Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 9:15 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 9:13 pm Scris de Michelle88

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 7:25 pm Scris de ema

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 5:08 pm Scris de diada

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 5:06 pm Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 5:03 pm Scris de diada

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 4:59 pm Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyIeri la 12:27 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 9:31 am Scris de vlad_mom

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 7:11 am Scris de Dorulet

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyMar 09 Aug 2022, 6:07 pm Scris de vlad_mom

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:04 am Scris de Dorulet

» Bijuterii din sarma 9
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyVin 29 Iul 2022, 10:30 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 6:55 pm Scris de MagdaMarin

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 9:22 am Scris de ema

» Amenajari interioare
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 8:47 pm Scris de vlad_mom

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 5:52 pm Scris de diada

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

+55
annamarya
letho
Nina Constantin
mlizeta
tomari
olympia
CarmenClaudia
cleobejan
aurishta
michelinebeaulieu
lacrisel
Admina
trandafiras78
Greteledelweiss
Samarineanca
geo
ismi3ismi
TZ
Giobsy
coripin
irico
Ais
geanina_scumpica
camic
piciul
bisisica bijuterii
AcidoR
rosita
i.xell
diblaru maria
teisoara
kitty_1973
Floren
rob roy
annamaria26985
Adela Ispas
adriuta
Dodo-pui
valentinadof
jade84
margelutamea
fulguta28
mihastef
alban andreea
Gabica
mamicadealessia
tadok
maravela lucia florina
danniela
MihaelaT
MagdaMarin
mnarcisa
ioana soare
Uca
diada
59 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de diada Mar 29 Apr 2014, 11:27 am

Mersi mult Gabica  hug si nu numai mesajele le-am incurcat, o sa-ti tirmit pm  rade 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7321
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Mar 29 Apr 2014, 8:41 pm

Cu soacra, E cauza pirduta... Lucreaza la o scoala Cu elevi proveniti din familii destramate, cu parinti betivi sau drogati, copii violenti si dificili, in special. Cand vine acasa e terminata, merge pe minima rezistenta. A stat cu fi-mea, nu ma pot plange, fac temele, ii pune ceva de mancare in fata (nu ce as vrea eu, sanatos sau gatit de mine), dar nu moare de foame, copila, macar. Nu o scoate la plimbare, nu prea se joaca cu ea, o lasa la desene si pe net. Am mai zis eu...am ajuns la vorba Diadei, cu soacra. wink
Ieri cred ca a picat dopul gelatinos. Am citit pe net ca pot fi zile sau saptamani, o sa intreb saptamana viitoare, la control. Eu sper doar sa ma vad cu cele necesare in casa, nici ca mi-ar pasa de consort sau soacra, am de gand sa-mi vad de bebe, in primul rand.
Multumesc de gandurile bune, Margeluta, Lacrisel si Gabica. hug
Lacrisel, prima oara nu era acasa sotul si nici nu eram la soacra...sa concluzionez ca am fost norocoasa atunci. rade

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren Joi 01 Mai 2014, 9:55 am

M-a impresionat mult , cred ca o sa "patiti" si voi la fel !

Hai cu noutatea , Admi !!!  kiss 
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Mai 2014, 7:45 am

Inca nu e nimic nou. Acum o saptamana bb tot nu era cu capul in jos. Il simt ca se misca, chiar ca si pozitii dar nu simt presiunea aia jos, cum era cu fi-mea. Stiu ca pe ultima suta de metri, cu cateva saptamani inainte, abia ma miscam, vroiam sa nasc mai repede. Acum ma simt ok, in  continuare. Am avut ceva dureri si presiune, dar nu constanta, nu insuportabila. Adica, parca nu s-ar apropia evenimentul... zid Sunt cu capul sau sunt cu capul?
Vroiam sa intreb, daca mai tineti minte, ca eu nu mai stiu, de acum 8 ani (ma afecteaza hormonii, imi joaca feste memoria). Aici (in State), la 35 saptamani au facut un test, o cultura vaginala pentru streptococ B. Cica iese pozitiva la 1 din 3 femei si daca ai acest streptococ, vor administra antibiotic in timpul travaliului, parca. Nu-mi convine deloc si nu mai stiu daca asa e si la noi. Eu nu tin minte...
Revin si la problema nasterii prin cezariana, pentru ca daca bebe nu se intoarce, se pune problema asta. Sad Cum poate cineva sa aleaga cezariana de voie si nesilita de nimeni? Cand aud ce gogorite le vand doctorii din Romania femeilor gravide, doar-doar sa le convinga sa accepte cezariana, imi vine sa urlu. Cum sa accepti o operatie, fara sa mai ceri o parere, fara sa te documentezi? Nu vreau sa ma gandesc nici la durerile de la nastere si nici la cezariana, fie ce-o fi. Dar daca gandesc la rece, n-as alege cezariana de niciun fel, decat daca ar fi pentru bebe cu adevarat, nu pentru motive inventate de medici.

p.s. sunt enervata de socrela, care cica ar face o cezariana oricand, ca a fost asa usor... ce e atata bataie de cap sa se intoarca bebe... zid

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Joi 15 Mai 2014, 8:37 am

Admina a scris:
p.s. sunt enervata de socrela, care cica ar face o cezariana oricand, ca a fost asa usor... ce e atata bataie de cap sa se intoarca bebe... zid
Pacat ca nu poate ea sa nasca in locul tau....nu stiu daca ar mai fi asa viteaza....ca din vorbe, multi viteji se arata!  rade 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geo Joi 15 Mai 2014, 9:26 am

Eu am avut streptococul dar mult mai devreme in sarcina si am luat eu antibiotic - unul care nu se gaseste in Romania, noroc ca am avut prieteni in afara tarii la care sa pot apela. Dar dr mi-a zis ca poate aparea din nou pana la nastere, riscul e mai mare sa iau eu antibiotic mai tarziu in sarcina si atunci solutia este antibiotic la nastere. Dar eu tin minte ca ii da copilului imediat dupa ce se naste. Asta se intampla acum 3 ani.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 37
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 19 Mai 2014, 10:53 pm

Admina, iti doresc o nastere usoara, naturala si fara probleme.

Acum o saptamana am aflat ca sunt insarcinata (sunt in sapt. 7). Mi-am dorit mult un copil in ultimii 7 ani, dar nu am facut nici un tratament, doar niste investigatii obisnuite la un moment dat, care spuneau ca in principiu totul e ok.
Cum sunt credincioasa, m-am gandit ca un bebe va veni la vremea potrivita, daca va vrea Dumnezeu. Ce-i drept, nici situatia mea materiala si "locativa" nu e prea grozava, asa ca nu m-am agitat foarte mult, nefiind sigura daca voi putea face fata.
Nu prea m-am mai gandit in ultima vreme, in schimb am fost un pic mai relaxata financiar si iata ca minunea s-a intamplat!

Nici nu am aflat bine, ca am si racit, din fericire mi-a trecut acum aproape de tot. Am avut in schimb timp sa citesc despre sarcina, doctori etc. si sunt ingrozita si debusolata. Nu stiu la ce medic sa merg, nici eu nu vreau cezariana si n-as vrea sa fac nici o mie de analize si teste, desi am peste 35 de ani si stiu ca imi vor cere. Am vazut cand a nascut sora mea cum se pot purta unii medici sau asistente.  No  

N-am nici asigurare la stat, pentru ca traim amandoi din arta, neangajati nicaieri. Dar stiu ca femeia insarcinata beneficiaza oricum de servicii medicale si mai stiu ca si cele asigurate platesc de le ies peri albi. Intentionez oricum sa merg la un cabinet privat al unui medic care sa lucreze si la o maternitate.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Stiti vreun doctor bun si mai omenos in Bucuresti?
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mar 20 Mai 2014, 2:01 am

Felicitari Samarineanca! Sarcina usoara si un bebe sanatos si cuminte. bebic 
Nu prea am frecventat cabinte particulare sau ne, pentru ca sunt anti-sistem medical. Am fost la Medsana la dr. Iurco Lucia. Am fost de doua sau de trei ori la control. O data a facut testul de secretie si PAP, mi-a dat trimitere sa fac niste analize de sange (le-am facut doar pe cele de la medicul de familie, gratuite si pe acestea, care erau pentru anemie si coagularea sangelui). Nu am facut Chlamydia si altele de gen.
Am avut o problema locala si a discutat cu mine, mi-a dat ceva tratament, mi-a spus ca din cauza ei se poate sa fie nevoie de cezariana. Am citit pe net si cica se poate naste natural, fara probleme cu chestia respectiva... Dar nu a fost insistenta, nu batea toba de cezariana cu orice motiv. Mi s-a parut mamoasa, blanda si amabila. Cred ca daca ramaneam in tara si era de acord, nasteam cu ea.
In ceea ce priveste nasterea, sunt mai multe optiuni, poti alege sa nasti la particular, unde, de obicei ti se respecta parerea daca vrei natural. Am citit prin 2010 sau 2012 ca la o clinica cu nasteri in apa era un numar alarmant de nasteri prin cezariana... evident era ceva in neregula, nu cred ca era decat reclama de clinica aia. Dar poti fi informata, poti citi mult si poti sa spui NU cezarienei nejustificate. Daca iei de bun ce zic iei, iti gasesc nod in papura, sigur. Mai ceri o opinie, citesti mult pe net, etc.
Am auzit un motiv, nu mai stiu de la cine, doctorul a anuntat-o pe viitoarea mamica, cum ca are prea putin lichid amniotic si nu va putea naste natural.  batutincap Din cate stiu se inlocuieste la cateva ore si oricum nu se poate determina exact cat este, pana in momentul nasterii. Si in plus, daca se rup membranele inainte, bebe coboara oricum pe uscat, mai mult, nu ca intr-un tobogan cu apa. Spre exemplu eu, mai hippie asa... m-am gandit. Daca bebe nu se intoarce ca nu are destul lichid? Chiar ma gandeam ca nu beau destule lichide. Cateva zile am baut cam 4l pe zi si cand am fost la control moasa mi-a zis ca ar fi cu capul in jos (apropo, aici nu verifica nimeni la eco, ca la noi, de fiecare data si nici cat lichid ai, nu aproximeaza). wink Oare o avea legatura cat lichid consumam, cu cantitatea de lichid amniotic, inca nu am avut curiozitatea sa caut pe net, dar oricum mi se pare aiurea sa stie medicul de la 7-8 luni ca la nastere va fi prea putin lichid amniotic si nu vei putea naste normal...
Am inteles ca se poate sa nasti si acasa, cu moasa cu atestat, exista si doula in Bucuresti, deci sigur vei gasi persoana de incredere, daca vrei sa nasti natural. hug 
Aici am o doctorita, care m-a vazut de vreo 2 ori si nu a pomenit cezariana, desi eram ingrijorata ca bebe nu se intoarce. Am intrebat-o eu si nu parea prea sigura, a zis ca se fac cezarienele dimineata, dar sa mai asteptam, poate se intoarce. La controlul ei eram dlatata 1cm si colul moale, cica si mi-a recomandat sa ma vad cu moasele (sunt 2) care asista la nasteri, pentru ca e posibil ca ea sa nu fie disponibla oricand (noaptea nu vin sigur). Saptamana trecuta am fost la moasa mai tanara si a fost o bomboana. Se pare ca a iesit ok testul de Streptococ B si nu e nevoie de antibiotice, la nastere. Cand i-am zis ca nu vreau medicatie de durere, i s-au luminat ochii parca, parea bucuroasa de alegerea asta. La palpare nu si-a dat seama ca e intors, dar la control a zis ca sunt dilatatie 4cm si ca nu mai e mult. Si ca bebe ar fi intors. Mi-a zis ca trebuie sa o cunosc si pe cealalta moasa si saptamana asta am programare la ea. Nu e mafia de la noi, lucreaza in echipa si sunt foarte deschise. Una n-a zis sa iau in calcul cezariana, nici pentru motivul invocat de dr. din tara si nici pentru ca nu era bebe intors. Am o singura nemultumire, faptul ca au mana foarte grea, ambele controale au fost dureroase si nu inteleg de ce.  zid
Indiferent de rezultatul final, macar stiu ca nu mi-a fost bagat pe gat ceva ce nu cer. E o atitudine mult la relaxata, sarcina nu e o boala. Desi ciudat, au cabinetele de moda veche, nu ultimul racnet. La control nu e masa gineco, ca la noi, ci un pat, nu stai cu picioarele ca la can-can. Embarassed Nasterea naturala are loc intr-o camera destul de prietenoasa, in pat normal. Au minge mare sa stai pe ea, nu stiu ce bara sa stai pe vine. Mi se pare ca poti sa nasti in orice pozitie, nu te obliga sa stai pe spate, ca la noi. E si o canapea pentru tata sa doarma acolo. Am vazut si un centru de nasteri, care era si mai "ca acasa". Avea doar doua camere, una cu o cada enorma, unde puteai sa stai pana cand iesea bebe, dar era mobilier de lemn, perdele, nasteai in pat cu perne si cred ca poti sa-ti aduci cearceafuri de acasa, daca vrei. Nu e atata panica, sa fie totul steril si nefamiliar. Cred ca ajuta mult, in momentul nasterii, sa te simti in siguranta. peace 

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 20 Mai 2014, 8:06 am

FELICITARI Samarineanca! Iar tie Admina iti doresc o nastere usoara!

Eu pot vorbi din experienta proprie despre ambele tipuri de nastere, atat cea naturala cat si cezariana, deoarece le-am incercat pe amandoua. Din capul locului va spun ca n-as da naturala pt cezariana nici sa ma bati, doar in situatii de risc extreme, cum a fost cazul meu. Sunt prea multe dezavantaje pe care le suporti toata viata doar pentru moftul de a nu te chinui cateva ore. Dar fiecare face cum vrea, insa la noi a devenit o moda sa nasti prin cezariana, iar doctorii profita din plin de asta.

In ceea ce priveste intoarcerea bebelusului pt nastere este intr-adevar bine sa se astepte pana in momentul nasterii. O buna prietena de-a mea a nascut natural insa bebele nu era intors cand a ajuns la maternitate. Si cum la vremea aceea, acum 17 ani, nu se prea interesau de tine daca ajungeai sambata la spital, s-a chinuit singura si si-a masat burta si a vorbit cu bebele singurica si a reusit sa-l intoarca. Bineinteles ca a avut un travaliu lung si greu, insa asta pt ca nu a ajutat-o nimeni. In ziua de azi si mai ales in strainatate sunt conceptii si metode mult mai sanatoase in ceea ce priveste nasterea, mai multa grija fata de pacienta si nu una-doua hai cezariana.

Parerea mea este sa nu va mai ingrijorati degeaba, caci bebe resimte mult starea voastra, mai bine rugati-va la Dumnezeu sa decurga totul bine, sa le dea intelepciune moaselor si doctorilor si un dram de noroc bebelusului. Eu ma rugam in timpul travaliului pt colega de alaturi care avea niste dureri groaznice si ale mele mi se pareau mici comparativ cu chinul ei, iar eu eram la prima nastere. Si am nascut amandoua cam in acelasi timp si a fost f bine.

Si mai ganditi-va cum naste femeia de mii de ani incoace in orice colt al lumii ar fi si in orice conditii. Ganditi pozitiv, fiti puternice caci este minunat sa aduci pe lume o noua viata!  hug   kiss
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 605
Varsta : 47
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Mai 2014, 8:34 am

Samarineanca a scris:

Acum o saptamana am aflat ca sunt insarcinata (sunt in sapt. 7). .....
......Intentionez oricum sa merg la un cabinet privat al unui medic care sa lucreze si la o maternitate.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Stiti vreun doctor bun si mai omenos in Bucuresti?
In primul rand, un bun-venit lui bb  love kiss 
Eu ti-as recomanda pe dr Tutunaru, este un profesionist si un om deosebit, dedicat profesiei sale.....Cu ani in urma lucra in mat. Elias...nu mai stiu acum.....eu te-as sfatui sa te interesezi despre el si nu cred ca vei fi dezamagita! hug pupi 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 20 Mai 2014, 11:22 am

Va multumesc mult!
Admina, ma bucur ca totul e in regula si cu streptococul si cu intorsul lui bebe! Iti tin pumnii!
Fain, ce povestesti de acolo. Asadar e ca in filme? Eu am vazut cand a nascut sor-mea la Caritas acum 4 ani cat de urat era totul: spitalul arata a abator, medicul nu era niciodata de gasit, asistentele/neonatologul erau mereu grabite si deloc dispuse sa discute, iar eu si maica-mea, impreuna cu un tatic de pe acolo, alergam dupa ele sa le dam plicurile, cu frica si rusine ... mi s-a parut revoltator! Ai zis bine, sarcina e vazuta ca o boala. Sormea facuse toate ecografiile si analizele posibile, cele mai multe la cabinetul particular al doctoritei, de o uscasera. A nascut prin cezariana, dar cred ca ea nici nu ar fi vrut altfel. Eu sunt adepta experientelor necaldicele si vreau sa traiesc deplin tot ce imi da Dumnezeu, pentru ca stiu ca din toate invatam ceva nepretuit. Acuma, sincera sa fiu, sa ma las pe mana unui macelar doctor arogant si sadic, daca se poate totusi, as evita.  Smile 
Fiore6, cat de bine ai spus! Cunosc puterea rugaciunii si a credintei. Dar sigur, ca in toate, e nevoie ca omul sa se ingrijeasca si singur, pe cat ii sta in putere, ca totul sa fie in regula. Sunt intrutotul de acord cu zicala “Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista”.
Aurishta, multumesc de sfat. Chiar ajunsesem la numele dr. Tutunaru, care inteleg ca e chiar renumit pentru metodele naturale. Vad ca acum se ocupa mai mult de probleme de infertilitate. O sa ma interesez, oricum.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 20 Mai 2014, 1:03 pm

Bineinteles ca daca te rogi nu inseamna sa nu te ingrijesti, sa nu te informezi, sa nu fii precauta si mai ales sa ai grija pe mana cui ajungi la nastere.
Apropo de ajutor de la D-zeu si pus in traista imi vine in minte bancul acela cu Bula care la inundatie a asteptat cocotat pe acoperisul casei sa-l salveze D-zeu ca asa ii promisese si dupa ce a murit inecat l-a intrebat cu repros pe D-zeu de ce l-a lasat sa moara, dar D-zeu i-a spus ca i-a trimis 3 barci de salvare pe care el le-a refuzat.  rade  Deci misterioase sunt caile Domnului insa nu astepta totul numai de la El.  wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mar 20 Mai 2014, 2:10 pm

Admina, daca se poate, nu fa cezariana. Eu pe amandoua fetele le-am nascut natural, iar pe a doua in doar 1 ora Smile - la a doua e mai rapida treaba...
Eu, de ex, am avut un medic care NU A VRUT sa imi faca cezariana, cu toate ca 4 luni l-am batut la cap cu asta si m-a asigurat ca voi naste usor si repede si cam asa a si fost Smile
Daca aveti nevoie de medic la Brasov, il recomand cu toata increderea pe dr. Anastasiu. Si apropo, Samarineanca, am prietene care au dus sarcina la termen la Bucuresti si apoi au venit sa nasca la Brasov, la privat pentru ca oricum ieseau mai ieftin decat la Bucuresti la stat, asa ca gandeste-te un pic si la aspectul asta... Daca vreti preturi, pot sa va dau cateva ca tocmai a nascut o prietena si urmeaza si fina Smile
Samarineanca, ai gasit doctor pana la urma? Ai facut vreun control pana acum? La 7 saptamani trebuia sa ii vezi inimioara cum bate si vezi ca la 12 sapt NEAPARAT trebuie sa faci ecografia nucala.
Fiore, sunt de acor du faptul ca bebele simte starea noastra! Asa ca stati linistite, mamicilor, ca e mai bine si pentru bebe si pentru cerebelul vostru. Trimiteti niste ganduri vesele si niste priviri roz catre burtica!!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 42
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 20 Mai 2014, 2:58 pm

lacrisel, n-am facut nici un control inca. Ma programasem azi la dr. Botezatu Bogdan (pe care il alesesem "la feeling" dupa informatii de pe net), dar m-au amanat pentru martea viitoare, ca cica nu mai poate veni azi si nu vine decat martea la clinica respectiva. Asa ca m-am gandit sa profit de acest interval, sa ma informez si sa mai intreb printre mamici experimentate, poate cine stie... Intre timp iau vitamine prenatale si incerc sa am grija de mine. M-am lasat si de fumat si de baut (cu greu, desi nu consumam cantitati mari din nici unele - noroc cu raceala!  Embarassed ) ... cafea mai beau doar, una, ca de obicei...inteleg ca nu e asa nociva.
Cu Brasov...vazusem ceva pe net, o clinica care intr-adevar era ieftina si se vorbea de bine pe forumuri, dar mi se pare complicat. Masina nu avem si chiar daca am avea, doar eu conduc. Multumesc oricum de sugestie, e de luat in calcul, intr-adevar.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Mai 2014, 3:14 pm

Samarineanca a scris:
Aurishta, multumesc de sfat. Chiar ajunsesem la numele dr. Tutunaru, care inteleg ca e chiar renumit pentru metodele naturale. Vad ca acum se ocupa mai mult de probleme de infertilitate. O sa ma interesez, oricum.
Tocmai de asta imi place.....este un doctor care lupta pentru viata copiilor! Eu am avut de-a face cu dansul la o pierdere de sarcina, era de garda....mi-a lasat o impresie excelenta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR Mar 20 Mai 2014, 3:39 pm

Admina, ti-am urmarit sarcina cu emotie. Smile  Nora mea e insarcinata 32-33 de saptamani, dar departe rau de noi si nici nu-i asa vorbareata, asa ca ai fost cea care m-ai pus in tema cu evenimentele din timpul sarcinii  Merci 
Sarcina usoara in continuare, nastere fara incidente si bebe cuminte si mancacios iti doresc!  pupi bebic 

Samarineanca, sarcina usoara!  hug 
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 66
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel Mar 20 Mai 2014, 4:13 pm

Samarineanca - ca de obicei la noi in Romania, si programarile la ginecolog se pot face si cu "intrare" adica cu recomandare din partea altora... adica eu daca il sun pe dr meu si il rog sa vada o prietena gravida, ma serveste.... nu ai pe nimeni sa te introduca la cineva????
Eu as muri de nerabdare... si de ex, eu a trebuit sa iau Utrogestan in primele luni, pe langa celelalte vit, ca sa se fixeze bine sarcina...
Bafta si poate dai de dr ala cu T care ti-a mai fost recomandat
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 42
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mar 20 Mai 2014, 5:43 pm

Acidor, ma bucur ca ai urmarit ce-am scris.  hug Sarcina usoara norei tale si o nastere fara compicatii si un bebe sanatos. Ce-i drept, fiecare sarcina e diferita, dar sunt destule puncte comune, ca doar suntem toate femei si facem asta, de cand lumea. N-am mai fi 7 miliarde, daca organismul uman ar da gres, asa des cum spun medicii. wink 
Fiore si Lacrisel, multumesc de urari. Sa fie cat de natural, ca e de bine. Sunt de parere ca o operatie poti incerca vrei-nu vrei, in viata, daca apare o problema medicala. Dar de cate ori poti naste normal? De 1-2 ori, de obicei si doar cand iti aduci pe lume copilasii. Nu poti repeta experienta, e unica de fiecare data.
Am tot citit pe forumuri in engleza, din SUA sau UK si e o mare-mare diferenta intre acestea si cele de la noi. Viitoarele mamici sunt disperate sa nasca natural, isi doresc asta. Se tem sau vor sa evite nasterea prin cezariana, chiar daca mi se pare ca se foloseste epidurala mai mult decat la noi. Incearca diverse metode sa se intoarca bebe: exercitii fizice, acupunctura, homeopatie, cursuri, etc. La noi, multe mamici ar lua metoda cea mai usoara, propusa de medic, adica cezariana si nu ar comenta. Cica daca freci podelele in 4 labe, in toata casa, se intoarce bebe sigur... rade Asta e sfat din batrani, deci cand nu erau alternative, femeile erau inventive. Si am gasit si legat de lichidul amniotic, se recomanda multe lichide si repaus la pat, cat de mult. Deci se poate regenera. Ar mai fi folosirea indulcitorului natural Stevia, in loc de zahar, cica ar ajuta.
Samarineanca, in general, cauta pe net sa nu fie somitate, doctorul respectiv. Stiu ca Tutunaru era celebru si acum 8 ani, cand am nascut eu. Se poate sa fie pro nastere naturala, dar se poate sa nu prea aiba timp de paciente. Daca dureaza putin consultatia, daca nu se respecta programarea (cum zici ca ai patit-o deja), e semn ca e doctorul foarte ocupat. Prima sarcina ai nevoie de explicatii, de un doctor care sa-ti acorde timp, sa iti explice, sa te intrebe daca ai nelamuriri, temeri, etc.
Dr. Tutunaru are cabinet impreuna cu Dr. Iosup, pentru ecografii morfologice, in zona Manastirea Casin- Piata Domenii. Eu am fost la Dr. Iosup, la morfologia de 23 saptamani. Asta ti-as recomanda si tie, sa mergi la morfologia de primul si al doilea trimestru, la un medic bun. Acelea sunt importante. Daca totul merge bine, nu e nevoie de zeci de ecografii si controale vaginale. De aceea am optat sa merg tarziu la doctor, m-am bazat pe ecografia de la 12-13 saptamani, am mers dupa aia la gineco odata si apoi la cealalta morfologie. Aveam pana la 28 saptamani doar 2 sau 3 controale la gineco. Nu zic sa faci ca mine, fiind prima sarcina, dar gaseste un medic mai relaxat, nu unul care sa te cheme des, ca sa te tapeze de bani.
Personal sunt adepta femeilor, ca medici obstetricieni. Daca sunt probleme medicale, interventii, tratamente, e nevoie de medici buni, cu multe acreditari si scoli. Dar pentru o sarcina normala, fara complicatii, e nevoie de cineva atent, sufletist, care sa nu te alarmeze degeaba. Mergi vezi mai multi doctori, pana te decizi. Iti tin pumnii sa gasesti pe cineva de incredere. pupi 

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 21 Mai 2014, 12:06 am

Am tot urmarit discutiile legate de subiectul asta si eu chiar nu pot intelege cum poti sa alegi fara motiv real sa te tai, crezand ca e mai bine decat la o nastere naturala? Am trecut printr-o nastere extrem de usoara pe care o doresc tuturor, dar stiu totodata ce inseamna sa stai 23 de ore in travaliu cu tot cu nastere, dintre care 2 ore fiind alocate nasterii propriu-zise (pt ca feciorul cel mic era cu capul in jos, insa cu capul pozitionat prost ... lucru care s-a vazut numai atunci). Ok, am avut dureri crunte acele ore, dar dupa toata povestea asta, eu am cerut de mancare pt ca-mi era super foame si puteam sa ma misc fara probleme. Le niciuna dintre sarcini, nu am cerut epidurala. In schimb, la cezariana, nu simti cand nasti pt ca esti complet anesteziata, insa chinul vine ulterior si pt mult mai mult timp. Nu poti sa-ti tii copilul in brate si tot asa. Am vazut la colege de salon, la ambele nasteri. In fine, nu vreau sa intru in polemici, dar chiar nu pot intelege acest lucru. Nu sunt in extrema naturalului, dar sa crezi ca o taietura in uter e mai grozava decat o nastere naturala ..... Mentionez ca ma refer numai la cazurile in care mama alege de buna-voie si nesilita de nimeni aceasta cale, numai pt ca este in trend si pt ca ii e frica de durere (dupa ce te operezi, nu ai dureri?).

Fetele, va doresc din suflet sarcini usoare si la termen, iar nasterile sa fie si mai usoare din care sa iesiti impreuna cu bebeii vostrii sanatosi si la punga grosi daca se poate  Smile  Smile .  

Samarineanca, poti sa bei cafea, mai ales daca ai tensiunea mica. Conditiile de baza sunt: sa nu faci exces si sa nu fie tare. Eu am baut in ambele sarcini la sfatul doctoritei (chiar doua pe zi la cea de-a doua sarcina), avand tensiunea la limita lesinului. Cauta un dr bun in care sa ai incredere sa-i spui toate fleacurile care-ti vor trece prin cap, mai ales in aceasta perioada in care hormonii se joaca liber Smile.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 41
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mier 21 Mai 2014, 2:59 am

link Romancele, campioane mondiale la numarul de nasteri prin cezariana
"Alarmant este faptul ca, numai in Bucuresti, 50-70% din nasteri se termina prin cezariana, mamicile invocand comoditatea atunci cand aleg aceasta cale de expulzie a fatului. „80% nu este un procent mare, ci alarmant. Sa ne aducem aminte ca, in Romania, exista o scoala obstetricala de traditie, unde foarte multa lume renunta la nasterea naturala din comoditate."

E o problema veche, din cate am vazut articulul e din 2008. Eu m-am sesizat in acest aspect, vorbind cu diverse cunostinte, prietene. Foarte multe au facut cezariana, la 1-2 copii si marea majoritate nu recunosc ca au ales ele asa. Acum am 3 gravide in cercul nostru de prieteni: uneia i s-a zis ca are bazinul prea mic, alteia ca are bebe cordonul infasurat in jurul gatului si alta... asteptam rezultatul (ea pare mai cu naturistele, dar doctorii au o metoda bine pusa la punct, sa demoralizeze pe oricine wink ). Trebuie multa determinare, ca sa nasti natural si sa spui asta in mod expres medicului, sa tragi de el/ ea, oarecum. Ce e comun, e ca marea majoritate stiu, inainte sa inceapa travaliul, deci nu sunt cezariene de urgenta, pentru ca nu a iesit bebe (cum zici si tu Trandafiras; ai fost foarte curajoasa), ci sunt programate. Medicul lucreaza sistematic si gaseste nod in papura, oricarei sarcini, daca vrea. Gravidutele iau de buna ce le zice medicul, nu mai citesc, nu se documenteaza si se resemneaza cu operatia.
De aia zic, daca s-ar putea milita pentru urmarirea sarcinii de catre o moasa, ar fi ideal. Scopul ei ar fi sa te incurajeze, sa te ghideze, catre o nastere naturala si sa-si dea seama daca sunt complicatii sa te trimita la un medic. Nasterea nu are ce sa caute la medici, pentru ca nu e o boala. La noi nu mai sunt obtetricieni, sunt doar chirurgi. shot
Ma bucur ca multe dintre cele de pe forum ati ales sa nasteti normal! hug Diada, Ioana Soare, Margeluta imi vin acum in minte, primele cu cate doi baietei, unul dupa altul, chiar. Deci nu v-a demoralizat prima nastere, nu v-a speriat incat sa nu mai vreti experienta asta.

p.s. de pe un forum: "Sunt 583 povestiri despre nastere publicate pana in prezent, dintre care 340 nasteri naturale si 243 nasteri prin cezariana". Deci se pare ca inca sunt mai multe nasteri naturale, dar nu cu multe. Si sigur in orase procentul e mult mai mare, de cezariene.

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mier 21 Mai 2014, 8:40 am

Mai fetelor, nu va mai agitati degeaba. Noi oricum vorbim la modul general aici, insa fiecare face cum o taie capul sau mai bine zis cum o tine buzunarul. Ia ganditiva putin cat ii dai unei moase la nasterea normala si cat iti ia un doctor de cezariana. Altfel ar muri astia de foame daca toate am naste natural. Iar femeile cu bani si fite aleg varianta a doua caci doar au de unde.
Si eu sunt mama a doi baieti la diferenta de 2,5 ani intre ei si va pot spune ca prima sarcina am dus-o extrem de bine, fara nici un fel de probleme si am nascut normal avand un travaliu de 7 ore iar bebe a iesit in 30 minute. Unde mai pui ca eram foarte ingusta si a fost greu sa iasa insa o asistenta s-a urcat pe scaun langa masa mea si mi-a facut la final presiune pe burta si bebe a iesit plangand din toti rarunchii. Am crezut ca am ajuns in paradis in momentul cand a iesit din mine, asa senzatie minunata am avut si n-am sa uit niciodata, fericire divina, nu pot descrie in cuvinte.  love 
La a doua sarcina n-a mai fost asa, am avut probleme de la inceput cu mici sangerari (mai pierdusem doua sarcini asa inainte de primul baiat) si eram in mentinerea sarcinii cand la 3 luni in ziua de Sf D-tru am ajuns la urgenta cu o hemoragie puternica de au crezut ca mi-am facut avort acasa. Insa abia atunci am descoperit ca aveam placenta praevia si am stat in spital o luna si o sapt timp in care am facut la injectii si perfuzii de nu mai aveau unde sa ma intepe.  Sad  Am reusit sa fac un tratament adus din Germania cu 2 fiole de Gravibinon deoarece era prea tarziu pt serclaj si am dus sarcina pana la 8,5 luni cand am nascut prin cezariana, insa bebe n-a asteptat programarea si a venit mai devreme in urma unui soc emotional (ma internam in spital cu cel mare la pediatrie in urma unui streptococ urat). Si asa din pediatrie am ajuns direct in maternitate, fara bani la mine sau macar familia sa stie ceva. Pe atunci erau telefoane cu cartela, asa ca am batut la usa la un salon si o fata mi-a imprumutat cartela ei si am sunat acasa sa vina sa-l externeze pe cel mare si sa-mi aduca ce imi trebuie la maternitate ca eu nasc. Imi amintesc zambind ca sotul iesea din tura de noapte si nu stia ce-l asteapta. Iar la noi in Mangalia sectiile spitalului sunt pavilioane separate si erau diametral opuse padiatria cu maternitatea. La mine a fost cu cantec si internarea la maternitate deoarece asistentele vroiau sa ma bage la nastere normala, iar eu le spuneam ca sunt de cezariana. Le-am aratat si ultima ecografie in care era specificat lucrul acesta si tot degeaba. Asa ca am refuzat sa ma internez si am asteptat intre etaje pana m-a vazut asistenta sefa de la ginecologie si a vb cu ele la telefon (mai bine zis le-a amenintat ca le muta din spital doctorul cand va auzi de isprava lor). Am cerut sa fiu constienta in timpul nasterii si de aceea mi-au facut anestezie rahidiana, insa am avut probleme in timpul operatiei si erau sa ma piarda. Dar cum eu sunt f norocoasa am scapat si de data asta. Dupa nastere mi-a fost f rau de la rahie si cu toate ca nascusem la 11 abia pe seara la 19 am fost in stare sa ma duc tinandu-ma de pereti sa-mi vad copilul la salonul de bebici. Oricum surpriza a fost mare deoarece asteptam fetita si a iesit tot baietel.
Aaaa, am uitat sa va spun ca doctorul avea programate doua operatii de fibrom pe care le-a amanat ca sa faca doua cezariene la urgenta, eu si inca o fata cu copilul pelvin si apa rupta. Iar de bani nici nu m-a intrebat caci nu-i ardea de asta. Cand a venit sa ma vada dupa operatie i-am spus ca n-am banii la mine ca nu stiam ca nasc si mi-a spus sa fiu eu sanatoasa si sa stau fara griji. A doua zi i-am dat banii la vizita si nici nu s-a uitat sa vada cat i-am pus (el nu cerea niciodata, ba opera batrane si gratis).
Sincer n-am mai intalnit asa doctor bun la suflet si profesionist de atunci si pana acum si regret ca am ramas fara ginecolog in urma mutarii de la Mangalia la Braila. Cand am avut probleme serioase am mers la bucuresti unde am facut o embolizare uterina ca sa scap de histerectomia pe care vroiau sa mi-o faca la Braila ca sa nu-si bata capul prea mult cu mine si sa ma tapeze de bani.
Si uite asa v-am spus povestea mea... sper ca nu v-am plictisit prea tare!  wink

Sfat: Sa culcati intotdeauna bebele pe o parte mai ales dupa ce-l alaptati si sa-l supravegheati macar jumatate de ora dupa, iar daca va regurgiteaza mancarea si pe nas si pe gura si se asfixiaza, sa ii rupeti flegma formata bagandu-i degetele pe gat. Eu in a opta zi dupa nastere am patit asa ceva si noroc ca sotul a intrat in camera imediat dupa ce eu iesisem si a vazut la timp. Pe atunci nu stiam ca trebuia sa-i rup flegma cu mana si am avut un soc puternic cand mi-am vazut copilul negru-verde-alb-albastru. Noi doar l-am tinut in sus si l-am batut pe spate pana a venit salvarea si am ajuns la spital unde ne-au internat si l-au aspirat si tratat cu antibiotice timp de o saptamana. Ele au spus ca n-ar fi fot bine aspirat dupa cezariana, insa eu nu cred deoarece am stat 7 zile in maternitate si n-a avut nimic. Oricum in urma socului eu mi-am pierdut laptele si am facut o depresie urata de l-am obligat pe preot sa mi-l boteze la 3 saptamani altfel o luam razna de tot. Cat am stat in spital n-am prea dormit si tot timpul ii ascultam respiratia, imi era teama sa nu moara.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Mai 2014, 8:57 am

Admina a scris:...Trebuie multa determinare, ca sa nasti natural si sa spui asta in mod expres medicului, sa tragi de el/ ea, oarecum.
Ai mare dreptate.....se pare ca multi medici prefera cezariana si "conduc" lucrurile astfel incat gravida sa ia "decizia", chipurile! Personal cunosc cateva cazuri de decizii din astea, "dirijate"! CUmnatei mele, la prima nastere (era un copil asteptat de ani de zile, dupa multe tratamente) i-au spus cam asa: "Nu va putem garanta viata copilului daca optati pentru nasterea naturala, posibil sa nu supravietuiasca sau sa ramana cu sechele grave, daca nasterea va fi grea! Cea mai sigura cale , in interesul bebelusului, este cezariana, lipsita complet de riscuri pentru copil! Acum, dvs luati decizia, eu doar v-am spus opinia mea, ca medic"  zid  Este usor de imaginat care a fost "decizia" , nu?  zid 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 21 Mai 2014, 10:29 am

Wow, fiore, ce poveste! ca sa te mai inveselesc, o sa iti spun si eu un banc de care mi-ai adus aminte dupa gluma ta de ieri cu Bula: o femeie se ruga “Doamne, trimite-mi un barbat bun, care sa ma inteleaga si sa ma asculte si sa ma iubeasca”. “Pai ti-am trimis, dar i-ai spus ca vrei sa ramaneti doar prieteni.”
Aveti dreptate cu nasterea naturala, si in jurul meu toate au nascut prin cezariana, de incepuse si mie sa mi se para perfect normal asa. Cand am aflat ca sunt insarcinata si am inceput sa citesc, am inteles ce mare diferenta e.  Vazusem eu totusi ceva la spital, cand a nascut sora mea. In salonul ei mai erau doua mamici, care nascusera natural si erau mult mai active si tonice decat sora mea, care si-a revenit mai greu si se plangea de dureri. Din fericire e bine si nepotica mea e si ea bine, sanatoasa si frumoasa. Acuma nu stiu ce sa zic, multe dintre cunostintele mele au avut primul copil tarziu, dupa 35 de ani. Eu abia acum trec de aceasta varsta. Se pare insa ca si chestia asta cu varsta a fost exagerata.
Astazi merg la doctor, voi incerca la o doctorita pe care mi-a recomandat-o cineva si cred/sper ca va fi bine. Aurishta, cu dr. Tutunaru, m-am documentat pe net si cred ca are dreptate Admina. Mai bine sa nu fie o somitate medicul care urmareste sarcina, am citit multe povesti cu mamici dezamagite ca medicul niciodata nu avea timp de ele, inclusiv la momentul nasterii, inclusiv chiar cu acest doctor. Cunosc frustrarea si dezamagirea care te cuprinde cand astepti cu orele ca un medic sa iti spuna in cinci minute ceva care te lasa la fel de nedumerita cum erai inainte. Si sa mai si platesti! Si sa mai fie in joc si viata ta si a copilului….Nu zic, asta nu inseamna ca medicul nu e exceptional, dar vorba Adminei, pentru unele lucruri e mai bun un medic obisnuit, dar mai dispus sa te asculte si sa te sfatuiasca.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Mai 2014, 10:45 am

Samarineanca a scris:. Acuma nu stiu ce sa zic, multe dintre cunostintele mele au avut primul copil tarziu, dupa 35 de ani. Eu abia acum trec de aceasta varsta. Se pare insa ca si chestia asta cu varsta a fost exagerata.
Este, cu siguranta, exagerata! Cunosc multe mame care au nascut natural primul copil dupa 35 de ani! Un medic bun, experimentat, stie daca este sau nu cazul sa se intervina cu cezariana, dar nu trebuie mers din prima pe aceasta varianta! Sa ne spui si noua cum ti s-a parut doctora! Si, bineinteles , nu e musai sa fie cineva renumit Smile  (acum vreo doi ani am fost foarte bolnava si mi-a salvat viata inspiratia unei doctorite rezidente)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mier 21 Mai 2014, 5:55 pm

Samarineanca, uite un video cu un mamos (masculinul de la moasa, cred wink ) din Olanda si o mamica de 41 de ani, care a nascut normal, acasa, fara complicatii. Deci se poate si in tari civilizate, nu numai in Africa si India se naste acasa, indiferent de varsta, fara atatea controale si prezumptii de boala.
Daca iti faci ecografiile importante, analizele de sange cerute si ai o sarcina normala, fara probleme, nu vad care e problema sa si nasti normal.

Sfatul meu e sa citesti mult pe net, chiar pe site-uri si forumuri din afara si sa te documentezi, indiferent ce iti spune medicul sa cauti informatii si singura. Sunt doar oameni si ei, au pareri, cunostinte limitate, fiecare isi face un anumit stil de a supraveghea sarcinile si de a trata problemele care pot aparea.
De obicei recomanda toate testele de pe Luna si din Soare, dar daca te vad relaxata, fara stres, uita ca sunt toate "obligatorii", pentru ca nu sunt.
Pentru nasterea normala usoara, am mai recomandat ceai de zmeur, dupa vreo 34 saptamani. Acum am baut mai putin, pentru ca nu era bebe intors si tot nu stiu sigur, dar daca-l fac mai concentrat si beau jumatate de cana, odata, am cateva contractii puternice, dupa. Nu dor, doar se intareste burta. Ceva sigur face si mai sunt multe remedii de acest gen. In plus, de multe ori ajuta, relaxarea si determinarea. Daca vrei natural si esti pregatita, corpul lucreaza mult mai bine, daca nu te opui curentului. Daca toata nasterea te-ai temut de durere si nu esti pregatita sa nasti normal, clar va fi mult mai greu.
p.s. Citeam din urma... Diada n-a avut dureri la a doua nastere... ura E cea mai tare!

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB