Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

+130
diana00
diada
dintimisoara
vlad_mom
fiorenza70@yahoo.it
elena_luminita
bluegray
Dorulet
dienutzababy
bumbu
anda81
Iulliana
AndreeaFiroiu
oanadascal78@gmail.com
Alenia
antonina
sabinatudor73
marianatoma89
nedeea12
stephanya
flexi
stejara
Georgianaqqq
bibitu
aligabriela
myky7robc
michelinebeaulieu
Ofelia Buzescu
ioana soare
angelyc
anaid170
odrina
Floren
evelinna
SilviaDumitrescu
mlizeta
Oliii
flori de camp
canadianca50
Cristache
Angelica18
cica elena
bumbu antonia
LRodica
violetas
piciul
-iulia-
macanetu
AITEN
ema
Username2015
victoriacus
iulikaiuliana
carmenm
atelier_xanora
Dodo-pui
deliadeparte
ritame
cboghita
cristina07
danire
tomari
Dionisia
Ginet
nicolae68daniela
Danutzaaa
dannie
tantza_m
xXxVyctoRxXx
kerkyra
danniela
letho
flori balteanu
Mim
kmn
noki
emmancita
afilimonb
nicole24
Giorgi
melinda2012
madalina0611
claudia73
georgeta volovaci
teisoara
Greteledelweiss
barbin
MyryamL
lucylle
airamana8407
sw00mnicul
crivas
ANCA ECATERINA
dragan mirela
Madgalinoiu Victoria
vlad lia
Mandana
irish05
alinavaleria73
tadok
adriuta
Celya_f40
rivka
Maria51
micheline
An-Ca2811
mama2008
ildisor
Maria Tatuti
cozma felicia
Tache Marilena
iuliana72
crina68
Alyna_ct
squirrel
aliona.spaiuc
T_mihaela
AcidoR
Admina
mishou
Giobsy
Gabica
arianalaura
Karina33
brunics
Uca
criss472013
valentinadof
dorina narita
cris_io_mat
134 participanți

Pagina 33 din 36 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Sam 04 Ian 2020, 5:29 pm

Ema , asa procedez si eu la rascroiala, ca si Noki.
Cu ani in urma Ioana Soare a pus ceva rascroiala foarte interesanta, nu imi aduc aminte acum cum se numea, dar maine am timp si voi cauta, sper sa mai gasesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Dum 05 Ian 2020, 8:21 am

Si eu cam tot la fel socotesc.
Aici gasiti cum calculeaza rusoaicele 9un exemplu salvat de mine):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si aici pentru maneca bufanta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ar mai fi si prinderea pentru cusut:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Totul este sa ai un tipar dupa ceva ce-ti vine bine la maneca si sa adaptezi cu rabdare si masuratori bine facute. Va doresc succes!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Dum 05 Ian 2020, 4:40 pm

Piciule, 😘
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Lun 06 Ian 2020, 1:14 pm

Am cautat, se numea raglan continuu (contiguous sleeves), dar nu am gasit explicatiile Ioanei. Am gasit alte poze pe net , cu explicatii in limba rusa si pe raverly.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Lun 06 Ian 2020, 7:28 pm

Pentru ca subiectul este blocat nu pot da citat, dar am copiat aici despre rascroiala manecilor de la capitolul:Ajutor...invatam sa tricotam impreuna,capitolul 2, pagina 19 Succes!

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II
Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 16 Noi 2010, 12:13

Daca faci rascroiala trebuie sa faci maneca separat, pentru ca si capul manecii trebuie sa aiba o forma mai speciala (in forma de sinusoida) pentru a se potrivi in acea rascroiala.
Dar tu singura iti vei calcula scaderile pentru rascroieli, nu poate altcineva sa faca asta, pentru ca acestea se realizeaza in functie de mostra de ochiuri si de marimea obiectului lucrat. Trebuie doar sa inveti baza teoretica, pe care sa o adaptezi la fiecare caz particular.

Citeste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sunt explicatii detaliate si foarte clare, trebuie doar sa citesti si sa te si straduiesti sa vizualizezi si sa intelegi ceea ce citesti, nu doar sa frunzaresti sau sa faci lectura.


Dionisia, dupa poza pusa de Giobsy ti-am gasit albumul si schema: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In ceea ce priveste manecile tricotate separat, cu rascroiala, la un fir de grosime medie, la talia mea, imi merge cam asa:
- la piepti, scad: 5-4-3-2-2-1-1-1-1, apoi merg drept
- la spate: 4-3-2-2-1-1-1, apoi merg drept
- la maneca, intr-o parte scad ca la fata si intr-o parte scad ca la spate.
Apoi mai merg drept - tot la maneca - cca 7-8 cm si scad din nou, din ambele parti la fel pentru rotunjimea umarului, cam asa:1-1-2-2-3-5 si apoi toate ochiurile ramase scazute odata.

Asta este ca sa-ti faci o idee. Dar, in functie de largimea manecii, de numarul de ochiuri, de lungimea de la rascroiala manecii pana sus la umar, totul se adapteaza. Pe la inceputurile mele imi facuse mama din carton mai moale, nu foarte tare, un tipar de maneca scurta. Ma ajuta foarte mult pentru ca puneam maneca din cand in cand pe tipar si vedeam daca e cazul sa mai modific din mers. Pana la urma imi scrisesem pe un caiet toate detaliile pentru fiecare tip de fir, in functie de marimea andrelei. Nu le-am mai gasit.
Dar va dau un pont. Pe un site frantuzesc, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] exista niste programele ajutatoare. Iti faci cont gratuit la ei si le descarcati. E unul special pentru scaderi pe rotund sau oval. Ei il folosesc pentru decolteuri si pentru scazaturi la maneci. O sa va dau exact pagina din care il descarcati, mai jos.
Intai sa va spun despre ce e vorba.

CalcEchancrure - de exemplu: vrei sa faci un decolteu si ai esantionul, cu nr. de ochiuri si de randuri (obligatoriu). Daca vrei o scazatura mai ovala, pui un numar de cm mai mare pe orizontala decat pe verticala. Apoi, mai bifezi o patratica daca vrei sa scazi din doua in doua randuri (adica nu si pe fata si pe dos ca e prea brusca scazatura) si-ti spune cate ochiuri trebuie sa scazi si cum - rd 1 - 4 (sa zicem); rd 2 - 3, etc.
Il descarcati, desfaceti arhiva si instalati programul. Vedeti ca, daca nu aveti deja instalat, o sa va spuna ca-i trebuie .Frame versiunea 2. O cautati pe Google, ca exista si e gratis. Instalati intai Frame si pe urma CalcEchancrure. Atentie! Exista si versiuni mai noi ale lui Frame. Nu merge cu alea. Il instalati pe cel care e versiunea 2, nu 3, 4 sau altceva.

Si acum adresa de unde il descarcati:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai au si alte programele ajutatoare pentru tricotatul de mana. Dar asta e namaipomenit. Nu mai mergi pe incercate.

Pentru cine nu stie franceza, cu un dictionar se descurca. Sau imi solicita ajutor. Rezolvam. Sunt cateva comenzi doar si pot sa vi le traduc. le notati undeva si gata.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Lun 06 Ian 2020, 10:56 pm

Multumesc mult!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Mar 07 Ian 2020, 5:44 am

Spor!
Sa-i multumim Ioanei, poate ne mai citeste din cand in cand. (apropo LA MULTI ANI, IOANA SOARE! azi e ziua ta de onomastica)
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mar 07 Ian 2020, 9:02 am

Multumim Piciule.
La multi ani Ioana. La multi ani tuturor care isi serbeaza azi onomastica.

Piciule, pe site-ul sau forumul in limba franceza nu pot intra, nu inteleg de ce. Pe cel in limba engleza am reusit.

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Dum 12 Ian 2020, 3:06 pm

Am facut ordine prin fisiere si am gasit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Dorulet Mar 14 Ian 2020, 6:39 am

Multumim,piciule!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 29 Ian 2020, 10:04 am

De ieri tot caut cum se inmulteste fara sa se vada, am urmarit o gramada de tutoriale pe yt...si pe firul dintre 2 ochi si din ochi...dar arata ca si cand e pe dos cel inmultit(pe ambele fete), nu-mi place, este vizibil... zid. Exista vreo metoda ca pe fata sa nu se vada unde am inmultit? Vreau sa fac o rochita pentru papusa cu fir destul de subtire, cu alize diva si andrele nr 2.
Am realizat ca eu, pana acum, am impletit doar caciulite, fesuri si fulare, si doar am scazut unde am avut nevoie...habar n-aveam cum se inmulteste pentru ca n-am avut nevoie. 
Ma tot gandesc sa o incep de la poale ca sa nu inmultesc, dar ma incurca la subrat unde incepe raglanul.
Ajutor, va rog!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mier 29 Ian 2020, 10:24 am

Ai vazut si filmuletul asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 29 Ian 2020, 10:30 am

Multam, dar da, si pe asta....ca am cautat invisible increase...tot se vede ca e "sugrumat" pe fata...apare o linie orizontala, nu un V simplu. Nu prea e deloc invisible  Sad

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mier 29 Ian 2020, 10:50 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cand tricotez cam astea le folosesc. Nu mi se pare ca se vede asa tare. Chiar primul care l-am trimis mie mi se pare ca este un v introdus acolo.

Un pic tot se va vedea ca este inmultit. Desi zice 'invisible' .
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 29 Ian 2020, 11:35 am

Primul arata interesant, parca mai bine si mai logic... La al 2-lea parca ceva nu e in regula, ramane o coloana mai scurta, adica ochiul nu-l lucreaza, doar il transfera si apoi mai scoate unul din baza lui...deci 2 mai scurti cu 1 rand... 
Multam mult , o sa le incerc pe ambele sa vad daca imi place vreunul. Multam mult de tot!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mier 29 Ian 2020, 3:53 pm

Primul mi se pare si mie cel mai ok.
Cu drag.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 30 Ian 2020, 6:36 am

Primul putin altfel pana la urma!  wink Am bagat prin ochiul de mai jos cu tot cu firul celui de pe andrea, mi se pare ca arata ca si cand ambii pleaca din acelasi ochi, ca o scadere inversa. Poate ca la un fir mai gros arata si mai bine. Deci,  pupi, multam inca odata!
N-am calculat chiar foarte bine ca m-am cam incurcat in socoteli:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adica dupa primul rand de inmultiri am avut o incheiere de 4 ochi la spate in margine si apoi s-a decalat locul inmultirilor. Cred ca o sa studiez putin ce am facut si sa refac schema, sa fie simetric daca trag o linie pe mijloc.
Se vede ca un ochi mai lung, dar pus inapoi pe andrea si lucrat face un nodulet pe dos care se simte la mana si mi-era ca se va vedea fiind destul de mulata rochita.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Joi 30 Ian 2020, 8:40 am

Mie mi se pare ok cum arata. Ai mainile prea fine😉.

Inteleg ca ai vrea ca liniile pe care inmultesti sa fie simetrice? Nu stiu. Cred ca oricum ai calcula se vor duce liniile in aceeasi directie.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 30 Ian 2020, 9:35 am

Hai ca am desfacut tot pana la primul rand cu inmultire, am recalculat... Merge sa iasa inmultirile in directii opuse, inmultire la dreapta ochiului respectiv si in stanga lui.
Se vede orice as incerca...asa ca acum o las asa...Sa termin partea dreapta, s-o cos si apoi sa fac poza.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 31 Ian 2020, 11:31 pm

Rodica, am uitat sa-ti spun ... am pus andrelele pe calorifer (de-ala de tabla de centrala de apartament), bagata o andrea intre elementi, intins firul si bagata si cealalta asa incat sa stea firul cat mai intins. Am uitat de ele si am plecat in weekend, le-am gasit cu firul aproape drept.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Sam 01 Feb 2020, 8:23 pm

MUltumesc. O sa incerc si asa. Nu le-am folosit dupa ce s-au intins putin atunci, si iar sunt la fel
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mar 02 Iun 2020, 7:12 pm

Vreau sa tricotez un pulover.
Mi-ar place raglan continuu, contigous sleeves method, si sa fie si in V rascroiala in fata (v-neck). Nu gasesc nicaieri.
Ati lucrat cumva cu metoda asta sau aveti cumva din intamplare link-uri cu asa ceva, Am gasit cu rascroiala rotunda.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Mier 03 Iun 2020, 6:07 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pulover barbati cu raglan in V
sau
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
OTUL DESPRE RAGLAN- Raglan decoltat -guler in V
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica Mier 03 Iun 2020, 7:03 am

Multumesc, piciule.
Al doilea trebuie sa il vad cu atentie. Asa ceva doresc sa fac.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de diana00 Vin 24 Iul 2020, 9:06 pm

Buna seara!
Am si eu nevoie de un sfat.
Saptamana trecuta, in timp ce pierdeam vremea pe calculator, am dat peste cardigan pe care m-am decis ca trebuie sa il am si eu. Singurul lucru care m-a impedicat sa il cumpar a fost pretul acestuia, astfel ca mi-a venit alta idee. De ce sa nu il fac chiar eu? Asa ca am inceput sa rascolesc prin podul casei unde am gasit materialele vechi ale bunicii. Acesta fiind prima data cand pun mana pe andrele, nu am realizat de cate gheme voi avea nevoie pentru a finaliza proiectul, deci am renuntat la idee de a folosi resturile ramase prin casa.
Intrebarea mea este, daca ma puteti ajuta, ce fel de meterial imi recomandati pentru cardigan? (avand in vedere faptul ca nu as vrea sa iasa prea gros)
Va multumesc!
diana00
diana00
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/07/2020

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 33 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 33 din 36 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB