Lucru de mână
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyIeri la 9:42 am Scris de Dorulet

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyDum 11 Apr 2021, 7:43 pm Scris de MagdaMarin

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyJoi 08 Apr 2021, 2:13 pm Scris de gretty

» Rochii, fuste crosetate -14
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 07 Apr 2021, 7:40 pm Scris de vlad_mom

» Decoratiuni diverse - 8
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 07 Apr 2021, 10:56 am Scris de vlad_mom

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 07 Apr 2021, 9:12 am Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 07 Apr 2021, 9:08 am Scris de LRodica

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 07 Apr 2021, 9:04 am Scris de LRodica

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyLun 05 Apr 2021, 7:00 am Scris de LRodica

» Impâslirea lânii netoarse 2
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyDum 04 Apr 2021, 11:29 pm Scris de cillywilly

» Paturi crosetate 2
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyVin 02 Apr 2021, 8:00 am Scris de piciul

» Discutii despre croitorie -3
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 31 Mar 2021, 9:25 pm Scris de vlad_mom

» Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMar 30 Mar 2021, 10:32 am Scris de Michelle88

» Modelaj din lut
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyDum 28 Mar 2021, 3:22 pm Scris de ema

» Puzzle-ul - pasiunea mea
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyLun 22 Mar 2021, 11:16 pm Scris de LRodica

» Desen, acuarela, ulei, acril... 2
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyVin 12 Mar 2021, 7:42 am Scris de piciul

» Kefir si Kombucha
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyMier 10 Mar 2021, 1:04 pm Scris de ladybird

» Mobilier homemade (2)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyVin 05 Mar 2021, 8:02 am Scris de piciul

» programe broderie
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyLun 01 Mar 2021, 4:02 pm Scris de softisimo

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 EmptyLun 22 Feb 2021, 2:02 pm Scris de vlad_mom

Ne bem cafeaua impreuna ! (40)

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna ! (40)

Mesaj Scris de Dorulet Dum 20 Apr 2014, 10:17 pm

La noi a fost liniste si pace,doar niste baietei care bateau mingea si mai nimereau in garaje.Iar spre seara am fost sa-l tragem de urechi pe cumnatu'si acum,la somn,ca suntem in pierdere.
 hug 
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4134
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna ! (40) - Pagina 26 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna ! (40)

Mesaj Scris de lacrisel Dum 20 Apr 2014, 10:59 pm

Cu cafeaua de seara se poate???
Adevarat a inviat!!!
Avand in vedere ca eu sunt din Bran, ma gandesc ca stiti cu ce se ocupa omul la Bran ( nu partea cu oile)  rade wink 
Asa ca abia acum m-am mai linistit si eu si am intrat sa vad ce mai faceti ca deja mi-era dor de voi!!!!
Ma bucur ca toata lumea de pe-aici are o atitudine pozitiva si mai ales pacifista in ciuda disturbarilor povestite, asa ca nu pot decat sa ma alatur si eu voua si sa ne mearga la fel si de-acum in colo!!!!!
PS - eu nu stiu cum rezistati voi cand e zi de sarbatoare sa nu dati un pic din croseta.... mai ales ca toata saptamana care vine o tinem tot intr-o sarbatoare Smile mie stiu sigur ca imi va fi f greu ;)
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 40
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 20 Apr 2014, 11:26 pm

Seara buna, mie una nu imi va fi greu, pt. ca eu mesteresc la quilling si asta e permis si in zi de sarbatoare. Dupa ce toata ziua am lenevit acum am mesterit o floare pt. un tablou pe care vreau sa il incep saptamana viiitoare.
Asa ca va spun inca o data Christos a inviat si sa pasteti fericite in continuare.
O noapte linistita tuturor!!! prietenie
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 36
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Lun 21 Apr 2014, 8:29 am

Hristos a inviat!
O Saptamana Luminata cat mai frumoasa!Si sigur va fi,ca e aproape zilnic o sarbatoare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Giorgi Lun 21 Apr 2014, 9:15 am

Adevatat a inviat !
Soare sa avem in suflete si afara!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1225
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 21 Apr 2014, 9:49 am

Christos a inviat.
Si eu am petrecut ieri o zi faina acasa la viitorii fini.Cu o mica exceptie,baiatul meu cel cu varsat de vant a vrut sa stea acasa cu socrii apoi mi-a dus dorul toata ziua.
Azi am in plan o vizita scurta la nasa care ne-a chemat neaparat sa ne dea cadoul de Paste al celor mici (si nu numai) apoi mergem sa cumparam cadoul de cununie pentru fini.Am gasit o statie de calcat la un pret bun la oferta. wink
O zi  faina va doresc. kiss 

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5501
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Lun 21 Apr 2014, 10:33 am

Adevarat a inviat!!
Ce limbarnita aveti! Parca a-ti fi baut berea mea  rade rade rade  impreuna cu mine.
Doina si eu am stat intr-un cartier in Constanta cu camine de nefamilisti si garsoniere. Vesnic era asa, fapt pentru care noi ne planuiam sa plecam de acasa. Altfel eram turbati demult. Mergeam la serviciu si cantam 'maica am plecat militar'' sau ceva de genul asta de se uitau colegele la mine. Cand le povesteam ca numai asta aud nu le venea sa creada. Dar...asta era....nu stiu daca acum s-or mai fi schimbat!
Noi nu avut ,muzica desi sotul meu are niste boxe din alea de discoteca si are si manele, dar te pui cu nebuna??? Iar copii sunt cu alt gen de muzica. Ai mei au fost la film, eu la serviciu. Azi la fel eu la serviciu ei acasa. L-am convins pe om ca si maine e Paste si e pacat sa isi repare masina, daca ii mai zic ca si miercuri e sf Gheorghe arunca cu cheia franceza dupa mine  rade rade rade 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de fizicuta Lun 21 Apr 2014, 2:16 pm

Adevarat a Inviat!Va salut de langa Arad,aici am petrecut sarbatorile ,pot spune ca sunt alte obiceiuri decat in baragan:in seara de Invieream mers sa luam lumina si am descoperit ca aici se inconjoara biserica de 3 ori avand steagurile(prapurii) in fata,preotul si corul de barbati,apoi a facut slujba de afara si am constatat ca aici nu se merge la cimitir cu lumina ptr morti.Fiind un melanj de religii s-au amestecat obiceiurile ,pe aici pe langa ortodoxi sunt si catolici si reformati si babtisti si adventisti.....asa ca se face sa fie bine ptr toata lumea.
Ce m-a surprins placut este faptul ca toti oamenii asteptau in liniste sa inceapa slujba.
Va doresc sa va odihniti si sa va incarcati bateriile ptr perioada urmatoare!
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 21 Apr 2014, 4:23 pm

Daniela tu in Palas stateai?Sotul meu a facut armata acolo si mi-a povestit multe din perioada de armata.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5501
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Day Lun 21 Apr 2014, 5:02 pm

Neataaaaaaaaaaaa Smile Sa nu ziceti ca nu merge,va zic eu ca da Smile Azi noapte am reusit sa adorm la 3(da,tot din cauza baietilor din cartier,si ma bat gandurile sa-mi mai pun un rand de termopane,ca unul nu-i de-ajuns sa tina galagia afara),m-am trezit la 10 ,iar la 10 si 10 minute eram in masina,luata pe sus,mai mult moarta decat vie,sa mergem la tara,la Giurgeni.Vai ce bine a fost!!!!Mi-am intalnit tot neamul(ala bun),25 de verisori si verisoare,14 unchi si matusi si 12 nepurcei de-astia mici Smile Si REGINA SUPREMA,MAMAIA,la 86 ani tot un zambet si o fericire Smile Va dati voi seama cum s-a simtit ea cu toti descendentii pe cap? :D
Asa ca credeti-ma ca acum la mine e dimineata,am ajuns acasa si am prins vreo 20 de minute de somn,evident ca m-a sunat mama ca TREBUIE sa ma duc la ea,ca facem gratar.Vreau inapoi in post,se poate??
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 50
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Lun 21 Apr 2014, 5:33 pm

Neatza!
Daca se mai pune la ora asta.
La mine liniste si pace, soare. Si un pic de fum de gratar, de la mine.
Linisteeeeee .....  love 
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de anna_sandu Lun 21 Apr 2014, 7:14 pm

Am ajuns si eu acasa dupa 3 zile de stat la tara si am gasit vreo 40 de notificari pe forum! le rafoiesc pe toate si trec la treaba ca am niste branzica in frigider pe care nu vreau s-o las sa se duca... si sa fac niste trigoane rapide! dupa sarbatorile astea sunt franta de oboseala!!!! parca trebuia sa ma odihnesc si sa ma simt ca in vacanta... da na.... bun cozonacul!!! fug ca am multe de citit pe la subiectele cu diete :P
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 35
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mar 22 Apr 2014, 9:27 am

neata!
Ce liniste totala!!!
Eu astept cafeaua ca astia ai mei schimba masina de cafea  zid zid zici ca e luni dimineata!!
Nu Magda nu era Palas ci CET. Apoi m-am mutat in Tomis Nord, cine e din Constanta stie.
Doina pana si gratarul TREBUIE???  rade rade rade 
Sa aveti o zi faina!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet Mar 22 Apr 2014, 9:44 am

Hristos a inviat!
Buna dimineata,Danniela,am intarziat putin ,ca am puisori de hranit,de scos catelusa la plimbare,am mai fost si la posta sa trimit un colet(si ma duc cand se deschide,ca sa nu prind cozile).Acum imi beau cafeaua,ascult radioul si citesc ce mai declara doamnele pe aici.
Fizicuta,noi mergem la cimitir in Sambata lui Lazar,de Florii.Ma bucur ca ai constatat ca in Ardeal oamenii se respecta unii pe altii.
O zi frumoasa! prietenie 
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Mar 22 Apr 2014, 9:46 am

Neatza si de la mine.
Cam ploua, dar sper sa se mai linisteasca, sa ma duc si eu ca omul sa imi fac piata.
Ce bine e in concediu!  flower 
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Day Mar 22 Apr 2014, 9:58 am

Buna dimineataaaaaaaaaaaaaa!
Vin si eu la cafea,cam tarzior,dar inainte sa ies din casa.Ca daca apuc,cine stie pe unde mai rasar Smile
Hai sa aveti o zi perfecta,cu soare caldut,cu dragoste(gata iar am starea mea de indragosteala Smile )
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ema Mar 22 Apr 2014, 10:25 am

Va spun si eu "Hristos a inviat" (nu prea am cui spune altcuiva) si va doresc o zi insorita si plina de dragoste Patrecere frumoasa in continuare
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2773
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de anna_sandu Mar 22 Apr 2014, 10:34 am

Adevarat a inviat! la o cafeluta si eu, imi fac planul :ce sa mai studiez in zilele urmatoare?! .. anul asta ma specializez in fuste :P clos am facut, clasica am facut(mai am de invatat la asta clasica) sa vad ce prietena mai prind sa exersez :P
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 35
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 22 Apr 2014, 11:37 am

Hristos A-nviat! Si eu am o dilema si poate ma lamuriti voi, caci cate bordeie atatea obiceie!
Eu sunt de fel din Constanta si la noi de Pastele Blajinilor se merge la cimitir cu coliva si mancare, pe care preotul le slujeste la morminte ca apoi sa le putem imparti. Acum locuiesc in Braila si toti ai mei au mormintele la Constanta, deci eu n-am la cine sa ma duc la cimitir, insa m-am gandit ca pot face coliva si niste pachetele si sa le slujesc la biserica si sa le impart apoi. Insa am aflat ca aici nu se face coliva de Pastele Blajinilor! Nu stiu cum sa procedez. La voi cum e obiceiul?
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 605
Varsta : 46
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mar 22 Apr 2014, 1:57 pm

Pai eu zic sa te dai dupa obiceiul locului. Eventual sa faci doar niste pachetele sa le imparti daca preotul nu citeste.
Sa nu ramai cu inima neimpacata!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR Mar 22 Apr 2014, 2:07 pm

Fratele mamei a fost preot si el spunea ca obiceiul este cum vrei si cum simti, important este sa fie din suflet nu din obligatie. TREBUIE, tot era vorba de el pe aici, nu este un cuvant placut Domnului  nu . Obiceiurile sunt facute de oameni in functie de zona geografica, factori locali...etc.
Spui ca faci pachete, bun, cine vede ce ai in pachetele alea, cand le dai poti sa le spui oamenilor ca raposatilor le placea coliva si gata. Un bun crestin n-o sa arunce niciodata un pachet primit de imparteala!  scratch 
In timpul razboaielor, a foametei, a calamitatilor naturale, ce imparteau oamenii ..... o turta si-o cana cu apa ..... important e ca raposatii nu au fost uitati, eu asa cred.
Ceea ce-i acum e fala  zid  si asta nu are ce cauta sub aripa Domnului!  Embarassed
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 65
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mar 22 Apr 2014, 2:14 pm

Bine spus Acidor!! Bine spus. Cand sotul meu a murit, fosta soacra a impartit absolut totul neamurilor, ca asa se facea la ei. La pomana era masa plina de neamuri, matusa cutare, verisorul cutare, unchiul cutare. Care oameni veneau si D-zeu sa ma ierte dar parca atunci ii apuca rautatile.
Asa ca eu faceam dupa mintea mea, nu prea contribuam la pomana facuta de ei, nu imi cereau bani, insa ma duceam la azilu de batrani si duminica le dadeam la toti batranii de pe alee, nici nu ajungeam pana la usa. Asa se bucurau de nu va spun! I-am spus doar mamei ca fac asta, nu am spus la nimeni, am considerat ca aia era pomana mea.
Aici nici biserica nu am si de impartit nu se imparte. Insa de dat am cui da!!! Zic in gand sa fie pentru tata si gata.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 22 Apr 2014, 2:34 pm

Va multumesc, fetelor, pentru sfaturile voastre. Oricum banuiesc ca pot face coliva alta data cand ajung la Constanta si ma duc cu ea la cimitir la mormintele lor si impart acolo. Ideea cu impartitul la azile sau case de copii o stiam si cred ca o pot aplica, caci avem destule la Braila. Bunica mea spunea mereu ca pomana adevarata o faci cu strainii, nu cu neamurile.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 605
Varsta : 46
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Tache Marilena Mar 22 Apr 2014, 3:13 pm

Buna ziua va zic si eu. Am ajuns acasa din plimbari. E bine ca am lasat frigiderul plin ca am avut ce pune acum pe masa. M-am odihnit putinel in acest miniconcediu dar azi a zbarnait in continuu telefonul cu problemele de la serviciu. Colega mi-a spus la ultimul apel ca nu au curent fiindca a intrat o pisica in transformator si a facut un scurtcircuit de a ramas toata fabrica fara curent. Asa ca pot sa ma culc si eu putin ca sigur n-or sa ma mai sune! rade 
O dupa-amiaza placuta!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1417
Varsta : 53
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul Mier 23 Apr 2014, 6:30 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buna dimineata!
Nu am reusit sa citesc tot pe aici, dar recuperez eu!
Sanatate tuturor celor ce-si serbeaza onomastica azi si bucurii in toate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4724
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB