Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

+10
loriem77
xgabitza
mari42
kartusica
Anaderol77
seandreea
Hope_blue
ancaanca
Bijuterii Ramona
vlad_mom
14 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Mar 09 Apr 2013, 9:11 am

Hope - mie imi place ce ti-a iesit tie - e cu adevarat efect de mozaic. Si imi plac culorile :D .
Anca - absolut superbe! Ador culorile si modelul. Ah, si imi plac mult si formele pe care le faci :D .
Mamica lui Vlad - eu inteleg ce spui, dar cred ca tehnica asta nu a fost facuta pentru felii de cane-uri. Modelul facut de Anca, de exemplu, este mai greu de facut crud pe crud, iar al doilea tip de tutorial mi se pare si mai greu de reprodus altfel.
Tu cum ai facut crud pe crud astfel incat sa nu deformezi de tot cane-urile? Banuiesc ca ai taiat felii destul de subtiri cat sa nu ai mult de slefuit, dar si destul de groase cat sa nu dispara de tot la sleuit.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Anaderol77 Mar 09 Apr 2013, 10:07 am

Waw fetelor, imi place ce v-a iesit, Hope, ideea de mozaic e foarte bine surprinsa, Anca, superbe culorile si formele, Vlad_mom, imi plac caneurile, floricele, se poarta floricelele anul asta, flower , febletea mea.
Sa stii ca iti dau dreptate, si la partea cu smirgheluitul te inteleg, cred ca asta m-a speriat mai mult cand am vazut provocarea, decat fimo lichid.
Eu in general slefuiesc foarte putin, spre rusinea mea.
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de loriem77 Mar 09 Apr 2013, 10:14 am

uitindu-ma la piesele facute de vlad_mom, ma intreb de ce le-as fi facut prin tehnica asta si nu prin aplicare de cane-uri pe fimo...
cred ca intre-adevar este o scarpinare cumina stinga la urechea dreapta...
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de kartusica Mar 09 Apr 2013, 11:23 am

Daca in loc de fimo lichid am folosi fimo soft amestecat cu fimo quick mix?
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Mar 09 Apr 2013, 11:25 am

Cred ca ar fi chiar mai bine. Din experienta mea, Fimo lichid nu se poate smirghelui, deci asta este moivul pentru rezistenta mentionata de vlad_mom . Cu mix quick cred ca s-ar rezolva problema si cred ca si eu tot asa o sa fac. Plus de asta nu risti sa faci pasta prea moale.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Apr 2013, 1:38 pm

Da, nu era foarte moale amestecul, exact ca o guma mestecata, insa polimerul lichid este...cum sa zic eu...ca siliconul...nu se smirgheluieste... si in combinatie... zid
Feliile de cane le tai cam la 1mm grosime (mai subtiri nu-mi prea ies) si le presez putin, acopar cu foaie de copt, apoi cu sucitorul apas usor in toate directiile pina se unesc perfect. Am incercat aceasi chestie cu niste suvite, insa n-au fost destul de subtiri si s-au latit un pic, insa am sa le improvizez ceva, vad eu ce.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Mier 10 Apr 2013, 9:56 am

Acum inteleg, vlad_mom, ce ai vrut sa spui cu crud pe crud. Cand folosesti cane este nefolositoare aceasta tehnica (ex. tau f. bun), dar cand vrei sa iasa mozaic, sa dai impresia de placute asezate una cate una, pe mine ma duce cu gandul la placutele patrate de faianta mici pe care le pui in baie Smile , dupa parerea mea este mai greu sa faci totul crud. Daca faceam cane cu modelul meu, nu stiu daca imi iesea asa, plus ca munceam mult mai mult. Nu am facut cane, am folosit doar fasii pe care le-am taiat din loc in loc cu surubelnita. Schitele pe care le-am facut inainte de a ma apuca de lucru sunt cu floricele dar nu am reusit sa sa le fac sa iasa asa cum visam zid Cat despre smirgheluire, etapa care nu-mi este pe plac, am frecat la ele de am niste unghii la mana stanga foarte fine Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 10 Apr 2013, 11:01 am

Am folosit cane ca erau niste resturi...si am vrut rapid sa testez smecheria cu amestecul de solid si lichid, ca nu eram ferm convinsa ca e tocmai ok...poate ati observat ca tipa care a facut tutorialul zice ca a polizat la masina de slefuit cu centura pe care o are sotul ei (sotul meu a zis ca asa ceva nu-si cumpara Smile ) ...si mi-a ridicat semne de intrebare in legatura cu smirgheluitul la mina ... N-am facut mozaic ca a fost mai rapid cu cane-uri pentru test...insa clar pentru mine, nu o sa mai amestec polimer solid cu lichid, multa smirgheluire si nici nu iese suprafata compacta. (anca eu folosesc manusi de menaj groase la smirgheluit...chinuiala, dar vreau si unghiile mele pe care tot eu le intretin).

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de maddy13 Mier 10 Apr 2013, 7:26 pm

Anca, minunat ce ai reusit tu sa faci! Culori frumoase si foarte ingrijit lucrat. Ma duce cu gandul la Jamaica.
Nu stiu daca ma pot mobiliza sa fac si eu ceva, deocamdata sunt foarte obosita, nu vad decat dosare si hartii in fata ochilor, dar s-ar putea in week-end sa incerc si eu aceasta tehnica. Spor la treaba sa aveti!
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 12 Apr 2013, 9:28 am

Ce liniste pe aici!
Mari, Andreea, Anaderol, Maddy, hug
Vine weekend-ul, poate aveti timp sa mesteriti un mozaic Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Vin 12 Apr 2013, 10:42 am

Pai eu am facut 2 seturi chiar - asta seara sper sa am timp sa la smirgheluiesc. Problema e ca am observat ca e o limita cat se poate inmuia un polimer folosind mix quick - eu am folosit negru, care era deja moale si nu l-a mai inmuiat. Poate ar merge mai bine cu solventul de la Sculpey. Mi-a luat ceva mai mult timp sa umplu crapaturile si am lasat cam mult Fimo deasupra, astfel incat azi dimineata nu am reusit sa smirgheluiesc un cercelus sa iasa toate culorile la suprafata, deci o sa am de lucru. Poate pun masinaria in functiune...

Ah, apropos, fetelor, voi cand smirgheluiti cu masina udati piesa si smirghelul si daca da cum faceti sa nu improscati tot in jur?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Vin 12 Apr 2013, 11:07 am

Abea astept sa vad ce ti-a iesit Smile
Eu una nu inmoi nimic cand folosesc masina. Ce-i drept am folosit-o f. putin si se face mult praf. M-am gandit ca electric cu apa nu face bine. Poate doar putin umezit smirghelul ar merge. O sa incerc cu prima ocazie.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de darkpoke Vin 12 Apr 2013, 11:30 am

nici eu nu umezesc din aceleasi considerente...Smile
si eu o voi testa weekendu asta
am fost plecata zilele astea din buc..si munca bat-o vina
dar samb..sunt p e treaba...trebuie sa testez nu..doar eu am sugerat tutorialul
vreau sa testez cu fimo moale..am ceva chiar f moale..voi slefui cu masina pt k nu am smirghel si nu gasesc deloc cu granulatie mai mare ..gen 400 etc
partea proasta e ca masina are niste piese cu smirghel care zgarie..vad eu Smile
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de mari42 Vin 12 Apr 2013, 9:17 pm

Buna la toata lumea! Anca, multumim de invitatie! poate reusesc maine dupa-amiaza sa fac ceva, juma de zi sunt plecata, nu cred ca-mi ajung cateva ore, poate... cine stie? oricum imi doresc sa incerc! hug si inca ceva! pot sa mesteresc eu cat vreau, n-am cum sa fac ceea ce ai facut tu, sunt foarte reusite, si cromatic, ce sa mai... pe gustul meu total!
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Sam 13 Apr 2013, 11:29 am

Multumesc,Mari!
Poate vor iesi mai frumoase. In fiecare piesa facuta de altcineva vad cate ceva mai frumos decat am facut eu, culori, forme, asamblare, o alta idee Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de mari42 Sam 13 Apr 2013, 2:01 pm

n-as crede Anca, eu nu prea am rabdare si de multe ori iese altceva decat mi-am propus ametit
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Rosedust Sam 13 Apr 2013, 6:27 pm

Am incercat si eu tehnica din al doilea tutorial si iata ce a iesit:

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Brataramozaic2



Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Brataramozaic3

Din pacate si spre rusinea mea nu prea slefuiesc piesele dupa copt. Drept urmare nu sunt foarte priceputa in asta. Dupa cum am facut eu tutorialul, mi se pare ca aproape acelasi efect l-as fi avut daca as fi pictat cu acrilic alb dupa copt si apoi sters la suprafata.
In sfarsit, cred ca trebuie sa mai exersez ceva pana sa iasa cat de cat ok.
Imi puteti spune si de unde luati voi smirghel foarte fin, cu granulatie mare? multumesc
Rosedust
Rosedust
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2011

http://margelutadecristal.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de kartusica Sam 13 Apr 2013, 7:33 pm

Este foarte, foarte frumoasa bratara ta. kiss
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Sam 13 Apr 2013, 9:42 pm

Rosedust, tare faina bratara ai facut!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Rosedust Sam 13 Apr 2013, 9:44 pm

Vai, Anca si Kartusica, va multumesc, pe bune. Eu ii vad atatea defecte, ca nici nu-mi vine sa o vand... Embarassed
Rosedust
Rosedust
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2011

http://margelutadecristal.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de mari42 Sam 13 Apr 2013, 11:27 pm

ba nu, sa stii ca e ... are ceva placut bratara... arata foarte bine... wink
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Dum 14 Apr 2013, 8:32 am

Si mie imi place bratara ta Rosedust!
Eu nu am voie inca sa-ti spun de unde am cumparat sminghel.
Eu deocamdata am gasit doar de 500, 600, 800 si 1000
Normal am vazut ca se incepe treaba cu cel de 400, dar eu nu am gasit...

Si inca ceva. Am citit despre smirgheluire, ca merge mai usor, daca scoti piesele din cuptor dupa 15 minute, le dai cu smirghel si apoi le mai coci inca 15 minute.
A incercat cineva metoda asta? Sau riscul de a se rupe piesele este prea mare dupa doar 15 minute de copt?
Va urez o duminica placuta!

Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Dum 14 Apr 2013, 12:16 pm

Rosedust a scris:Am incercat si eu tehnica din al doilea tutorial si iata ce a iesit:
Imi puteti spune si de unde luati voi smirghel foarte fin, cu granulatie mare? multumesc

Foarte frumoasa bratara! Mie imi plac culorile si imi place si efectul - nu stiu daca ar fi chiar asa facut cu acrilic.
Cat despre smirghel fin - gasesti la magazinele auto. Eu am luat de 360, 400, 600, 800, 1000, 1500, 2000, nu stiu daca aveau mai sus acolo, dar stiu sigur ca exista.

Revin si eu putin mai incolo cu ce am facut - nu am terminat de finisat, am smirgheluit doar cu 360, ca sa scot culorile (si mi-a luat o groaza, ma dureau mainile si mi-am smirgheluit si degetele, deci data viitoare incerc sa curat cat mai mult surplus).
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de darkpoke Lun 15 Apr 2013, 9:31 am

am incercat si eu si sunt f nemultumita de ce a iesit
cred k am pus prea mult material de umplutura..si cred k trebuia putin..cate putin cate putin..nu stiu cum sa explic...sau mai moale
cert e ca dupa o gramada de timp in super praf..am bagat masina..pt k inebuneam manual..si m-am facut din cap pana in picioare de polimer uscat
asa..dupa corvoada asta...cand slefuiam au inceput sa apara gaurele..sa zic asa..spatii de aer in polimer...mda..cand in sfarsit ma bucuram ca apare modelul..au aparut si ele
mai trebuie sa slefuiesc cu piesele de finisare..pt k acu e f zgariat..si sa vedem daca se mai remediaza
dar nu prea renteaza metoda asta...mult material irosit si unghii si rabdare

dar ...trebuia incercata Smile
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Lun 15 Apr 2013, 10:31 am

Eu pana la urma 90% manual am facut - am bagat foarte putin masina(inca n-am curaj sa slefuiesc doar cu ea pana la ultima granulatie, dar as incerca o data). Stie cineva daca apa mai are si alt rol in afara de a impiedica sa se formeze praf?
Pun si eu diseara poze, ca nu am apucat sa lustruiesc tot (am avut o groaza de piese ramase de cateva luni, asa ca am stat toata ziua la slefuit). Cel mai probabil o sa le dau si un strat cu luciul de podele cumparat recent.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 2 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB