Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


In Romania sau in strainatate?

+18
T_mihaela
sorinamircov
Angel_Baby22
arielas
elutzamicutza
anc@
ema
adelina24
victoriacus
Gabiuta
Dorulet
danniela
LN
Giorgi
Angelica18
Day
kitty_1973
Admina
22 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Romania sau in alta parte?

In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap20%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 20% 
[ 7 ]
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap20%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 20% 
[ 7 ]
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap9%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 9% 
[ 3 ]
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap40%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 40% 
[ 14 ]
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap0%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_lcap11%In Romania sau in strainatate? - Pagina 3 Vote_rcap 11% 
[ 4 ]
 
Total voturi : 35
 
 

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Feb 2013, 11:07 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

as vrea sa vad acest documentar,insa nu gasesc la aceasta adresa decat un filmulet de reclama.cum fac.va rog?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Feb 2013, 11:51 am

Uite filmul intreg AICI.

Gloria, eu gasesc pe Wikipedia: Sistemul de invatamant, in Statele Unite
Since public schools are funded by taxpayers, members of school boards are democratically elected to represent the public's interest.
Poate e vreo taxa pentru activitati extra-curriculare, gen cursuri de tenis, desen, balet sau alt ceva de gen. De pe Wiki, inteleg ca invatamantul este obligatoriu, in functie de stat, pana la 14 sau 18 ani. Pai cum poti obliga o familie care traieste din ajutoare sociale sa dea 3000$ pe an? Sincer, invatamant gratuit banuiesc ca exista peste tot si cu cat e tara mai dezvoltata dau mai multe beneficii. Si la noi e gratis, uneori trebuie cumparata manuale, dar in clasa I vad ca le-au dat manuale de la elevii dinaintea lor sau unele noi. Deci statul trebuie sa asigure egalitate in sanse pentru toti si pentru cei bogati si pentru cei saraci, si pentru minoritati si cei cu probleme (exista scoli pentru copii cu nevoi speciale, hipoacuzi, orbi, etc.).
In SUA, in cartierele de negrii sau de mexicani, cred ca nimeni nu si-ar da copii la scoala, daca ar costa, asa cum nici la noi in satele de rromi nu i-ar trimite nici asa putin cat ii trimit acum, chiar daca e gratis.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 15 Feb 2013, 12:12 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Feb 2013, 11:56 am

multumesc mult de tot,admina! kiss
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de danniela Vin 15 Feb 2013, 1:20 pm

Da de unde!!!! Aici sistemul de invatamant de stat e aproape inexistent. Profesorii platiti de catre stat sunt numarati pe degete, e normal atata vreme cat statul plateste un profesor cu un salariu pe jumate la menajera mea. Tot zic ca fac ca dreg dar nu se vede nimic. Aici scoala particulara este baza invatamantului. Acum sa nu va imaginati ca scolile particulare sunt ca in filme, nu, sunt de la cea mai ieftina una cu geamuri sparte, fara usi si vai de capul ei pana la cele care sunt ca in filme. Si plata cam pe masura. Unele scoli particulare dau manuale scolare dau si caiete si tot ce trebuie , altele nu dau trebuie sa cumperi tu ca parinte.
Si cam de asta educatia in Africa este vai de capul ei!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de gloriamix Vin 15 Feb 2013, 1:48 pm

Danniela, in ce tara esti? love

Admina, zice bine citatul tau. love Scolile functioneaza pe banii publici, finantate by taxpayers, cum sunt eu si restul celor care detin o casa in districtul scolar respectiv, indiferent ca esti negru, alb sau galben. Platesti taxa districtului scolar de care apartii fara a avea alta legatura cu taxa de proprietate si alte taxe. Cei care traiesc din ajutoare nu au case, stau cu chirie si li se deduce la sfarsitul anului din taxe, insa cand se calculeaza chiria, se include totul, de la taxe si pana la eventuale reparatii in urma chiriasilor si normal ca plateste statul din bani federali sau mai stiu eu de care. Nu poti primi ajutor daca esti proprietarul unei case. Taxa catre districtul scolar variaza de la un district la altul, de la un stat la altul, sunt taxe si de 1000 dar am vazut si de 4000-5000$. Districtul scolar/zona da valoare unei case, sunt districte scolare care au parcuri industriale unde companiile platesc sume exorbitante doar pt district. Invatamantul este obligatoriu dar nu este gratuit, poate doar aparent. Ce este extracurricular se plateste din buzunar, la fel cum platesti lectiile de dans sau pian. Invatamantul prescolar -aici cred ca difera denumirea fata de ce-i acasa si poate induce in eroare- adica copiii pana in 5 ani daca vor la gradinita/cresa de stat e imposibil, pt ca nu exista, doar particulara. Exista insa ceva tot pt cei mai saraci sau lenesi sau cum or mai fi, li se da o subventie care sa le scada din costul ingrijirii copilului. De la 5 ani intra in ceva similar cu clasa 0 /pregatitoare sau gradinita grupa mare.
Scoala este obligatorie intr-o forma de invatamant sau alta (poate fi si homeschooling sau clase on-line) doar pana la 16 ani si asta nu include gruparile religioase care dupa clasa a 8-a interzic educatia copiilor Shocked


Edit: sunt in Estul SUA, am plecat din dragoste de sot, mi-a fost greu sa ma obisnuiesc insa acum nu m-as mai putea intoarce acasa, doar in vizita. Sunt burse intr-adevar si tot feul de tax-deductions, cand cumperi o casa taxa catre districtul scolar intra in rata, deci platesti taxa daca esti proprietar in district indiferent daca ai sau nu copil in scoala, de aia pare ca nu platesti nimic, insa taxa exista si e inclusa in rata casei.


Ultima editare efectuata de catre gloriamix in Vin 15 Feb 2013, 2:20 pm, editata de 1 ori
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Feb 2013, 2:12 pm

Da, din pacate exista multe locuri in lume care sunt uitate de Dumnezeu si normal si de mai marii statului respectiv. Nu se asigura canalizare si apa curenta potabila, dar invatamant.
De aia pleaca pe capete indieni, africani si alte neamuri, prin strainatate, sa munceasca si sa aiba niste conditii decente de trai. Dubaiul a fost construit de mana de lucru indiana, in majoritate si ii tin ca pe niste sclavi, in colonii care seamana a inchisori, nu au voie sa iasa prin oras, de cele mai multe ori . Sunt transportati cu autobuze cu gratii la geam si la fel traiesc in cladiri pazite. Nu li se dau echipamente de protectie, desi lucreaza la zeci de etaje inaltime, pentru ca semneaza un contract de munca la sange, care nu prevede protectia muncii. Nu au de ales, pentru ca in India e mult mai rau si risca, pentru un trai mai bun, pentru familiile lor.
Revin la emigrare, doar in conditii de munca decente. Multe persone care au fost in Spania, la cules de usturoi, capsuni, etc. au avut minim de confort si program de munca lung, peste 8 ore. Dar cand perspectiva de acasa, cu 0 locuri de munca in orasul natal, nu iti asigura niciun fel de venit, nu iei in calcul riscurile de pe alte meleaguri. De ce oare nu putem si noi sa cultivam pamantul, sa nu mai plece romanii in alte tari la cules de cucuruz, sa stea aici si sa culeaga, pentru un salariu poate ceva mai mic, dar macar un loc de munca asigurat. Am inchis fabrici, nu ne-am vandut tara, am lasat sa rugineasca sisteme de irigatie, sa se derame SMT-uri si CAP-uri, doar de lene si din dorinta de imbogatire fara munca, sa se vanda pe 2 lei, dar cu spagi mari.
Gloria, merci ca mi-ai zis. In ce zona a Americii stai? Socrii mi-au zis ca nu au platit scoala fetei lor, care termina liceul anul asta. Deci am mers pe premisa ca asa e peste tot. Pe de alta parte, poate au vreun sistem de burse, care subventioneaza studiile copiilor foarte buni. Asa si sotul meu a facut aproape gratis facultatea acolo, pentru ca a avut bursa. Insa manualele erau scumpe (100-200$) si nu erau platite din bursa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de danniela Vin 15 Feb 2013, 3:18 pm

Gloria eu stau in Kenya.
Adevarul este ca una vezi cand esti turist, alta vezi cand stai doar 2-3 ani pe un contract si alta vezi cand stai cu familie cu tot pe termen nelimitat.
Anul trecut ma intreba un ambasador roman de ce nu imi dau copii la scoala cu sistem kenyan, insa sarcul habar nu avea despre ce vorbeste, si e normal atata vreme cat nu te lovesti de sistem toate ti se par roz si lila.
La fel si despre oameni, locuri obiceiuri, pai e frumos atunci cand locuiesti intr-un cartier de vile, intanlesti numai VIPuri si mergi numai la intanliri de protocol.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de gloriamix Vin 15 Feb 2013, 4:12 pm

Am intalnit 3 kenyeni, unul destul de in varsta, avusese nu stiu ce mare job la ONU zicea el, nu-i placea in State si voia sa se intoarca inapoi. O alta cunostinta, tipa tinerica la vreo 20 de ani venise la tatal ei in USA dar la fel, nu se putea acomoda, a fost data afara si de la serviciu ca se batea cu o chinezoaica tot timpul, imi povestea de triburi si traditii si de invatamant insa in opinia ei era bine, facuse facultatea acolo si se ofensa cand cineva o intreba de conditiile din invatamant. AL treilea tip in jur de 30 avea toata familia cu vreo 8 copii in Kenya iar el muncea toata ziulica sa trimita bani acasa, foarte de treaba tipul si educat si politicos. Ai dreptate, situatiile se vad diferit prin ochi diferiti si la timpuri diferite, una e sa te duci in vacanta si alta e sa traiesti intr-o tara mai mult timp si sa cunosti dedesubturile. love
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de danniela Vin 15 Feb 2013, 4:49 pm

Nu le place in state Gloria pentru ca sunt lenesi si comozi, asteapta sa li se dea mur in gura, asta majoritatea triburilor si se mananca intre ei, sunt foarte rasisti ei intre ei. Pai nu ii placea sa spuna despre educatie, ce sa spuna ca merg copii 7 km pe jos desculti sa invete carte??? Si cand ajung contabili sau mai stiu eu ce sunt platiti mai cu nimic. Tot am zis sa fac niste poze cu colibe si case, sa vedeti diferenta. Sunt saraci si de lenesi multi dintre ei, dar si din cauza faptului ca nu au educatie. Poate peste vreo 50 de ani or sa ajunga la nivelul nostru de educatie de acum 20 de ani.
Sunt si oameni cu calitati, oameni destepti, am intanlit o gramada dar in comparatie cu populatia lor ma tem sa spun ca sunt putini!
Au traditii frumoase dar unele sunt si dubioase, de ex daca au un venit cat de cat se apuca sa faca copii, nr copiilor spune la lume cat sunt ei de bogati zid zid . Daca sunt grasi toti cred ca au ce manca, si baga vitamine in bietii copii sa ii umfle apoi ii pune la dieta ca au deja probleme. Diabetul e in floare aici, fix din cauza educatiei.
Imi pare rau sa ii vorbesc urat, dar este un adevar, vazut de altii in multe feluri. Au o tara frumoasa, enorm de frumoasa, ar putea face bani cu turismul, dar stau rau la faza de marketing.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Feb 2013, 5:54 pm

Tot am zis sa fac niste poze cu colibe si case, sa vedeti diferenta.
Da, te rog, cand ai timp. Cred ca e ceva de vazut. hug
Au o tara frumoasa, enorm de frumoasa, ar putea face bani cu turismul, dar stau rau la faza de marketing.
Da, da, poti sa o mai spui odata, ca e valabil si pentru Romania. Pai daca fac ungurii turism cu tarisoara lor fara mare si munti si grecii care au mai mult pietre si coasta, noi nu am avea ce sa aratam lumii?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de Admina Lun 24 Aug 2015, 8:02 am

"Nu m-ar cuprinde mirarea dacă două morminte române s-ar certa într-o zi între ele, mira-m-aş dacă s-ar împăca." Citat din Grigore Vieru, în "Mişcarea în infinit".
Am gasit citatul asta intr-un grup pe FB (unde am fost inscrisa fara voia mea, normal), dar mi se pare potrivit citatul. De ce e asa sau asa pare, nu stiu...
Dupa cateva luni de sedere in Romania, pot sa compar din nou viata aici si acolo. E bine si colo si colo, doar ca nu compari mere cu pere. E diferit, bine din alte puncte de vedere si neplacut din altele.
Mi-a picat fisa dupa ce am vorbit cu o prietena, plecata din tara de cativa ani. Zicea ca vine mai obosita psihic din Romania, decat dupa 3 luni de munca continua (fara weekend), in tara in care e... Eu nu ma pot plange, pentru ca inca nu muncesc nici colo, nici colo, dar si mie mi s-a parut obositoare vizita in tara. Desi n-am umblat mult, mai mult pe langa Bucuresti, dar traficul, galagia, adrenalina, poate si familia, sunt obositoare.
Sunt sigura ca nu e asa in toata Romania si probema poate aparea in marile orase din afara, dar de aia si zic, nu compar mere cu pere (un oras mare si inghesuit comparat cu unul cat Brasovul dar intins pe o suprafata cat Bucurestiul... nu e tot una).
Pe de alta parte... prietenii vechi si noi, distractia, marea si muntele mai aproape (totusi, inca nu avem autostrada zid ), curtea cu legume eco, viata mai ieftina (ma refer la mancare, mai ales), copiii se distreaza bine cu bunicii, cu prietenii (chiar si cel mic are copii mici in grupul de prieteni, cu care sa socializeze). Sunt multe motive de oftat dupa Romania, asta e clar. hug

In alta ordine de idei, mai are cineva problema familiei mele si anume: parintii ramasi in tara nu vor sa vina sa ne viziteze? Nu concep sa vina, ba ca bunica e batrana si are nevoie de ei, ba ca nu vor sa stea la noi, ba ca drumul, ba ca ce fac aici, ba ca... orice motiv le mai trece prin cap atunci.zid Stiu ca le-ar fi si lor mai usor sa simta plecarea noastra si copiilor sa pastreze relatia cu ei. Nu inteleg de ce de la o varsta incolo devi atat de greu de urnit si crezi ca toata lumea conspira impotriva ta, cand de fapt ar putea considera ca e spre binele nostru si sa accepte schimbarea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB