Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor-explicatii si scheme

+55
chemio
sabina
SilviaDumitrescu
totolina
Laila
Clio_Ela
Gabyx
Kristina
veraelyazji
Doina
Monica
andrei
margot
julix_2007
clodi
Tinkerbell
Incepator
teisoara
ema
carmenush
kular
biscuitzel
cobzaru
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
StMihaela
RalucaS
Buburuza
vilcris
rosas.brillantes
Lia33
alexya
tomari
MihaelaT
ariana
Dionisia
micosi
mimi_sus2000
gaby
Camy
Adriana13
geany
Katerina
ciresicca
Admina
Ania
zylv
mihaberi
diana_roxana
diada
lorinaoo1
aisha
andreeaX
ioana soare
DANIELA.I
59 participanți

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de biscuitzel Joi 10 Sept 2009, 9:14 pm

Multumesc mult Maistra. Merci
avatar
biscuitzel
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 10 Sept 2009, 9:27 pm

Cobzaru,partea de sus nu este incretita ,ci plisata,deci inainte de a construi tiparul de fata si spate a rochiei trebuie sa pliezi materialul pe lungimea care va fi construita partea superioara si pe urma te apuci de construirea fetei si spatelui.
Ai nevoie de un material cu elasticitate pe latime(obligatoriu).
Biscuitel,poti cambra putin pe talie boleroul,adica dimensiunea 4-7 sa fie mai mica cu 1,5cm decat segmentul 3-6.boleroul poti sa-l construiesti si sub forma de capa in 2 straturi,taiat dupa tiparul fustei semiclos ,iar marginea o poti paspoala.tiparul de fusta semiclos il gasesti la inceputul acestui topic ,eu l-am postat.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 11 Sept 2009, 8:34 pm

buna tot eu sant ..am o nelamurire la Perimetrul Bustului(circumferinta bustului) in cartea mea de croitorie imi arata ca trebuie sa iau masura de la mijlocul spatelui pana la subrat, acum imi mai scrie ca masurile de circumferint se iau intregi si se scriu pe jumatate,cum s iau aceasta masura am incercat in chip si fel si plus ca daca iau jumatatte din spate(ca asta ar fii) ar iesi 30cm, plus ca mai scrie impartit la 4 adaus de lejeritate, sau adaos special plus ca mai sant si rezervele la rascroitura gatului 1-1,5 cm/ la umar 2-3cm,la subrat 3-4cm, si masura de subrat care e sau cum?nu va suparati pe mine ca va intreb dar nui dau de cap ...am facut la clcule si tot nu imi iese faza cu circumferinta bustului.....multumesc si scuze ... zid
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 11 Sept 2009, 9:31 pm

Nadina la tiparele mele toate circumferintele(bust,talie,sold)sunt intregi nu injumatatite.daca se spune circumferinta atunci se masoara roata dintr-un capat in celalalt.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Furtuna apreciază acest mesaj

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Sam 12 Sept 2009, 7:44 pm

buna Maistra!
am si eu o rugaminte mare la tine. daca ai un tipar de fusta gogosar, ai putea sa ni-l dai si noua?
mereu mi-am dorit sa stiu cum se fac fustele gogosar, am cateva acasa cumparate, insa as vrea sa-mi cos singurica..
ma poti ajuta? iti multumesc mult!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 12 Sept 2009, 8:04 pm

V-am promis un tutorial cu imbracarea nasturelui.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Deci,vine cam asa:
-se aseaza nasturele pe dosul materialului si contureaza cu creta un alt cerc (cam 1cm distanta de nasture)
-se decupeaza pe semnul de creta dat
-se festoneaza cu punctul feston oblic,e acea cusatura pe care o facem (peste mana)pt a nu se destrama materialul
-dupa 3-4 pasi de feston oblic se trage de firul cu care coasem pt a strange materialul
-asa procedam pana la finalul materialului(cam 2cm de capatul unde se incheie pct feston)
-se introduce nasturele in interior si se continua pct feston pana in capat
-pe urma se introduce acul cu ata in fiecare bucla formata prin strangere si se scoate in partea cealalta a nasturelui intr-o alta bucla,si se strange
-procedam tot asa pana se vor strange toate buclele formate ,dupa care realizam un piciorus al nasturelui ,iar cu firul ramas se coase nasturele pe produs
-inainte de coasere pe produs,acesta va fi calcat prin presare pe dosul lui(al nasturelui)pt a subtia piciorusul format pe dosul nasturelui
BAFTA.

CIRESICA ,fusta gogosar se realizeaza cu ajutorul tiparului de fusta clos(vezi tiparul meu),dupa care la partea de jos a fustei se coase cu ata elastica(daca nu ai, atunci realizezi incretirea clasica folosind cusatura la pas mare si vei trage firul pt a increti)pt incretire si dublura fuste o vei face la fel, insa ca lungime, aceasta va fi mai scurta cam cu 10-12cm.
deci,realizezi intai fusta clos propriu-zisa,pe urma captuseala si la final asamblezi captuseala cu fusta ,asezand fata captuselii pe fata fustei,se cos impreuna cu tighel normal dupa care vei intoarce spre interior captuseala,in asa fel incat cele doua sa se suprapuna pe linia taliei.la final vei realiza cordonul pe talie.
bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Dum 13 Sept 2009, 12:19 am

super Maistra, multumesc mult. mai am o singura nelamurire: pentru partea de jos, intai prind captuseala de fusta si pe urma incretesc? sau se procedeaza altfel?
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 13 Sept 2009, 8:19 pm

Incretesti separat la fiecare partea de jos si pe urma le asamblezi.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Lun 14 Sept 2009, 10:59 am

multumesc mult Maistra. Voi incerca cu prima ocazie, sper sa iasa bine Smile
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ioana soare Lun 14 Sept 2009, 11:04 am

Multumesc pentru tutorialul de imbracare a nasturelui Maistra! Flowers
Am inteles exact cum se face!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty tipar manusi si etola

Mesaj Scris de kular Vin 18 Sept 2009, 12:15 am

buna seara tuturor Smile
Am citit destul de mult pe aici si vad ca sunteti extrem de pricepute
Maistra trebuie sa recunosc, ca pana si eu am inteles cum se croieste o fusta sau o rochita pupi multumesc! esti extraordinara!
Nu ma pricep aproape de loc la croit Sad... am mai cusut la masina dar doar foarte putin.
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine sa-mi croiesc 2 lucruri mult visate... in noiembrie o sa fiu mireasa si nu am reusit sa-mi gasesc o pereche de manusi care sa imi placa si o etola de blanita ... din pacate toate manusile pe care le-am gasit erau mulate pe mana (o sa pun o poza sa vedeti cam ce imi doresc) iar etolele de blanita in loc sa fie albe, asa cum e rochita, sunt galbui zid sau cel putin asa arata puse peste o rochita foarte alba cum este a mea.

Haideti sa va spun ce imi doresc eu asa de mult Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 4246 Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 4246

Manusile vreau sa fie fara degete, sa se prinda de degetul mare, sa fie lungi pana peste cot, iar in parte de sus sa fie largi. Adica sa aiba ca o manseta... care sa poata sa fie tinuta ridicata sau indoita... cam cum era cismele acela tip muschetar... Ca material mi-am cumparat deja saten alb elastic wink

In cazul etolei singura problema este culoarea... vreau sa fie ceva simplut... am cautat un tipar, singurul pe care l-am gasit este pt o etola de saten... ce ziceti,... credeti ca merge facut si dintr-o blanita alba (artificiala)? link
cam asa arata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
bine cu o mica modificare... pt prindere sa folosesc o brosa mare... sau asa ceva, in loc de acea taietura in material... cum vi se pare?
Cum vreau sa arate manusile in partea de jos:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cum vreau sa arate in partea de sus:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
kular
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de carmenush Vin 18 Sept 2009, 9:56 am

Miastra, esti minunata. Multumesc mult si eu pentru explicatiile la imbracarea unui nasture. Imi e foarte util.
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty draga maistra

Mesaj Scris de ema Vin 18 Sept 2009, 12:26 pm

Te rog cum pot obtine o lectie de constructie a tiparului de rever clasic precum si indrumari de coasere (e unul din putinele lucruri pe care chiar nu le stiu din croitorie) Multumesc mult
Multumiri pentru ce faci pentru cele ce vor sa invete (eu sunt o pasionata)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 18 Sept 2009, 5:55 pm

Kular,etola o poti confectiona si din blanita,dar iti va fi greu ,deoarece blanita are par,insa manusile sunt simple.tiparul de manusa seamana cu un trapez,baza mica este dimensiunea incheieturii de la mana ,iar baza mare este dimensiunea bratului(pana unde vrei sa faci de lunga manusa).partea pt degetul mare este o prelungire a bazei mici.
mai tarziu ,dupa ora 21 iti voi posta niste imagini si explicatii cum sa construiesti tiparul pt manusa.
Carmen,ma bucur ca acest tutorial te poate ajuta.
Ema,iti voi posta un fel de tutorial realizat de mine pt constructia reverului si modul de asamblare.nu e greu de loc.

Pentru tipar taior,tipar manusa,tutorial asamblare rever si guler taior sau sacou link aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 18 Sept 2009, 8:34 pm

BUNA la tota lumea in sfarsit mi-am cumparat revista Burda si abia astept saa imi fac bluzica aceea (tunica)ma-m laamurit si cu masurile le-am vazut in burda in sfarsit am inteles acum astept sa imi mai cumpar cate ceva pentru a ma apuca de treaba abia astept ce o sa iasa din manuta mea va pup si cand o sa fie gata o sa va arat si voua. pa taie
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 18 Sept 2009, 10:33 pm

Maitra igur ca am o intrebare.. nu stiu cum sa croiec bluza dupa tipar adica materialul cum sa il pun in doua sau cum ( bluza in fata este dintr-o bucata ) spatele nu il vad si are pense in arti la piept asta am reusit sa vad in poze si cred ca mai are se vede foarte vag.. e posibil pense la umar in spate? sau cusatura? parca asa am vazut.. o sa incerc s apun poza bluzei sa iti faci o idee sa imi spui...multuesc
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty multumiri pt maistra

Mesaj Scris de ema Sam 19 Sept 2009, 5:56 pm

Multumesc mult maistra Abia astept sa ma intorc acasa si sa fac tiparul
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 20 Sept 2009, 5:04 pm

buna fetelor am facut si eu primul tipar de tunica abia astept sa ami cumpar materil sa il fac si s ava arat si voua pa
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 20 Sept 2009, 5:14 pm

Bravo NADINA,astept tunica confectionata.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 20 Sept 2009, 5:45 pm

dupa masura care am luat-o ami trebuie nr 42 am decupat tiparul fara rezerve ca sa vad cum iasa si data viitoare daca nu e buna masura o sa stiu ce am de facut hug
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de teisoara Lun 21 Sept 2009, 10:00 am

Buna dimineata ,fetelor! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Am o rugaminte la voi cele care sunteti asa de pricepute daca puteti sa ma ajutati cu o explicatie pt.fusta sau rochie in dungi care sa vina imbinata in forma de V pe mijlocul ,spatele si lateralele lor.Nu stiu cum sa croiesc incat sa-mi iasa drept acel V pe care mi-l doresc pt.ca da impresia de mai subtire...Nu stiu daca am explicat clar pe vreau ,dar stiu sigur ca voi ma intelegeti pt.ca nu sunteti incepatoare ca mine [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Dionisia Mar 22 Sept 2009, 12:25 pm

As vrea sa-mi construiesc un tipar de fusta dreapta ,in fata cu un pliu adanc- cuta dubla , 21 de cm largimea cutei ,daca imi iese din latimea materialului; cred ca ma avantajeaza mai bine tiparul de fusta cu cate 2 pense,deci 4 la fata si 4 la spate , caci am diferenta mare intre solduri si talie - intrebarea este :
dispar pensele,cate una ,sau amandoua ( la partea din fata ,zic ) atunci cand construiesc tiparul cu cuta dubla ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 23 Sept 2009, 9:39 pm

Dionisia,faci 4 pense in cazul in care esti foarte voluminoasa,dar din ce vad eu nu cred ca e nevoie.daca ai diferenta mare intre talie si sold ,atunci adancimea fiecarei pense o maresti(latimea o faci nu 3 ci 4).daca faci cuta dubla pe mijlocul fetei atunci pensele nu dispar,daca faci pe unul dintre picioare atunci dispare doar pensa de pe piciorul unde construiesti cuta.
Marind latimea pensei ,atunci automat lungesti si pensa.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Dionisia Mier 23 Sept 2009, 9:44 pm

multumesc de raspuns,da ,am lungit cu numai 1 cm
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Mier 30 Sept 2009, 2:33 pm

buna fetelor,

Maistra, am o intrebare la tine, te rog mult sa ma ajuti. As vrea sa stiu cum se face partea din fata pentru o fusta lalea. Banuiesc ca se pleaca de la tiparul de fusta dreapta, unde partea din spate ramane la fel, iar partea din fata se transforma adaugand niste pliuri. Insa cum se obtine efectul de lalea, adica fusta finala sa apara putin conica si pliurile din talie sa fie frumos evidentiate?
iti multumesc mult!

am gasit un link aici, unde se explica destul de bine. insa nu prea imi place fusta finisata, poate e din cauza ca e prea scurta...


Ultima editare efectuata de catre ciresicca in Mier 30 Sept 2009, 4:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare link)
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB