Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyIeri la 3:17 pm Scris de vlad_mom

» Fotografia, intre hobby si arta
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyIeri la 8:09 am Scris de LRodica

» Botosei, ciorapei, papucei crosetati ( IV)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyJoi 21 Oct 2021, 8:38 am Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMier 20 Oct 2021, 9:47 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 18 Oct 2021, 9:58 am Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 11 Oct 2021, 9:53 am Scris de gretty

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMier 22 Sept 2021, 9:13 am Scris de diada

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMar 21 Sept 2021, 8:42 am Scris de diada

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 20 Sept 2021, 7:34 am Scris de piciul

» Impâslirea lânii netoarse 2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMar 07 Sept 2021, 8:12 am Scris de dannyela01

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 06 Sept 2021, 11:32 am Scris de LRodica

» Bluze, topuri (14)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 06 Sept 2021, 8:53 am Scris de LRodica

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyVin 03 Sept 2021, 9:18 pm Scris de LRodica

» Un proiect ...nelimitat
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMier 01 Sept 2021, 7:55 am Scris de Dorulet

» Cartea mea de vizita
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyMar 31 Aug 2021, 8:36 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyDum 29 Aug 2021, 9:54 pm Scris de LRodica

» Confectii lenjerie intima
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyVin 27 Aug 2021, 11:49 am Scris de lrntandreea

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyVin 27 Aug 2021, 8:58 am Scris de Dorulet

» Scheme goblen - folclor
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyLun 23 Aug 2021, 9:41 am Scris de greieras

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 EmptyDum 22 Aug 2021, 11:09 pm Scris de vlad_mom

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

+94
eriliana
LOREDANA39
violetas
obanceacristina
virginia
veronica.l
kla78
Kristina
Celya_f40
valentinadof
victoria2006
Carmencyta
gabi1972
da-mely
onyk
iuliana72
DANY3LA
alessia2007
sunflowers
victoriacus
fizicuta
arianalaura
geo
elluta
Giobsy
aligabriela
Ana Maria
Rimmelle
tomari
Trandafir-rosu
canadianca50
kitty_1973
aida5891
anielle
marina40
mishou
mihamihaela
flori balteanu
sergiu valentin
chivucris
andreeatricoteaza
crina68
irinadcg
MihaelaT
anaid27
monicris
smihaelaviorica
zarina28
Cristache
laurin
Dorulet
symos
mihaelavama
myky7robc
letho
carmenco
dorinamisov
emmancita
cld
anc@
clara birau
pufoi
georgeta.prnic
annamarya
Eva
dadina
dienutzababy
cozma felicia
samo99ro
tinap
LORIMAR
anamaria79"
gabyd
culea mirela
rivka
cristinamihaela
Serban Valentina
kmn
europolis
ivanoiuadela9
romaya
mari01
danniela
SilviaDumitrescu
firicel
Angelica18
munteanu otilia
roxx
anasia
GinaP
gretty
marya222006
ALICET
galben emilia maria
98 participanți

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de crina68 Dum 21 Oct 2012, 11:23 pm

Mercic mare!!!! hug

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 21 Oct 2012, 11:29 pm

Crinaaa
Eu as lucra de sus. Nu cred ca de jos se aseaza asa modelul asta (e parerea mea wink ). Si as face asa: Lucrat pe rotund o bentita cat este breteaua de lata, apoi lucrat ca la poncho, adica crescut in fata si spate scazut pe parti, Iar pentru largime in punctul unde cresti ori cresti la fiecare rand dublu de cat scazi ori cresti doar la un anumit numar de randuri. depinde cat de larga vrei sa iasa wink

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 Dum 21 Oct 2012, 11:55 pm

Silvioară,pup dulce! pupi

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Rimmelle Mier 24 Oct 2012, 10:36 am

Am si eu o intrebare .... de ex o caciulita se incepe de sus si inmulteste pana devine cat vrei sa devina Smile) si pe urma se merge drept? eu am patit ca mi se mai labarta daca faceam ceva model dar daca faceam la sf doar croseta dubla ca un patent revenea la marimea care trebuia.... acum intrebarea mea e nu se largesc in timp sa se labarteze urat, sau pe parcurs cand fac partea in jos din cand in cand se mai scade cate un ochi (asa mi-a zis soacra mea) dar daca scad nu se deformeaza si plus daca e model se strica modelul ....
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 33
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mier 24 Oct 2012, 10:52 am

Rimelle, eu nu am auzit sa se scada cate un ochi, dar daca scazi pe ici colo, normal ca se deformeaza. Cand inchei la ultimile randuri sescade sa vina ca o betelie mai stransa pe cap. Ori schimbi croseta cu una mai subtire si clar iese mai mica circumferinta.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Rimmelle Mier 24 Oct 2012, 10:58 am

Multumesc nici eu nu am auzit de asa ceva pana aseara ce a zis soacra Neutral eu am zis ca citind pe net modele nu scria niciunde, dar am zis ca na totusi intreb ...poate o fi un secret Smile)
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 33
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 24 Oct 2012, 3:45 pm

Rimmelle a scris:Am si eu o intrebare .... de ex o caciulita se incepe de sus si inmulteste pana devine cat vrei sa devina Smile) si pe urma se merge drept? eu am patit ca mi se mai labarta daca faceam ceva model dar daca faceam la sf doar croseta dubla ca un patent revenea la marimea care trebuia.... acum intrebarea mea e nu se largesc in timp sa se labarteze urat, sau pe parcurs cand fac partea in jos din cand in cand se mai scade cate un ochi (asa mi-a zis soacra mea) dar daca scad nu se deformeaza si plus daca e model se strica modelul ....

Mi-am inceput bascuta de la bentita din jurul capului, apoi mi-au spus fetele ca trebuia sa incep de sus. Da sincer, mi-a fost mila sa abandonez sau sa desfac, asa ca am mers mai departe. Am impartit lucrul in 6 si am inmultit la fiecare rand (dus-intors) in cele 6 puncte cate un ochi. Cand mi s-a parut ca e suficient de larga, am continuat drept, fara sa scad sau sa inmultesc, vreo 6-8 randuri(nu-mi aduc aminte). Urmeaza scaderea, de data aceasta cate un ochi (in fiecare din cele 6 puncte), dar de data aceasta doar la dus Smile , nu si intors.
Si inca mai lucrez, si pot sa probez, si mi draga tare...nu stiu daca sa-i fac cozoroc sau nu, nici nu stiu cum se face. zid
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 59
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina Vin 26 Oct 2012, 10:44 am

Buna dimineata,
fetele cine ma poate indruma spre un tabel de marimi pentru copii?
vreau sa fac o bluzita incheiata in fata pentru o fetita de 2 ani si vreau sa fie surpriza, deci nu pot intreba mama ei.
Vreau sa fac ceva asemanator:
multumesc.
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 39
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 26 Empty Dimensiuni copii

Mesaj Scris de Carmencyta Vin 26 Oct 2012, 10:52 am

Kris vezi ca ai la Crosetat-diagrame si proiecte, pag. 2, topicul Dimensiuni copii indiferent de varsta wink
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina Vin 26 Oct 2012, 12:11 pm

Carmen, poti sa-mi dai un link? eu nu gasesc nici un topic cu acest nume!
multumesc
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 26 Oct 2012, 12:20 pm

Kristina uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 Vin 26 Oct 2012, 12:51 pm

imi puteti spune si mie va rog ce sunt v-urile alea din diagrama de cozoroc postata la poze pt inspiratie ?sunt scaderi?eu am facut o caciulita cu cozoroc dar nu sta sus,are tendinta de a cadea pe ochi.....sper ca intelegeti ce vreau sa spun.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Vin 26 Oct 2012, 1:07 pm

Kla, nu cumva e cozorocul prea ingust, ma refer ca trebuie sa fie inceput cam de pe langa urechi.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de romaya Vin 26 Oct 2012, 1:12 pm

kla78 a scris:imi puteti spune si mie va rog ce sunt v-urile alea din diagrama de cozoroc postata la poze pt inspiratie ?sunt scaderi?eu am facut o caciulita cu cozoroc dar nu sta sus,are tendinta de a cadea pe ochi.....sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

Daca-s v-uri normale ,adica cu unghiul jos -inseamna cresteri=2 pic.mici lucrate din acelasi punct/pic.Daca-s invers ,cu unghiul sus -inseamna scadere= 2 pic.mici luate impreuna
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1380
Varsta : 63
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 23/06/2009

http://www.romaya.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de veronica.l Vin 26 Oct 2012, 1:14 pm

buna ziua fetelor, iar am o problema: nicidecum nu inteleg cum se leaga elementele cu rosu de restul schemei zid nu inteleg din ce rind face parte. ajutatima va rog, poate voi vedeti mai bine. ms
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
veronica.l
veronica.l
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 67
Varsta : 31
Localizare : R. Moldova Strășeni
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 Vin 26 Oct 2012, 1:22 pm

am inteles,multumesc!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de romaya Vin 26 Oct 2012, 1:28 pm

veronica.l a scris:buna ziua fetelor, iar am o problema: nicidecum nu inteleg cum se leaga elementele cu rosu de restul schemei zid nu inteleg din ce rind face parte. ajutatima va rog, poate voi vedeti mai bine. ms
Nici eu nu vad randu' corespunzator la ce zici tu ..ciudata schema .. Smile
Eu zic s-o adaptezi -adica sa incepi modelul cu un rand mai repede ,mai aproape de deschizatura pupi
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1380
Varsta : 63
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 23/06/2009

http://www.romaya.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina Vin 26 Oct 2012, 2:28 pm

SilviaDumitrescu a scris:Kristina uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Multumesc frumos, sper sa ma descurc!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de veronica.l Vin 26 Oct 2012, 2:53 pm

mersi romaya, esti o dulce, asteptind sfaturile, asa si am incercat, parca se primeste. o zi buna
veronica.l
veronica.l
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 67
Varsta : 31
Localizare : R. Moldova Strășeni
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de anaid27 Sam 27 Oct 2012, 10:23 am

Buna ziua!am si eu o intrebare .spuneti-mi si mie va rog la o caciulita lucrata cu piciorus mare(Jumatate de croseta dubla )cum inchid randul?Ca imi iese cam umflat asa randul inchis .Unde gresesc?Si parca o ia si intr-o parte asa nu vine drept .
anaid27
anaid27
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Data de inscriere : 09/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de anaid27 Sam 27 Oct 2012, 10:48 am

Si mai am o intrebare ,dupa ce inchideti randul cate ochiuri de lant urcati in sus?
anaid27
anaid27
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Data de inscriere : 09/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de virginia Sam 27 Oct 2012, 4:47 pm

Anaid27, fa o poza si arata-ne ca sa ne dumirim (cel putin yo).
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 51
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de virginia Mar 30 Oct 2012, 6:47 pm

Hop si yo cu o bluza la care tot holbez ochii de vreo cateva zile. Nu ma dumiresc nici in ruptul capului care ar fi ideea de baza. Am tot cautat o diagrama, dar n-am gasit nimic. Intre noi fie vorba - fara diagrama sunt in ceata.
Are cineva vreo diagrama????

Pupici kiss
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela Mar 30 Oct 2012, 6:50 pm

Eu am citit undeva ca se face din bucati dupa ureche/inspiratie, adica fara schema, dar cred ca am vazut pe undeva schema la semicercuri cred.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de virginia Mier 31 Oct 2012, 10:37 am

Oooofffffffffffffffff, Dani!!! Pentru asa ceva n-am ureche....... muzicala. Sunt afoana.
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB