Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 4

+94
mariag
adii
Floren
Ileanaaa
petrina
cami13
alice07
mb_mihaela
marianaradoviciu
Andata
adrianad
xtine_bm
maravela lucia florina
Andante
geany
fiordaliso
anna_sandu
Butterfly_Amalia
Laura L.
diana_bucuresti
Dionisia
Gerlinde13
melinda2012
dademy
Rodica Varadi
lalox
Danutzaaa
jade84
crystyna_1226
cif2010
emilia-elena
ana500
Tony113
SilviaDumitrescu
Lauraconstantinescu
raluca_sibyll
barbu
Buburuza
Gabica
costica
floriflori
sogorici
carmensz
aurishta
radulescu clau
orhapetru
ema
monalisa
catalina szb
MINU72
criston84
cleobejan
guzgaramona
CarmenClaudia
Geta_63
gobelin
Steluzza
pyty
Adela Ispas
elutzamicutza
scoobbyy
zylv
ucine
urecheluminita
Andromee
cory74
Admina
sybex
sstanescu
ALICET
valentinadof
still.lacra
elvis1980
emmancita
cafeaculapte
Lady_lorelay
rosita
ddmn
danniela
tiana
roxytudor
martutzza
MihaelaT
croitoriehobby
anc@
i.xell
Indina
Maria A.
Diana19
mihaela_angela
ionelacazy
MagdaMarin
geo
Chirrox13
98 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de gobelin Mier 30 Apr 2014, 6:29 pm

Danutzaaa a scris:Gobelin, dar de ce nu mai folosesti Silvercrestul? ai avut probleme ceva cu ea? (intreb ca am si eu Silvercrest)

Silvercrestul meu merge de minune. E vorba despre o mașină second cumpărată pentru o cunoștință... Am mare nevoie de pedală la acea mașină că nu avea...
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Mier 30 Apr 2014, 8:26 pm

Phiu...m-am linistit... Smile 
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Vin 02 Mai 2014, 10:46 am

Gobelin, ai cumva la Silvercrestul tau si piciorus de surfilat si taiat? daca da, m-ar interesa si pe mine marca, sa vad ce marca e compatibila cu Silvercrest.
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de gobelin Vin 02 Mai 2014, 8:10 pm

Nu am un astfel de picior, Danutzaaa. Tot ce am e piciorul universal, fermoar, unul de plastic și atât parcă.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de anna_sandu Vin 02 Mai 2014, 8:50 pm

in principiu piciorusele pentru masinile casnice se potrivesc cam la toate modelele, eu mi-am luat picioruse suplimentare de la carefour si se potrivesc la privilegul meu... cred ca silvercrest nu face abatere de la regula asta... am sa verific si piciorusele din trusa de la masina Sanda pe privileg ca m-a palit curiozitatea :P
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Andante Vin 02 Mai 2014, 9:32 pm

Anna, am probat eu piciorusele de la Sanda la Privileg si, nu merg!In schimb merg cele de la Brother la Privileg!Am o masina Sanda, nefunctionala, dar pe care nu ma indur sa o dau pt ca eram ft multumita de ea(multe picioruse, multe cusaturi pe sistemul camelor interschimbabile, si robusta), una Privileg (la care lucrez, in prezent) si am avut si un Brother, pe care l-am dat.Pt Sanda, caut un mecanic bun, iar Brother-ul am dat-o pt ca avea prea putine optiuni si era usurica.
Ooops...cred ca sunt putin off-topic, dar voiam sa spun cum de am ajuns sa verific atatea 'permutari' de picioruse! peace
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Sam 03 Mai 2014, 9:23 am

cred ca o sa imi alimentez portofelul cu ac de masina specific Silvercrest si piciorus Silvercrest sa le am in permanenta la mine daca dau peste vreun set minunat de picioruse Smile)), nu de alta dar sa pot face comparatie:P. Pupici
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de scoobbyy Sam 03 Mai 2014, 9:35 am

Neata!
Din cate am inteles eu, piciorusele sunt de 2 feluri. Adica difera distanta de prindere pe masina de cusut (partea superioara a piciorusului are 2 zone mai inalte). Am inteles ca distanta intre acele zone, este de 5mm si de 7mm. Cele din Carrefour sunt de 7mm.
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de maravela lucia florina Vin 09 Mai 2014, 11:15 am

buna dimineata?
am si eu o problema. La masina mea, Nicoleta, cu cusatuta zig zag la pas foarte mic reusesc sa scot o cusatura tip surje.
Problema e ca de ceva vreme nu mi mai coase bine cusatuta asta, sare din loc in loc sau mai bine spus nu prinde ata de la ac pe cea de la suveica. Asta se intampla cam la fiecare 10 cm cusuti.
Aveti idee de ce?
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Vin 09 Mai 2014, 11:29 am

a alunecat din suruburi tija acului sau ce tine greifarul in pozitie
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de maravela lucia florina Vin 09 Mai 2014, 8:41 pm

care este tija acului? la graifer m am uitat dar nu mu dau seama daca este in pozitie sau nu.
am curatat de scame, am schimbat acul, a mers un pic si a inceput iar sa mi sara, uneori chiar rupe ata de la ac. Sad
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Vin 09 Mai 2014, 8:55 pm

ala ce tine acul, fierul rotund ce urca si coboara cu acul sau sa apropiat/indepartat greifarul etc
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de geany Vin 09 Mai 2014, 9:08 pm

maravela lucia florina a scris:care este tija acului? la graifer m am uitat dar nu mu dau seama daca este in pozitie sau nu.
am curatat de scame, am schimbat acul, a mers un pic si a inceput iar sa mi sara, uneori chiar rupe ata de la ac. Sad

Nu ai spus nimic de uns. Ai pus si putin ulei?

Daca rupe ata nu e de mirare sa fie de la tensiunea atei (poate tine undeva).

Am cautat putin si mai vorbeau fetele de saritul cusaturii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de maravela lucia florina Sam 10 Mai 2014, 9:45 pm

multumesc de sfaturi, am reusit sa i dau de cap.
dupa ce am schimbat 10 ace, toate chinezarii, am zis hai sa bag si altul mai vechi ce l aveam pe acolo si binenteles ca a mers struna. cele chinezesti sunt mai scurte cu 1mm dar la genul asta de cusatura s-a vazut ce inseamna calitatea si acel mm conta.
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de xtine_bm Vin 30 Mai 2014, 3:22 pm

Buna
eu sunt noua pe forum si in ale cusutului. va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. am o masina singer 155 , este noua gen 2 luni. a mers struna dar de cateva zile nu mi mai coase frumos pe spate. cel mai mult ma exaspereaza ca la cusatura zig zag nu mai coase zigzagul si pe spate:(( nu stiu ce sa i fac! in carte scria ca e pb cu tensiunea firului. am tot umbalt pe acolo si nimic! va rog ma puteti ajuta? multumesc
xtine_bm
xtine_bm
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Vin 30 Mai 2014, 4:51 pm

Masina Singer este asta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ca sa poti sa iti dai seama care ata este de vina, pune culori diferite ata superioara alba, si ata inferioara de la mosorel , neagra......
daca ata superioara este tensionata pe la 3-4 cum se vede si in imagine atunci trebuie sa verifici ata de la bobina ( poate ai pus mosorelul invers, poate nu ai trecut ata prin bobina si nu se tensioneaza corespunzator....)
nu este un capat de drum, cred ca fiecare la inceput a trecut prin asa ceva. trebuie refacut tot traseul de la inceput, daca poti schimba ata, unele ate sunt de bumbac, altele de poliester, au grosimi diferite, sunt marci diferite;
schimba acul, vezi sa fie pus cu gaura inspre tine, ata se baga in ac din fata in spate;
infileaza alt mosorel cu ata tensionata corespunzator;
cand pui mosorelul in suveica si treci ata , sa fie asa tensionat incat daca ti ata de un capat, mosorelul si bobina sa atarne , dar sa nu se deruleze si sa alunece in jos, asa  se poate verifica daca clema suveicii preseaza corect iar ata este tensionata bine.
la problema care o descrii este vorba de ata de la suveica, cel mai probabil nu este bobinata  bine, sau nu ai introdus ata cum trebuie in suveica. daca o sa refaci totul de la inceput ai sa vezi ca va merge, nu trebuie sa disperi.
succes  wink wink wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Vin 30 Mai 2014, 5:26 pm

Nu l-am mai vzut de mult pe Orha in actiune!

De ce acele cu varf bila sunt mai bune pt tricot, jerse?


Ultima editare efectuata de catre adii in Sam 31 Mai 2014, 5:26 am, editata de 1 ori
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de xtine_bm Vin 30 Mai 2014, 8:44 pm

iti multumesc foarte mult! a functionat! in sfarsit dupa 3 zile Smile)
xtine_bm
xtine_bm
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 30 Mai 2014, 11:35 pm

Acele ballpoint nu sparg firul de tesatura ci se stecoara printre firele materialului.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Sam 31 Mai 2014, 7:23 pm

xtine_bm a scris:iti multumesc foarte mult! a functionat! in sfarsit dupa 3 zile Smile)
Nu prea sunt de acord cu Orha, din mesajul lui reiese ca tu esti de vina pt ca nu mai cosea bine, adevarul e ca sunt prost proiectate, mereu iese ata din bobina sau dispozitivul de tensionare, se rupe ata, acul etc.

Cauze de proasta proiectare pot fi multe una specific acum: viteza neregulata ce o dai din pedala, daca pedala ar avea un hop pt 5 km/h, un altul pt 10 km/h sau unul la 100 rot/min 200 rotatii etc alta ar fi situatia daca intelegi ce sustin !

Merci Magda.
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Dum 01 Iun 2014, 10:00 pm

Fetelor, Silvercrestul meu care merge super bine, mi=a prins putin materialul de sub talpa si pana sub placuta...noroc ca nu era cine stie ce material...dar..vi s-a intamplat si voua?
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Lun 02 Iun 2014, 8:21 am

o da frecvent, cred ca transportul e de vina!

Magda am surfilat materiale elastice si nu am vazut ca acele cu varf sa sparga materialul cele de 70, cele de 80 da!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 02 Iun 2014, 8:27 pm

Alternativa acelor ballpoit/strech este sa se foloseasca ace de finete 65 sau 70 iar acele de finete 65 costa cat unul ball point asa ca eu aleg de fiecare data sa cumpar si in general de la o vreme incoace folosesc la toate cele 5 masini ale mele (2 liniare ,2 triplockuri 1 uber) doar acest tip de ace.
Doar la material foarte gros cum e blugul sau piele, schimb acele cu cele potrivite. wink 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Mier 11 Iun 2014, 10:39 am

Help pls! fetelor, silvercrestul meu face figuri si nu stiu de ce, imi scoate un zgomot infernal, jos se aduna ata, dar cand vreau sa desir ata se descoase imediat, practic pasul acului nu leaga firul de sus cu cel de jos...offf..nu stiu cum sa ma explic mai bine...multumesc mult!
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Mier 11 Iun 2014, 11:01 am

am citit mai multe sfaturi, cand adorm baiatul ma apuc de mesterit, va tin la curent,pupici
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 10 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB