Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

+43
LRodica
nicolae68daniela
afilimonb
Giobsy
Dionisia
aidil
andas
cica elena
MihaelaT
Lumaria
Tache Marilena
pufoi
kerkyra
geo
Teima
AcidoR
danniela
flori de camp
dorina narita
Karina33
teisoara
denis21
kmn
ivanoiuadela9
sergiu valentin
Gabica
Uca
piciul
SilviaDumitrescu
myky7robc
ioana soare
nicole24
dienutzababy
melinda2012
canadianca50
mlizeta
valentinadof
aisha
cris_io_mat
Samarineanca
Angelica18
macanetu
letho
47 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 30 Mar 2014, 11:39 am

Multumesc! Daniela,culoarea albastra nu este una din favoritele mele.Mi-as fi dorit sa fac poza la purtator,dar,din pacate,n-am pe nimeni in preajma sa ma ajute.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de myky7robc Dum 30 Mar 2014, 12:27 pm

dorina, angelica va rog imbracati-va cu superbele creatii si postati aici. kiss 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de piciul Dum 30 Mar 2014, 12:55 pm

Felicitari fetelor! Ma bucur ca reusiti sa finalizati ce v-ati propus!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de melinda2012 Dum 30 Mar 2014, 1:11 pm

Foarte frumos lucrat Angelica. Felicitari! esti talentata!
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de flori de camp Dum 30 Mar 2014, 2:36 pm

Frumos setul, Angelica! Să-l porţi sănătoasă.  Smile 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de macanetu Dum 30 Mar 2014, 3:47 pm

Foarte frumos Angelica. Sa'l porti cu drag .  flower
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 30 Mar 2014, 5:04 pm

Va multumesc frumos! Myky,n-are cine sa ma fotografieze,asa ca bietul manechin trebuie sa suporte sedintele foto,
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de dorina narita Dum 30 Mar 2014, 5:50 pm

Angelica, sa-l porti sanatoasa! imi place foarte mult si cum este lucrat si culoarea.
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Uca Dum 30 Mar 2014, 9:43 pm

Angelica, e foarte frumos setul cum și de altfel culoarea aleasă.  Felicitări!  Flowers 


Gata și puloverul pentru [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am ales modelul acesta doar că nu am respectat indicațiile și am recalculat totul.
Este raglan, început de jos, lucrat circular ( părțile între ele nu au cusături) iar la subraț cusut prin Kitchener Stitch.
Firul folosit este merinos, lucrat cu andrele de 3 mm ( elastic ) și 3,5 mm pentru corp și mâneci.
La elastic am inserat și două fire de alpaca, pentru un plus de culoare și totodată pentru a scoate modelul din monotonie.
Modelul este: 6 ochiuri pe dos și 6 ochiuri pe față.

Pentru alte detalii vă stau la dispoziție.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de myky7robc Dum 30 Mar 2014, 9:59 pm

uca, f elegant si impecabil lucrat si finisat.
Mie mi se pare tare greu raglanul inceput de jos la tricotat.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de kmn Lun 31 Mar 2014, 12:39 am

Superb...felicitări!!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de flori de camp Lun 31 Mar 2014, 6:21 am

Superb, Uca!  Flowers 
De acord cu Myky : raglan început de jos .... extrem de complicat!
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de piciul Lun 31 Mar 2014, 6:31 am

" iar la subraț cusut prin Kitchener Stitch"..parca ai lucrat manecile in continuare cu fata, respectiv spatele....oricum tiparul e totul...cum ai facut scaderile....mai nou nici ei nu mai doresc un tipar clasic fara scaderi in talie....daca m-am exprimat corect. Poate mai ai schita si o poti pune aici...
Felicitari inca odata!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de melinda2012 Lun 31 Mar 2014, 6:56 am

Foarte frumos pulovarul! Felicitari!
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de aisha Lun 31 Mar 2014, 10:11 am

uca, felicitari! Mi se pare perfect! Nu stiu cum reusesti sa lucrezi atat de egal. Cred ca a mai zis cineva pe aici... nici nu-ti vine sa crezi ca e facut de mana si nu e "de-a gata".
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de flori de camp Lun 31 Mar 2014, 10:27 am

După mine, Uca ar merita cu prisosinţă să câştige aceasta provocare  ura 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de macanetu Lun 31 Mar 2014, 11:18 am

Sunt perfect de acord cu tine Flori de camp. Exact cum spuneati voi mai sus....nici nu zici ca lucrat de mana .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 31 Mar 2014, 2:34 pm

E fgoarte frumos puloverul,Uca.Imi place cum ai imbinat culorile,iar lucrul e impecabil.Felicitari!!!!
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de AcidoR Lun 31 Mar 2014, 2:41 pm

Felicitari Uca! Ca de obicei, chiar daca lucrezi printre alte multe treburi, totul e minutios gandit si executat.
 primul primul primul
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de cris_io_mat Mar 01 Apr 2014, 8:57 am

Uca este perfect lucrat!pe bune!!!!e uniform,e lucrat pe marime,e fara cusur la gat,la sub-brat.....toata aprecierea mea si felicitarile! Flowers 
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Teima Mar 01 Apr 2014, 11:22 am

Uca, este impecabil lucrat. Felicitari!!!
Teima
Teima
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2011

http://www.burdastyle.com/profiles/teimacreations/my_activity

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Uca Mar 01 Apr 2014, 10:22 pm

Vă muțumesc din suflet pentru aprecieri! hug 

Myky, flori de câmp, nu e greu raglanul început de jos. Dacă calculezi totul de la bun început, merge repede și chiar ușor. Sau se pot folosi modele gata calculate, cum e cel după care m-am inspirat eu. Din cauză că firul meu nu se potrivea calculelor a trebuit să modific, altfel aș fi mers fix după indicații ( nu sunt la primul proiect lucrat după modele drops, sunt bine gândite și ies la fix).
La raglan început de jos e puțin incomod când începi să lucrezi toate piesele la un loc. Când ajungi să lucrezi în zona mânecilor parcă e îngreunat puțin lucrul, ca și cum ar ține dar asta doar pentru maxim cinci rânduri și după merge relativ repede

piciul a scris:" ...cum ai facut scaderile....mai nou nici ei nu mai doresc un tipar clasic fara scaderi in talie....daca m-am exprimat corect. Poate mai ai schita si o poti pune aici...

N-am scăzut deloc. E lucrat drept, ca un cilindru însă fiind model elastic ( șase pe față - șase pe dos) lucrul preia forma anatomică a corpului.

aisha a scris:Nu stiu cum reusesti sa lucrezi atat de egal. Cred ca a mai zis cineva pe aici... nici nu-ti vine sa crezi ca e facut de mana si nu e "de-a gata".

Mi-ar plăcea mie să lucrez egal, să-mi iasă ca la mașina de tricotat. Mai sunt și imperfecțiuni pe zonele cu modelul pe dos, unde nu e chiar uniform lucrat, mai e câte un rând lucrat mai lejer dar s-a aranjat la blocat.

Un avantaj al lucrului circular, pe lângă faptul că nu mai coși la final este și că lucrul iese mai uniform , asta datorită tensiunii  constante. Când lucrezi față- dos, tensiunea de pe o față a lucrului nu e la fel ca cea de pe cealaltă față. Mie îmi place mai mult cum lucrez circular, pentru a-mi ieși uniform când lucrez față-dos, trebuie să folosesc andrele cu o idee mai mici decât cele recomandate, altfel iese urât de tot.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de flori de camp Mier 02 Apr 2014, 6:19 am

Uca, exact calculele alea mă omoară!  wink 
Odată trebuie să încerc şi eu lucrul circular. Care bănuiesc că nu merge cu orice model.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de geo Dum 13 Apr 2014, 1:35 am

Uca, e super puloverul! Si tu esti cea mai faina sotie, imi inchipui ca nu ai timp sa lucrezi prea mult, totusi ai ales sa faci ceva pentru el, nu pentru tine.  hug 
Dorina, imi place foarte mult bluza facuta de tine, mi-ar placea sa o vad si pe fata, poate chiar impreuna cu fusta cu maci. Smile

Karina face un pulover intr-o saptamana, eu in 3 luni. Ce-i drept, dupa ce am ajuns la maneci nu prea am mai avut chef de el, dar m-am urnit pana la urma si l-am terminat acum cand a venit primavara. Cred ca pe mine ma astepta Laughing
Modelul e TweedyDan si spre deosebire de Uca am urmat instructiunile intocmai Smile
Adrele de 3.5 si 4mm.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de flori de camp Dum 13 Apr 2014, 7:10 am

Foarte frumos, Geo!  love 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB