Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile noastre de cusut (6)

+78
bingo
mariamirabelasandu
tushiszofran@yahoo.com
buburuzaroz
i
gabriela1554
Danutzaaa
elenyka
G@by
B Raluca Mnr
Victoria Vicky
juillet
kabunta
tomari
arielas
mamacyta
oliv
mikkyje
lori16ro
michelinebeaulieu
bebelusha
Floren
oana.olimpia
LRodica
AcidoR
Alenia
lili_mili
cristi970
Andata
piciul
feerya
loo.lory
vreau sa invat
rosita
Samarineanca
deeoxana
valentinadof
Butterfly_Amalia
orhapetru
sava daniela
Greteledelweiss
cocolina2005
almiraisa
adina.adcont@gmail.com
florinaflorina
afilimonb
geany
Admina
cerise
tuf
SilviaDumitrescu
Karina33
CarmenClaudia
danyelyta28badea
diada
pisi
Fancy-
Iolanda1408
nicopop
stefutza3
Tavi2000
klly
alpy_bap
geanina_scumpica
cristina.maria
carmensz
nico1206
Crisstyna
sym73
Tony113
Steluzza
mady89
despina13cucli
MagdaMarin
gobelin
dorina narita
i.xell
corilex
82 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de oana.olimpia Vin 25 Sept 2015, 11:35 pm

Am rezolvt problema, nu montasem corect grefierul. Ce fel de bobina/spon se potriveste masinii mele Pfaff 209 si la ce foloseste butonul pentru anularea/ decuplarea transportatorului? Am nevoie de manual cu instructiuni de utilizare. Ma ajuta cineva? Va multumesc!
oana.olimpia
oana.olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2015

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 26 Sept 2015, 9:55 am

Da ce s-a intamplat de ai umblat la greifer? sau era vorba de suveica.....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sa le luam pe rand :
mosorel----> suveica---> greifer

nu cred ca ai de ce umlba la greifer, putin probabil sa se blocheze, la Pfaff dispozitivul oscilant este din plastic, acolo nu ajung scame, fire, ate sau praf sa il blocheze....dar nu se site nciiodata wink

Dinti transportori se anuleaza pentru coasere libera, masinile noi au o placuta de pastic care se pune deasupra pentru a putea msica materialul in voie, se foloseste mai des la brodare si la tehnica de quiliting cu piciorusul special cu arc.
Bobine/mosorele se potrivesc 99% din ce se gasesc prin magazin sau mercerie, sistemul de bobinare al atei este superior si surubul de pretensionare al altei gata reglat, deci se pot folosi si mosorele din plastic si din metal.
Manual in limba romana nu cred ca este, eventual in engleza ceva pe net.....
Parerea mea...
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de rosita Sam 26 Sept 2015, 2:06 pm

Mai adaug la ce a zis Petru ca decuplarea dintilor transportori se mai foloseste cand coasem nasturi hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 26 Sept 2015, 5:00 pm

Exact rosita...vezi, daca nu cos nu stiu.Nu cred ca am cusut 10 nasturi anul asta, nu imi place sa cos butoniere, din 10 nu cred ca iasa 2 perfect identice rade rade rade asa ca evit, unde pot pun fermoar, arici/velcro....
Am stramtat o rochita de domnisoara si totul a mers perfect, pense, captusela, pana am ajuns sa refac 2 butoniere,material cred ca era lurex, poliester,poate  brocart ca era si gros, parca avea 2 fete..., oricum nu ma prea pricep la materiale ...dar avea lame.
Sa 'nebunesc nu alta; lovea acul in firul de lame  si il baga in material, ce sa pot face butoniere,mai avea si nasturi imbracati...nenorocire, ce mai....sa arunc masina pe geam nu alta....am cusut la mana, oricum cu mana cos mai prost ca si cu masina.

------------------------------
sa revin la forum, totusi.... si la intrebarea de mai sus , aici este un clip video cu Free Motion Quilting , unde se vede anularea transportorului :



imi place ce manusi are doamna.....pe langa faptul ca are o patura patchwork, o mai si coase qulting....ARTA wink wink wink

orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de oana.olimpia Sam 26 Sept 2015, 6:34 pm

Da, intre greifer si locasul in care este el pozitionat era un fir de ata si volantul era blocat, nu se rotea deloc. Intre timp am reusit sa fac cateva cusaturi, liniar si zig-zag. Mai ramane acum sa imi achizitionez o pedala si sa ma familiarizez cu reglajele masinii, caci experienta mea cu Mini Sewing machine si amintirile indepartate din copilarie pe cand mama (croitor tapiter) pedala toata ziua la o Camelia mecanica nu ma prea ajuta.
oana.olimpia
oana.olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2015

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de bebelusha Mier 06 Ian 2016, 6:32 pm

Azi am primit instiintare ca noua mea masina de cusut e gata sa fie dusa acasa. E Singer Quantum Stylist 9960 si am comandat-o de ceva timp dar nu au avut-o pe stoc. Bineinteles ca nu mai imi incap in piele de bucurie si abia astept sa o "bazai" asa ca trebuia sa impartasesc cu cineva.
Maine e sarbatoare dupa care plec in concediu cateva zile dar dupa acea o sa o studiez si revin cu pareri.
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de piciul Mier 06 Ian 2016, 8:27 pm

Sa o folosesti cat mai mult! Acum sa vezi ce de proiecte vei finaliza!
E musai sa recuperezi investitia! wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de bebelusha Mar 23 Feb 2016, 1:49 am

Multumesc Piciule! Inca nu i-am descoperit toate secretele dar ne-am imprietenit cat de cat. Am o lista luunga de proiecte trebuie sa le prioritizez. Am incercat cusaturile decorative pe diverse materiale si pe cele mai groase a fost ok, in schimb materialele mai subtiri mi le-a tras inauntru sau le-a cam mototolit. Mi-am luat insertii pentru broderie si abia astept sa le incerc, sper sa fie mai bun rezultatul.
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 23 Feb 2016, 2:16 pm

Desteapta masina,bebelusha! 
Sa te bucuri de ea si spor la lucru!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 24 Feb 2016, 2:27 pm

Sa o folosesti cu spor si sa iti aduca numai satisfactii, bebelusha!

Va ziceam eu ca vreau o Elna, ca sa pot coase materiale groase, dar inca nu am banii necesari. Ei bine, am gasit banii necesari....pentru o Elna din 1975!  rade Vreau sa va zic ca imi place tare mult si la cum ma stiu, prevad o noua boala in fisa mea medicala - pasiunea pentru masini vintage! Ca tot sunt eu cu drag de lucrurile vechi  wink  Intre timp, am stricat-o pe cenusareasa mea marca Auchan, asa ca am facut mutarea la fix.
Asadar, aceasta Elna SP e cu graifer rotativ, deci coase repede si silentios. Are o pedala cu doua viteze, din pacate viteza mai mica nu merge, sper sa reusesc sa o repar. Ii mai trebuie si un bec nou, in rest n-am ce sa ii reprosez, coase lin si frumos prin toate grosimile normale. Deocamdata n-am prea folosit-o decat pe cusatura dreapta si putin zig-zag, dar se pot face mai multe cusaturi, inclusiv butoniera. E foarte buna si cutia ei, care se foloseste pe post de extensie de masa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Va pun si un filmulet, ca sa va faceti o idee:


Ultima editare efectuata de catre Samarineanca in Mier 24 Feb 2016, 3:31 pm, editata de 1 ori
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 24 Feb 2016, 3:04 pm

Pedala la Elna este mai speciala, sau mai aparte ca la majoritatea masinilor de cusut :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca nu se poate repara merita incercat schimbarea ei ( doar a pedalei ) cu alta pedala ( se taie 5-10 cm de cablu care intra in pedala si se cupleaza cu noua pedala )

LINK

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

o pedala noua, functionala cum este aceasta costa undeva la 80 lire...doar mufa care intra in masina fara pedala sau stecher gasisem pentru cineva la 20 lire + transport...deci daca se strica, nu cumva sa o arunci, se pastreaza se repara si se adapateaza wink

------------------------------------------------------------



Felicitari, sa o folosesti cu placere !!!
masina coase bine, e silentioasa chiar daca e filmat de aproape....se aud totusi ceva zgomote in fundal ( liuliu...liuliu....nam-nam......) sa nu fie cumva de la suveica....sau de le pedala.... sau o fi printesa ta prin preajma wink wink wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 24 Feb 2016, 3:35 pm

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 2371796131
Da, s-au reparat zgomotele de fundal, acum e la nani. Smile
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de bebelusha Mier 24 Feb 2016, 4:53 pm

Samarineanca, sa o stapanesti sanatoasa si voioasa! Pare o masina robusta si puternica cum in ziua de astazi nu se mai fac. Spor la lucru!
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 25 Feb 2016, 1:40 pm

Multumesc, bebelusha! Asemenea!

Editez: Am primit azi o Singer Tradition 2250. Am sentimente amestecate inca. Smile
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de lori16ro Joi 10 Mar 2016, 10:57 am

Am cumparat masina de cusut Minerva din Selgros la 399, a doua reducere
Ca prima impresie poate fi folosita cu succes de incepatori , deoarece este ok pt cusaturile de baza drept si zigzag, si nu are viteza mare de lucru, coase grosime medie , cel putin nu pare sa fie suficient de robusta pt cusut blug, si huse de pat
momentan sunt multumita

nu o recomand pentru avansati, broderii, quilt etc

( vorba cuiva de pe site trebuie sa te gandesti la ce o folosesti si cat de des si apoi sa pui in balanta operatiile pe care le poate face si pretul)


Multumesc tuturor care au postat impresiile pe acest site, sunt de folos

lori16ro
lori16ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 10 Mar 2016, 4:09 pm

Am testat o maisina minerva  ( Minerva M32 care semana foarte bine cu un model mai vechi de masina casnica  Juki ) si care merge foarte bine...putin galagioasa dar destul de solida.
este si alt model de Minerva care copiaza un model de Janome, care la ranul lui e identic sau imita un model de Elna  wink  wink  si care seamaa foarte bine cu modelul Silvercrest comercializat la noi in supermarket :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

la fel cum si alte firme...imi impurumuta componentele....si mai schimba doar  culorile pe ici pe colo....
W6 cu Janome si cu Elna...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


--------------------------------
in principiu, habar nu am cine face masinile de cusut Minerva, sunt foarte bine vandute prin Rusia dar si Bulgaria , posibil ca de aceea este si numele ales...pare de origine slava , dar mie mi-a lasat o impresie buna, de fapt si se comercializeaza acum prin mai toate magazinele online la un pret bun, uneori redus.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de lori16ro Joi 10 Mar 2016, 8:07 pm

Minerva max20M este produsa in Vietnam
dar si ultima imprimanta brother achizitionata e produsa tot in Vietnam...........fara comentarii
lori16ro
lori16ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de mikkyje Joi 31 Mar 2016, 1:50 pm

Buna tuturor,

Am dat peste acest site, in incercarea de a gasi cateva recenzii despre masinile de cusut, intrucat doresc sa achizitionez o masina pentru proiecte personale.
Mentionez ca nu am avut pana acum nici o tangenta cu croitoria, nu am pus mana pe o masina de cusut pana acum, insa ma gandesc ca nici o data nu este prea tarziu! Smile
Am citit foarte multe topicuri in ultimele 10 zile pe acest site, insa, majoritatea sunt scrise acum 1-2 ani, iar multe dintre modelele pe care le mentionati voi aici nu le-am putut regasi pe site-urile care comercializeaza masini de cusut.
Nu doresc sa investesc foarte multi bani pentru o masina de cusut, intrucat pentru moment nu cred ca voi avea skill-ul necesar sa spunem asa, sa fac lucruri complicate. Am citit ca modelul Brother J17 sau Singer ar fi foarte ok pentru cineva incepator ca mine, insa pretul este undeva la 600-700 RON.
Pe de alta parte, la oferta, gasim masinile Minerva la 350-400 RON, si sincer, mi se pare destul de mare diferenta de bani...
Ceea ce doresc sa va intreb: se merita sa iau o masina Minerva? Nu am auzit de ele pana acum. Sunt ok? De exemplu, aceasta masina este la oferta la 439 RON.
M-am uitat sa aibe cat mai multe programe de coasere (inclusiv zig-zag-ul, care, am inteles ca ma ajuta la surfilare).
La ce altceva ar trebui sa ma mai uit?
Va multumesc, orice ajutor din partea voasrta care stiti, m-ar ajuta foarte mult!
mikkyje
mikkyje
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2016

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de oliv Mier 06 Apr 2016, 11:50 am

Buna!
Sper ca intreb unde trebuie, n-am gasit un subiect potrivit...
As vrea sa cos imitatie de piele cu masina mea casnica (Brother BN27), dar materialul respectiv are pe dos tesatura aceea care pare destul de greu de strapuns de ac. Masinuta mea si asa se cam chinuie cand are materiale groase si alunecoase sau foarte multe straturi de material. A incercat cineva? Cum merge pe zonele cu 4-6 straturi? Fata materialului nu este zgariata de zimtii transportorului?

Multumesc!

P.S.
mikkyje, eu am de 5 ani acest Brother BN27, este bun pentru incepatori, dar atunci cand vrei sa lucrezi cu materiale ceva mai groase nu prea mai face fata... Depinde ce vrei sa faci cu ea pe viitor, eu cred ca va trebui s-o schimb in curand pentru ca nu mai fac doar hainute din materiale subtirele...
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de mamacyta Mier 06 Apr 2016, 1:18 pm

Bine v am găsit,doamnelor..!! Sunt nou-nouța pe aici , intenționez să vă urmăresc pas cu pas ,fascinată pt că vreau să încep de ale croitoriei.. De aceea vreau să vă cer un sfat.. Vreau sa cumpăr o mașină de cusut ,,inteligentă " ,MinervaMc350..E o achiziție destul de piperată, motiv pt care mă interesează dacă cineva o are ,deja ,și ar putea să mi spună dacă-și merită prețul.. Ca idee,sunt de a dreptul boboc în ale cusutului..bănuiesc ca mi voi prinde urechile mult și bine pînă voi pricepe ce și cum..Aș vrea să încep cu niste lenjerii brodate , pt familie.. Mulțumesc ..!!
mamacyta
mamacyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2012

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Sam 16 Apr 2016, 1:36 am

Tadaaaam! Am comis-o iar!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

De cand cu Elna de mai sus, mi s-a pus pata pe masinile vechi. Ma rodea sa mai iau una mai complexa, am oscilat intre Pfaff, Bernina si Husqvarna, modele similare, cam din aceeasi perioada (1960).
A castigat Bernina, supranumita "Rolls Royce"-ul masinilor de cusut. Am luat o Bernina Record 530-2. Nu are pedala, ci genunchier, merge f. bine, mai putin un buton, pe care sper sa il rezolv la o urmatoare vizita la un mecanic.
Revin cu un filmulet si mai multe detalii cand gasesc un moment de tihna.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa va incit si sa va fac sa luati in considerare si masinile vechi atunci cand cautati o masina pe sufletul vostru. Sunt f. faine!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de arielas Sam 16 Apr 2016, 9:09 am

Felicitari Samarineanca! Si eu gandesc la fel, dar nu mai am de gand sa cumpar una, ci doar sa le folosesc pe cele care le am. Daca am avea de la inceput mintea de pe urma.... wink
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de tomari Sam 16 Apr 2016, 4:53 pm

Samarineanca sa-ti fie de folos, isi merita banii  love poti coase la viteza maxima fara teama ca intra in trepidatii! Spor la cat mai multe proiecte  cos

Arielas adevarul e ca la noi piata de masini de cusut s-a dezvoltat in ultimii 5-7 ani, iar cele vintage au luat avant in vest; le reconditioneaza si le vand la pret de lux. Daca avem noroc prindem cele cu "defecte" aduse de dincolo. Sunt practice, daca se "pupa" ata cu materialul cos pe orice material fara sa stai la meditatii cu manualul in mana Smile
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Sam 16 Apr 2016, 8:59 pm

Mai, sa stiti ca in acest moment am ceva termen de comparatie, de unde mai ieri ma minunam ca exista si un cutitas de taiere a atei  Embarassed . Am asa:
1. o Selecline (marca Auchan, una dintre cele mai ieftine masini de pe piata) - cea mai robusta, a cusut ce n-au putut coase celelalte, cu greu, dar a cusut, dar e si ingrozitor de galagioasa ;
2. un Singer Tradition 2250 - ceva mai silentioasa, cu ceva mai multe optiuni, dar in rest f. asemanatoare cu Selecline, probabil, dupa cum ziceati, sunt facute toate in acelasi loc, doar imprimeurile de pe ele difera;
3. o Elna SP cu graifer rotativ din 1975 - super rapida, super performanta, dar cu oarsece limite, uneori se incurca ata la mosor ingrozitor, abia reusesc sa desfac fara sa rup materialul;
4. si aceasta Bernina Record din 1960 - robusta, eleganta, cu multe cusaturi decorative si incredibil de silentioasa!!! -
Pe toate le-am folosit din plin si cred ca m-am prins ce e e cu ele.
Ce pot sa spun pana acum: cele noi sunt mai greu de folosit si aducatoare mai degraba de frustrari, decat de satisfactii. As pune Singerul pe ultimul loc, in ciuda faptului ca e mai silentioasa decat Selecline. Iti trebuie surubelnita ca sa schimbi unele picioruse, sistemul de infliare e stupid, abia reusesc sa trec ata printr-un loc, papiota aia orizontala tot sare, dupa putina folosire deja pacane ... Plus ca nu au doua suporturi de papiote in caz ca vrei sa cosi cu ac dublu, nu intra ac mai mare de 90, la materiale groase cusatura se nasoleste, nu au optiunea coaserii inapoi (nu ma refer la cusatura de intarire), acul nu poate fi mutat decat in doua pozitii, nu in trei...Ce sa mai! sunt mai saracute "intelectual". Smile
Intentionez sa fac un filmulet in care sa le compar ca nivel de galagie, eu una gasesc f. important acest aspect.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 16 Apr 2016, 10:13 pm

cateva respunsuri rapide :
* Pentru Singer, daca vrei sa cosi cu ac dublu si ai nevoie de 2 ate la ac, e indicat sa pui doua sponuri/mosorele cu ata, ele vor avea loc pe tija de plastic unde se pune de obicei papiota de ata; ca sa stea "linisitita" papiota, se pune dupa ea, conul de plastic, opritorul alb din dotarea masinii si astfel papiota e tinuta in loc iar ata se desfasoara cat de cat normal.
* masinile cu graifar oscilant, vertical, sunt galagioase pentru ca el este metalic...si troncane la fiecare miscare, la viteza mare....face ca un Trabant, dar asta e comun tuturor masinilor cu acest tip de sistem ( masinile noi care au doar 800 impunsaturi pe minut fac ele cum fac...dar Singer are 1500 impunsaturi/min...si suna ca o Dacie 1100 )
* pozitia acului este centru si stanga....la majoritatea masinilor casnice ( vorbim de masini casnice...pana in 1000 lei, nu vorbim de Bernina de 6000 lei care, interesant are tot graifar vertical metalic, nu orizontal ca majoritatea masinilor mecanice, electro-mecanice sau computerizate modele NOI )
* si pentru ca tot am scris de graifar....ata la Elna , se infileaza un pic altfel.....ti-ai dat seama, ata superioara vine "invers" la ca majoritatea masinilor pe care le cunoastem, dar asta nu are nici o importanta, asa le-au gandit proiectantii si asa le-au si construit. Ata inferioara de la graifarul care este rotativ, se afla in spatele acului, nu in fata si este indicat ca folosesti bobine/mosorele metalice, pentru ca ele au un sistem care este asemanator cu suveica cu arc de la masinile de cusut industriale, adica, mosorelul "leviteaza" putin in timpul coaserii, iar daca el este din plastic, este usor si la viteza mai mare , are tendinta sa se invarta mai mult de cat este nevoie, adica nu se opreste cand opresti coaserea. De aceea apar uneori bucle de ata sub material, sau partea activa a graifarului ( ciocul care apuca si roteste ata 360 grade ) apuca ata si o incalceste...am patit eu la o Husqvarna cu un sistem de graifar rotativ asemanator.
---------------------------------------------------------
Ai scris mai sus ca nu merge un buton la Bernina, de ce buton este vorba?
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

 Masinile noastre de cusut (6) - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB