Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

+53
mdlupu
tiana
SilviaDumitrescu
ancone
dszilvike
ioana_gramaticu
MAYA
milena
Karina33
kdana
alexia
elenita
chemio
mirela baniai
RalucaS
feliciagl
MihaelaT
denisia_16
Kristina
dandana
fufa021978
Monica
bibanu
ppisic
alexya
kla78
umdc
margot
livia_iri
mandita
alexandra13
roxana096
Lore Adela
Noemi
ioana soare
Laila
DANIELA.I
pisi
topocad
bluegray
ralucapaun
Adriana13
tomari
ariana
Dionisia
geany
mag_s
Camy
JuliaDarling
Clio_Ela
duchess
diada
Admina
57 participanți

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Dum 07 Feb 2010, 1:49 pm

Triplockul surfileaza;overlockul incheie si surfileaza. Diefenta de la primul la al 2-lea este ca triplockul e cu 1 ac si overlock-ul cu 2.

****************************+
Karina, nu este acelasi lucru triplock sau overlock...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 07 Feb 2010, 1:56 pm

Scuze geany dar eu am asa ceva: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si taie si festoneaza. Si are doua ace...deci ce masina am?
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Dum 07 Feb 2010, 2:31 pm

ovelock. Masina cu un ac este TRIPLOCK si coase cu 3 fire si doar taie si surfileaza. Iar cea cu 2 ace, pe langa taiat si surfilat, coase acel tighel la cativa mm, de surfilatura(aceasta e operatiunea de incheiere). Pe care prin reglaje o poti anula si atunci doar surfileaza.

O completare. TRIPLOCK 3 fire, OVERLOCK 4 fire, iar COVERLOCK 5 fire


Ultima editare efectuata de catre geany in Dum 07 Feb 2010, 2:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Dum 07 Feb 2010, 3:48 pm

Si mai este si Uberdeck care nu prea ai nevoie de ea si este speciala pt. tricoturi la tiv-uri.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de elenita Dum 07 Feb 2010, 4:21 pm

nu are numeni privileg 444? toate aveti 454D? Ma apuca frica. Sa anulez comanda? Sa schimb cu 454D? oare se mai poate? In catalog am citit ca fac aceleasi operatii, numai transportul diferential ar fi in plus la 454D. Astept urgert o parere. Va pup!
elenita
elenita
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : craiova
Data de inscriere : 11/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de milena Dum 07 Feb 2010, 5:11 pm

eu abia mi-am cumparat , dar daca toate fetele au 454d si dupa cate vad au si experienta atunci facem si noi ca si ele, sfaturi au fost destule pana acum deci cumpara 454d . wink
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Dum 07 Feb 2010, 9:04 pm

Tocmai acel transport diferential face diferenta si te ajuta f mult.Daca poti si diferenta nu e mare mergi pe 454.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de zarino Dum 07 Feb 2010, 9:40 pm

Sunt nou inscrisa pe forum dar am urmarit de 2-3 luni incoace discutiile voastre in legatura cu overlock-ul privileg si utilizarile sale. Am vazut ca pisi are experienta in domeniu si ma bucur ca m-a lamurit si pe mine cu diferenta dintre triplock, overlock si uberlock. imi place croitoria de mica si am si creatii pe care le-am purtat eu si de acolo am vazut necesitatea surfilarii. Mi-am comandat si eu un overlock de la quelle, 454 ca lucrez mai mult cu modele elastice. Sapt asta il primesc dar simt ca ma voi incurca in ate, asa ca voi reveni cu lamuriri.
zarino
zarino
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 43
Localizare : piatra-neamt
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de tiana Lun 08 Feb 2010, 11:52 am

Zarino,eu am 454D de 1 sapt,si nu stiam cum se infileaza atele! am urmarit instructiunile si am reusit!!! asta nu inseamna ca stiu sa bag atele singura!! o sa mai dureze putin! Eu sunt f miltumita de ea,fata de ce date sunt pe net,e super,super! putina munca la reglat,dar sunt sigura ca o sa te descurci.
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Lun 08 Feb 2010, 3:47 pm

Va sfatuiesc sa cititi bine manualul masinii inainte de utilizare si dupa asta o sa va fie mai usor cu reglatul si atele.Dupa ce a-ti bagat prima data atele corect nu e nevoie sa faceti aceasta operatiune de cate ori schimbati ata.Mai simplu e sa taiati ata din capatul unde e papipta innodati cu ata care trebuie chimbata si trageti de capatul opus pana ajunge ata unde trebuie :)Sper ca a-ti inteles ceva din ce am explicat pt, cele care nu stiau.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Camy Lun 08 Feb 2010, 4:05 pm

Marinmagda18 ,triplocul l-am cumparat asa la 22o de la o doamna care il transformase sotul dansii.

triplocul meu nu mai merge dar trebuie sa fac rost de un mecanic bun wink
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de leonutza69 Lun 08 Feb 2010, 7:37 pm

Mersi de sfaturi, am citit despre aceasta nechi si are si transport diferential, cusatura overlock cu 3 si 4 fire, taie si surfileaza, pare ok....si costa numai 246 euro, la juma' de pret....oricum o sa o cumpar numai daca o vad inainte...de fapt prin molluri, uneori se fac prezentari de masini de cusut, etc o sa profit cu ocaziile respective sa aflu mai mult...desi preturile astea sant reduse tocmai pentru ca le cumperi de pe internet...nu pare a fii o problema ca doar ai garantie la ele ca la orice produs electronis si electrocasnic, o sa va tin la curent
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 08 Feb 2010, 8:26 pm

Multumesc Camy ,din cate mi-a spus si sotul meu (lucreaza la o croitorie) sunt dotate si cu motoare 220 si probabil tu ai una din aceea.
Daca erai din Ploiesti iti recomandam eu cativa mecanici ,unul e consatean cu mine si a reparat masini la o mare croitorie ,iar ceilalti sunt colegii mei si ai sotului de la croitoria unde lucram.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Camy Lun 08 Feb 2010, 10:15 pm

MAGDA am adus si eu un mecanic tot fost coleg de al meu de la o croitorie dar nu i-a dat de cap ,mie imi trebuia neaparat triploc si n-am mai avut rabdare si mi-am cumparat privilegul dela quelle.
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Lun 08 Feb 2010, 10:19 pm

Si e la jumatate de pret pana la urma cel de la quelle?
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 09 Feb 2010, 6:44 am

Ai dreptate Camy ai nevoie urgenta si ai un lucru vechi ce trebuie peticit mai bine iti iei unul nou si gata.Ai si garantie si neamtul e artist.
Masina mea e Opel de 10 ani dar nu as da-o pe una noua ,e nemteasca si aia stiu ce fac.
In viitor o sa-mi iau si eu un triplock privileg dar dupa ce ma angajez ca sotul mi-a spus ca daca imi ia aceasta masina (liniara)nu imi ia alta si i-am promis.Si am stat si m-am gandit la asta.
Dar eu pot sa-mi iau alta daca ma descurc de bani pe langa salariu SmileSmileSmile.Dee vorba romanului se rastalmaceste.
Si barbatii sunt cum sunt cam incuiati.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de elenita Mar 09 Feb 2010, 10:31 am

am primit raspuns de la quelle ca a fost inregistrata comanda si mi-au mai acordat si o reducere de 20%. am ramas tot la 444. Sper sa fie bine. Mai am de ateptat. Oare vine in 14 zile? Sunt tare nerabdatoare.
elenita
elenita
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : craiova
Data de inscriere : 11/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de damdam Mar 09 Feb 2010, 3:09 pm

Eu am o retinere cu Privileg. Ce se intampla cand Quelle dispare de pe piata? Cine acorda garantia produselor? Din cate stiu nu exista reprezentanta Privileg in Romania.
damdam
damdam
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Mar 09 Feb 2010, 3:14 pm

Dar de ce ar disparea quelle?
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de damdam Mar 09 Feb 2010, 3:19 pm

Din pacate firma mama din Germania a dat faliment. Au scris peste tot prin presa. Banuiesc ca nici cei din Romania nu au cum sa scape...probabil mai rezista pana lichideaza stocurile. Pacat pentru ca aveau produse ok (calitate-pret). Am observat ca nici catalog nou nu mai au.
damdam
damdam
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de mdlupu Mar 09 Feb 2010, 3:19 pm

din cate stiu eu in germania compania quelle a dat faliment
dar ce alternativa avem pt triplock? si eu ma gadesc sa imi iau unul si cel de la privileg mi se pare cel kmai avantajos raport functionalitate/pret.
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de damdam Mar 09 Feb 2010, 3:25 pm

Intra-adevar au preturi atractive. Problema e ...ce faci daca se strica peste 5 luni? ...si Quelle nu mai e. Poate ne ajuta cu un raspuns privind garantia produselor fetele care si-au comandat deja overlock-ul de la Quelle. Si pe mine ma tenteaza sa-l cumpar.
damdam
damdam
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Mar 09 Feb 2010, 3:28 pm

eu il am aproape de un an si nimic, nici gand sa se strice, Doamne fereste, sa nu vorbesc intr-un ceas rau si Admina il are de vreo trei ani si la fel, il foloseste la fel de bine si acum. Nu am avut probleme cu ele. Eu zic ca merita, nu as fi avut bani de unul mai scump, abia am reusit sa mi-l iau si asa, 800 lei atunci (anul trecut)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Mar 09 Feb 2010, 4:19 pm

Aici magazinele Quelle sunt deja la program redus si vand restul de marfa la mari reduceri. Insa s-a cam vandut si au ramas chiar resturile, si chiar reduse tot sunt preturile destul de ridicate. Eu nu cred in garantia produselor unei firme falimentare... dar voi cumparati masina pentru garantie... sau cumparati masina si aveti grija de ea sa nu fie nevoie de reparatii Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Mar 09 Feb 2010, 4:44 pm

Asta nu o mai stiam cu falimentul,oricum odata cu falimentul s-a dus si garantia dar stati linistite ca in 2 ani cat are garantie sigur nu o sa se strice si nici in urmatorii 10 dupa parerea mea ca doar vedeti cat tine o masina de cusut.Asa ca daca vrei sa cumparati privileg nu va mai ganditi la garantie si comandati cat mai sunt pe piata.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB