Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyAstazi la 4:10 pm Scris de vlad_mom

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyAstazi la 10:50 am Scris de diada

» Botosei, ciorapei, papucei crosetati ( IV)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyIeri la 4:11 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyIeri la 9:58 am Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyLun 11 Oct 2021, 9:53 am Scris de gretty

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyMier 22 Sept 2021, 9:13 am Scris de diada

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyMar 21 Sept 2021, 8:42 am Scris de diada

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyLun 20 Sept 2021, 7:34 am Scris de piciul

» Impâslirea lânii netoarse 2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyMar 07 Sept 2021, 8:12 am Scris de dannyela01

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyLun 06 Sept 2021, 11:32 am Scris de LRodica

» Bluze, topuri (14)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyLun 06 Sept 2021, 8:53 am Scris de LRodica

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyVin 03 Sept 2021, 9:18 pm Scris de LRodica

» Un proiect ...nelimitat
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyMier 01 Sept 2021, 7:55 am Scris de Dorulet

» Cartea mea de vizita
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyMar 31 Aug 2021, 8:36 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyDum 29 Aug 2021, 9:54 pm Scris de LRodica

» Confectii lenjerie intima
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyVin 27 Aug 2021, 11:49 am Scris de lrntandreea

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyVin 27 Aug 2021, 8:58 am Scris de Dorulet

» Scheme goblen - folclor
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyLun 23 Aug 2021, 9:41 am Scris de greieras

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyDum 22 Aug 2021, 11:09 pm Scris de vlad_mom

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 EmptyJoi 19 Aug 2021, 3:35 pm Scris de LRodica

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

+92
Giorgi
gretty
SilviaDumitrescu
Carmencyta
Muravka
Dorulet
danniela
BlueKidoo
mirela mirela
Michelle88
cristianka
crina68
diada
Loredanah
LRodica
Croshetus
nicolae68daniela
mykya
balanescu maria
AITEN
buburuzaroz
greieras
valih
cocav
emilia0458
Darsy
andreea.nechita
sofia.predescu
laurici88
tititzya
An-Ca2811
Maria51
mlizeta
iuliana72
canadianca50
stoy
corina corina
BEBEPETICRISTAL
lacrisel
cica elena
adriana.stancu
nicole24
piciul
Mandana
kmn
bibitu
victoriacus
bumbu antonia
myky7robc
melinda2012
flori de camp
alexandra_cristiana
alessia2007
cozma felicia
dragan mirela
Geta_63
romaya
Greteledelweiss
cristi970
eriliana
emmancita
valentinadof
alban andreea
mishou
emaflu
cristinadumitru1977
mia and me
andas
dorina narita
bisisica bijuterii
Celya_f40
carmensultanescu
fizicuta
Serban Valentina
geanina_scumpica
dannie
lucky
Gabica
claudine
galben emilia maria
lllorena84
GinaP
stephanya
aleirgab
kla78
deealexx
tantza_m
flori balteanu
gabi1972
mari01
mihastef
cld
96 participanți

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de mirela mirela Vin 12 Sept 2014, 6:51 pm

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o schema\diagrama la acest model (bluza) si eventual o sugestie de fir, multumesc frumos
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url]
mirela mirela
mirela mirela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 26 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 12 Sept 2014, 7:09 pm

de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sau aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mirela mirela Vin 12 Sept 2014, 7:29 pm

Multumesc pentru raspunsul prompt Flowers
mirela mirela
mirela mirela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueKidoo Mar 30 Sept 2014, 10:29 am

Buna dimineata,
Am si eu nevoie de sfaturile voastre. M-a rugat o colega sa-i crosetez doua rochite pentru o fetita de 1 an si un de 3 ani care locuiesc in Franta. Cum va trebuie sa lucrez aceste rochite fara sa stiu masurile fetitelor, v-as ruga, in masura in care puteti, sa-mi spune cam cate sculuri ar intra la fiecare in parte (si ca depinde si de model) si cel mai tare ma intereseaza sa imi recomandati un fir acryl testat de voi care nu se lasa in timp.
Va multumesc anticipat, acum fug sa incep sa citesc capitoul 1 al acestui topic.
Spor la lucru!

Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mar 30 Sept 2014, 4:40 pm, editata de 1 ori (Motiv : mutat postare)
BlueKidoo
BlueKidoo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mar 30 Sept 2014, 11:24 am

Kidoo - poate ar trebui mai intai sa ne arati ce model vrei sa faci? Lungi, scurte, cu maneca sau fara, largi, pe langa corp etc... sunt unele mai cu gaurele altele pline... etc Smile

Eu recomand firele naturale (bumbac, lana, in) - mai ales ca e vorba de rochite pentru copii... si ei alearga mult si transpira... e sfatul meu, ca posesoare a 2 bucati Smile Dar dupa ce vei arata modelul, ne vom da seama unde va putea purta rochita respectiva... De ex, pentru rochitele de gradi am folosit fire mai subtir, gen catanya, iar pentru cele cu care sa le scot in oras fire mai groase... acum depinde si pentru ce anotimp... hai ma da-ne alte detalii
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 41
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueKidoo Mar 30 Sept 2014, 12:26 pm

Lacrisel, acesta este modelul dar va trebui sa ii aduc ceva modificari.

Partea de sus o sa o fac clasica, daca ii pot spune asa, pentru ca doamna in cauza vrea sa ii fac si maneci 3/4 acelasi model ca partea de jos a rochiei. Tot ea mi-a spus ca vrea sa fie mai pentru toamna si sa fie un material moale, pufos, motiv pentru care m-am gandit la acryl.

Sper ca am fost destul de clara in exprimare. Embarassed
Nu am mai lucrat modelul esta (eu in general am mai facut asa pentru a oferi cadou, esarfe, martisoare si doar doua rochite fiicei mele, dar pe acelea le-am facut cu youtube-ul in fata si modelul langa mine). Cu toate astea ard de nerabdare sa ma apuc de croset

Ultima editare efectuata de catre BlueKidoo in Mar 30 Sept 2014, 12:35 pm, editata de 1 ori
BlueKidoo
BlueKidoo
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc Mar 30 Sept 2014, 12:33 pm

kidoo, pt marimi, citeste subiectul ,,Marimi, indiferent de varsta"
Pt. cantitati materiale si diagrame si culori, mai gasesti multe informatii la subiectele ,,Resurse si linkuri pt crosetat, sau ,,Poze pt inspiratie crosetat, deci vezi topicul despre crosetat, ca gasesti ffff....f multe informatii, iti trebuie rabdare si timp.
Spor sa ai!
bucurie bucurie lucru de mana lucru croset croit tricot kidoo
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 57
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueKidoo Mar 30 Sept 2014, 12:40 pm

Multumesc pentru info Myky... sper sa gasesc destul de repede informatiile. Doamna m-a rugat ieri sa ii fac aceste rochite si le vrea gata pana la sfarsitul luni... si cum nu am experienta in crosetat rochite, banuiesc ca o sa-mi ia ceva..
Ca si recomandari pentru fire de calitate gasesc tot la aceste link-uri asa este?
BlueKidoo
BlueKidoo
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mar 30 Sept 2014, 2:52 pm

Kido, eu a face-o din Alize 50%lana si 50%acril, un fir subtire ce poi sa il lucrezi de la 2 la 4mm. Se gaseste cred la orice mercerie.
uite firul meu

si rochia ce am facut-o din el:

Spor!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueKidoo Mier 01 Oct 2014, 12:26 pm

Se gaseste si monocolor? Doamna respectiva vrea rochita alb cu rosu ca sa o ofere cadou de Craciun. Nu iese prea subtire cu acel fir? Sau datorita compozitiei cu lana este calduroasa chiar si asa subtire?

----------------------------

Am gasit Alize Real 40 alb si rosu lana+acryl .. multumesc tare mult...

Inca o intrebare: a comparat cineva firele de la Alize cu cele de la Rosa? Amandoua se lucreaza frumos dar nu stiu care se pastreaza mai bine in timp.

Ultima editare efectuata de catre BlueKidoo in Mier 01 Oct 2014, 12:50 pm, editata de 1 ori
BlueKidoo
BlueKidoo
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mier 01 Oct 2014, 12:39 pm

Doamnele, trebuie sa fac o cravata crosetata, sa fie slim Shocked Shocked si rosie!!!
Ata rosie am gasit nu-i bai, dar cat de lunga sa o fac, cat de lata....nu am nici o cravata acasa sa fie slim, am numai din alea limba de vaca !!!
Ma ajutati si pe mine va rog???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueKidoo Mier 01 Oct 2014, 1:04 pm

Lacrisel as mai avea o intrebare: Imi ajung 2 sculuri de Alize Real pentru o rochita pentru 1-2 ani? Si 4 sculuri pentru rochita pentr 3-4 ani?
BlueKidoo
BlueKidoo
helper
helper

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mier 01 Oct 2014, 3:46 pm

Dannila - daca nu uit, cand ma duc diseara acasa o masor pe-a lui barbate-miu (cravata, ce credeai???? ) rade rade rade

Kidoo - nu mai tin minte exact, dar mie la rochita asta cred ca mi-aintrat 2 sculuri si este pentru 6 ani... e f f f  lung, cred ca 550m la 100g... Ei, daca ai luat prea mult, poti completa tinuta cu o caciulita, cu jampiere si manusi fara degete... eu asa am facut Smile si da, firul este subtire si usor, dar tocmai pentru ca este lana va tine cald atunci cand va trebui
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mier 01 Oct 2014, 4:24 pm

lACRISEL, M-AI SPERIAT!!!! rade rade rade rade
Chiar l-a asta m-a dus gandul!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de stephanya Lun 03 Noi 2014, 10:31 am

Buna dimineata,
Stiu ca aici gasesc tot timpul fete saritoare si am iarasi, nevoie de ajutor. Vreau sa incep sa crosetez o jacheta cu raglan patrat si nu am mai facut niciodata asa ceva. Puteti sa ma ajutati, va rog cu o diagrama si ceva explicatii, eventual cu ce numar de ochi ar trebui sa incep pentru marimea 38?
Multumesc anticipat Flowers
O zi frumoasa si sa aveti spor in toate!
stephanya
stephanya
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 117
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de alban andreea Lun 03 Noi 2014, 8:06 pm

sper sa te ajute
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 34
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de stephanya Mar 04 Noi 2014, 8:48 am

Multumesc, Andreea!
Asta am gasit si eu, dar mi se pare ca e mica, ca pentru copii.
stephanya
stephanya
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 04 Noi 2014, 9:08 am

Andreea pentru ce marime e schema ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mar 04 Noi 2014, 10:44 am

Schema o vei adapta in functie de tine, adica dupa ce faci primul rand de ochiuri de lant, o pui pe umerii tai pana unde vrei sa fie cardiganul si vezi daca ajunge in fata sa se inchida, Daca nu, mai faci ochiuri de lant. AICI DEPINDE SI DE GROSIMEA FIRULUI, de marimea crosetei, de cat de strans lucrezi tu, nu va putea nimeni sa iti spuna sa faci pe x sau y ochiuri!

De ex:

ai primul rand de 94 ochiuri

fata eu as face-o mai lata decat manecile asa ca randul 2 l-as incepe asa:
15 pm, in urm ochi 2pm 1ol 2pm (cresterea), 15 pm (aici e partea cu umarul), in urm ochi 2pm 1ol 2pm (cresterea), 30 pm (aici e partea din spate), in urm ochi 2pm 1ol 2pm (cresterea), 15 pm (aici e partea cu umarul), in urm ochi 2pm 1ol 2pm (cresterea) si finalul de 15pm

sau ca sa-ti dai seama mai usor:
15 + 1 + 15 + 1 +30 + 1 + 15 + 1 + 15 = 94

Sper ca ai inteles ceva... Smile
Spor!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de stephanya Mar 04 Noi 2014, 2:52 pm

Multumesc lacrisel! pupi  Teoretic am inteles, sa vedem practic ce iese Neutral M-am saturat sa fac si sa desfac, ca tot incerc de vreo 2 saptamani ceva pe raglan rotund si ba incep cu prea multe ochiuri, ba inmultesc prea mult si nu se aseaza bine.
stephanya
stephanya
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de gretty Mar 04 Noi 2014, 7:11 pm

stephanya, pe numarul de ochiuri ale lantului de baza - cat iti e necesar - se face un rand de picioruse care se impart astfel: intai imparti la 2, fiecare reprezentand o maneca si spatele, respectiv o maneca si fatza. In fiecare grupa, maneca reprezinta 40% din total picioruse, 60% reprezentand spatele/fatza. Deci vei avea 4 cresteri, 2 in fatza si 2 in spate pt raglan. Daca mergi asa, vei avea decolteul patrat. ATENTIE ca sa iasa frumoasa cresterea, de la fiecare parte, maneci, fatza, spate, pastrezi cate 1 pic de fiecare parte iar cresterea o faci inainte si dupa aceste 2 pic. Ex: fatza 1+maneca 1 =2 pic ; cresti dubland piciorusul dinaintea acestora 2 si dubland si urmatorul pic de dupa astea 2. astfel aceste 2 pic delimiteaza frumos raglanul.
Pt celalalt tip de platca, cu cresteri in lucratura, care tie nu-ti iese, ai urmatoarea corelatie: dupa 1-2 randuri de bentita la gat, nr pic se dubleaza, apoi se lucreaza drept pana ce treci putin de jumatatea latimii umarului unde iar dublezi piciorusele si dupa ce mergi drept pana cade putin de pe umar, gen chimono, dublezi iar si mai continui 2-3 randuri cand separi fatza/spate si maneci; dar acestea se lucreaza separat, crescand 1 pic de fiecare parte pana subbrat.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1991
Varsta : 71
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus Mier 12 Noi 2014, 9:13 pm

Diagrama de la salurile mele.Eu am modificat-o putin
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 48
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de dragan mirela Joi 13 Noi 2014, 9:55 am

multumim vicky!
dragan mirela
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 49
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Joi 13 Noi 2014, 11:27 am

Ia uitati ce fac eu pentru finuta mea!!!

danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus Joi 13 Noi 2014, 11:37 am

Cu placere Mirela hug
Danniela e super.Chiar ieri ma uitam pe un site rusesc la rochita asta Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 48
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB