Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Probleme tehnice (masini de cusut) 4

+94
mariag
adii
Floren
Ileanaaa
petrina
cami13
alice07
mb_mihaela
marianaradoviciu
Andata
adrianad
xtine_bm
maravela lucia florina
Andante
geany
fiordaliso
anna_sandu
Butterfly_Amalia
Laura L.
diana_bucuresti
Dionisia
Gerlinde13
melinda2012
dademy
Rodica Varadi
lalox
Danutzaaa
jade84
crystyna_1226
cif2010
emilia-elena
ana500
Tony113
SilviaDumitrescu
Lauraconstantinescu
raluca_sibyll
barbu
Buburuza
Gabica
costica
floriflori
sogorici
carmensz
aurishta
radulescu clau
orhapetru
ema
monalisa
catalina szb
MINU72
criston84
cleobejan
guzgaramona
CarmenClaudia
Geta_63
gobelin
Steluzza
pyty
Adela Ispas
elutzamicutza
scoobbyy
zylv
ucine
urecheluminita
Andromee
cory74
Admina
sybex
sstanescu
ALICET
valentinadof
still.lacra
elvis1980
emmancita
cafeaculapte
Lady_lorelay
rosita
ddmn
danniela
tiana
roxytudor
martutzza
MihaelaT
croitoriehobby
anc@
i.xell
Indina
Maria A.
Diana19
mihaela_angela
ionelacazy
MagdaMarin
geo
Chirrox13
98 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Stie cineva despre masina de cusut Siver Crest?

Mesaj Scris de Laura L. Dum 16 Mar 2014, 7:07 pm

Bine v-am gasit dragi sustinatori ai lucrului de mana. Haideti sa va spun si dilema mea. Mi-am descoperit ceva talent si dupa doua promotii ratate la lidl, in sfarsit mi-am cuparat si eu o masina Silvercrest. Cum am adus-o acasa m-am pus sa o testez si nu face cusaturile G,H,I,J,K de la tipul simplu de cusaturi (acele figuri: triunghi, cerc, etc), deci nu cele de la S1 si S2-pe acestea le face. In locul acelor figuri, face cusatura zig-zag. A mai intampinat cineva problema asta? Stie cineva cum se face? Am cautat pe internet dar din pacate nu am gasit prea mute informatii despe Silvercrest.
Va rog sa ma ajutati ca sa stiu ce fac cu masna de cusut, sa o returnez sau nu.

Va multumesc mult.
Laura L.
Laura L.
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 16 Mar 2014, 9:18 pm

De obicei la anumite cusaturi decorative trebuie micsorati pasii si latimea zig-zag ului.Si deasememea regleaza masina cu manualul in fata,poate uiti sa rotesti de ceva.  scratch

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uite un clip de prezentare.Cauta la pag 3.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 16 Mar 2014, 9:28 pm, editata de 2 ori (Motiv : Pus link masina)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Gerlinde13 Dum 16 Mar 2014, 9:42 pm

Laura, si eu am masinuta de la Lidl. Eu am testat toate cusaturile decorative pe o bucata de material. De atunci nici nu am mai folosit cusaturile decorative. Parca asa imi amintesc si eu, cum zice Magda, ca trebuie micsorata lungimea pasului. Pe rotita aia care schimbi la S1, S2, dai la 1 sau intre 0 si 1 si incearca asa sa vezi daca iese.
Si eu am o problema, dau copy-paste la un mesaj pe care l-am postat acum cateva zile, dar n-am primit niciun raspuns si nici nu am reusit sa rezolv problema intre timp: Am masina Silvercrest de la Lidl de un an jumate. A mers foarte bine pana acum. Cos destul de mult la ea. In ultimele zile am cam fortat-o cred, pentru ca acum nu mai vrea sa coase, imi iese tot timpul ata din ac cand incep sa cos sau imi coase cativa centrimetri si sare ata. Am schimbat acul, am schimbat ata, am curatat-o bine, dar tot asa face. Am lasat si firul foarte lung, dar degeaba. Oare ce ar putea sa aiba? O fi din cauza ca am fortat-o cand am cusut mai multe straturi de blug? Are vreun surub, arc slabit? Chiar nu am habar...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de adii Mier 19 Mar 2014, 4:10 pm

Cu ce piciorus se coase tivul ca la blug, exista vreun piciorus special?

Se deregleaza astea casnice daca cosi mai mult, de obicei se misca ori suportul ce sustine greifarul ori bratul ce sustine acul din suruburi si varful greifarului nu mai trece prin mijlocul tesituri de deasupra gauri acului!


Ultima editare efectuata de catre adii in Joi 20 Mar 2014, 10:18 am, editata de 1 ori
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 19 Mar 2014, 8:03 pm

Eu cos cu piciorusul ei normal si am cusut destule tivuri de blugi la viata mea chiar si modificari destul de complicate si tot cu piciorusul normal le-am facut.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Laura L. Vin 28 Mar 2014, 3:09 pm

Cu manualul in fata am incercat sa fac cusaturile decorative si tot nu imi iesea.zid  Eram impacata cu ideea ca o voi returna, mai strang ceva banuti si voi cumpara altceva. Apoi am incercat cum mi-ati explicat voi si mi-a iesit. Am micsorat lungimea pasului, si am marit latimea cusaturii la 5. Unele cusaturi decorative le pot face cu lungimea pasului de 1, altele cu 0,5. Va multumesc, dragi cusatorese pentru ajutor. Intre timp mi-am luxat rau glezna si de ceva vreme sunt scoasa pe tusa, dar cum imi revin ma apuc din nou de imblanzit masina mea de cusut. cos 
Laura L.
Laura L.
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 28 Mar 2014, 5:14 pm

Vezi ca la nevoie poti coase si cu celalalt picior.Incearca si vei reusi. wink 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Sam 29 Mar 2014, 7:36 pm

Rodica Varadi si eu am aceeasi problema cu masina, tot un Singer. Mi s-a spart vechea suveica, originala, si am fost cu ea la service unde mi s-a montat una noua. Se pare ca este tija acului deplasata si de aceea sare suveica. Nu am mai reusit sa o pun la loc  zid  Daca reusesti tu sa-mi spui si mie cum.

Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Admina Dum 06 Apr 2014, 7:48 am

Am gasit o masina de ocazie (Singer), care pare tare desteapta, dar si cam defecta. Nu se misca fulia (roata din dreapta) si nici mecanismul de coasere. Deci nu face o rotaie completa, doar merge putin inainte si putin inapoi, fix cat sa nu bage acul sub transportor si sa apuce ata. Am incarcat un video. Se poate trage de tija care tine acul, in jos, dar doar daca fulia sta intr-o anumita pozitie. Stiti cumva cum se repara problema asta?



p.s. am mai avut problema asta, la un Pfaff 205, mecanica, a blocat-o mama mea si eu am incercat sa o desfac si sa o curtat. Nu i-am dat de cap, a trebuit sa o duc la mecanic. Sincer, nu cred ca era ceva grav, dupa cum a luat-o in primire.
La aceea am curatat sus, de ate si scame, dar nu era asta problema. Unde sa ma uit, ce o fi blocat? Merci 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 06 Apr 2014, 9:47 am

Eu zic: ca daca tija acului se misca libera si singura nu e conectata la la angrenajul masinii de cusut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu una daca ar fi a mea si nu ar fi in garantie,(ce ai tu e cam un avion )as desface-o si as urmari toate angrenajele ca totul sa se miste normal.

Uite cauta pe google  asa: "sewing machine mechanism" la imagini si gasesti tu o  poza care crezi tu ca te ajuta.  kiss  kiss

Succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Admina Dum 06 Apr 2014, 4:22 pm

E un Singer Quantum CXL, de prin anii '90 si pretul e in jur de 150 lei, ceea ce e foarte bine daca ar merge. Daca e o masina defecta, nu merita nici 2 lei, decat daca as vinde piesele, dar mi-ar parea rau de ea.
Tanti zicea ca o pot duce inapoi azi, daca nu merge deloc. Ea zicea ca e ceva cu selectia programelor, ca s-a blocat intr-un program (e computerizata, cu multe cusaturi decorative), dar nu e de asta, pot selecta programele fara probleme. O iau acum la puricat, merci Magda.  kiss

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Admina Mier 09 Apr 2014, 6:10 pm

Nu pot sa desfac un surub! zid Nu am mai dat de asa ceva si am desfacut destule masini, la viata mea. Am dat cu WD40 (lubricant), am lovit surubul, sa se mai slabeasca, am incercat in toate directiile, doar-doar s-o mai slabi, nu se misca. E surubul de pe placuta de peste suveica, deci e ingropat, nu pot sa-l desfac decat cu surubelnita si nu merge.
Oare merge scoasa suveica, fara sa desfac placuta? Are suveica verticala, metalica.

p.s. a incercat si omul din dotare, cu toate surubelnitele disponibile.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Mier 09 Apr 2014, 9:10 pm

suveica verticala iasa afara, graifarul nu iasa daca nu se desface placa care il tine presat.....nu poti sa faci o poza sa vedem mai bine? m-am tot gandit ce are masina de e blocata.....ori e rupt ceva, ori are selectorul sarit ( sunt discurile de plastic care seteaza cusaturile ) ...masini computerizate am desfacut f putine, posibil blocajul sa fie pe partea superioara de la selectorul de programe pana la tija acului, masinile astea sunt mai sensibile, mai pretentioase si unele au placa de circuite integrate fiind printre primele masini computerizare, dar daca ai vedea cum arata condensatorii de pe ele si microcipurile de pe placa.....nu ai indrazni sa le atingi sau sa le cureti de scame wink . daca reusesti sa o repari sa ne spui si noua ce "hiba" a avut.
Succes
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Apr 2014, 1:08 am

Da, sunt ametita. Suveica iese, normal, ca sa poti schimba sponul, dar graifarul nu iese. Deci de ultimul intrebam. Mai fac un video, am desfacut partea de sus, cat de cat, unde e becul si o sa fac video cu miscarea tijei care trage ata, poate iti dai seama de ce se blocheaza. Cand selectez cusaturile, ea incearca sa miste pozitia acului, corespunzator, dar se blocheaza, daca nu poate sa se miste.
Chiar ma gandeam la tine. hug



l.e. Am pus video. Se vede ca daca dau in spate, tija prin care trece ata superioara merge in sus, la maxim, apoi se blocheaza. Daca dau in fata, merge pana jos de tot si se blocheaza. Nu merge continuu, cum se vede in video pus de Magda. Apoi am selectat programele si se vede ca se misca stanga-dreapta, in functie de tipul de cusatura. La un moment dat scoate un sunet puternic, cand selectez o anumita cusatura, nu stiu de ce. In rest, se pozitioneaza bine, parca.
Surubul buclucas e cel de pe placuta de jos, se vede in stanga, la inceputul video. Sa incerc sa scot mai mult din carcasa, sa fie problema tot de sus?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Joi 10 Apr 2014, 1:51 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Surubul de care zici e surubul de la placa de ac :
si il poti desface cu un "bit" sau cap de surubelnita, pentru ca nu pre ai loc sa lucrezi f bine acolo cu o surubelnita normala. Eu folosesc la masina o chiei fixa, dar merge si un cleste, patent, etc, apesi cu un deget pe captaul bitului si il rasucesti, de desface ca orice surub cu filte normal. ( nu este surub special cu filet pe stanga )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dar parerea mea ca nu e hiba de acolo. la cum pare blocata poate fi de la partea de unde se selecteaza programele, zona din spatele masinii unde este scrisa sigla masinii, ceea ce presupune sa desfaci toata carcasa si sa te uti ce nu merge si blocheaza, putin probabil sa fie in fata masinii, unde ai bratul care tensioneaza ata, cel care se ridica in sus dupa fiecare cusatura si are rolul de a ridica ata superioara dupa ce ea intra in material, este prinsa de graifar si trebuie trasa in sus pentru a face o cusatura corecta ), si mai putin probabilsa fie pe angrenajul inderior care este mult mai simplu, are 2 axuri cu roata dintata pozitionata la 45 grade, acolo doar daca ar fi rupt un dinte, dar asta nu ar permite sa se invarta atat de mult....
Posibil ca "croitoreasa" sa fi cusut ceva, sa se fi blocat ata, acul intr-un anumit program de cusatura ornamentala ceea ce presupune selectii diferite pe selectorul de programe ( zig-zag mic-mare, mers inainte si inapoi, etc ) si sa fi fortat masina de la volanta/ roata de plastic si masina sa fi sarit ceva, toata e de plastic si se mai deregleaza.
In partea din fata a maisinii ai "conversie" din miscare de rotatie in miscare oscilanta, si e mai putin probabil sa fie de acolo, nu gasesc poze pe net din care sa se inteleaga ceva, nu am ce sa demontez sa iti explic mai bine, poate din poza asta se intelege principul de functionare :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cred ca toata problema e aici :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

masina Singer arata altfel, nu ca asta din poza dar nu gasesc nimic concludent..... si cred ca din tot ce am zis , problema s fie alta, ofi foarte simpla, ori foarte complexa si sa fie stricat un angrenaj intreg.
si ca o concluzie finala : HABAR NU AM CE ARE !!!!
trebuie desfacuta, curatata si sa vezi exact ce are, nu cred ca e foarte complicat, masina arata bine pe interior nu cred ca a fost mult folosita,  merita reparata si "resuscitata", e pacat de ea sa fie scoasa la pensie, este inca tanara, da-i o sansa  wink wink wink
Fir intins
 cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de orhapetru Dum 13 Apr 2014, 12:43 pm

Admina pana la urma ai reusit sa o demontezi?
m-am tot gandit ce ar putea avea........si nu imi dau seama, sunt total pe langa cu "ideile ",
daca angrenajul acului este de teflon, semana ca litera U, sau ca un diapazon posibil sa fie rupt sau sarit de aceea poti misca cu mana in sus si jos tija acului, teoretic nu ar terbui sa aiba asa miscare libera.
Succes, si astept "diagnosticul " corect rade
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Laura L. Lun 14 Apr 2014, 12:51 pm

"Vezi ca la nevoie poti coase si cu celalalt picior.Incearca si vei reusi."


Multumesc MagdaMarin pentru incurajare :merci:Sa stii ca am incercat si cu stangul, e destul de greu, dar am reusit sa trag cateva tivuri. Trebuie mai mult antrenament, se apropie Pastele si am de cusut cadouri pentru cei dragi.
Sarbatori ferici va doresc si voua, dragi cusatorese:galerie: ura ura ura ura ura
Laura L.
Laura L.
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Apr 2014, 6:21 pm

Petru, n-am mai avut timp de ea, in ultimele zile. Surubul incercuit de tine e blocat, am scos carcasa de sus, de la bec si pot invarti si cu surubelnita lunga, dreapta, doar ca nu se desface. Am dat cu WD40 (degripant parca ii zice) si nu cedeaza surubul ala, neam. Incerc si cum mi-ai aratat tu. Merci.
Sus, unde trebuie desfacut (banuiesc cae carcasa din spate, pentru ca in fata e afisajul computerizat si nu m-as baga), are putine suruburi sau deloc. Le are pe cele de sus, care tin sistemul de infilat firul superior si de la bobinatorul din dreapta sus, cel pentru spon. Nu am intors-o, posibil sa aiba suruburi pe dedesubt. In cel mai rau caz, o sa sun la vreun service sa intreb cat costa un diagnostic, daca e decent la pret o duc, macar de curiozitate, sa vad cat ma costa reparea. Daca e cateva sute de lei, nu cred ca merita...

p.s. am gasit o firma care estimeaza gratis pretul reparatiei, deci incerc acolo. wink Am patit-o odata cu un nenea care a venit acasa si i-am dat cateva zeci de lei, pe deplasare si constatare, la o masina de cusut si un triplock si nu le-a facut nimic, ca cica nu merita reparate... shot

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de anna_sandu Mar 15 Apr 2014, 10:05 pm

Buna! am o masina de cusut Privileg si mi-am pierdut manualul Sad am cautat pe net si nu gasesc mai are cineva astfel de masina?
nu imi mai selecteaza al treilea pas pt butoniera si , desi o folosesc asa schimband locul si selectand inca odata pasul unu, as vrea sa vad daca o pot rezolva eu cumva
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de gobelin Mier 16 Apr 2014, 10:17 am

Am cumpărat această mașină de cusut second însă nu are pedală. Am luat pedala de la mașina mea Silvercrest și i se potrivește, însă mi-aș dori să cumpăr totuși o pedală. Am căutat pe Google și nu am găsit nimic.

Știți cumva de unde aș putea cumpăra o pedală cu ”găurile/mufa” ca în pozele atașate?
Mulțumesc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 16 Apr 2014, 4:33 pm

Ai Pm de la mine.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 30 Apr 2014, 10:38 am

Fetelor, am nevoie de ajutor! Desi folosesc masina de cusut doar la tivuri si ceva fete de perna, ieri am avut surpriza ca s-a rupt placa aceea cu gratar prin care trec acul si ata cand coase. Nici nu stiu cum ii zice. M-am dus la o mercerie si mi s-a spus ca poate s-ar gasi unde se repara masini de cusut. Imi puteti spune cum ii zice, sa stiu ce sa cer, daca as mai putea gasi modelul potrivit la o masina no name veche de 10 ani, si poate stiti pe unde sa caut in Cluj sau pe net.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Danutzaaa Mier 30 Apr 2014, 11:03 am

Gobelin, dar de ce nu mai folosesti Silvercrestul? ai avut probleme ceva cu ea? (intreb ca am si eu Silvercrest)
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de geany Mier 30 Apr 2014, 11:14 am

fiordaliso a scris:Fetelor, am nevoie de ajutor! Desi folosesc masina de cusut doar la tivuri si ceva fete de perna, ieri am avut surpriza ca s-a rupt placa aceea cu gratar prin care trec acul si ata cand coase. Nici nu stiu cum ii zice. M-am dus la o mercerie si mi s-a spus ca poate s-ar gasi unde se repara masini de cusut. Imi puteti spune cum ii zice, sa stiu ce sa cer, daca as mai putea gasi modelul potrivit la o masina no name veche de 10 ani, si poate stiti pe unde sa caut in Cluj sau pe net.

Se mai numeste placuta acului masinii de cusut. Smile

Daca dai o cautare e posibil sa gasesti si sub alte denumiri (placuta masinii de cusut, etc.) ...uneori este pentru diferentiere in caz comercial).
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 30 Apr 2014, 11:26 am

Aha, mersi Geany. Am cautat dupa piese si am gasit placuta AC, deci aia este, ca nu eram sigura.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 9 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB