Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ustensile croitorie (1)

+78
alexaaa08
afilimonb
dansdk
zylv
criston84
ancabanu
iriclau
Day Lily
Gianina4ever
alice07
ionela stefan
ChrisReeana
elenaveronica
Miniona
StMihaela
emmancita
stoy
musetel
Chirrox13
adelykitt
virus
tomari
laurin
Panea Laura
bibidesign
lorinaoo1
amoni
catalinac
haute_couture
alexya
AlyC
Amalthea
MihaelaT
aurishta
Dionisia
Uca
m.m.
MagdaMarin
valentinadof
Giobsy
geany20062006
loremunteanu
rosita
Zana Mica
dandana
leonutza69
ciucamona
M.Emilia
ileana cosanzeana
clodi
kisslandia
mdlupu
mihamiha
milena
geany
angells
Karina33
TIPUS CORINA MARIA
puffetta
margot
oana_007
diada
Oarecare
nechita oana
IrinaH
Noemi
RalucaS
amnro
Antonia
mes
Laila
ioana_gramaticu
Buburuza
DANIELA.I
Eva
Admina
ioana soare
ortansa
82 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 28 Noi 2011, 5:59 pm

De ce nu pui poze?
Asa poate te putem ajuta mai usor wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 28 Noi 2011, 9:22 pm

Am vrut dar nu se vede bine,nu stiu de ce...mai incerc... zid
A reusit sotul sa le pozeze...iata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pe cea cu spiral scrie nr.15
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de Day Lily Mar 29 Noi 2011, 10:20 am

Cred ca au ajuns intamplator acolo, ustensila din planul apropiat pare un burghiu manual.
Day Lily
Day Lily
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de iriclau Vin 30 Dec 2011, 11:40 pm

buna fetelor am si eu o intrebare :

am o masina casnica Brother Innovis 10A si ma intrebam daca exista cumva un piciorus special de overlock de cumparat pentru ea . Mi-ar placea sa pot surfila mai bine.... sa arate cusatura aproape ca la hainele din magazin . Stiu ca pt un surfilat de nota 10 trebuie un Triplock, dar nu pot face asa o investitie...

astept sugestii ... multumesc
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de geany Sam 31 Dec 2011, 12:45 am

Uite asa ceva ar exista
Piciorus pentru taierea materialului si coasere intr-o singura operatie tip surfilat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Este compatibil si masinii tale, dar... e 225 lei... Sincera sa fiu nu stiu daca-si merita investitia, poate mai bine pui acei bani la pusculita pentru a achizitiona totusi pe viitor un triplock...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de iriclau Dum 01 Ian 2012, 7:19 pm

Geany, dar pe cealalta parte se vede tot cusatura in VVV? sau e liniara?
multumesc pt raspunsul rapid
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 11:25 am

Iri, nu stiu sa-ti spun, nu am asa ceva, dar nici n-as vrea. Daca nu ma insel acea cusatura o face si un triploc cand lucreaza in doua fie. Cu ce nu sunt eu de-acord, este ca la triplock, nu doar acea cusatura e atat de importanta, ci si cum este transportat materialul, si viteza si acestea le simti doar cand lucrezi cu un triplock. Liniara poate face multe, dar nu pe toate. E doar o parere personala.
Pe mine ma ia cu ameteala cand trebuie sa cos ceva si trebuie sa stau sa fac reglaje, schimbat de piese... daca ar fi dupa mine, as avea cate-o masina pentru fiecare program in parte lol!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de diada Lun 02 Ian 2012, 11:51 am

iriclau a scris:buna fetelor am si eu o intrebare :

am o masina casnica Brother Innovis 10A si ma intrebam daca exista cumva un piciorus special de overlock de cumparat pentru ea . Mi-ar placea sa pot surfila mai bine.... sa arate cusatura aproape ca la hainele din magazin . Stiu ca pt un surfilat de nota 10 trebuie un Triplock, dar nu pot face asa o investitie...

astept sugestii ... multumesc

Si eu zic la fel ca Geany, sa iti iei triplock!!! pai nu ai idee cat timp iti ia sa surfilezi la liniara si nici nu faci produsul ca "in magazin" sa incerci sa faci o esarfa de ex la liniara, mie mi-a luat 15 min! exagerat de mult, cand la triplock am facut esarfa in 2-3 min si surje! arata super, fetele carora am trimis au zis ca este cumparata.
Plus ca nu ai sa poti face niciodata un tricou surfilat asa, sau ceva din jerse, adica materiale elastice nu poti coase la liniara, pleznesc cusaturile.
Sa-ti dau un exemplu: eu mi-am luat ac dublu la masina de cusut sa fac cusatura dubla la tricouri sau colanti, dar nu am fost multumita de rezultat si am avut onoarea sa fac cunostinta cu un uber.... eeee.. diferenta maxima! nu ai idee ce frumos se aseaza materialul si cusatura este elastica, cum a zis geany, cate o masina pentru fiecare operatie wink
Concluzie: stange bani pentru triplock hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de iriclau Lun 02 Ian 2012, 12:08 pm

kiss multumesc pentru sfaturi .... imi voi face o pusculita , dar deocamdata nu s multumita de felul in care lucrez .... ca sa investesc intr-un triplock ar insemna sa pot scoate banuti din croitorie ca sa acopar investitia . De croit merge, dar cand e vorba de finisaje ..... nu-s multumita deloc Sad
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de diada Lun 02 Ian 2012, 12:30 pm

Eu am zis ca triplockul si-a scos banii foarte repede pentru ca mi-am facut eu hainele in casa si nu am mai dat banii pe ele, mai ales lucrurile copiilor care sunt scumpicele.

Cum mi-am luat eu triplock? puneam deoparte 50 de lei pe luna si cand a venit ziua mea mi-au mai dat 2 prietene bune (care stiau ca strang bani pentru el) 100 lei si 50 lei si am reusit sa mi-l iau ca mai stateam 3 luni! Va multumesc din nou fetelor.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 3:16 pm

De-acord cu Diada. Eu am mai spus povestea cu pusculita, desi suna copilaresc, nici nu stiti ce inseamna sa fie o pusculita langa masina de cusut! Nu neaparat cu un scop anume, totusi isi are rostul. Eu pun maruntis in pusculita de cate ori cos ceva. Nu e vb. de o suma anume, ci neparat minim o fisa din portofel, daca nu am eu imi da al meu si daca e cazul dau rest, cica "uzura masinii" rade Acei banuti ii schimb in bacnote din cand in cand. Partea buna este ca-i investesc in materiale, in accesorii si ce-o mai fi pt. croitorit. E motivant! Si placut! Putin cu putin se-aduna si diferenta e mai usor de-adaugat cand vrei sa cumperi ceva mai scump.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de diada Lun 02 Ian 2012, 3:57 pm

Daaaa, bine zici, la mine nu merge pentru ca ii dau la copii, desi sunt foarte mici au fiecare borcanul lor cu bani si cand isi doresc ceva iau de-acolo. Am avut si pusculite dar daca nu vedeau banii nu erau motivati. Dar in vara am avut si eu o cutie in care strangeam si am facut foarte repede 10 lei, trebuie sa ma reapuc de pus bani in cutie, mai ales ca eu si cos zilnic (cat imi permite timpul) si imi doresc si un piciorus de bentita love pentru merillock (uber) care e cam scump.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 5:15 pm

Daaa, asa e! Mie mi-a intrat in reflex si la un moment dat ma simteam datoare pusculitei (uitasem sa pun banutii cand am cusut) si mi-am achitat datoria rade
Revenind la subiect, spuneai de cusatura cu ac dublu, eu nu-s multumita de ea... am preferat sa folosesc cusaturi pe baza de zig-zag sau daca produsul permitea doar tiv flatlock.
Ce picioruse speciale mai folositi si ce realizati cu ele, cat sunt de bune? Eu din setul cumparat, ador piciorusul pentru incretit. Se potriveste si la Pfaff 297 si-s foarte multumita.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de musetel Lun 02 Ian 2012, 10:38 pm

Iriclau, vin şi eu să întăresc spusele fetelor, mai ales că nu cos de multă vreme: imi iubesc triplocul! Este un must have.

Am mai povestit cum mi-am luat triplockul - a fost un cadou de... lăuzie şi îţi spun fiindcă şi tu aştepţi acum un copil. Am considerat că merită şi fetiţa mea hăinuţe finisate bine. Probabil că ştii deja, banii de la stat pentru concediu de îngrijire a sugarului îi primeşti după câteva luni (2-3) după ce ai depus cererea. Aşa că am primit mai mulţi bani deodată şi o parte din ei i-am folosit pentru achiziţionarea triplockului. O să vezi ce bine îţi va pinde, cu atât mai mult cu cât bebeluşii şi copiii mici au hăinuţe din materiale elastice/ care se întind, care se fac la maşina de surfilat.

Geany, eu am ambele seturi (cel cu 14 şi cel cu 8 piese). Am folosit destul de des picioruşul pt tiv dublu rulat îngust. nu îmi iese întodeauna, dar e bun la casa omului, te scuteşte de însăilat sau călcat tivul pentru a-l coase.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de iriclau Lun 20 Feb 2012, 4:31 pm

multumesc fetelor... visez si eu la un triplock... am sa vad eu..

Mai am o intrebare foarfecele care taie in zig-zag ca sa nu se destrame materialul .... e eficient? si la ce materiale se poate folosi? stofe? bumbac? satin?

Spor la croit ! Smile
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de ancabanu Mar 21 Feb 2012, 1:09 pm

pff.....visez si eu la triplock.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes dar cred ca va mai trece mult timp de surfilat cu zig-zagul .....am vazut numai cate minuni poate face insa ......vrabia malai viseaza Smile
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de criston84 Joi 22 Mar 2012, 10:01 am

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu informati legate de folosirea unei planse de croit. Daca aveti ceva tutoriale m-ar ajuta tare mult.
Multumesc
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de zylv Joi 22 Mar 2012, 10:10 am

plansa de croit se foloseste atunci cand tai cu diverse cuttere sau cutite hobby,pt a proteja lama acestora de plnsele dure.nu ai nevoie de tutorial,caci pui pe ea si tai pur si simplu.
p.s.:daca te referi la cele cu diverse insemne,ele ajuta mai mul pt.quilting.gasesti pe you tube nenumarate filmulete
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de criston84 Vin 23 Mar 2012, 10:14 am

zylv a scris:plansa de croit se foloseste atunci cand tai cu diverse cuttere sau cutite hobby,pt a proteja lama acestora de plnsele dure.nu ai nevoie de tutorial,caci pui pe ea si tai pur si simplu.
p.s.:daca te referi la cele cu diverse insemne,ele ajuta mai mul pt.quilting.gasesti pe you tube nenumarate filmulete

Multumesc,

Da este o plansa cu diverse insemne pe ea si incerc sa aflu cum sa o folosesc corect.
Mai am o intrebare : unde pot gasi informatii pentru folosirea diferitelor picioruse de la masina: pentru tiv invizibil, cusatura invizibila etc.Sunt o incepatoare si tare mult as vrea sa invat cat mai multe despre croit si cusut.

O zi placuta!
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de zylv Vin 23 Mar 2012, 10:52 am

iti trimit un pm,caci se poate considera reclama
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de dansdk Mar 27 Mar 2012, 6:57 pm

Foloseste cineva sistemul LUTTERLOH, iar daca exista acel cineva si e om bun la suflet poate sa fotografieze capetele acelea cu gradatii ale centimetrelor (sau sa le scaneze)?
Omul bun care va face aceasta fapta buna ( Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 4246 ) si vrea ceva la schimb din zona croitoriei ( programe sau manuale) e rugat sa-mi dea PM
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 27 Mar 2012, 10:15 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Asta te intereseaza?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de dansdk Mier 28 Mar 2012, 8:57 am

@MagdaMarin,
Săru' mâna, da cautam o fotografie ...explicita in care sa pot vedea gradatia aceea speciala.
Am gasit niste carti vechi scanate de prin 1939-1969 cu tipare in acest sistem acum o sa vectorizez fotografia cu metrul sa o aduc la scara 1:1 sa o reproduc in autocad pt a putea imprima pe hartie autocolanta partea cu gradația, mai ramane sa gasesc o metoda sa vectorizez si desenele din revistele scanate ceea ce e mai dificil pt ca nu cunosc dimensiunile paginilor originale.
Multumesc inca o data, si daca aveti nevoie de ceva din spatiul virtual si nu gasiti ... pm

********************

Multumesc oricum, fotografia de mai sus am mai vazut-o dar centimetrul din ea e putin diferit fata de cel din reclama si anume prin faptul ca gradatia cu nr 50 in unele foto de pe net e cu unul , doi milimetri mai sus de gradatia 7 (cea din stanga) iar centimetrul albastru pentru suplimentele xxl e total diferit, de aceea ma interesa o fotografie ...autentica. Mai "sap" pana-i dau de "cap".


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mier 28 Mar 2012, 4:02 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de alice07 Joi 29 Mar 2012, 10:36 pm

buna seara, cele care ar vrea sa isi faca singure un florar, exista pe undeva scanat astfel incat sa pot imprima pe un A3? multumesc frumos
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de afilimonb Vin 22 Iun 2012, 5:59 pm

Salut,
as vrea sa intreb daca foloseste cineva programe/soft de creat tipare? si poate sami zica impresii, care sunt mai "preietenoase"...
Si nu in ultimul rand, stie cineva daca softul de la Gemini (cel de creat tipare) se vinde si separat? adika nu trebe cumparat tot echipamentul cu ploter si planul de taiere?
Am in cap ideea sa-mi creez si modelez tiparele pe calculator iar apoi sa le tiparesc pe foi A4.
Daca raspunsurile sunt considerate reclama sau neregulamentare, va rog sa-mi trimiteti pm.
Va multumesc anticipat.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ustensile croitorie (1) - Pagina 11 Empty Re: Ustensile croitorie (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB