Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor-explicatii si scheme

+55
chemio
sabina
SilviaDumitrescu
totolina
Laila
Clio_Ela
Gabyx
Kristina
veraelyazji
Doina
Monica
andrei
margot
julix_2007
clodi
Tinkerbell
Incepator
teisoara
ema
carmenush
kular
biscuitzel
cobzaru
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
StMihaela
RalucaS
Buburuza
vilcris
rosas.brillantes
Lia33
alexya
tomari
MihaelaT
ariana
Dionisia
micosi
mimi_sus2000
gaby
Camy
Adriana13
geany
Katerina
ciresicca
Admina
Ania
zylv
mihaberi
diana_roxana
diada
lorinaoo1
aisha
andreeaX
ioana soare
DANIELA.I
59 participanți

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty tipare

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 09 Mai 2009, 9:19 pm

la tiparul de clini se lasa rezerve pe ambele laturi (nu mai mult de 1,5cm).
fusta plisata din talie este cea mai complexa ,ca si construire ,trebuie sa ai putina experienta ,dar iti promit ca luni iti voi posta tiparul ei.mai vorbim pa.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty tipar fusta in cute

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 12 Mai 2009, 8:11 pm

pentru calcule avem nevoie:-talie:PT=72cm
-solduri:PMS=100cm
-lungimea fustei:LTP=50cm
-adaos lejeritate pt talie:At=1-1,5cm(toate marimile)
-adaos lejeritate pt solduri:As=1-2cm(toate marimile)
la o latime a materialului de 140-150cm avem nevoie de 2 lungimi de fusta ,la o latime de 90-100-110cm avem nevoie de 3 lungimi de fusta.
-lungimea fustei:LTP+At+As=50=1=3=54cm
-lungimea fustei se inmulteste cu 2=54x2=108cm-dimensiunea materialului necesar pt fusta
-cei 108cm se impart in 2 fasii egale(2 dreptunghiuri)pe toata latimea materialului si se obtin doua fasii cu lungimea de 54cm si latimea de 140cm
-cele 2 foi obtinute se vor coase impreuna ,iar dintr-o parte se taie 20cm pt talie:140x2-20=260cm
-din dimensiunea ramasa se scade adaosul lateral pt cusaturi(cate 1,5cm pt fiecare foaie)
-se va alege marimea dorita a cutei(exemplu 4cm)si se calculeaza numarul cutelor:
N=(PMS+2XAs):marimea cutei(4cm) seobtine N=26cute
-calcularea materialului care trebuie cutat:260-(PMS+As)=260-(100+2)=158cm
-calculam adancimea pt fiecare cuta:158cm:26(nr cute)=6cm
-pt o fixare corecta a fustei in talie se va afla diferenta dintre solduri si talie:(PMS+As)-(PT+At)=102-73=29cm
-diferenta obtinuta se imparte la nr de cute:29:26=1,1cm,iar marimea obtinuta o impartim la 2:1,1cm:2=0,5cm
-aceasta ultima dimensiune (0,5cm)va fi adaugata in fiecare parte ,la adancimea fiecarei cute pe linia taliei.
dupa calcularea dimensiunilor vom aseza foile cusute cu fata in jos.de la taietura asam 1,5cm(adaosul lateral)si de aici o jumatate de adancime de cuta ,apoi o cuta intreaga ,adica:1,5cm-3cm-4cm-6cm-4cm-6cm-4cm......si tot asa pana in celalalt capat unde incheiem cu 3cm(jumatate de adancime de cuta )si 1,5cm(adaosul lateral).

aici dimensiunile sunt date numai pt a vedea cum se calculeaza.sper ca am putut sa explic cat mai bine.
pa la toata lumea.

PS.inainte de a realiza cutele(dupa ce ati incheiat cele 2 parti de material)se va face tivul gata.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de aisha Mar 12 Mai 2009, 8:25 pm

Maistra, multumim mult. kiss Ai avut dreptate, pt fusta cu cute iti trebuie mai multa experienta.

Ai putea sa ne ajuti si cu un tipar pt o bluza simpla, cambrata, fara maneci, fara guler, cu decolteu rotund pe langa gat si care sa se incheie in spate cu un nasture sus, la gat? Cam cum se purtau prin anii '65?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty fusta plisata din talie

Mesaj Scris de ciresicca Mar 12 Mai 2009, 8:34 pm

multumesc mult, maistra, pentru tiparul fustei in cute. ma apuc sa-l aprofundez, am un material fain care asteapta sa prinda forma Smile.
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Constructie si explicatii tipare

Mesaj Scris de diana_roxana Mar 12 Mai 2009, 8:40 pm

MihaelaT iti multumesc de mesaj... am reusit sa salvez imaginile datorita tie si pe urma am vazut ca Admina a rezolvat problema. Bine ca acum sunt toate explicatiile ok pt ca de fiecare data cand nu stiu sa fac ceva ma opresc si mai recitesc ceea ce e scris aici, mai precis explicatiile Maistrei. Apropo, Maistra.... lucrez la o camasuta din burda si, ca de obicei, nu reusesc sa potrivesc la perfectie manecile. Cum sa fac sa nu le incretesc? Stiu ca toata lumea te asalteaza cu intrebari dar poate ai timp candva sa ne explici si partea asta. Si pe urma, sper sa pot face singura o haina de la inceput pana la sfarsit. De-abia astept sa vad ca nu mai am nevoie de tipare facute de altii.
Va pup love si o seara placuta sa aveti.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de aisha Mar 12 Mai 2009, 9:11 pm

Maistra, asta este materialul din care as vrea sa-mi fac bluza fara maneci pt care te rugasem de tipar.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty tipare

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 12 Mai 2009, 9:16 pm

am promis ca voi face un tutorial cu montarea manecilor fara incretire,saptamana aceasta voi rezolva problema,iar in legatura cu bluzita ,se poate folosi tiparul de rochie ,doar lungimea se modifica.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-se pot scoate pensele de umar de la fata si de la spate si se modifica lungimea.
-la decolteu e simplu ,rascroiala de la gat (fata si spate)se face mai adanca,iar slitul de la gat din spate(pt nasture) il obtii asa:cusatura de incheiere de la mijlocul spatelui nu o vei incheia pana sus
-cel mai important este asezarea tiparului pe material:la bluza partea de fata se face dintr-o singura bucata(asezi materialul pe partea indoita a materialului),iar partea de spate se aseaza pe partea desfacuta a materialului.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de aisha Mier 13 Mai 2009, 10:28 am

Maistra, multumesc mult. Merci O sa ma apuc sa studiez cu atentie tiparul si daca mai am nelamuriri revin cu intrebari.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty buna tuturor

Mesaj Scris de Katerina Joi 14 Mai 2009, 3:55 pm

sunt extrem de incantata ca am gasit acest forum. este genial. sunt foarte pasionata de croitorie (dar din pacate serviciul nu ma lasa sa ma ocup asa cum mi-as dori). toata lumea a asa draguta pe-aici. imi place mult. abia astept sa fac si eu o rochita, ceva, si sa o postez Smile

pana una-alta, eu mi-am comandat si niste cursuri de design vestimentar prin eurocor , si in perioada imediat urmatoare trebuie sa dau si examenul de final. problema e ca nu inteleg tot ce scrie pe-acolo (ma gandeam ca maistra s-ar pricepe de minune sa ne explice, dupa cum am vazut pana acum Smile. o sa postez si intrebari mai concrete, iar daca vreti sa ma intrebati ceva de prin cursurile alea, astept ;)

si acum, daca puteti sa-mi explicati si mie doua lucruri:
1. cum faci sa cosi drept? ma refer si la liniile acele foarte aproape de margine, dar si in general. e vreun instrument la masina de cusut care sa ajute la asa ceva?
2. cum se cos fermoarele - eu am o mare provocare cu asta - mereu se incretesc, sau le cos stramb.


mersi mult si va pup pe toate (deja imi sunteti foarte dragi !!)

Katerina
avatar
Katerina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de andreeaX Joi 14 Mai 2009, 3:58 pm

Ar fi bine sa existe o tehnica pentru cusaturile drepte,sau un accesoriu;si eu am problema asta;insa ma gandesc ca tine de exercitiu si indemanare care se dobandesc in timp.Si mie imi ies f des cusaturile strambe dar incep sa inregistrez progrese :D
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Katerina Joi 14 Mai 2009, 4:02 pm

e incurajator ce-mi spui. sper sa-mi iasa bine cat mai curand. vara asta trebuie sa merg la o nunta si am o idee de rochita super. as fi tare incantata sa-mi iasa.

salutari,

Katerina Smile
avatar
Katerina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de geany Joi 14 Mai 2009, 4:19 pm

Si eu am avut probleme in scoala la aceste cusaturi drepte,dar ce am observat in timp a fost ca e foarte important ca acul sa ramana in material cand cosi .De exemplu la o cusatura mai lunga,in timp ce controlezi materialul pt. cosere faci mici pauze cand iti mai asezi materialul,atunci acul ramane in material pana ai aranjat materialul.Nu stiu cum sa ma explic,poate ai inteles sau poate chiar stiai deja.Eu daca am de cusut undeva pe margine ma orientez dupa gradatiile masinii de cusut ,in timp se formeaza ochiul si ai mereu o masuaratoare aproximativa a ochiului(eu isunt incepatoare) . pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ioana soare Joi 14 Mai 2009, 4:35 pm

Si eu fac ca Geany, las acul in material si ma mai orientez dupa gradatii.
Si pentru ca n-am ac dublu, cand vreau doua cusaturi una langa alta paralele, pun prima cusatura pe mijlocul piciorusului ca sa ma ghidez dupa ea si dau de la buton acul spre stanga. Imi iese perfect paralela cu prima cusatura.
Cel mai bine sa iti iei un reper si sa-l urmezi, asa iese cusatura dreapta.

Pentru cusutul fermoarelor eu am in cartulia masinii indicatii. Si pentru cel ascuns si pentru cel normal. Cauta poate ai si tu.
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Katerina Joi 14 Mai 2009, 4:44 pm

am inteles perfect ce mi-ati explicat! multumesc frumos Smile
e posibil sa am explicatii in cartea masinii - o sa incerc sa-mi fac rabdare si sa o citesc. din pacate stau foarte prost la capitolul asta - de multe ori imi vine sa tai, sa cos la masina si abia apoi sa masor :P
sper sa reusesc sa ma controlez, ca altfel nu imi iese nimic!

va pup,
mersi!

Katerina

L.E. a, si mai vroiam sa intreb ceva - tiparele pentru maneci cum se fac?

multumesc.

Katerina.


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 15 Mai 2009, 5:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
avatar
Katerina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de geany Joi 14 Mai 2009, 5:26 pm

Eu inca nu am depasit problema asta...le scot din burda momentan,dar imi cam prind urechile la cusut zid ,in timp ce lucrez mai descopar cate o noua invatatura.DAR momentan imi fac a2a practica in tema croitorie,apar atatea noutati ,,,
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Vin 15 Mai 2009, 11:23 am

Buna fetelor,

Aveti cumva un tipar pt tricouri barbatesti? Ma refer la tricoul clasic si simplu de bbc. Am cautat prin "colectia" mea de Burda, insa am gasit doar camasi si chestii fistichii pt barbati.
Ma gandesc sa desfac unul, dar am zis sa va intreb inante sa stric ceva... lol!

Pupici!! pupi
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Camy Vin 15 Mai 2009, 12:34 pm

ADRIANA13 e foarte buna ideea de a scoate dupa un alt tricou dar nu este musai sa il desfaci,fata o faci mai rascroita decat spatele,vezi la gat sa ii aplici un guleras.adica o bucata de material de cativa cm ,trebuie data in 2.daca ai neclaritati mai intreaba.

eu asa ii faceam sotului tricouri,bluze,maieuri,dupa o alta.si ieseau perfect.

va pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty tipare

Mesaj Scris de gaby Vin 15 Mai 2009, 10:48 pm

maistra a scris:tiparul de fusta clini se poate realiza si transformand tiparul de fusta dreapta.,dar ce-l mai simplu este sa folositi tiparul fustei clini,adica:
-PT(perimetrul taliei sau circumferinta)=72cm
-PMS(perimetrul maxim al soldului sau circumferinta)=96cm
PT si PMS se imparte la nr. de clini din care se realizeaza fusta,adica daca voi face fusta in 4clini PT si PMS se imparte la 4,daca fac din 6 se imparte la 6,daca fac din 8 se imparte la 8 si tot asa.cu cat nr. de clini este mai mare atunci clini vor fi mai ingusti.
Este cea mai simpla fusta,confectionarea e la fel de simpla,se incheie toti clini unul langa altul,iar la final ramane o singura fasie formata din toti clinii,deoarece la ultima incheiere se monteaza fermoarul.mai jos voi posta tiparul si explicatiile.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

0-1=LTP(lungimea produsului)
0-4=LS(lungimea soldului) se masoara din talie intre 20-22cm
0-2=0-3=PT:8(la nr. de clini)
4-5=4-6=PMS:8(tot la nr. de clini)
1-7=1-8(punctul 7 si 8 se obtine prin unirea punctelor 2 cu 5 si orizontala 1,la fel si pe partea cealalta deoarece sunt 2 jumatati simetrice)
la final se egaleaza laturile 2-7 si 3-8 cu dreapta 0-1 adica,daca 0-1 are 50cm la fel vor fi si laturile 2-5 si 3-8,astfel se obtin punctele 7' si 8'.
daca nu ati inteles ceva va voi lamuri.
SPOR LA TREABA.VA PUP.
avatar
gaby
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : timioara
Data de inscriere : 15/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty tipare

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 16 Mai 2009, 1:03 pm

pt. a realiza cusaturi drepte ,intradevar iti trebuie exercitiu,insa in confectii exista distantiere,dar daca nu beneficiati de asa ceva atunci va dau o idee,exista burete cu adeziv care se poate lipi pe masa masinii (aproape de piciorusul de presare)la distanta de 1cm ,2cm,...depinde ce rezerva aveti la produs.
eu ,elevii mei la scoala ,ii invat sa urmareasca tot timpul marginea piciorusului ce preseaza materialul(dreapta din fata).de la margine si pana la punctul unde face coaserea acul este o distanta de 0,5-0,7mm,depinde de fiecare masina,insa cea mai buna metoda este buretele cu adeziv.
la montarea fermoarelor niciodata nu-l coaseti inainte de a fi insailat,eu lucrez si am cat de cat putina experienta,insa niciodata nu montez fermoarul inainte de a fi insailat.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de geany Sam 16 Mai 2009, 2:03 pm

Asa este maistra,asa cred ca am invatat si eu la scoala sa ma orientez in primul rand dupa piciorusul masinii.Dar masinile de cusut au si ele pe placuta gradatiile,si alea ajuta mult. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty buna

Mesaj Scris de mimi_sus2000 Mar 02 Iun 2009, 11:53 am

multumesc mult pt tiparul de pantalon chiar daca este de mult timp aici eu abia am intrat si vreau sa spun ca sunt f multe explicatii sper sa inteleg totul probabil o sa mai revin cu intrebari kiss
avatar
mimi_sus2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : barlad
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Fusta evazata

Mesaj Scris de micosi Joi 18 Iun 2009, 3:29 pm

Draga maistra,

In primul rand te felicit pt blog. De mult timp caut astfel de informatii.
In al doilea rand, te rog sa ma ajuti cu un tipar pentru fusta evazata, singurul model de fusta care ma avantajeaza.
O vara frumoasa!
Gabriela (ucenica) hug
avatar
micosi
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Galati
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Constructie tipare

Mesaj Scris de diana_roxana Lun 22 Iun 2009, 1:45 pm

Servus, fetelor. Am avut casa intoarsa cu susul in jos cu ceva lucrari de renovare si nu am mai avut timp de cusut dar acum vreau sa ma pun pe treaba. E atat de cald afara si e pacat sa imi stea materialele in dulap fara sa fac nimic cu ele. Asa ca... sunt plina de elan si m-am apucat de o hainuta scurta de vara. Si bineinteles ca acum trebuie sa o rog pe maistra sa imi mai dea ceva detalii legate de maneci. Stiu ca esti ocupata si toata lumea iti cere sfatul dar.... pls.... kiss . Chiar nu stiu care e smecheria ca sa nu trebuiasca sa le incretesc in partea de sus. Poate cand o sa ai timp si chef..... Oricum, iti multumesc de pe-acum.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 22 Iun 2009, 6:54 pm

diana_roxana ,la montarea manecilor in primul rand trebuie sa ai tiparul pt bluza ca sa poti construi pe urma tiparul de maneca,aceasta construindu-se in functie de dimensiunea rascroielii la subrat(fata+spate).deci va trebui sa va arat cum se construieste tiparul de bluza clasica ,dupa care tu vei face tiparul de model.am sa va arat si constructia tiparului de maneca clasica ,si atunci sigur nu vei mai avea nevoie de incretire pe capul de maneca atunci cand vei monta maneca pe corsaj.in curand.

micosi,pt fusta evazata iti voi pune tiparul pt fusta clasica dupa care tu,vei face evazarea pe partea terminala a fustei(tiv),cat vrei de evazat.
sper sa va pot ajuta pe amandoua pana sambata cel tarziu,maine sunt la examen(evaluator)la nivel1 CONFECTII.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Dionisia Lun 22 Iun 2009, 10:31 pm

Maistra,pe mine m-ar interesa construirea tiparului de guler ,dupa tiparul de bluza ( as vrea unul cu coltul rotund ), si nu gasesc pe nicaieri (Burda ) model de bluza chinezeasca ,cu taietura aceea oblica ;
si mai sunt invidioasa pe tiganci : cine le face pliurile acelea pe voal,cum se realizeaza ? Merci
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 3 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB