Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 9 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Sam 07 Feb 2015, 11:41 am

Multumesc mult .La noi in Tg Jiu nu avem dealer care sa se ocupe cu asta si de materiale cam ducem lipsa .Vroiam de fapt sa dau Singerul  pt ca nu prea mai merge asa ca la inceput si sa opresc Silver Crestul ca coase mai bine mai multe feluri de materiale si am gasit pe Okazii .ro.  un Brother 20 cam scump cei drept  si imi este putin frica de cele cu memorii sofisticate  ca am auzit ca nu pre tin mult. Sunt in dilema .Vroiam una mai bunicica pt asta nu coase prea bine  panza topita. kiss
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 07 Feb 2015, 1:02 pm

Cand s-a stricat masina veche, acum un an si jumatate, mi-am luat un Pfaff Select 4.0 cu IDT desi imi depasea bugetul. Am vrut o masina care sa ma tina o viata. A meritat sa dau un ban in plus, coase orice perfect. Mi-am zis ca decat sa iau o masina mai slaba care sa-mi scoata peri albi si care sa ma lase cand mi-e lumea mai draga mai bine dau un ban si am ceva bun. Decat sa iau ceva si peste cativa ani sa dau iarasi alti bani pe o alta pt ca cea de dinainte s-a stricat, in cele din urma ajungand tot la aceeasi suma mare, am zis sa iau de la inceput ceva foarte bun.
Gandind pe termen lung, e mai bine sa iei ceva bun de la inceput decat sa tot dai bani pe masini mai putin bune.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Feb 2015, 6:26 pm

Mariana, ai incercat diverse metode de coasere a materialelor subtiri? Avem si pe forum subiecte speciale, la Scoala de croitorie, poti intreba.
Ma refer la schimbarea acului cu unul de 70, eventual, sa pui hartie pergament sub ambele straturi ale materialului si dupa ce cosi, o rupi de acolo.
Masini de cusut solide si putin pretentioase sunt cele marca Elna. Zsofia, o forumista care lucreaza mult pe comanda, inclusiv panza topita si multe materiale naturale, foloseste masini de cusut Elna. Mi se pare ca are una electro-mecanica, insa.
Daca ai nevoie de multe cusaturi, ar fi la lichidare de stoc acest model: Experience 620
Eventual se poate cumpara in rate, daca ti-ai dori una mai buna. Si daca lucrezi pentru vanzare, ti-ai scoate banii pe ea. wink
Ioana, ai luat-o de la dealer-ul din Bucuresti? Mi s-au parut ciudati acum vreo 2 ani... nu aveau nici o masina cu IDT in reprezentanta, sa o incerc. Ziceau sa comand asa... pe incredere. Am avut noroc sa gasesc una sh, insa. Ar trebui serviceata, pentru ca are un cloncanit cand merge drept, dar in rest coase foarte frumos.
Si citisem ca cele noi sunt mai temperamentale decat cele vechi. Nu ai avut nicio problema cu cea noua, nu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 07 Feb 2015, 6:48 pm

Da de la dealerul din Bucuresti am luat-o. Am sunat inainte ca sa ma asigur ca o au acolo si o pot testa. Nu stiu daca as fi luat-o fara sa o incerc inainte.
Imi coase perfect totul, nu am avut deloc probleme cu ea. Ies cusaturile de imbinare atat de frumos, fara incretituri, chiar si pe matase. Fac tivurile la blugi grosi fara probleme, cu toate ca la cusaturile laterale sunt nu stiu cate straturi. Maresc pasul in zona respectiva, dar de cusut coase bine.
Trec de la materiale groase la materiale subtiri fara sa umblu la tensiune. Este exact ceea ce mi-am dorit - o masina care sa faca ce trebuie si ce-i spun, fara sa imi iroseasca timpul si nervii cosand prost si facandu-mi probleme.
Sper sa o tina tot asa, pt ca am luat-o pt totdeauna:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Selina Dum 08 Feb 2015, 1:47 am

Buna fetelor! V-am descoperit acum cautand pe internet pareri despre o anume masina de cusut. Sunt mama a 4 copii (deci am multe haine de cusut si de modificat)si ma chinui sa cos cu o masina Veronica care imi face des figuri.                                   De luni in Timisoara la Lidl va fi masina de cusut Silver Crest cu 349 lei si vreau sa mi-o cumpar.  Am auzit insa ca vor fi doar 5 bucati si ca si alea se dau pe sub mana. Voi poate v-ati cumparat cu alte ocazii masini de cusut din Lidl...ce ziceti, o voi gasi daca ma duc luni la prima ora? Sau nici n-are rost sa incerc. Chestia e ca acum stau la 20 de km de oras si ma duc luni special in Timisoara pentru asta, si mi-e sa nu ma duc degeaba.
Selina
Selina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Dum 08 Feb 2015, 8:59 am

Ioana, merci de detalii. Ma bucur ca s-au luminat si cei de la reprezentanta Pfaff sa aduca si modele mai scumpe pe stoc. Sa te tina mult si bine, am vazut ca o pui la treaba cu spor!
Selina, pe sub mana?! Ce nebunie... E doar un Lidl in Timisoara? E oras mare ar trebui sa fie mai multe. Stiu de la triplockul de la ei, a fost bataie in orase (ma rog, nu stiu cate bucati aveau fiecare magazin), dar intr-o comuna de langa Bucuresti am vazut vreo 10, nu se uita nimeni la ele. Asta in prima zi de oferta. Apoi le-au bagat reduse, de la 600 la 450lei si erau peste tot.
Sper sa-ti mai raspunda persoane, poate chiar care au luat din Timisoara. Eu as incerca, nu cred ca isi permit sa nu aiba nici una la raft in prima zi, la prima ora. Ar bate la ochi, cred ca poti sa le faci reclamatie la Lidl Romania. Eu una, le-as face,rade daca ar avea tupeul sa zica: nu mai avem, la ora deschiderii, in prima zi de oferta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de nico21 Dum 08 Feb 2015, 9:49 am

Selina eu zic ca poti merge linistita sa iti iei masina, eu am luat de la Lidl Timisoara si masina de cusut si overlock-ul (din pacate nu m-au tinut prea mult dar poate am avut eu ghinion) sigur ai sa gasesti. Oricum sunt mai multe magazine Lidl in Timisoara, asa ca daca nu gasesti la unul fugi la altul Smile
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Dum 08 Feb 2015, 3:30 pm

Multumesc dragele mele pt recomandari.Chiar ma uitam mai devreme la o masinaELNA si ar fi o idee si cu ratele pt ca daca o iau macar sa tina mai mult .Sunt canvinsa ca banii ii scot pe ea si cu Silveru am facut bani . De fapt din asta castig un ban in plus.Dar Pfaff nu sunt decat cu masa cu tot sau sunt si asa . Eu stau cam prost cu spatiu si de aceea intrebam.Super idee cine a infiintat acest sait. kiss
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Selina Mar 10 Feb 2015, 1:33 am

Am fost dimineata la 7,30 la Lidl si am pus mana pe prima masina de cusut.  Erau scoase la vanzare 21 de bucati. Nu s-a inghesuit  nimeni cum ma asteptam eu, insa 3 ore mai tarziu cand am revenit pt altceva mai erau doar 8.
Am probat-o acasa fetelor si e super, merge brici. Face tot ce zice.Fata de masina ce o aveam inainte, Silver Crest este de-un milion de ori mai buna.
Selina
Selina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de piciul Mar 10 Feb 2015, 5:13 am

Ma bucur Selina, pentru tine! Sa citesti bine instructiunile si va merge ca unsa! wink
Sa o folosesti cu spor! Sanatate maxima!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Mar 10 Feb 2015, 8:41 am

Modelul acela il am eu de 7 ani dar l_am luat din Corsica tot din Lidl si si_a scos banii insutit.Si acum coase bine. love love
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Selina Mar 10 Feb 2015, 2:11 pm

piciul a scris:Ma bucur Selina, pentru tine!  Sa citesti bine instructiunile si va merge ca unsa!  wink
Sa o folosesti cu spor! Sanatate maxima!
 Multumesc mult!
Selina
Selina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Noua masina de cusut si brodat - pareri

Mesaj Scris de Phlom Mar 03 Mar 2015, 2:07 pm

Buna ziua tututor!
Intr-un post anterior [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] scrisesem despre masina de cusut si brodat din semnatura.
Din pacate dupa nici jumatate de an am trimis-o-n garantie, datorita unor aparente bug-uri de software. S-a dovedit ca era placa de circuite defecte din fabricatie, asa ca s-a propus ori inlocuirea piesei defecte, ori a masinii de cusut. Ultima oara asteptam raspuns de la Bernina.
Am sunat si ieri si d-l de la BroRom mi-a spus ca pana la urma imi vor inapoia banii pe masina de cusut.
Asa ca am nevoie de cateva feedback-uri si opinii asupra viitoarei masini de cusut/brodat ce o voi putea cumpara (Brother Innov-IS 955 sau Innov-IS 750E).
Din pacate nici una din cele doua optiuni expuse nu se ridica la ce putea Bernina.
As fi vrut sa fie masina combinata de cusut si brodat, special ca sa fac o economie la banuti, care nici nu sunt. Nu e ceva nou. Am nevoie si de brodat, dar si de modelele acelea care-s destinate dantelei. Daca vedeti fosta Bernina avea din plin de toate felurile.

Daca se va gandi cineva ca nu postez in sectiunea potrivita, iertare, dar cum masina vreau sa si coasa, zic ca se potriveste topicul.

Caracteristici dorite:
- Este important cum se face importul fisierelor de brodat in memoria masinii; prefer prin stick USB.
- Suprafata de brodare sa fie medie. La bernina era de 11x17cm. 750E are de 18x12cm parca, adica perfect. 955 are suprafata cam mica de 10x10cm.
- As vrea sa fie si de cusut si de brodat, ca asta ar insemna economie la banuti. Nu as avea bani prea curand sa iau speciala de brodat ( "doar" 3400RON), iar mai tarziu sa iau masina de cusut computerizata care sa aiba multe modele de dantela. Asa ca una 2in1 ar fi ideala. Aici castiga teren Innov-IS955, dar are suprafata de brodare foarte mica si viteza mica (450 cpm parca).

Stiu ca Innov-IS750E este doar de brodat, dar as face efortul asta si as avea rabdare astfel incat sa caut si una de cusut separat.

Am intrebat si am primit un pont ca in curand vor iesi pe piata modele noi de masini de brodat de la Brother, asa ca as astepta pana in vara. Ori se vor ieftini modelele mai vechi, ori cele noi vor fi la preturi mai bune. Vedeti exemplu la pret Innov-IS 950 fata de Innov-IS 955. A doua este mai noua, are niste optiuni in plus, dar este mai ieftina.

Sunt de luat in calcul si alte marci, normal, dar mi-ar placea sa citesc niste pareri ale utilizatorilor. Imi da mai multa incredere.

Multumesc anticipat!
________________________________
LE: am gasit si modele de masini ce vor iesi sau deja au fost lansate pe piata link.
Modelul Innov-IS 955E va fi inlocuit de Innov-IS 990D.
Modelul Innov-IS 90E cred ca este inlocuit de PE540D.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mar 03 Mar 2015, 3:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : Edit)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Vin 06 Mar 2015, 10:40 pm

Buna fetele.V_am ascultat sfatul si am cumparat masinuta Elna 620,numai ca am o problema...nu are instructiuni in limba romana.Ceva ceva dibui eu dar imi e frica sa nu o stric pana nu deslusesc cartea.Aveti idee daca se gasesc traducerile la aceste carti?
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Vin 06 Mar 2015, 11:07 pm

Gata am gasit si traducera la carte.de acum sa avem pofta de munca.Inca odata mii de multumiri pt sfat
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Sam 14 Mar 2015, 2:26 pm

Postasem [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre asemanarea dintre masinile de cusut si brodat. Iata ca si Singer a rebranduit modelul.

BERNINA Bernette Sublime Chicago 7 = Singer CE-43 Embroidery Sewing Machine = Silver Viscount H43BX Embroidery Sewing Machine.
Aceeasi Marie cu alta palarie. Deja mi se pare jenant pentru producatori. Pana la urma unde sunt fabricate?
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 14 Mar 2015, 3:43 pm

Phlom a scris:. Pana la urma unde sunt fabricate?

Un raspuns scurt si .....pe langa subiect.

Una din fabrici este in Xiangzhou, un oras , am uitat in ce provincie din CHINA, acolo se fabrica masini de cusut no-name pe care producatorii in functie de magazinele unde le comercializeaza, lipesc sau inscriptioneaza numele " firma "
Tot acolo la o fabrica de aparate de aer conditionat ( vorebesc in cunostiinta de cauza, un fost coleg/prieten a fost acolo , am vazut chiar fotografii ) exista 3 linii de asambare aparate de aer conditionat : LG, GREE si inca una care acum imi scapa ( mi se pare ca o parte de la Neo Inverter )... ideea este ca la teste pacile electronice care trec toate testele si nu prezinta erori sunt montate pe aparatele cele mai scumpe si "de firma" mai renumita, celel care au 1-2 erori se montau la LG, iar care au pana la 3-4 erori in teste se montau la alte aparate mai ieftine sau pe care nu se punea sigla ( aici ma refer la aparatele de aer conditionat tip Split pentru interior )
Sper sa nu imi sara in cap reprezentatii unor firme de renume, luati-o ca si "barfa" sau ca si poveste...eu am 2 aparate de AC , unul dintre ele este chiar din China iar asta nu insemana ca nu merge sau ca nu este bun.
Revenind la "oile" noastre....acelasi lucru il fac si marile magazine/marketuri...care nu au nic service si nici persoane autorizate sa repare masinile care le comercializeaza ei, de aceea returneaza banii clietilor ( si bine fac )
La oferta de luna asta gasesti Silvercrest ( copie de Brother ), luna viitoare Pfaff ( Copie de Singer ) si tot asa.....ar fi culmea sa cumpere ei piese de schimb la o masina care acum este pe piata , este la promotie si veci pururi nu va mai fi produsa in forma/ambalajul/culoarea plasticului ca si in prezent.
parerea mea..... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de AlexandraN Dum 22 Mar 2015, 5:55 pm

Salutari tuturor !bee

Sunt noua pe acest site si as dori sa imi cumpar si eu o masina de cusut . Marturisesc ca nu am cusut in viata mea, motiv pentru care initial ma gandisem la o masina computerizata (Brother INNOV-IS 15), insa dupa ce am citit sectiunile "Ce masina imi recomandati" si "Masinile noastre de cusut" , plus o cautare pe Google, mi-a atras atentia si Elna 240 EX pt ca as vrea sa cos si materiale groase.
Intrebarile mele sunt:
-daca as alege Elna, as avea de unde achizitiona in plus picioruse ? Mi se pare putin saraca in accesorii si as vrea sa cumpar si alte picioruse .
- care este parerea voastra , prin comparatie intre cele doua modele ?

Multumesc frumos pentru orice raspuns ! Merci
AlexandraN
AlexandraN
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/03/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaelenabraicu Dum 29 Mar 2015, 6:52 pm

Eu cred ca este buna si ELNA iar accesorii gasiti pentru ea pe DE CUSUT. RO .Eu de acolo am cumparat si masina si accesorii si sunt foarte multumita kiss cos
marianaelenabraicu
marianaelenabraicu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : TG JIU
Data de inscriere : 03/02/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Intentie achizitionare masina cusut Meritt

Mesaj Scris de wizpatch Mar 21 Apr 2015, 4:22 am

Buna, o sa fiu scurt si la obiect. Mai intai ma inclin in fata doamnelor si d-relor de pe acest forum, si dupa acest "ritual", as dori sa le intreb ce parere ( daca au, bineinteles! ) de masina de cusut Meritt. Sugestii, sfaturi, recomadari in ceea ce priveste o posibila achizitionare a unei asemenea masini.

Pe scurt: un prieten vinde o masina de cusut. Aceasta masina de cusut se numeste Meritt. De unde vine numele, cred ca stim cu totii Smile Ce nu stiu eu este daca se merita cumparata. Precizez ca este intr-o stare foarte buna atat estetic cat si functional. Masina a fost "gasita" sub o patura de praf, in mijlocului unui pod de casa dintr-un colt de sat parasit ( aproape suna a poezie.. )

Astept o parere, doua..Smile

Multumesc frumos! hug
wizpatch
wizpatch
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Mar 21 Apr 2015, 8:54 am

Nu am auzit de firma, dar pe Google gasesc referire la Singer si ma gandesc ca poate e produsa sub licenta Singer sau ceva de gen. Ce model e (ca sa aflam anul de fabricare, specificatii) si ce pret. Fiind prieten, masina aflandu-se mult timp in praf si umezeala (conditii improprii de trai, pentru ceva mecanic), pretul ar trebui sa fie mic, imi dau cu parerea. Si oricum, ar trebui sa ti-o dea pe buna credinta, daca nu merge sa o ia inapoi. Daca nu te pricepi deloc la masini de cusut, nu-ti recomand sa iei ceva care n-a vazut mecanicul poate 10-20 de ani sau chiar deloc. Poti lua ceva sh la pret bun de la mecanici sau oameni care se ocupa cu adusul masinilor de cusut din afara, Germania mai ales.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Dum 03 Mai 2015, 5:16 pm

Are cineva dintre dvs una dintre masinile din lista de mai jos?
- Elna eXcellence 680 (model abia lansat)
- Janome Skyline S5 (acest model este identic cu Elna 680 de mai sus)
- OPAL™ 670 - HUSQVARNA VIKING® (5 ani garantie, dar am citit ca unei utilizatoare ii prindea ata sub placa de la ac si taietorul de ata nu functiona uneori)
- Pfaff Expression™ 2.0 (de cand Pfaff ar fi fost preluat de Singer, fiabilitatea este scazuta).
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de andreeaissewing Mier 06 Mai 2015, 10:11 pm

Buna!
Este pentru prima data cand scriu pe forum, desi il urmaresc de ceva vreme.
Si eu l-am consultat de-a fir a par in momentul in care m-am decis sa-mi cumpar o masina de cusut pentru incepatori, fara sa coste o avere, dar care sa indeplineasca toate cerintele mele:
- sa aiba suveica metalica;
- sa coasa si materiale subtiri, dar si groase (la nevoie);
- butoniera sa fie intr-un singur pas;
- sa pot coase materiale elastice;
- sa am la indemana cateva cusaturi decorative, ca nu se stie niciodata cand le voi folosi;
- sa fie silentioasa, si fiabila;

Am oscilat intre multe modele, dar in final am redus lista la doua: Elna eXplore 240 si Bernette London 5 (gama de pret de 800 lei)

In final am cumparat-o pe Elna, si nu-mi pare rau de alegerea facuta. O folosesc deja de 8 luni si pot spune ca sunt foarte incantata de ea. Silentioasa nu prea este, dar indeplineste toate task-urile cu sarguinciozitate.

Din ce am citit pe net cam toate gamele de masini de cusut casnice, ale marcilor consacrate, sunt produse in China. Inclusiv Elna si Bernette (gama low cost a marcii Bernina). Deci poti elimina din start acest criteriu.

Nu te grabi in alegrea unei masini de cusut (la mine a durat cam 6 luni cautarea si toate razgandirile) si cantareste cerintele pe care le ai in raport cu pretul pe care esti dispusa sa-l dai, precum si review-urile de pe internet.


Ultima editare efectuata de catre andreeaissewing in Mier 06 Mai 2015, 11:47 pm, editata de 1 ori
andreeaissewing
andreeaissewing
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 05/01/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 06 Mai 2015, 10:44 pm

Multumesc pentru feedback.
Mi-ar placea modelul de la Elna. Cu niste ajutor si cu banii de pe fosta Bernina o voi lua. E scumpa, dar... Momentan banutii se duc in spatiul unde voi amenaja un asa-zis atelier. In casa nu am spatiu sa fac ce vreau.
Eu am nevoie de cateva modele din alea decorative. Nu mii, dar cateva mai dragute.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 21 Mai 2015, 1:11 am

Dar chiar asa, ce masini casnice sunt mai silentioase? Eu am una din categoria cea mai basic, cu suveica verticala.E diferenta intre cele cu suveica verticala si cele cu suveica orizontala la silentiozitate sau nu asta conteaza?  Ma iertati, in mod sigur s-a mai discutat pe aici subiectul...
Tare mi-as mai lua si eu una mai buna - sa nu mai faca atata galagie, sa fie mai fina la pedala, sa faca butoniere mai frumoase  - incep sa vad limitele masinii, desi a fost si mai e f. buna si asa pentru cat lucrez eu. Numai ca acum nu prea mai apuc s-o folosesc pt. ca la orele cand pot lucra la ea trezesc vecinii sau o agita pe bebe; si sincer si pe mine ma cam enerveaza zgomotul.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 9 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB