Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

+55
elenaveronica
dana.petrescu@yahoo.com
adii
Admina
Andante
loremunteanu
Ladia
arielas
Adela Ispas
Irinax3m
barbin
bimbo
corina armasu
clodi
Panea Laura
tomari
maravela lucia florina
emmancita
decusut.ro
trasorv
Buburuza
ggeorgiana
Flora-handmade
masini.cusut.croit
danavarzaru
ancuta_ancuta
despina13cucli
Greteledelweiss
amnro
Steluzza
Karina33
rosita
diada
fulguta28
scoobbyy
aurishta
core_elena
Zadina
carmensz
otilia gergely
gobelin
CarmenClaudia
MihaelaT
monicaamza
ANCA ECATERINA
unique mode
nicole24
croitorash
julia79
PAULA CONSTANTIN
valentinadof
Butterfly_Amalia
Lia33
orhapetru
MagdaMarin
59 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de ralou Joi 10 Apr 2014, 4:24 pm

Revin cu o rugaminte de ajutor. Am masina de surfilat de la Lidl, si incerc sa fac o cusatura de surfilare cu 3 fire. Folosesc atele in culoarea selectoarelor de tensionare, astfel incat ajustarea tensiunilor sa fie cat mai usor de facut. In manualul de instructiuni, cusatura arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am incercat mai multe setari, doua dintre ele arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar pe dos arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adica nu seamana deloc cu ilustratia din manual. E defecta masina sau nu stiu eu sa o folosesc?
Multumesc!
ralou
ralou
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 10 Apr 2014, 4:53 pm

cusatura nu arata deloc bine...............refa infilarea de la zero, graifar superior, apoi graifar inferior si la urma la ac ( adica graifar superior : caramiziu, graifar inferior : galben si ac : albastru sau verde depinde cu care vrei sa cosi, daca vrei in 3 fire )
ata care iese "impletita"  adica ata care o infileaza masina fara sa coase material este foarte incalcita, iar pe tesatura se vad doua culori ata mov de la graifarul superior si pe spatele materialului se vede ata bleumarin sau neagra....care ar trebui sa fie de la grafarul inferior dar mai degraba la cum arata este ata de la ac. ata galbena nu are ce cauta in capatul materialului...........e prea tensionat grafarul inferior incearca la 1-2 si mai creste putin tensiunea pentru grafarul superior astfel incat impletitura dintre cele doua sa fie frumos pe marginea materialului.
ata de la ac daca este slab tensionata iasa urat pe dedesubtul materilaului iar daca este prea tensionata( 5-6) o sa vezi ca "sare" cativa pasi cusatura.
Refa infilarea, pune initial tensiune mai mica la ac, si la grafarul inferior, apoi incepi sa cosi ....reglarea potrivita se vede pe material daca coase 4-5 centimetri, nu se vede daca faci reglaje si te uiti pe material din 2 in 2 centimetri......
incearca un 3-3-1, sau 3-4-1 ca sa mai slabesti tensiunea de la graifarul inferior care trage ata de la ac la capatul materialului, sa vezi cum iasa pe tesatura si daca e nevoie poti sa mai cresti putin ata de la grafarul inferior ( 3-4-1.5 )
poate vin fetele cu o reglare cosrespunzatoare.
succes kiss
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 11 Apr 2014, 3:03 pm

Chiar nimeni nu stie nimic despre reglarea masinilor de surfilat toti/toate sunteti ,,bata''??
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de aurishta Vin 11 Apr 2014, 3:20 pm

Da!  
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 11 Apr 2014, 6:56 pm

Asta e tot ce am gasit pe net/softpedia:

Se pun ace noi,apoi:
Varful graiferului inferior (cel din stanga ar trebui sa fie) sa vina in treimea inferioara scobiturii de la ac la o distanta de ac cat sa intre o foaie de hartie (max 0.1mm)
Varful graiferului superior trece pe langa scobitura graiferului inferior iar la intoarcere acul din stanga trebuie sa apuce ata de la graifer.
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de ralou Vin 11 Apr 2014, 7:12 pm

Multumesc pentru sfaturi si sugestii. Am refacut infilarea (am schimbat ata mov cu un maro-caramiziu) si am incercat din nou cu mai multe setari, mie mi se pare ca indiferent cat de diferite sunt setarile, cusatura iese la fel, total diferita de cea din manual.
In schimb, am mai facut o incercare cu acul in partea dreapta si, spre surprinderea mea, cusatura a iesit aproape perfecta.
Revin cu intrebarea daca e normal sa se intample asa sau ar trebui sa merg cu masina la service?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ralou
ralou
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Sam 12 Apr 2014, 8:11 am

Nu e normal si la mine in carte scrie ceva in realitate se intampla alceva, or fi greseli de traducere, nu stiu.

Ps. eu am trimis in service in garantie si au trimis inapoi la fel cum am trimis: dereglata!!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de yoeli Joi 17 Apr 2014, 5:38 pm

buna ziua! am cumparat un pfaff 1230 de la lidl pe care l-am testat  initial pe material geu tricou si surfila corect in 4 fire( eu fiind o novice nu am schimbat setarile care erau 3-3-3-3). Dupa un timp a vrut sa surfilez si alt tip de material un bumbac mai subtire si am schimbat si culoarea atei dar din pacate setarile numai corespundeau. Am incercat sa dau toate setarile la zero si sa schimb tensiunile doar cu jumatate de masura, am schimbat acul de 90/14 cu 80/11, dar acum am alta problema, masina numai surfileaza materialul, executa lantisorul dar cand pun materialul nu-l surfileaza, imi puteti da un sfat ce as mai putea incerca?
yoeli
yoeli
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 18 Apr 2014, 3:46 am

vrei sa zici ca impleteste atele dar nu surfileaza, cu materialul care cosea mai coase?
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de yoeli Vin 18 Apr 2014, 9:37 am

buna ziua! da, executa lantisorul dar cand pun materialul nu il coase, raman doar gauri de la ace. Am schimbat acele, am schimbat materialul, am umblat la tensiuni, nu mai stiu ce sa incerc ....
yoeli
yoeli
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 18 Apr 2014, 9:43 am

acum nu mai coase nici un material?
refa infilarea, verifica daca atele sunt puse corect!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de yoeli Vin 18 Apr 2014, 10:26 am

Exact numai coase nici un material. O refac infilarea pana ii dau de cap, speram sa existe si alte solutii. Multumesc pentru sfat.
yoeli
yoeli
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 18 Apr 2014, 6:00 pm

daca nu mai coase probabil sa dereglat(a alunecat din suruburi cel mai des se intampla), mai ales daca ai cusut materiale groase.
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Marchioness Mier 23 Apr 2014, 10:57 pm

Buna seara, tuturor!

Imi dati si mie o părere legata de triplockul pe care urmează sa-l achizitionez? E printre singurele pe care mi le permit noi noute. Si fiind începătoare, nu vreau sa risc cu un second hand. Opinii?
Mulțumesc mult.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Joi 24 Apr 2014, 5:44 am

Toate masinile casnice sunt prost proiectate si cum cosi mai mult si mai ales materiale mai groase se deregleaza.

a mea a tinut `7 zile stramtat in medie 3 haine pe zi si a costat 2200 lei! dupa care sa dereglat non stop!

am trimis in garantie si au trimis dereglata inapoi!

am peste 14 ani experienta cu masinile de cusut casnice am indentificat problemele si rezolvat!

pot sa fac orice masina casnica sa se deregleze de 4-5 ori mai greu!

stiu cum s-ar putea face orice masina casnica sa nu se mai deregleze!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Admina Joi 24 Apr 2014, 6:38 am

E simplu! Iti cauti o masina veche, un model bun, cu piese metalice in interior, carcasa tot asa. Ideal o firma buna, Pfaff, Singer sau ceva nemtesc. Alea nu se deregleaza sigur, cos gros-subtire si iar gros, fara sa schimbi setari.
Asa are mama mea una ruseasca, cu pedala (deci mecanica) si i-a setat-o mecanicul acum cativa ani, nu umbla la nimic. Coase ce are de modificat, nu sughite, nu stranuta, nu se deregleaza, nu da rateuri. Si merge cu viteza cu care apasa ea pe pedala, dar coase drept si egal.
De cand au inceput sa bage piese de plastic, sa le faca mai usoare si mai ieftine, le-au prostit. Rar gasesti un model pe care te poti baza, sa nu fie pretentioasa, sa nu se deregleze.
Ce model de masina de cusut ai, Adii?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Marchioness Joi 24 Apr 2014, 10:43 am

Okay. Un Privileg 4000 ar merge? Am inteles ca are transport diferential. Nu. Nu are.

saaaaauuuuu...

Un Singer 14 U 23 A. Acum chiar ca sunt in dilema. Sad


Ultima editare efectuata de catre Marchioness in Joi 24 Apr 2014, 4:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : Informatie eronata)
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Joi 24 Apr 2014, 11:55 am

ce vrei sa cosi cu ea?
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Marchioness Joi 24 Apr 2014, 11:58 am

Vreau sa surfilez diferitele tipuri de material, pe care le cos apoi la liniara si vreau sa fac si lenjerie intima, costume de baie. Sper sa pot coase si materiale elastice: jerse, lycra, etc.
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Joi 24 Apr 2014, 12:03 pm

sa cosi 2 materiale subtiri/medii nu blug cred ca merg toate rezonabil [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Marchioness Joi 24 Apr 2014, 12:06 pm

Dar daca as incerca si pe un blug de grosime medie? Exista posibilitatea sa dea chix?
Vreau un triplock cu care sa cos cat mai multe lucruri. Cele noi am inteles ca nu sunt foarte bune. Dar daca nici cele vechi nu sunt stralucite, ce e de facut?
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Joi 24 Apr 2014, 12:11 pm

industriala

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Marchioness Joi 24 Apr 2014, 12:18 pm

Mda. Nu am ce sa comentez. Face treaba industriala. Dar daca as avea si spatiu, altfel s-ar pune problema. Momentan optiunile mele sunt limitate la cele 2. Cred ca totusi am sa merg pe varianta Privileg 4000. Exista cineva care o are si imi poate da o opinie?
Multumesc Adi pentru link-uri si pentru raspunsuri.


UPDATE! Am gasit si un triplock Pfaff 710, Calanda. Are cineva?

Gata. M-am hotarat. Ramane Privileg-ul. Cum o fi, cum n-o fi, e ieftin si sper sa-si faca treaba.
Va pup!


Masinuta mea  love love cos


*********************************
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 03 Mai 2014, 10:44 am, editata de 1 ori (Motiv : separat capitole)
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB