015, 7:29 pm

piciu, multumesc frumos! Sanatate sa avem si ea sa fie sanatoasa,ca tare ma mai ajuta cu cel mic! pupi

mlizeta, Multumesc! hug

Mama soacra este o gospodina desavarsita(fara ironie). Face mancare buna, prajituri delicioase, si in general se pricepe in bucatarie. La ea si la mine! wink
Asa ca stiu sigur c-am nimerit-o cu sortul. Ii va placea. Si prin asta ii si arat ca e apreciata.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mar 07 Apr 2015, 11:47 am

Wow!!!!!!!! Paltonul, vesta si sortul sunt deosebite!Mi-aduc aminte prin clasa a 7-a ce mai coseam in puncte si la mileuri pe laseta..parca asa se zicea...poate cu ceva mic m-as baga si eu...imi plac provocarile
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Mar 07 Apr 2015, 8:19 pm

hug Hai!
C-am dat dezlegare si la broderie cu masina. Pentru fetele care sunt pricepute la asta.
Sa vedem ce iese!
Iar termenul de finalizare...mai vedem. prietenie
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 08 Apr 2015, 1:57 am

Foarte dragut sortul, gaza! E un cadou perfect! Sa ne spui daca ti-a facut mama soacra tort drept multumire.  cake

Ai facut pliurile de mana sau cu piciorul special (zis ruffle foot, piciorus de volane)? Au iesit f. bine. Am si eu unul si ma tot gandesc la ce sa il folosesc, ca someaza in cutia de croitorie...
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Mier 08 Apr 2015, 5:25 pm

Pliurile le-am facut cu mana. Oarecum masurate din ochi. Iar de piciorusul de volane acum aud. rade Ca nu sunt croitoreasa, n-am facut cursuri. Ce-am furat si eu de ici de colo.
Picioruse am si eu in cutie, dar la ce folosesc...aflu eu pana la urma.

Iar socrela tocmai a oprit sarmalutele.  Merci Si nu stie de sort.
O sa astept si tortul dupa Paste. hug
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Dulcisor Vin 10 Apr 2015, 11:10 pm

Geniala idee ai avut gaza cu aceasta provocare! Imi doresc de mult timp o fusta ornamentata prin cusaturi romanesti. Poate, poate, cu acest imbold, ma apuc si eu de cusut, dar sa mai treaca sarbatorile.

Frumoase lucrari! Spor in continuare!
Dulcisor
Dulcisor
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2014

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 11 Apr 2015, 7:22 am

Spor la lucru si tie. kiss Ma bucur ca-ti place provocarea.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de europolis Lun 13 Apr 2015, 4:28 pm

Am facut si eu 3 ii si mai am in proiect cate ceva, sunt facute dupa ureche si in stilul meu dar sunt cusute de mana. Sper sa va placa. Nu sunt facute special pentru provocare, doar am vrut sa le vedeti. Am in lucru una noua si mai...altfel si un ilic/vesta Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de aurahd Lun 13 Apr 2015, 5:12 pm

wow foarte frumoase iile tale si se aseaza f bine
dar te rog spune-mi ce material ai folosit la prima ie si cum ai facut acolo la gat unde bagi snurul
aurahd
aurahd
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : hd
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de europolis Lun 13 Apr 2015, 5:17 pm

Multumesc Aura, sunt din panza topita toate, dar la prima a fost o panza topita pentru esarfe, seamana cu tifonul si este foarte greu de cusut (acul rupe tesatura panzei cumva). La gat am facut tivul clasic pentru ii cu gaurelele de rigoare, si vestita "burta vacii" care mi-a iesit..nu prea Smile
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de corilex Mar 14 Apr 2015, 12:59 am

foarte frumoase europolis!
de unde cumperi panza topita?
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de aurahd Mar 14 Apr 2015, 6:04 am

multumesc frumos pt raspunsul promt
as vrea sa fac si eu o ie pt nora mea
dar cand oi gasi panza topita
poate pui o poza mai detailata cu partea crosetata
cand am sa incep ia poate iti mai pun si alte intrebari
multumesc inca odata si spor fetelor la provocare
aurahd
aurahd
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : hd
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB