Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

+40
corilex
mlizeta
Dorulet
geany
aurahd
Dulcisor
Samarineanca
danabarbu2007
piciul
flori de camp
lilibili
Buburuza
Ileanaaa
alice07
Gabica
i.xell
aidil
Chirrox13
despina13cucli
Admina
bela gio
canadianca50
ismi3ismi
kristadesign
Nicoleta Irimescu
Giobsy
StMihaela
rosita
dandana
oana_007
bibitu
iuli.b
Uca
RalucaS
geia
nicos
DANIELA.I
danabekk
clodi
sandydeea
44 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de dandana Mar 27 Iul 2010, 11:54 am

geia, multumim! albumele alea sunt o incantare!

ati incercat panza topita subtire de la krista?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de StMihaela Mar 27 Iul 2010, 12:52 pm

Uau, ce frumos arata incretiturile astea...
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de geia Mar 27 Iul 2010, 3:50 pm

dandana a scris:geia, multumim! albumele alea sunt o incantare!

ati incercat panza topita subtire de la krista?
Sincer, la cat sunt de aeriana uneori, nu stiu despre ce vorbesti. Pot vedea poze undeva ?
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Giobsy Mar 27 Iul 2010, 3:52 pm

Cauta pe forum, topicul special pentru vanzari/cumparari/schimburi.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mar 27 Iul 2010, 6:18 pm

rosita a scris:Am gasit absolut intamplator un site cu cateva filmulete in care ni se arata cateva puncte de baza din tehnica "smocking" al carei rezultat seamana destul de mult cu pozele din prima postare. Numai ca, din ce inteleg eu, ideea este sa pregatesti mai intai suprafata de lucru facand cute succesive si uniforme cu ata si ac, apoi sa vii si sa aplici punctele de broderie in diferite modele, apoi sa desfaci cutele pe care le-ai facut initial asa incat sa ramai doar cu modelul care da elasticitate materialului pe langa faptul ca arata frumos. Cred ca este un pic diferit fata de ce scria initiatoarea topicului in prima postare, dar rezultatele sunt similare.

Ai dreptate rosita! Punto smock,motivos frunces, casinha de abelha sau cum so mai numi e diferit de incretiturile populare de la noi. Si mi-ar placea sa stiu mai multe despre incretiturile de la noi...

Trebuie sa completez...cred ca incretiturile sunt diferite de la o zona etnografica la alta deoarece, la noi in Bucovina, incretitura se numeste randul ingust intr-o singura culoare de sub altita.

Nu pot exemplifica cu foto deoarece mageshack-ul nu merge pe PC-ul meu de cateva zile, nu stiu de ce Sad


Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Irimescu in Mier 28 Iul 2010, 4:51 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de kristadesign Dum 08 Aug 2010, 9:36 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acesta este cel mai simplu model de incretitura, l-am descoprit in zona Curtea de Arges, e model batranesc, nu se mai coase asa: la 2-3 cm in jos de gura camasii, perpendicular, se coase liniute paralele la jumate de cm, iar prin ele se trece un snur pt a o increti, cu cat panza este mai fina cu atat incretul este mai frumos


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 08 Aug 2010, 10:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlocuit link cu poza)
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 08 Aug 2010, 11:14 pm

Multumesc Cristina de explicatii.
Dupa poza nu am inteles prea bine, dar dupa explicatii am priceput.
E frumos model dar nu mai frumos ca patrunjelul de la noi din bucovina Smile !
Il stii?
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de dandana Vin 13 Aug 2010, 1:37 pm

patrunjelul Shocked ?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty tehnica modelelor "sculptate" in tesatura

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 10 Noi 2011, 6:11 pm

Am acasa o pernita cumparata ,de forma cilindrica,cu modelul realizat din cusaturi.Intotdeauna m-am intrebat cum o fi facuta...nu am vrut sa o desfac sa vad cum e lucrata in interior...am aflat asta de curand,din acest filmulet,si vreau sa impartasesc cu voi aceasta idee ...poate va place si voua acesta tehnica (pe care nici nu stiu cum o cheama in romaneste...):



mai sunt filmulete pe acea pagina,cu muuuulte modele in aceasta tehnica,nu am timp sa le selectez,le gasiti acolo
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 10 Noi 2011, 7:08 pm

foarte interesanta tehnica Ar merge oare un bust la o rochie cu asa model sa ,,,dea impresia,,, pentru un san mai mare ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 10 Noi 2011, 7:15 pm

din satin se formeaza si se mentine modelul, cel mai bine .
cu floricele mici,eu cred ca ar merge modelat si bustul...karina trebuie sa stie mai bine...poate intra si ne spune parerea ei...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de bela gio Joi 10 Noi 2011, 8:33 pm

Arata bine dar nu stiu ce material este. Firele alea trase nu se rup deloc. Satinul nu are o fibra asa de rezistenta.
Merita studiat.
bela gio
bela gio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 10 Noi 2011, 8:47 pm

atunci ,tafta?
ma gandesc,ca punctele de coasere se pot insemna cu un creion,cu un sablon cu gaurele,fara a mai fi necesara tragerea firelor...pt a lucra pe satin,vreau sa zic...pt rochii...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de bela gio Joi 10 Noi 2011, 8:53 pm

Tot ce este posibil. Oricum structura tesaturii trebuie sa fie simpla si materialul trebuie taiat destul de exact dreptunghiular sau patrat. Altfel o sa traga in toate partile.

Daca incerci ceva sa ne arati neaparat.
bela gio
bela gio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Noi 2011, 8:53 pm

Poate sa fie si un minimat, pentru decoratiuni, nu pare satin ca nu e lucios.
Si sunt alte tehnici pe acolo, care chiar merg de bust. wink



p.s am sa-l mut intru-un alt subiect, cu incretituri populare, poate

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 10 Noi 2011, 9:05 pm

minimat cum e?ca fasul ?pes?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Admina Vin 11 Noi 2011, 12:05 am

E sintetic 100% si arata cam asa ( nu e asa de granulat, cred ca e pozat de aproape):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Merge pentru fete de masa, naproane, decoratiuni pentru evenimente (de zi, nu prea e festiv, insa). Cred ca ar merge si satin sau tafta, dar sunt alunecoase si nu-si pastreaza forma prea bine; plus ca se agata, cum ati mai zis.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 11 Noi 2011, 12:22 am

si eu zic,ca o conditie ar fi compozitia sintetica,ca sa nu se sifoneze si,apoi,tesatura sa fie un pic rigida,nu moale,ca sa-si pastreze forma.eu am satin ,tafta si fas,voi incerca sa fac modelul si pozez ce-mi iese.minimat,deci,nu e de imbracaminte...poate ar merge pt genti cu modelul acesta...voi cauta..
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 11 Noi 2011, 9:41 am

adevăratele croitorese foloseau aceste încreţituri
când eram copil aveam o rochiţă cusută şi care avea pe umeri un model căruia mama ii spunea piele de curca/gaină
arata super
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 22 Feb 2012, 2:09 pm

Nu a incercat nimeni sa increteasca la fel ca in filmuletul de mai sus?
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de aidil Mier 22 Feb 2012, 4:43 pm

Eu am incercat mai demult, dar nu mi-a iesit prea bine, m-am grabit si am trasat destul de inexact. In fine, ca si bust la rochie cred ca merge daca e lucrat marunt.
Ce m-am intrebat atunci e cum arata dupa spalat, ca o rochia o spalam mai des decat pernita deco si de calcat nu merge.
Modelul piele de curcan/gaina am avut si eu in copilarie si are si fiica mea la o rochita gen ie, facut din panza topita (cumparata). E foarte frumos si destul de usor de cusut.
Mai demult am salvat in favorites cateva filmulete cu astfel de modele, dar nu stiu cum sa le postez.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 22 Feb 2012, 4:51 pm

mie mi-a iesit ceva....am incercat pe tafta.
cum e modelul piele de gaina?aidil,copiaza linkulrile filmuletelor si pune-le aici sau da-mi-le si mie pe PM,te rog
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de aidil Mier 22 Feb 2012, 5:20 pm

Incerc sa potez un link cu un model, sunt mai multe modele prin zona asta.
Daca nu gasesc modelul cu piele de gaina, pozez rochia Mariei si va arat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 22 Feb 2012, 5:32 pm

nu se deschide linkul.il poti pune in PM la mine,te rog?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de aidil Mier 22 Feb 2012, 5:41 pm

Mai incerc odata postarea link-ului, in zona acestui filmutel mai sunt si altele interesante.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre aidil in Mier 22 Feb 2012, 5:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare link)
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB