Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor-explicatii si scheme

+55
chemio
sabina
SilviaDumitrescu
totolina
Laila
Clio_Ela
Gabyx
Kristina
veraelyazji
Doina
Monica
andrei
margot
julix_2007
clodi
Tinkerbell
Incepator
teisoara
ema
carmenush
kular
biscuitzel
cobzaru
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
StMihaela
RalucaS
Buburuza
vilcris
rosas.brillantes
Lia33
alexya
tomari
MihaelaT
ariana
Dionisia
micosi
mimi_sus2000
gaby
Camy
Adriana13
geany
Katerina
ciresicca
Admina
Ania
zylv
mihaberi
diana_roxana
diada
lorinaoo1
aisha
andreeaX
ioana soare
DANIELA.I
59 participanți

Pagina 8 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 30 Sept 2009, 8:01 pm

CIRESICCA,tutorialul este foarte explicativ,dar pt evidentierea pliurilor mai tare,atunci pe liniile unde s-a taiat pt obtinerea tiparului lalea,distanta se va mari,pt conicitate mai accentuata vei proceda astfel:pe linia de tiv vei masura spre interior 2-2,5cm si astfel linia laterala va fi mai spre interiorul fustei.astfel procedezi la ambele parti ale fustei(fata si spate).
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Joi 01 Oct 2009, 11:29 am

multumesc mult Maistra. Ma apuc zilele astea de treaba. de fapt, o sa fac o rochie de seara care in partea de sus e corset (dupa tiparul de rochie postat de tine, l-am mai folosit si alta data cu succes Smile ) si in partea de jos lalea. Materialul e un fel de satin mai gros, numai bun pentru octombrie.
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 01 Oct 2009, 5:52 pm

CIRESICCA,astept rochia.bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de kular Joi 01 Oct 2009, 11:13 pm

maistra a scris:Kular,etola o poti confectiona si din blanita,dar iti va fi greu ,deoarece blanita are par,insa manusile sunt simple.tiparul de manusa seamana cu un trapez,baza mica este dimensiunea incheieturii de la mana ,iar baza mare este dimensiunea bratului(pana unde vrei sa faci de lunga manusa).partea pt degetul mare este o prelungire a bazei mici.
mai tarziu ,dupa ora 21 iti voi posta niste imagini si explicatii cum sa construiesti tiparul pt manusa.
Carmen,ma bucur ca acest tutorial te poate ajuta.
Ema,iti voi posta un fel de tutorial realizat de mine pt constructia reverului si modul de asamblare.nu e greu de loc.

Pentru tipar taior,tipar manusa,tutorial asamblare rever si guler taior sau sacou link aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Maistra multumesc pentru poze! Smile M-am inspirat din ele si mi-am facut propriul tipar de manusi.... pentru moment este provizoriu... am croit si o manusa de test... nu este extraordinara dar imi place, cred ca sunt pe calea cea buna Laughing
Uite ce mi-a iesit: (manusa este doar insailata de mana lejer si inca nu are taietura pt deget... )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cum e? merge? ceva sugestii?
avatar
kular
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 02 Oct 2009, 1:13 am

Maistra am vazut ca ai us un tipar de taior si am incercat s-l copiez in caiet dar cifrele nu s evad pre bine , te rog cand ai timp daca poti sa le pronuntezi mai tare multumesc. hug
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Vin 02 Oct 2009, 1:59 pm

Buna fetelor,

Sper ca mail-ul meu va gaseste croind wink


Am si eu o intrebare, sper sa explic bine...
Am vazut o rochie intr-o revista pe care as vrea sa mi-o fac. Ea este simpla, fara maneci, cu fermoar pe mijlocul spatelui. Pana aici totul clar pt mine.

In fata (precizez ca fata este dintr-o singura bucata), sub un mic decolteu in V, are 2 cordoane din acelasi material, care se leaga nod, si nivelul bustului pare ca fiind bufant. Aici este problema mea...cordoanele, late cam de o jumate de palma par a fi din aceeasi bucata cu fata, nu prinse.

Am gasit o poza asemanatoare, este rochie din aceeasi colectie, dar fiind materialul negru nu se distinge prea bine. iar nodul este mai jos in poza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aveti vreo sugestie cum as putea sa fac tiparul pt partea de sus? Ar trebui sa fac pense pt afectul acela bufant?


Sper ca am fost cat de cat coerenta, de o saptamana tot imi bat capul... Shocked


Multumesc,
kiss
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de cobzaru Lun 05 Oct 2009, 1:34 am

buna maestra kiss te rog sa-mi explici si mie cum sa fac sa=mi stea fustita cain poza[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumec pupi
cobzaru
cobzaru
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : da
Data de inscriere : 03/07/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty tipar uniforma medicala

Mesaj Scris de Incepator Lun 05 Oct 2009, 3:45 pm

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum dar am fost surprins placut cand am vazut cat demult se ajuta lumea pe aici.
Doresc sa primesc un mic ajutor daca se poate sa imi spuna cineva cum pot sa invat sa imi fac un necesar de exemplu pentru o uniforma medicala cum as putea sa aflu ce metraj imi trebuie pentru o uniforma medicala si cum pot sa fac tiparul.
Va multumesc,
avatar
Incepator
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Tinkerbell Lun 05 Oct 2009, 5:08 pm

uNIFORMA MEDICALA SERIOASA, SAU..CEVA MAI KINKY rade Scuze, nu am vrut sa te supar! Dar mi s-a parut prea buna gluma, ca sa nu o fac? pupi pupi pupi
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty uniforma medicala

Mesaj Scris de Incepator Lun 05 Oct 2009, 5:16 pm

OK accept gluma...........stiu este foarte simpla...........dar cand nu te pricepi e greu ....................si daca tot ai facut gluma dc nu ma si ajuti.Momentan ma intereseaza decat pentru o uniforma simpla si in viitor o sa iti cer ajutorul si cu o unifoma mai KINKY.
Multumesc
avatar
Incepator
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Tinkerbell Lun 05 Oct 2009, 5:30 pm

multumesc pentru ca nu te-ai suparat!

Uniforma medicala barbateasca, sau feminina? (am vazut ca ai spus ca este "nou" pe acest forum)? Poate ar fi bine sa pui o poza cu ce te-ar interesa (adica, poate gasesti o poza pe net cu ceva care seamana cat de cat cu ceea ce vrei tu). Daca e pt un barbat, nu pare deloc greu. Cred ca ar putea merge un tipar pt pijama barbatesca putin modificata....

Te asteptam cu detalii! Bine ai venit!
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de clodi Lun 05 Oct 2009, 5:31 pm

Necesarul de material stiu ca se calculeaza in urmatorul fel: pentru a afla cati metrii de material cu latime de 1,5 ai nevoie aduni lungimea pantalonului, lungimea bluzei si lungimea manecii. La fiecare adaugi si necesarul pentru tiv. Pentru a masura lungimea manecii se tine cotul indoit la 90grade si se masoara de la umar pana la jumatatea palmei (cel putin asa e pt sacou). Daca e cu cativa cm mai mult nu e o mare problema ca se scurteaza la tiv.
Daca mai sunt si alte variante pentru calculul necesarului le astept si eu cu mare interes.
kiss
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty uniforme medicale

Mesaj Scris de Incepator Lun 05 Oct 2009, 5:38 pm

Pantalon simplu buzunar la spate, elastic si snur in fata, bluza putin cambrata si cu capse pe mijloc.
Si as dori sa stiu cam cat material am nevoie si cum pot sa il calculez.
Multumesc
avatar
Incepator
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 05 Oct 2009, 7:09 pm

sincer nu-mi dau seama cum arata,dar dupa mine este un semiclos neincheiat.poate mai ai o alta poza in care se vede mai clar modelul.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty uniforme medicale

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 05 Oct 2009, 7:33 pm

INCEPATOR,intra in sectiunea constructii de tipare si poate gasesti tiparul de care ai nevoie.Parerea mea ,pt pantalon ai nevoie de tiparul de pantalon drept la care vei gasi tipar,iar pt bluza foloseste tiparul de bluza pe care il vei gasi tot in aceeasi sectiune.Bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de geany Lun 05 Oct 2009, 7:44 pm

Maistra,din cate inteleg, este bluza si pantalonul barbatesc, nu-mi amintes daca noi avem tipare barbatesti acolo. Daca gresesc imi cer scuze pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de cobzaru Lun 05 Oct 2009, 7:59 pm

as vrea sa stiu cum o pot face sa stea asa ridicata,cu balene ,tul ?
cobzaru
cobzaru
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : da
Data de inscriere : 03/07/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de cobzaru Lun 05 Oct 2009, 8:03 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cobzaru
cobzaru
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : da
Data de inscriere : 03/07/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 05 Oct 2009, 8:25 pm

O aratare de rochie din asta am vazut la Paris in august. Era din piele si era tare ca seaua de la cal. Cred ca era anume tabacita si croita pielea aia.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de tomari Lun 05 Oct 2009, 11:14 pm

Incepator aici gasesti modul de a croi bluza si pantalonul; la partea din fata modelul este cu fermoar dar pentru suprapunerea capselor trebuie sa adaugi 3 cm de fiecare parte. Pentru traducere eu folosesc dictionar translator online care m-a scos din ceata de multe ori.

- pentru masuri se prezinta ptr dame - in mare parte e valabil sistemul -

- tabel pentru fractiuni
la fiecare tipar se prezinta 1/4 sau 1/2 din anumite masuri; in acest tabel gasesti corespondentul fractiei respective in functie de dimensiunea din stanga tabelului

Sper sa-ti fie de folos! SUCCES taie
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Mar 06 Oct 2009, 9:10 am

Cobzaru, eu ma gandesc ca merge sa ii pui o sarma din aceea tare, care se modeleaza si isi pastreaza tinuta. Daca materialul pe care vrei sa il folosesti e mai gros, poti ascunde sarma in tiv si poti modela apoi cum vrei tu.
Nu dati cu papiote in mine, sunt fata de mester, si ma pricep mai bine cu ciocanul si bormasina. boo
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Oct 2009, 9:17 am

Cobzaru, tu nu cumva vrei sa participi cu fusta aceia la concurs? rade Scuze, dar nu m-am putut abtine... Adevarul e ca lungimea e cruciala, daca ar fi mai lunga, e chiar interesanta.
Cred ca merge facut semi-clos, cum spune Maistra, si ii cosi un canal pe margine, la tiv. Introduci apoi balene de plastic acolo si incerci sa ii dai forma aerodinamica, prin indoire. Se vede in a doua poza ca e stofa obisnuita si tivul ii da forma.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de geany Mar 06 Oct 2009, 10:58 am

Daca nu gresesc numai Lady Gaga poate aparea asa pe scena... Eu nu as imbraca asa ceva nici la caraval,,,desi nu am probleme cu kilogramele in plus rade
Si eu cred ca Admina are dreptate, asa as lucra si eu asa ceva daca ar fi cazul.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de margot Mar 06 Oct 2009, 4:17 pm

Iata un site de unde se pot cumpara uniforme medicale la preturi destul de bune si din materiale cum nu prea se gasesc pe piata.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O varianta pentru incepatori ar fi sa-ti comanzi o uniforma si daca gasesti materialul potrivit... te poti inspira dupa cea cumparata!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de clodi Mar 06 Oct 2009, 5:37 pm

Adriana13 a scris:Buna fetelor,

Sper ca mail-ul meu va gaseste croind wink


Am si eu o intrebare, sper sa explic bine...
Am vazut o rochie intr-o revista pe care as vrea sa mi-o fac. Ea este simpla, fara maneci, cu fermoar pe mijlocul spatelui. Pana aici totul clar pt mine.

In fata (precizez ca fata este dintr-o singura bucata), sub un mic decolteu in V, are 2 cordoane din acelasi material, care se leaga nod, si nivelul bustului pare ca fiind bufant. Aici este problema mea...cordoanele, late cam de o jumate de palma par a fi din aceeasi bucata cu fata, nu prinse.

Buna Adriana13,

Am vazut in burda din 12/2007 un model de fusta tot cu un fel de nod in fata. Nu mi se pare ca este exact ce cauti tu, dar poate iti da ceva idei in legatura cu tiparul. Modelul este 114 B
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 8 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB