Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

+55
annamarya
letho
Nina Constantin
mlizeta
tomari
olympia
CarmenClaudia
cleobejan
aurishta
michelinebeaulieu
lacrisel
Admina
trandafiras78
Greteledelweiss
Samarineanca
geo
ismi3ismi
TZ
Giobsy
coripin
irico
Ais
geanina_scumpica
camic
piciul
bisisica bijuterii
AcidoR
rosita
i.xell
diblaru maria
teisoara
kitty_1973
Floren
rob roy
annamaria26985
Adela Ispas
adriuta
Dodo-pui
valentinadof
jade84
margelutamea
fulguta28
mihastef
alban andreea
Gabica
mamicadealessia
tadok
maravela lucia florina
danniela
MihaelaT
MagdaMarin
mnarcisa
ioana soare
Uca
diada
59 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 06 Noi 2013, 3:03 pm

Mai fetelor va rog sa ma luminati si pe mine. Ce inseaman ala travaliu de 16 - 18 ore. De cand se contotizeaza? De la prima durere serioasa sau din momentul in care durerile sunt la 10 minute?
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de fulguta28 Mier 06 Noi 2013, 3:10 pm

Cred ca de la alea serioase, nu d-alea floare la ureche! Eu doar la Mara am avut contractii care prevesteau venirea ei, Vladut cred ca mai statea pana la 41 de saptamani. Smile 
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de valentinadof Mier 06 Noi 2013, 3:28 pm

Travaliu inseamna de cand au inceput contractiile/durerile.Chiar daca sunt la juma de ora la inceput.
Eu am avut travaliu la prima nastere de aproape 14 ore.N-am avut dureri "floare la ureche" dar nici n-am fost invatata cum sa-mi controlez durerea si respiratia.Si de felul meu duc,n-am scos un sunet!Si miscare am facut suficienta,doar stau la tara.Coboram si urcam scari,plus altele!De asta am zis ca nu mai fac in viata mea copii!Ei, si-am mai facut,cu nastere naturala indusa, 2 ore travaliu-parfum!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de fulguta28 Mier 06 Noi 2013, 3:33 pm

Eeee, nu pot sa cred ca au inceput asa brusc alea direct dureroase de te urcai pe pereti si iti venea sa musti din toti. Eu la alea "floare la ureche" aveam dureri ca la CM, timp in care am putut sa finalizez bagajul, sa fac un dus, sa beau o cafeluta.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Adela Ispas Mier 06 Noi 2013, 3:34 pm

Pai eu l-am facut si pe al doilea, chiar daca primul travaliu a fost de vreo 10 ore, facut si mai placut de o cadere de calciu la care nu s-a sinchisit nimeni sa imi dea o injectie cu calciu decat dupa nastere...Dar l-am facut ca am mai uitat ( norocul nostru ca uitam) cat de rau a fost...si a venit si neprogramat...
Adela Ispas
Adela Ispas
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 120
Localizare : reghin
Data de inscriere : 09/07/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 06 Noi 2013, 3:41 pm

Tocmai de asta intrebam. Stiu ca medicii considera ca ai intrat in travalui si nu mai este cale de intors in momentul in care sunt contractiile la 10 minute si din momentul asta mi se pare foarte mult sa stai 16 ore. Daca e sa fac socoteala la mine la ultima nastere (nu am facut-o pana acum ) pot sa va zic ca am avut contracti mai mult de 20 de ore. Am stat acasa pana ce am avut contractii la 10 minute. Si de cand au ince[put cele la 10 minute a mai durat o ora jumatate pana ce am nascut (membrane rupte si Ca intravenos).
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de valentinadof Mier 06 Noi 2013, 3:46 pm

Ai dreptate!Smile primele 4 ore am avut dureri de cm,apoi a inceput distractia!Smile
Nasterea propriu-zisa dureaza intre 15-30 min.Restul e travaliu!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de fulguta28 Mier 06 Noi 2013, 3:50 pm

Vezi, Valentina,  cum ai uitat?!Smile  Durerile trec repede si ramanem cu ce este mai frumos din nasterea naturala (ca experienta, la asta ma refer). Ma gandeam zilele trecute ca l-as face si pe al treilea daca as avea resurse financiare.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Noi 2013, 4:09 pm

rade Daca n-ar mai sterge memoria, selectiv, cred ca toti oamenii ar avea un urmas. Nasterea, ca nasterea, dar primele luni, oboseala, colicii, dintii sigur ne-ar face sa ramanem la unul.
Eu am avut primele contractii la 10 noaptea (dureri ca la CM), am plecat la spital cand erau la 5 minute, noroc ca m-au cronometrat ai mei, ca nu vroiam sa plec si la 3 fara un sfert o nasteam pe galuscuta. Deci 5 ore cu totul, timp in care mi-am facut dus, m-am epilat putin, m-am imbracat. Au fost vreo 3 contractii "totale" si alte cateva mai grele, dar suportabile. Ce am observat acasa (in spital nu as fi avut loc de menevra), ca in 4 labe imi trecea durerea. wink Deci daca s-ar investi ceva timp, ar fi mult mai suportabila nasterea, cu ceva tehnici si pozitii ajutatoare. Apropo, nasterea la orizontala, nu foloseste gravitatia, ar ajuta sa se nasca pe vine, sa nu se mai foloseasca atatea medicamente. Parerea mea...beat N-am inventat noi roata, se naste de atata timp. Ex: nu stiu ce trib de nu stiu unde (o emisiune vazuta la tv acum mult timp), naste in apa unui rau, cu fata spre amonte, apa apasa pe burta si nasterea e usoara, asa.
Probabil depinde si de materialul clientului, de psihic. Pe mine ma chemase doctorita sa-mi provoace nasterea (zid  aveam 37 de saptamani si venea Pastele in 10 zile...) si de frica, m-am convins sa nasc inainte de provocare.
kiss 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de maravela lucia florina Joi 07 Noi 2013, 12:17 pm

Natural sau cezariana?
Nici acum dupa ce am nascut natural nu as putea spune care e cea mai buna varianta.
La mine travaliul a inceput cu contractii la 5 min si asa m-a tinut 24 de ore pentru ca pur si simplu nu ma dilatam. Au fost niste dureri groaznice, nu puteam sa stau decat in fund iar calmantele mi le faceau stand in picioare. Eu si maine as naste din nou tot natural dar asta pentru ca stiu cu ce se mananca, la cezariana ar fi aceeasi teama de necunoscut pe care am intampinat-o la prima nastere. Ce m-a deranjat pe mine la nasterea naturala a fost faptul ca bebelina mea a avut de suferit, nu a dormit deloc pe durata travaliului, a defecat in lichidul amiotic existand riscul multor infectii de care am scapat ca nu a apucat sa inghita si a facut o expulzie fetala(o umflatua) la nivelul capului pentru ca am avut cordonul ombilical foarte scurt. Am scapat de toate astea, slava D-nului, dar atunci imediat dupa ce nasti teama ca bebe ar putea sa pateasca ceva este foarte mare. In plus de multe ori m-am gandit ca toate astea, cu un pic de ghinion, ar fi putut sa aiba urmari mult mai grave si poate ca la cezariana nu ar fi existat deloc.
Beneficii au fost, cred eu, mai mult la mine, caci in cateva ore am fost apta sa mananc, sa alaptez, sa stau in fund, etc
Cert este ca nu noi trebuie sa hotaram cum nastem ci medicul dar la noi in tara e greu sa gasesti un medic in care sa ai incredere totala.
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Noi 2013, 11:05 pm

Nu ai putut opta pentru anestezie epidurala? Stiu cateva mamici care au beneficiat de aceasta "infrumusetare" a nasterii si totul a descurs ok. In plus, pentru dilatatie, nu a functionat oxitocina? Banuiesc ca au pus in perfuzie si mi se pare ca se mai pune Ca, pentru dilatare.
Normal ca e de baza sa avem un medic bun, cu care sa lucram in echipa. Un travaliu dureros, care se intinde pe mai mult de 10 ore (e o parere personala), cred ca ar trebui analizat riscul fetal si luata in calcul cezariana. Nu isi are rostul nici o nastere traumatizanta si nici riscul sanatatii bebelusului.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de diada Vin 08 Noi 2013, 10:22 am

La noi in Buzau, doctorul nu asista la nasterea normala. Doar daca sunt complicatii si trebuie cezarinaa, in rest, se ocupa moasele. Adica, daca dr iti urmareste sarcina 8 -9 luni, la nastere si dupa, nici nu mai sttie de tine. Daca vrei tu sa te mai duci la el la cabinetul particular bine, daca nu, el nu te cauta in maternitate, chiar daca stie de la asistente ca ai nascut. La mine a fost un caz special, a vrut sa ma vada, pentru ca am nascut cu transaminazele 1200 la primul copil si la al doilea am avut 600.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 11 Noi 2013, 7:15 pm

fetelor eu pe cea mare am nascut-o natural, travaliu 4 ore, dureri suportabile (oricum nu as fi scos un sunet, ca imi era groaza de moasa si de medic), dar a doua... la 41 de saptamani mi s-au rupt apele si timp de 24 de ore nu m-am dilatat mai mult de 2 cm. dupa un ecograf s-a vazut ca are si cordonul in jurul gatului si am recurs la cezariana. Dar mi s-a parut ca e tare greu dupa cezariana, pana mi-am revenit din anestezie, in primele zile ma ridicam tare greu din pat, ma durea fiecare miscare nu m-am putut bucura de bebe in primele zile... dupa nastrea naturala la cateva ore eram in picioare si aveam bebe in brate.
Asa ca eu recomand tuturor cunostintelor sa nasca natural
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Ian 2014, 5:49 pm

Pentru ca nu am anuntat oficial, pe forum (sincer, oficial nu am anuntat nici la munca sau in alte locuri frecventate Embarassed ), e timpul sa scriu negru pe alb, ca mai asteptam un bebe. Fetita o sa faca 8 ani in primavara, deci o sa fie diferenta marisoara intre ei/ ele, dar asa a fost sa fie. Va mai citeam ca nu e cand se pregateste, e cand se nimereste, asa a fost si la mine. Chiar in luna cand nu mai vroiam si am folosit metode contraceptive, s-a intamplat.
DNP ar fi in prima decada a lui iunie, dar cine stie, daca va fi bebe mai grabit sau nu. Am fost doar la o ecografie pana acum, la morfologia de trimestru I. Am o programare pe la sfarsitul lunii la morfologia de trimestru II si saptamana viitoare e musai sa merg la doctorul de familie pentru trimitere la analize de sange si la un doctor gineco, pentru alte analize necesare.
Apropo, trimiterea pentru analizele de sange o da medicul de familie sau gineco?
Colac peste pupaza, pupazica mea mica a facut varsat de vant si eu stau acum cu frica in san, daca oi face sau nu. Am facut in copilarie si cica da imunitate pe viata, dar totusi se poate face zona zoster daca intri in contact cu varicela, desi ai facut-o. Inca sunt in perioada de pana in 20 saptamani si varicela este periculoasa pentru bebe.  Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de rob roy Vin 03 Ian 2014, 6:02 pm

Felicitari Admina,sa ai o sarcina cit se poate de usoara si nasterea la fel.
rob roy
rob roy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 53
Localizare : buc
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Floren Vin 03 Ian 2014, 6:03 pm

Yeeeeeeee ! Admina , sa fie intr-un ceas bun , sa duci sarcina cu bine pana la capat si bebe sa vina cu un car de noroc ! Felicitari !  Flowers 
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 03 Ian 2014, 6:05 pm

Felicitari Admina! Ce veste grozava! Sa fii sanatoasa si sa treci cu bine peste toate neajunsurile sarcinii! Sa ai un bebe sanatos si frumos!  kiss 
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de teisoara Vin 03 Ian 2014, 6:25 pm

Multa sanatate ,mult noroc si curaj si sigur va fi bine pt.voi.Sarcina usoara si lipsita de emotii,Asteptam vesti bune dar si parerea surioarei in devenire.Conteaza si influenteaza starea ei bebelusul mic.Cu drag, o mamica x2. kiss Flowers 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de valentinadof Vin 03 Ian 2014, 6:32 pm

Eeeeeeeeeee!Bravo,Admina!Stai linistita,nu vei face nicio Zona Zoster!Reactivarea virusului varicelo-zosterian are loc in conditii de stres,imunitate scazuta.Rar vei intalni zona zoster la tineri.Doar la cei subnutriti si care dorm in canale.In general batranii fac zona zoster.Am lucrat cativa ani la sectia Dermato-Venerice si doar batrani am vazut cu Zona Zoster.
Tu ai un stil de viata sanatos iar bebele tau va fi un fericit.
 ura 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de margelutamea Vin 03 Ian 2014, 7:22 pm

SUUUPPEEERRR !!!! Sa va traiasca copilasii! Doamne ajuta sa fie totul bine!

Eu analizele de sange le-am facut chiar la medicul de familie, dar in mod normal el iti da trimiterea aia.
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Ian 2014, 7:38 pm

valentinadof a scris:Eeeeeeeeeee!Bravo,Admina!Stai linistita,nu vei face nicio Zona Zoster!Reactivarea virusului varicelo-zosterian are loc in conditii de stres,imunitate scazuta.Rar vei intalni zona zoster la tineri.Doar la cei subnutriti si care dorm in canale.In general batranii fac zona zoster.Am lucrat cativa ani la sectia Dermato-Venerice si doar batrani am vazut cu Zona Zoster.
Tu ai un stil de viata sanatos iar bebele tau va fi un fericit.
 ura 
Ei na... cum n-am stres? Nu te-ai uitat ce e la concurs? rade 
Ma gandeam la zona Zoster pentru ca si fina mea a facut, cand alapta, pe mana. A folosit doar creme, local.
Merci pentru incurajari, sper sa nu apara varicela, in nicio forma.
Multumesc si pentru urari. M-ati inrajat multe mamici de doi copilasi si am incredere ca va fi bine. Pentru cele care-l doresc pe al doilea, le doresc sa aiba parte de aceasta intregire a familiei. Fata mea se bucura de un fratior sau o surioara, ramane de vazut cat de implicata va fi. wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de diblaru maria Vin 03 Ian 2014, 7:44 pm

Felicitari ,sarcina usoara ,multa multa sanatate Flowers 
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de i.xell Vin 03 Ian 2014, 8:24 pm

Felicitari Admina!!!!!!!!!!!!!! sarcina usoara si sanatate maxima!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de aurishta Vin 03 Ian 2014, 8:35 pm

Admina  hug pupi kiss 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Ian 2014, 8:36 pm

Felicitari Admina,recunosc ca am citit mesajul tau cu lacrimi in ochi de bucurie,ma bucur enorm pentru voi,sti ca su eu sunt trecuta prin 2 sarcini si tin minte cum m-am bucurat sa aflu ca bebe 2 sosise in burtica dupa 6 luni de incercari.
Medicul meu de familie nici nu m-a crezut in prima luna,abia pe la 3 luni mi-a dat trimitere la ginecologie.
Trimiteri la analize iti pot da atat medicul de fam cat si cel gineco.O sarcina si o nastere foarte usoara iti doresc . hug 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 3 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB