Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyAstazi la 6:38 am Scris de Dorulet

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyIeri la 7:13 pm Scris de vlad_mom

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Iul 2021, 12:43 pm Scris de ema

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyMar 20 Iul 2021, 10:04 am Scris de diada

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyMar 20 Iul 2021, 8:52 am Scris de Dorulet

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyMar 20 Iul 2021, 8:15 am Scris de LRodica

» Gradina cu legume (7)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyLun 19 Iul 2021, 6:09 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyLun 19 Iul 2021, 6:03 am Scris de piciul

» Sensul de transport al materialului a devenit invers.
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyMar 13 Iul 2021, 9:45 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyMar 13 Iul 2021, 9:20 am Scris de diada

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptySam 10 Iul 2021, 11:14 am Scris de vlad_mom

» Rochii,sarafane-XXIII
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 08 Iul 2021, 12:58 pm Scris de michelinebeaulieu

» Jucarii homemade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 08 Iul 2021, 10:57 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 08 Iul 2021, 8:59 am Scris de diada

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyLun 05 Iul 2021, 7:10 am Scris de LRodica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyDum 04 Iul 2021, 9:32 pm Scris de Michelle88

» Scheme goblen - folclor
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyDum 04 Iul 2021, 8:00 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 24 Iun 2021, 6:46 pm Scris de michelinebeaulieu

» Costume carnaval (VI)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 24 Iun 2021, 6:20 pm Scris de michelinebeaulieu

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 EmptyJoi 24 Iun 2021, 8:28 am Scris de diada

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de aurishta Mier 16 Oct 2013, 2:17 pm

Uite pozna: Embarassed Embarassed [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
Am pus si o poza cu "chipul" piciorusului fiindca am impresia ca l-am "mutilat" si pe el. Ce crezi? Masina este un Merrylock.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de ANCA ECATERINA Mier 16 Oct 2013, 3:56 pm

Mi se parea mie ca seamana cu a mea pana ai scris ce masina e
Aurishta, cand ai cumparat-o nu ai primit si unul de rezerva? Eu am primit un graifer, un cutit si ace.
ANCA ECATERINA
ANCA ECATERINA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 41
Localizare : romania, satu mare
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mier 16 Oct 2013, 9:00 pm

Pai...nu m-am uitat Embarassed Embarassed De cutit si ace imi amintesc, dar de graifer....nu...poate si pentru ca nu stiam ce e ala Embarassed Embarassed O sa ma uit maine...ar fi bine sa am unul!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Oct 2013, 9:12 pm

Cred ca poti gasi de cumparat la reprezentanta, daca nu ai de rezerva. Eu nu am vazut in gentutele cu rezerve, nici la Privileg si nici la Pfaff-ul de la Lidl.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru Mier 16 Oct 2013, 9:23 pm

Eu am cumparat Toyota de la Altex si nu mi-au dat nimic de rezerva...nu toti producatorii dau si am gasit doar la firma care asigura sevice. Eu m-am uitat toata seara dupa maieza superioara pentru modelul asta si nu am gasit nici macar pe ebay, posibil sa se potriveasca de la babylock sau de la bernina; maine mai caut Smile

Ultima editare efectuata de catre orhapetru in Mier 16 Oct 2013, 10:19 pm, editata de 1 ori
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 45
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de ANCA ECATERINA Mier 16 Oct 2013, 9:48 pm

Cred ca m-a luat gura pe dinainte Embarassed  Embarassed si am zis ca am primit de rezerva dar de fapt altceva am primit care apropo nu stiu ce este Embarassed 

dar si maieza cum zice Petru la mine arata altfel, ce model e masina ta? a mea e 2020

ANCA ECATERINA
ANCA ECATERINA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 41
Localizare : romania, satu mare
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi Joi 17 Oct 2013, 8:25 am

Anca, piesa din imagine te ajuta sa cosi in 2 ate prin anularea graifarul superior.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Dum 20 Oct 2013, 8:59 am

Pana la urma am bagat-o in cutie Sad , o sa o duc la service, sa vedem daca e buna la ceva garantia...si daca nu....amenda! Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 Empty triplock -oferta Lidl

Mesaj Scris de corina armasu Mier 23 Oct 2013, 12:34 pm

Buna fetelor,

Mai tine minte cineva nebunia cu triplockul Pfaff de anul trecut din oferta de la Lidl?

Si eu mi-am luat anul trecut si sunt foarte multumita de el.Am vazut ca in Bistrita, Bistrita-Nasaud apare din nou de maine 24.10.2013, la acelasi pret ca si anul trecut: 650 lei.Probabil va fi si ata pentru surfilat.

M-am gandit ca poate intereseaza pe cineva.Anul trecut stiu ca au fost doar cateva bucati si nu toata lumea a reusit sa-si cumpere.

Spor in toate!

____________________________________________________________________________________

Buna,

Am fost azi la Lidl.Oferta intra de joia viitoare, din 31 oct.

Mea culpa! N-am vazut bine ce scria pe posterul afisat in magazin.

Acum apare si in revista tiparita.
corina armasu
corina armasu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 38
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bimbo Lun 28 Oct 2013, 7:52 am

In oferta apare mentionat ca overlock 14SH754,dar in poza este modelul 2020.In descriere spune ca face tiv rulat,deocamdata este un mister pentru mine.
bimbo
bimbo
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : Tot pe drumuri
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli Lun 28 Oct 2013, 9:07 am

am vazut în oferta că este un overlock
eu am triplockul si va întreb daca se merita sa-l iau, mie mi se pare ca face acelasi lucru
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru Lun 28 Oct 2013, 9:36 am

masinile fac aceleasi cusaturi, sunt identice si anume :

triploc ( cred ca asa se si scrie in romana, noi il scriem triplock...suna mai bine in engleza ) este o masina de surfilat cu 3 ate : 1 ac si 2 maieze/graifare apucatoare .
overlock este masina de surfilat dar care are  : 2 ace si 2 maieze/graifare......si de aceea nu au mai numit-o "tri" pentru ca ea coase cu 4 ate....

cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Lun 28 Oct 2013, 9:50 am

Asa stiu si eu, cum zice Petru.
Triplock e denumirea mai veche, mai populara, la noi, pentru masina care surfileaza in 3 fire (doar), probabil vine de la triple lock (deci prindere tripla). Overlock e o "prindere peste" margine si se foloseste actual (in engleza) pentru surfilarea cu 3 sau 4 ate. Deci e aceiasi Marie, cu alta palarie. Daca vreti ceva diferit, e masina de facut tivuri pe materiale elastice (de acoperire) si se numeste coverlock sau coverstitch machine sau in germana uberdeck sau uber, prescurtat. Cititi primele mesaje, din primele capitole, avem subiecte despre aceste masini de surfilat si de acoperire.

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli Lun 28 Oct 2013, 10:59 am

poate o să aducă si coverlock-ul, speram
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita Lun 28 Oct 2013, 4:28 pm

Cover-ul nu l-am vazut niciodata la LIDL, daca aparea mi-l luam cu siguranta. Nu ca pana acum un m-am descurcat fara el, dar sunt sigura ca daca l-ar aduce ar fi la un pret bun.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 48
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin Mier 30 Oct 2013, 9:17 am

Apare iar masina de surfilat Pfaff la Lidl. Si masina de cusut.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 36
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita Mier 30 Oct 2013, 11:03 am

Au fost si aici la mine la mine acum vreo 2 sapt aceste masini iar la LIDL. Vroiam sa va spun ca aveau atunci si ate ( conuri mari) pt masina de surfilat la preturi foarte convenabile, mi-am luat si eu foarte mult. Poate va intereseaza si acestea. hug 
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 48
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 31 Oct 2013, 11:24 am

am fost de dimineata si am vazut masinile si celelalte oferte
am vazut ca deja s-au vandut masinile de cusut si că lumea apreciază aceasta firma
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Irinax3m Joi 31 Oct 2013, 12:02 pm

Si eu azi mi-am achizitionat masina de surfilat overlock de la lidl!aveam in plan un brother insa diferenta de pret si experienta inexistenta cu astfel de masini m-a convins sa imi fac mana pe aceasta masina!SPer sa fie bine...Am vazut ca sunt fete care au aceeasi masinica si cu drag va voi intreba la nevoie!Sincer, din cate am vazut pana acum mi se pare bine construita si metalul din care e realizata pare f rezistent...Spor la cusut!

Pe manual scrie ca e Husqvarna!
Irinax3m
Irinax3m
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 30
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 31 Oct 2013, 12:56 pm

pe triplockul luat de acolo scria pfaaf
să o folosesti sanatoasa!
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Irinax3m Joi 31 Oct 2013, 1:02 pm

Da, scrie 'element by Pfaff' insa fabrica mama(dc pot spune asa) e Husqvarna.
Ms frumos!Smile 
Irinax3m
Irinax3m
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 30
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 8 Empty ana are mere

Mesaj Scris de Adela Ispas Vin 01 Noi 2013, 9:49 am

De ceva vreme imi doresc o masina de surfilat. Acum am banuti dar nu ma pot hotara. Uber sau triplok...dar am gasit una, care zice ca le face pe amandoua.
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aveti vreuna dintre voi masina asta?
Ce parere aveti despre ea? mai bine una doar pentru surfilat?
Adela Ispas
Adela Ispas
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 120
Localizare : reghin
Data de inscriere : 09/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Vin 01 Noi 2013, 1:54 pm

eu astept sa ne spui tu cum finiseaza uberul!!!! eu cu masina uber nu m-am impacat deloc.

scuze, eu credeam ca ai luat-o deja rade 

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7201
Varsta : 42
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru Vin 01 Noi 2013, 2:28 pm

Cred ca in fotografie e masina combinata Merrylock 3000 CL

singura chestie care este mai ciudata este trecerea care se face la masina intre overlock si coverstich ( adica intre surfilare si  acoperire ). Masina cand este reglata  pe overlock coase cu 2 ace si 2 ate pentru graifare ( unul inferior si unul superior ), iar cand se doreste  trecerea pe cusatura de acoperire se demonteaza acele pentru pentru cusatura de acoperire si se monteaza altele 1,2, sau 3 in alte locasuri iar atele vor fi infilate corespunzator pe alt graifat inferior, se anuleaza cutitul si se schimba jumatate din suprafata de lucru metalica a masinii,

aici este un clip ( e drept ca e in poloneza ) dar se vad bine manevrele care se fac cu schimbarea intre surfilare si acoperire

pretul cel mai mic care l-am gasit eu este in jur de 1500 lei, acum daca vorbim de pret separat ce-a mai ieftina masina de surfilare e modelul care este acum la ofeta la Lidl si de care au mai vorbit doamnele zilele trecute pe forum, si care am vazut-o si eu ieri la noi in magazin la pretul de 650 lei, iar ce-a mai ieftina masina de acoperire este tot un model merrylock 3040D cu pretul cel mai  mic de 950-990 lei, deci daca nu este prea complicat cu infilarea atelor ( cred ca operatiunea dureaza 2-3 min. cand te deprinzi cu ea ) plus ca ocupa loc mai putin o masina decat doua....ar merge investitia. Acum e bine venita si parerea cuiva care o are , eventual lucruri pozitive despre ea, sau probleme cu care s-a confruntat posesoarea......

in rest ....fir intins cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Adela Ispas Mar 05 Noi 2013, 9:17 am

Multumesc pentu sfaturi. Am luat pana la urma masina de surfilat de la lidl. Vroiam sa am si uberlock dar cred ca mai astept. Nu sunt eu experta in cusut iar asta sper sa faca ce am eu nevoie. Iar dupa ce ma obisnuiesc bine cu ea, daca voi avea nevoie de un uber o sa imi iau. Deocamdata sa ma obisnuiesc cu asta ca zici ca e OZN pentru mine.
Adela Ispas
Adela Ispas
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 120
Localizare : reghin
Data de inscriere : 09/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB