Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sanatatea noastra - Cap. 3

+14
Floren
gretty
filipoidana
Giorgi
aurishta
ismi3ismi
barbin
ela_v
tomari
Gabica
Giobsy
macanetu
valentinadof
ema
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de filipoidana Mier 17 Sept 2014, 11:11 pm

admina mai stiu si eu un remediu pentru durerile de stomac -carbunele medicinal cate o pastila la 10 kg corp adica daca ai 50 de kg tre sa iei 5 dar stiu ca nici prea mult nu trbuie sa iei ca el absoarbe tot si ce-i rau si ce-i bun. acum eu una stiu ca m-a durut rau stomacul am luat carbune si mi-a trecut. eu aveam carbune (nu pastile ci praf) tot de la farmacii sau facut de mama din nu stiu ce soi de lemn, (ca cica trebuie sa fie un anumit lemn). o faza chiar amuzanta: eram la munte cu corturile, seara langa foc si m-a palit o durere.... si acum ce sa fac ca nu aveam nimic la mine, i-am zis fratelui meu ca ma doare tare stomacul, la care el trage cu un bat un jar aprins, il raceste si mi-l da sa-l mananc wink m-am uitat cam ciudat la el dar... de durere l-am mancat, luam o gura de carbune o gura de apa ca ma inecam cu praf de carbune, si chiar mi-a trecut foarte repede.
filipoidana
filipoidana
helper
helper

Numarul mesajelor : 53
Localizare : braila
Data de inscriere : 02/04/2014

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Sept 2014, 12:07 am

Am incercat si cu carbune. Aici gasesc doar capsule, nu pastile, ca in tara. Uneori iau doua, dupa masa. Dar nu ma ajuta la durerea de stomac.
Ce m-a ajutat in ultima vreme sunt pastile de simeticona (ca si Espumisanul) doar ca masticabile, seamana cu Dicarbocalmul. Doar ca nu-mi place sa iau medicamente asa ca trebuie sa le raresc.
Ma mai ajuta varza cruda, mancata ori in salata cu otet de mere (da, e ciudat, dar otetul nu mi-a facut rau) sau frunze. Si ceaiul de coada calului, frunze de zmeur si galbenele. Daca reactioneaza la varza e posibil sa fie H Pylori, cel cu ulcerul... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de gretty Joi 18 Sept 2014, 7:49 am

Am alergat putin sa gasesc topicul, eu de regula intru la crosetate... Am hernie de disc si lombar si toracic dar toata coloana e varza, in plus am artroze si la genunchi si la solduri. Am plecat in baston si m-am intors fara. Curele astea de fizioterapie imi fac bine dar trebuie sa le repet la 6 luni cate 10 zile. E un tratament de intretinere, articulatiile prinse de artroze nu se vindeca, trebuie intretinute.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de ema Joi 18 Sept 2014, 11:02 am

Admina, pentru dureri acute de stomac eu am facut tratamentul asta (l-am gasit intr-un ziar rusesc foarte vechi) si de atunci chiar ca nu am mai stiut ce e durerea de stomac
Un albus de ou se freaca bine (nu se bate spuma) cu o lingura de zahar (nu miere pentru ca mierea irita stomacul sensibil) si cu o lingura de ulei de masline Apoi inghiti amestecul asta (nu il plimbi prin gura, nu il mesteci ci il inghiti chiar daca e cam gretos) pe inima goala dimineata si apoi la pranz si seara inainte de a manca cu vreo 2 ore Nu bei apa dupa si nu mananci Actioneaza ca un pansament gastric Tii cura vreo 5-6 zile
Ia incearca si asa ca nu are ce rau sa-ti faca
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de myky7robc Vin 19 Sept 2014, 9:01 pm

grety, pe mine ma sacaie tare artroza de genunchi, mai ales la stangul si acum am si la glezna dureri dar nu tot timpul ca la genunchi.
Ce proceduri ti-a dat pt artroza?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de gretty Sam 20 Sept 2014, 6:15 am

myky, pt mine s-au prescris: diadinamice si ultrascurte la genunchi, vacuum la shold si 2 tipuri de curenti stereodynator la coloana lombar plus masaj cervical si masaj pe coloana.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 21 Sept 2014, 4:18 pm

Dragele mele ! cine stie retete de tratament , unguente facute in casa pentru dureri articulare va rog sa posteze !
Multumesc mult !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de piciul Mier 24 Sept 2014, 2:42 pm

Incerc sa-mi fac timp sa vizionez acest film primit:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Ian 2015, 6:52 am

Constipatia e o problema des intalnita si uneori parca nu merge nimic. Am gasit in State in orice magazin un suc de prune, inchis la culoare. Initial l-am luat de curiozitate si am observat ca ma ajuta la digestie. L-am cautat si in tara, dar nu se gaseste, cel putin nu acest tip.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am cautat retete pe net si se pare ca se face din prune uscate, nu din prune crude. Se inmoaie in apa oparita prune, pentru 24 de ore si apoi se baga in blender, facandu-se suc. Trebuie cam la doua maini mari de prune, vreo 1,5-2l de apa.
Incercati, n-o sa va para rau! hug Un pahar de suc pe zi, ar trebui sa fie suficient, pentru o digestie buna.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de piciul Mier 04 Feb 2015, 6:26 am

Poate ajuta pe cineva! Sanatate!
Cea mai Surprinzatoare Combinatie ce Iti va Vindeca Organismul In Intregime
Un articol de Calin Petru Barbulescu
Dupa ce veti citi combinatia de mai jos, punem pariu ca vei merge de urgenta acasa pentru a incepe sa o prepari, mai ales ca ingredientele le ai chiar in bucataria ta. Nu o sa-ti vina sa crezi cu ce te vei alege dupa ce o vei consuma.....
Ingrediente necesare:
- 1 capatana de usturoi
- Suc din 2 lamai
- 100 de grame de miere ecologica
- O lingurita de bicarbonat de sodiu

Metoda de preparare:
Se curata si se taie usturoiul in bucati foarte mici, apoi se amesteca impreuna cu sucul din lamaie, mierea si bicarbonatul. Se transfera amestecul rezultat intr-un borcan de sticla curat si se lasa sa stea timp de 8-10 zile. Dupa scurgerea celor 10 zile este perfect pentru consum. Se pastreaza la frigider.
Aceasta combinatie este facuta de populatia tibetana, care o recunoaste a fi una dintre cele mai bune si usoare combinatii cu un efect absolut uimitor asupra sanatatii.
Acest „medicament” este consumat de tibetani pentru urmatoarele conditii de sanatate:
- datorita proprietatiilor sale antioxidante, mierea din amestec te va feri de aparitia cancerului, aparitia diabetului, constipatie, osteoporoza , ajutandu-va la mentinerea unei greutati optime a corpului.
- o multitudine de cercetari indica faptul ca sucul de lamaie combinat cu bicarbonatul de sodiu ar putea salva milioane de vieti aflate in pericolele aparitiei bolilor cronice. Secretul acestei combinatii sta in adaugarea bicarbonatului de sodiu, ingredient care aduce pH-ul din organism in limitele normale. Se spune ca acesta combinatie intre sucul de lamaie si bicarbonat ar fi de 10.000 de ori mai puternic decat orice citostatice.
- usturoiul este considerat a fi cel mai puternic antibiotic natural existent, cercetarile in domeniu dezvaluind faptul ca acesta curata organismul de orice fel de parazit, protejeaza organismul de aparitia diabetului precum si de aparitia multor tipuri de cancer.
Tratament:
- Pentru tratamentul cancerului se administreaza zilnic 3 lingurite, timp de 6 luni pe an, o luna da, o luna nu.
- Pentru prevenirea cancerului si a diabetului se administreaza zilnic o lingurita pe stomacul gol, timp de 4 luni pe an (de preferinta in prima luna a fiecarui anotimp)
- Pentru mentinerea unei greutati optime, este necesar sa consumati 7 zile pe luna cate o lingurita dimineata pe stomacul gol, dar nu mai mult de 6 luni pe an.
- Pentru eliminarea parazitilor intestinali, este necesar sa consumati acest amestec zi de zi, timp de 10 zile, o lingurita dimineata pe stomacul gol.
- Pentru o detoxifiere completa a organismului, se consuma timp de o luna zi de zi, 3 lingurite.
Calin Petru Barbulescu este autor pentru Secretele.com . „Iubirea este una dintre caile care duce la o eliberare spirituala completa. Viata o primesti gratis, nu ajunge sa platesti pentru ea, iar viata pe care o incepem plangand trebuie s-o terminam razand. Numai impreuna putem sa lasam o mostenire plina de iubire generatiilor viitoare!” Pe Calin Petru Barbulescu il puteti gasi si pe Facebook
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Floren Mier 04 Feb 2015, 10:18 am

....pentru ca azi e ziua luptei impotriva cancerului , ceva pentru tine , Day ! Cu mare drag !


Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de piciul Lun 23 Feb 2015, 9:06 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am tot incercat sa gasesc o rubrica apropiata...am postat aici...
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Admina Lun 09 Mar 2015, 6:05 pm

Un video despre interesele din spatele industriei alimentare, farmaceutice, medicale. Din pacate e in engleza si nu pe YT deci nu se poate traduce deloc. Dar pentru cine intelege, sper ca e util.
Cumparat (Bought)
Vorbeste despre vaccinuri, dar nu dau o solutie. Daca renuntam la ele si ce facem, murim de bolile copilariei?
Si normal, este din America, dar aceleasi probleme sunt peste tot, in lumea civilizata. In tarile lumii a III-a se moare pe capete de aceste boli prevenite, totusi, de vaccinuri.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Admina Lun 11 Mai 2015, 11:20 pm

Un film despre apa imbuteliata si escrocheria din spatele ei. Merita sa ne gandim bine, daca ceea ce cumparam pe bani multi (daca ne gandim cat dam pe luna pe apa familiei, daca luam doar la pet, ajungem la sume demne de luat in calcul) este ceea ce pretinde sau doar apa de la robinet, filtrata.
Filtrarea se poate face direct de acasa, pe bani mult mai putini, fara sa imbogatim companiile producatoare. wink
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de myky7robc Mar 12 Mai 2015, 10:34 pm

Impresionante filmele despre apa noastra cea de toate zilele.
Dar eu ma intreb de ce doar pe americani ii preocupa salvarea acestui element vital APA?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Mai 2015, 11:58 pm

Asta e o chestie generala. Orice informatii se gasesc doar in engleza, doar pe site-uri americane, de obicei. Nu stiu ce sondaje si informatii se gasesc in franceza, germana, etc. dar daca incerci sa cauti ceva in romana e jale. Nu scrie lumea decat de can-can-uri, in loc sa atinga subiecte importante.
Totusi despre apa gasiti si in romana, dati o cautare "apa imbuteliata" pe Google si o sa gasiti multe articole, unul pe CSID, imi aduc aminte. Asta e si la noi, la fel fac Dorna, Borsec, etc. vand apa de izvor, la preturi exorbitante. Si alte firme mai ieftine vand apa filtrata, la pret de pret. Apropo de Dorna, chiar cineva scria aici pe site ca se cumpara laptele cu 50 de bani/ l de la poarta taranilor si ajungea la oras, imbuteliat si transportat cu vreo 4lei, la vremea aia. Deci cam asa si cu apa...
Imi pare insa rau ca nu sunt mai multi interesati de asta, nici macar pentru buzunarul propriu. Am postat asta si pe FB si aici si atat de putini sunt interesati sau cred lucrul asta, de parca le convine sa plateasca degeaba. Apa de izvor poate ca e buna, de la sursa, direct, dar ambalata in plastic (produs petrolier) si tinuta la soare, isi schimba proprietatile, chiar devine toxica (substanta BPA).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 11 Iun 2015, 1:31 am

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ! sotul meu si-a zdrelit rau de tot un deget si rana a facut puroi
sintem departe de medicamente avem la noi doar propolis niste ceaiuri si tetraciclina praf daca scot din pastila
ce sa pun pe rana
as incerca cu rosie pusa ca stiam ca e buna la unghie incarnata cind faci panaritiu
am citit de usturoi ca distruge puroiul
Nu stiu ce sa fac si chiar daca am ajunge undeva la medic tot nu vrea sa mearga !
Multumesc anticipat !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de piciul Joi 11 Iun 2015, 6:40 am

Canadianca50, propolisul e antibiotic natural, asa ca infasoara degetul cu o fasa improvizata  inmuiata in propolis. Spirtul medicinal iar e bun ..eu de obicei tineam degetul in sticla cu spirt (daca avea gatul mai larg)..ideea este ca trebuie non stop tinut intr-un mediu septic...alcool, spirt, propolis...la panaritiu se punea un fel de gogosar mic iute  sau ardei iute (tinut tot non stop in ardeiul ala)...Sanatate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 11 Iun 2015, 4:54 pm

Multumesc din suflet piciule !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de myky7robc Joi 11 Iun 2015, 5:14 pm

canadianca, si eu am facut infectie de la unghia incarnata si am procedat asa:daca s-a colectat puroi, am spart si am stors cat s-a putut, iar pe urma am picurat iod sau betadina peste, dupa care am pus pansament steril su leucoplast, iar la cateva ore odata schimbam pansamentul, mai storceam daca mai colecta si iar un pic de betadina si iar acoperit cu o buc de pans steril si leucoplast ca sa tina, iar in 2-3 zile s-a vindecat. A cam ramas pielea patata si un pic arsa de la betadina si spirt sau iod, dar s-a refacut. Regula este sa se pastreze o igiena riguroasa, spalat cu apa si sapun si dezinfectat si pansat cum am scris mai sus, ca sa nu se suprainfecteze. Puroiul reprezinta toxinele bacteriei cu care s-a infectat si e bine ca s-a colectat, numa' ca trebuie eliminat incete-incet asa cum am zis. Multa sanatate.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 12 Iun 2015, 2:25 pm

Multumesac mult !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap. 3 - Pagina 2 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap. 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB