Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

+92
Giorgi
gretty
SilviaDumitrescu
Carmencyta
Muravka
Dorulet
danniela
BlueKidoo
mirela mirela
Michelle88
cristianka
crina68
diada
Loredanah
LRodica
Croshetus
nicolae68daniela
mykya
balanescu maria
AITEN
buburuzaroz
greieras
valih
cocav
emilia0458
Darsy
andreea.nechita
sofia.predescu
laurici88
tititzya
An-Ca2811
Maria51
mlizeta
iuliana72
canadianca50
stoy
corina corina
BEBEPETICRISTAL
lacrisel
cica elena
adriana.stancu
nicole24
piciul
Mandana
kmn
bibitu
victoriacus
bumbu antonia
myky7robc
melinda2012
flori de camp
alexandra_cristiana
alessia2007
cozma felicia
dragan mirela
Geta_63
romaya
Greteledelweiss
cristi970
eriliana
emmancita
valentinadof
alban andreea
mishou
emaflu
cristinadumitru1977
mia and me
andas
dorina narita
bisisica bijuterii
Celya_f40
carmensultanescu
fizicuta
Serban Valentina
geanina_scumpica
dannie
lucky
Gabica
claudine
galben emilia maria
lllorena84
GinaP
stephanya
aleirgab
kla78
deealexx
tantza_m
flori balteanu
gabi1972
mari01
mihastef
cld
96 participanți

Pagina 19 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 08 Apr 2014, 5:53 pm

Eu dupa lantul de inceput mai fac un rand de ochiuri simple (fara sa iau fir pe croseta) si abia la urmatorul rand fac picioruse unu luat prin fata unul prin spate. Sau daca vrei ca elasticul sa fie mai ..teapan/rigid, poti face numai randuri de ochiuri simple.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Apr 2014, 5:58 pm

gabica, asa este orice model crosetat inceput pe lant, ,,tine'', din cauza lantului, dar eu incep altfel: fac deodata picioruse duble mici sau inalte, insa nu stiu cum sa iti explic(era un filmulet pe aici pe undeva), dar incerc:
-pt pic dublu mic-lucrezi trei ochiuri de lant, iei pe croseta o data si te intorco in primul ochi, tragi o data prin acel ochi obtinand altul si pe urma tragi croseta prin toate trei odata si astfel ti-a iesit primul piciorus. Pt urmatoarele iei iarasi unul dupa croseta si infigi de data asta in cel anterior facut, tragi o data obtinand un ochi si pe urma prin toate trei odata.
-pt pic dublu inalt, diferenta e ca nu vei mai trage prin toate trei odata ci doua cate doua.
Sunt curioasa daca ai inteles ceva. Smile hug pupi 
Elasticul crosetat asa se face cum ai scris tu mai sus, dar poti si din doi in doi sa iei ochiuri din fata si din spate.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de lacrisel Mar 08 Apr 2014, 9:09 pm

Gabica, ce vroia Myky sa spuna era: da un search pe Google dupa Chainless foundation half double crochet si la videoclipuri se vede tooooot
spor!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Mar 08 Apr 2014, 11:33 pm







myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Gabica Mier 09 Apr 2014, 11:06 am

Silvia, Miky, Lacrisel
mulţumesc, mă rog pentru sănătatea şi prosperitatea voastră.

aşa-mi veni gândul!!!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Apr 2014, 12:15 pm

Cu mare placere si toate cele bune si tie  pupi kiss 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 09 Apr 2014, 2:33 pm

Daca nu va deranjaza un sfat practic:
Lucrul inceput pe lant clasic "tine" intrucat, cum am mai spus pe-aici,un ochi de lant e mai ingust decat un piciorus. De aceea va treziti ca ati masurat bine lantul si v-ati trezit cu mai multi cm pe primul rand de picioruse. Asta se poate rezolva fie lucrand lantul cu firul in doua, fie lucrand lantul cu o croseta mai mare decat restul. Si varianta din filmulet e buna dar e mai lejer inceputul si de aceea nu e recomandata la inceputul de sus - de la gat adica - pt ca nu permite o rotunjire corespunzatoare a decolteului. La acest inceput eu profit ca se rotunjeste singur si asta e bine pt bebelusi; pt masuri mai mari incepute de la gat eu chiar cresc numarul de picioruse dublandu-l pe al diolea sau pe al treilea dupa care aplic modelul si cresterile raglan. Si mi se pare ca nu v-au displacut lucrurile mele...  Smile 
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Gabica Mier 09 Apr 2014, 3:47 pm

Gretty, mulţumesc: eu vreau să fac şosete începute de sus.
Tu zici să încep lanţul cu o croşetă mai mare.
Voi încerca toate aceste variante. După ce mă lămuresc revin cu produsul
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Apr 2014, 8:12 pm

grety, eu am inteles ca la bebelusi nu folosesti varianta din film, dar la adulti o folosesti.
Eu am facut hainute pt bebelusi asa si au iesit bine, adica am inceput raglanul imediat de la al doilea rand de picioruse, primul fiind cel din film, asta tot din cauza ca lantul este rigid si ramane mai mic decat restul, dar cu toate astea acum am mai invatat ceva.
Am incercat si eu soseta inceputa de sus si am desfacut-o ca din cauza lantului nu se putea incalta.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 09 Apr 2014, 8:24 pm

Sincer, eu nu prea folosesc acel inceput, imi adaptez lantul sau fac o bentita - mai ingusta sau mai lata - din fluturasi (1 pic-1 oc- 1pic sau 2-1-2) care capata un rol ornamental si ma ajuta sa scot din prima lungimea dorita. Astfel la rochii incep din talie sau de sub sani si merg in sus si in jos.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Apr 2014, 8:56 pm

grety, nu prea am inteles ce ai scris,zid  inafara de faptul ca incepi rochiile din talie sau de sub sani, daca vrei sa explici altfel pupi 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 09 Apr 2014, 9:44 pm

Da: eu fac o bentita lunga cat am talia rochiei - sa zicem - si lata de 1 fluturas (asa le zic eu sa ma inteleg cu "elevele" mele); asta inseamna ca fac : pe un lant de cca 10 ochiuri fac 1 pic de margine, la 3 ochi mai incolo fac in acelasi loc 2 pic-1 oc- 2 pic si peste alte 3 oc iar un pic de margine.Si intorc si repet acest rand scurt pe cat de lung am nevoie. Apoi - daca e nevoie - inchid sa lucrez circular (totdeauna dus-intors sa nu fuga modelul)  iar pe pic de margine al bentitei festonez cu 2 sau 3 ochi pe fiecare dupa care bag modelul.
Stii cum am invatat eu modele noi? M-am uitat cu mare atentie la produsele lucrate, nu la scheme pt ca de cele mai multe ori nu ma incadram in dimensiuni. Deci am invatat principii de lucru... Daca v-ati fi uitat exact la una din rochiile mele postate la topicul de rochii, v-ati fi dat seama voi singure, dar e mai comod sa primesti "mura-n gura"... Uite,un exemplu, aici bentita e mai lata, din 2 fluturasi intre piciorusele de margine

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu va postez aici in primul rand ca sa invatati ceva - desi ma bucur cand va place un model. Insa ma asteptam - daca va interesa, sa-mi cereti lamuriri la ce n-ati inteles intr-un produs al meu... Nu v-am spus toate astea cu vreun strop de rautate, ci nca sa intelegeti ceva, nu neaparat pt aprecieri.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de andas Joi 10 Apr 2014, 10:11 am

Nu cred ca se poate supara cineva, doamna Gretty, pentru explicatiile pe care cu atata generozitate le puneti pentru toata lumea. Eu, chiar daca intru rar sa spun ceva sau sa arat ce lucrez (ca atat pot lucra, nu ca nu vreau sa arat), urmaresc mereu ce intreaba fetele si ce raspundeti. Si incerc sa tin minte pentru cind imi va trebui.
andas
andas
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 25/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Joi 10 Apr 2014, 10:15 am

Ar fi util daca ti-ai nota undeva nr capitolului si pagina unde ai vazut ceva util, de exemplu aici; Ajutor 11/31 si asa gasesti usor ceva din urma; multumesc ca nu te-ai suparat, nici eu nu sunt suparata...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de myky7robc Joi 10 Apr 2014, 11:21 am

grety, acum am inteles, inafara de cum festonezi pe piciorul de margine al bentitei 2-3 ochiuri, adica faci cate 2 pic inalte verticale pe cel orizontal de margine? zid 
La rochia din imagine mi se pare ca ai 2 pic de margine sau ai facut circular si un rand de lantisor prins din loc in loc, dupa care ai inceput modelul?
Si eu am lucrat de cele mai multe ori fara diagrama, sau am folosit-o doar pt orientare.
Iar cu ,,mura-n gura'' suna un pic a repros, dar acum zic si eu sa nu te superi ca am scris ce am simtit eu. Merci wink 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Joi 10 Apr 2014, 1:27 pm

myky, asa e, fac 2 pic verticale intr-unul orizontal; daca trebuie sa cresc putin fac alternativ, intr-unul 2, in urmatorul 3, 2 , 3...sau 2, 2, 3... daca trebuie sa cresc mai putin, sau 3 in fiecare daca e de ex o fusta care trebuie crescuta mai mult. Aici e vorba de dimensiuni talie/shold, de exemplu, ca sa nu cresc la o fusta doar pe laterale ca nu pica bine. Aici aveam pe bentita cate 2 pic de margine pe fiecare parte si 2 fluturasi ca sa iasa bentita mai lata sa marcheze talia. Manechinul meu e slabanog de aceea nu se vede prea bine ca in shold e mult mai mare ca in talie, de aceea am facut asa.
Poate ca am exagerat eu putin dar unele din voi chiar merita putintel repros ca uneori ajung sa reiau indicatii pe care le-am mai dat... Cer scuze daca v-am suparat, era doar o atentionare. Si categoric imi place si mie vorba deschisa, sincera...Si o prefer unor laude care ar parea de complezenta... Eu asta am vrut, sa va invat cate ceva...de aceea postez aici, nu ca sa ma laud.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Gabica Joi 10 Apr 2014, 2:13 pm

Gretty eu sunt super tare de cap.
Eu întrebam pentru o şosetă tu mai băgat în rochii.
Am o arhivă salvată cu postările tale dar când e să caut ceva îmi dau seama că mai rău mă încurc, de aceea întreb punctual.
Da, am văzut rochia, mi-a plăcut, dar eu ACUM vreau să fac şoseta.


Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Joi 10 Apr 2014, 3:10 pm

Gabica, ti-am raspuns ca marginea facuta ca in filmulet nu tine, e lejera, deci poti s-o folosesti la sosete. Eu am raspuns si pt alte fete, dand exemplu de inceput pe o bentita.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 15 Apr 2014, 9:04 am

M-am apucat sa fac o bluzita din bumbac si sunt nesigura daca procedez corect la imbinarea patratelelor, deoarece este diferit de ce am mai intalnit si nici nu e prea explicit.
Prima data am incercat sa le prind in timpul lucrului pe fiecare la coltul lui si nu se asezau deloc bine, apoi am facut 3 patratele separate unind doar latura comuna si cu al 4 lea patrat am unit toate colturile deodata. Asa este mult mai bine , insa nu sunt sigura ca e varianta corecta, asa ca va rog, pe cel care ati mai lucrat asa ceva sa imi dati o parere. Postez modelul, schema si ce am realizat eu acum.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Mar 15 Apr 2014, 10:14 am

Eu nu prea-s de-acord cu schema asta ..
Regula de baza cand unesti patrate , rozete ..orice,  este ca  lantul de unire musai  sa fie nr. fara sotz ca sa ai un ochi de mijloc . Eu fac unirea patratelor in timpul lucrului pe toata latura iar in colturi fac unirea celor patru patrate in acelasi punct -deci inauntrul ochiului de lant din mijloc ,nu pe dupa el .De asemenea la mijloc nu trebuie sa faci 2 picioruse mici de legare ,ajunge unul ,deci faci 1 ochi de lant +1 pic. mic de legare+1 ochi de lant =o sa ai tot 3 ochiuri /puncte ca la celalalt patrat

Eu as adapta schema cu 7 och. de lant in colturi si 3 pe lateral , acuma depinde si de firul cu care lucrezi ,vezi daca se aseaza bine sau faci 9 ochiuri in colt..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Darsy Mar 15 Apr 2014, 1:27 pm

Buna. Eu chiar am facut un bolero cu acest model de flori, doar ca urechile erau cu 10 lanturi. Dar are dreptate Romaya. Daca trebuie sa imbini, ai nevoie de nr. impar de lanturi, si pentru urechi, si pentru mijloc. Si eu le-am imbinat in timpul lucrului. Nu stiu cum sa explic : la ureche, faceam 5 lanturi, bagam crosetata dupa urechea pe care voiam s-o prind, si continuam. La mijloc, faceam a lant, unul era cu tot cu prindere, si inca unul...simergeam mai departe.

Ce-ti sugerez (nu stiu cum este schema la subrat la modelul tau)...eu am facut jumatati de flori, la rascroiala, la umar, chiar si la decolteu...in asa fel incat sa nu iasa cute.
Darsy
Darsy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 48
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 11/04/2014

http://www.darsydesign.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 15 Apr 2014, 3:56 pm

Romaya, nu-i un bai sa pun nr impar de ochiuri,ca asa m-am gandit si eu, de fapt in schema arata semnul + pentru unirea patratelor, insa nu e explicit, cum sa unesti 4 colturi cu un +. Deci cum faci unirea, de care ochi te prinzi cu cel din mijloc?
Sa spun ca am terminat primul patrat si cand il fac pe al doilea la colt fac 4 ochiuri si cu al 5-lea ma prind de ochiul din mijloc de la primul patrat printr-un ochi alunecat. Dar la al 3-lea si al 4-lea patrat de ce ma prind, tot de ochiul din mijloc de la primul patrat?
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Mar 15 Apr 2014, 4:06 pm

fiore6 a scris:Romaya, nu-i un bai sa pun nr impar de ochiuri,ca asa m-am gandit si eu, de fapt in schema arata semnul + pentru unirea patratelor, insa nu e explicit, cum sa unesti 4 colturi cu un +. Deci cum faci unirea, de care ochi te prinzi cu cel din mijloc?
Sa spun ca am terminat primul patrat si cand il fac pe al doilea la colt fac 4 ochiuri si cu al 5-lea ma prind de ochiul din mijloc de la primul patrat printr-un ochi alunecat. Dar la al 3-lea si al 4-lea patrat de ce ma prind, tot de ochiul din mijloc de la primul patrat?

daca ai 9 ochiuri de lant la colt ,faci 4 ochiuri +un pic mic (nu alunecat) cu care te prinzi de primul patrat lucrat +4 ochiuri lant -in total o sa ai de fapt tot 9 ochiuri de lant pentru ca pic. mic il socotesti ca un ochi de lant .Al treilea si al patrulea patrat se prind in acelasi ochi de la primul patrat -musai sa se aseze bine
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 15 Apr 2014, 4:15 pm

Stai ca am gasit ceva care m-a facut sa inteleg ce imi tot explicai tu mai sus. De fapt era piciorul mic cum facusem si eu insa eu nu-l faceam in ochi ci pe dupa el, iar al 3-lea si al-4-lea patrat se prind in acest piciorus dintre primele doua patrate. Pentru nestiutoare ca mine, carora le da cu virgula, am sa pun si pozele cu pricina.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc din suflet, Romaya  kiss 
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Mar 15 Apr 2014, 4:18 pm

fiore6 a scris:Stai ca am gasit ceva care m-a facut sa inteleg ce imi tot explicai tu mai sus. De fapt era piciorul mic cum facusem si eu insa eu nu-l faceam in ochi ci pe dupa el, iar al 3-lea si al-4-lea patrat se prind in acest piciorus dintre primele doua patrate. Pentru nestiutoare ca mine, carora le da cu virgula, am sa pun si pozele cu pricina.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc din suflet, Romaya  kiss 

Cu alte cuvinte : 3 pic. mici intr-o gaura comuna .. rade 
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB