Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tutorial - utilizare ata elastica EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tutorial - utilizare ata elastica EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tutorial - utilizare ata elastica

+44
ema
Carmen43
diblaru maria
ancabanu
dada17
M.Emilia
iriclau
crumaoli
FlorentinaA
aurelia.c
arielas
ismi3ismi
rosita
fifi
liliana31
valentinadof
lorinaoo1
veniciuc nicoleta
ellybijoux
ancush
Karina33
mes
geany
Uca
lushca
cory74
Giobsy
oana_007
elutzamicutza
MagdaMarin
leonutza69
Eva
roxana096
cris69
Admina
diada
ioana soare
RalucaS
ariana
diane
andreeaX
adyan
MihaelaT
postoleirina
48 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

tutorial Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de postoleirina Lun 30 Mar 2009, 3:14 pm

Buna fetelor,

Tocmai ce am gasit pe net un tutorial pt utilizarea atei elastice. Eu nu am mai folosit pana acum ata elstica insa mi-am cumparat o papiota pt a incerca un model din nr nou de burda(martie 2009). Va arat si voua ce am gasit, poate cineva e interesat.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 30 Mar 2009, 3:59 pm

super! mi-a explicat ea, Diada cam cum se foloseste dar nu prea am inteles ca nici n-am fost pusa in fata faptului si-am zis sa gasesc mai intai ata elastica si apoi o mai "iau la intrebari" mi-am salvat tutorialul sa-mi fie mai usor cand ma lovesc de asa ceva.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial ajutor

Mesaj Scris de adyan Mar 16 Iun 2009, 8:26 pm

buna fetelor.ajutorrrrrrrrrrrr sunt noua aici si nici la croitorie nu ma prea pricep,dar imi place si incerc si eu nu ma las.vreu sa va intreb cum trb programata maina de cusut pt ata elastic.am vazut topiul acela si am incercat dar nu merge .dupa ce coase putin se incurca ata elastica si nici intinsa bine nu sta pe cusatura.sper ca o sa intelegti ce vreau sa spun si poate ma ajutati.vreau sa fac o rochie lunga si incretita pe ust pt mine si una pt pitik mea.spor la treaba si astept sfaturile voastre.merci Flowers
avatar
adyan
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 16/06/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de andreeaX Mar 16 Iun 2009, 10:03 pm

Daca urmezi exact instructiuile n are cum sa nu ti iasa...Ata elastica o asezi pe bobina cu mana,la tensiune medie.Am testat si eu astazi ata elastica si e geniala ura Sau poate trebuie sa cureti masina?Eu am observat ca atunci cand e curata merge mai silentios si mai bine..

Va multumesc fetelor...acum inteleg ce bine e sa te laude cineva pupi
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de diane Mar 16 Iun 2009, 11:17 pm

Intamplator mi-am luat si eu ata elastica azi; eram foarte curioasa cum merge si am testat. Am cusut asa, de incercare, pe o bucata de material. S-a incretit foarte frumos si n-am avut nicio problema. Am urmat instructiunile din tutorial - am pus ata pe bobina, pasul cusaturii 5 si tensiune 4. Abia astept sa o folosesc hug
avatar
diane
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de ariana Mier 17 Iun 2009, 2:32 pm

Am cumparat si eu ata elastica dar nu cred ca este ca cea prezentata de Admina la bazar imi puteti spune daca este buna Merci nu am incercat-o inca dar totusi mi se pare foarte subtire iar pe ea scrie pentru tricot.
Diane imi poti spune si mie unde ai gasit ata elastica
pupi
Asa arata nu stiu daca se vede prea bine

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

kiss
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de diane Mier 17 Iun 2009, 3:37 pm

Am luat ata de la Piata Sudului e o mercerie-chiosc chiar in piata. Era ambalata intr-un plastic subtire si nu scrie nimic pe ea. Avea alba si neagra si arata cam asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

(intr-adevar a ta pare mai subtire..)
avatar
diane
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de ariana Mier 17 Iun 2009, 4:14 pm

Multumesc Diana pupi intradevar a mea e mult mai subtire am sa caut alta si eram atat de bucuroasa ca am gasit Sad
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

tutorial ajutor ata elastica

Mesaj Scris de RalucaS Sam 11 Iul 2009, 3:07 pm

nu stiu de ce nu mai merge smecheria cu ata, prima data a mers...si atata am avut...3 randuri de glorie la rochia verde de aici

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

de atunci nu imi iese deloc, am tot cusut si descusut, am consumat o papiota intre timp, si nimic Sad(

uitati ce imi iese...pur si simplu nu se increteste...am incercat sa schimb tensiunea atei de sus...pasul mai mic mai mare...nu stiu ce sa ii mai fac...o fi masina in neregula??

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pe unde este cat de cat incretit...am tras eu de ata


PS> cand va scriu e ca si cum as merge la psiholog rade la 5 min dupa gasesc singura solutia, multumesc ca am cui sa ma plang, era o problema cu traseul atei din suveica


Ultima editare efectuata de catre RalucaS in Sam 11 Iul 2009, 3:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : gasit solutia)
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Iul 2009, 5:32 pm

M-a prins si pe mine microbul cu ata elastica si pentru inceput (si ca test) as vrea sa fac topul din numarul acesta din burda.
Am cusut ca in tutorial primul rand, pe linia de margine de sus si a mers foarte bine. Insa la al doilea rand m-am poticnit zid
Intrebarea mea este voi cum procedati? Trageti de material si in fata si in spatele piciorusului? La mine daca nu trag de el in spate se strange ffff mult, mai ca nu avanseaza, si in fata daca nu trag de material ca sa nu mai fie incretit (de la primul rand) se increteste de la ata de deasupra (pentru ca e materialul cret si cos peste) si arata urat. Daca trag de el parca nu se increteste asa de tare si nu are forma aceea de fagure asa cum ar trebui scratch

Multumesc frumos!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de diada Mar 14 Iul 2009, 5:39 pm

tii intins de le si in fata si in spate, efectul de fagure se vede dupa mai multe randuri! eu la topul meu nu am taiat ata la capat ci am continuat mai jos, ca un sarpe asa sa zic... lasi ata mai multa in capat sa nu stranga si continui randul urmator.

bafta!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Iul 2009, 5:42 pm

Multumesc Diada! pupi
Merg sa incerc din nou!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de Admina Mar 14 Iul 2009, 8:31 pm

Ioana, posibil sa fie prea mare tensiunea in ata, fata de cat de fin e materialul. Adica sa infasori mai larg, putin elasticul. La un material mediu se vede dupa 3-4 randuri efectul de incretire, nu dupa primele 2, parca. Eu vreau sa incerc sa incretesc niste vascoza si ma cam tem si eu de tensiune pentru ca este foarte fin materialul... Vedem.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de cris69 Vin 31 Iul 2009, 3:39 pm

Admina a scris:Ioana, posibil sa fie prea mare tensiunea in ata, fata de cat de fin e materialul. Adica sa infasori mai larg, putin elasticul. La un material mediu se vede dupa 3-4 randuri efectul de incretire, nu dupa primele 2, parca. Eu vreau sa incerc sa incretesc niste vascoza si ma cam tem si eu de tensiune pentru ca este foarte fin materialul... Vedem.
ma duc sa incerc si eu. am primit o papiota de ata elastica si sper sa nu o risipesc.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 31 Iul 2009, 4:08 pm

Cris, sa ne spui/arati cum ti-a iesit. Ata mea elastica am luat-o de la voi, din Deva cand am fost pt transfer, de la magazinele de langa mall. La un magazin era 2 lei papiota si la celalat 2,5 lei. Si am mai fost la un alt magazin, pe langa Agrobanat... au lucruri foarte frumoase, dar no, tu oricum sti. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de cris69 Vin 31 Iul 2009, 4:21 pm

MihaelaT a scris:Cris, sa ne spui/arati cum ti-a iesit. Ata mea elastica am luat-o de la voi, din Deva cand am fost pt transfer, de la magazinele de langa mall. La un magazin era 2 lei papiota si la celalat 2,5 lei. Si am mai fost la un alt magazin, pe langa Agrobanat... au lucruri foarte frumoase, dar no, tu oricum sti. wink
aha de la baba ai luat ata! am intrebat acum vreo luna si nu aveau. eu am primit de la o prietena draga sufletului meu. ma duc sa vad si acolo.mersi.si ai fost la deva si nu ai dat nici un semn de viata. offffffffff!offfffffffffffff!
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 31 Iul 2009, 5:19 pm

Nu, nu de la baba aia am luat ata ca nu avea, ci de la Caminul sau nu mai stiu cu i-a spus, ca acea baba ma indrumase la magazinul respectiv.
off topic Ooooo, am fost in mai si eram cu doua colege cu masina, am fugit numai asa sa-mi iau una alta, dar mai vin eu si intr-o plimbare...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Ata elastica

Mesaj Scris de roxana096 Sam 01 Aug 2009, 11:13 am

Eu aveam de ceva timp vreo 2 conuri de ata elastica dar o aplicam pe material, nu o bagam in suveica. Am gasit intamplator un tutorial pe net si URAAA..m-am apucat de treaba.Am cusut 4-5 randuri si adio. Masina mea este electronica..tare cred ca s-a adaptat la grosimea atei pentru ca nu mai vrea sub nici o forma si la nici o tensiune de ata sa mai increteasca.Am boninat elasticul in fel si chip pe mosor...jaba. Si abia acum mi-a venit ideea sa bag suveica in masina veche, mai mecanica, si merge...dar sper sa nu se "adapteze" si asta.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de cris69 Lun 03 Aug 2009, 12:00 am

roxana096 a scris:Eu aveam de ceva timp vreo 2 conuri de ata elastica dar o aplicam pe material, nu o bagam in suveica. Am gasit intamplator un tutorial pe net si URAAA..m-am apucat de treaba.Am cusut 4-5 randuri si adio. Masina mea este electronica..tare cred ca s-a adaptat la grosimea atei pentru ca nu mai vrea sub nici o forma si la nici o tensiune de ata sa mai increteasca.Am boninat elasticul in fel si chip pe mosor...jaba. Si abia acum mi-a venit ideea sa bag suveica in masina veche, mai mecanica, si merge...dar sper sa nu se "adapteze" si asta.
nu am reusit nici eu. am incercat dar... mergea putin si pauza. acum am o ata mai subtire, incerc si cu ea dar nu imi pun mari sperante. ata elastica este pentru masini speciale. mi-a spus o cunostonta care facecroitorie de foarte multi ani. ele au masina ... offf ca am uitat cum ii zice, la servici.
si pentru ca nu a mers, am pus la fusta 4 randuri de elastic si a iesit super. am dus-o la prietena mea si ea a fost tare incantata. trebuia sa o pozez dar ii fac eu poza numai sa se imbrace cu ea.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de Eva Lun 03 Aug 2009, 12:03 am

Ce masini speciale!? Eu am Sanda si merge super ata elastica la ea! love
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de cris69 Lun 03 Aug 2009, 12:05 am

Eva a scris:Ce masini speciale!? Eu am Sanda si merge super ata elastica la ea! love
eu am innotec si nu merge, unde am gresit atunci? affraid
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de Eva Lun 03 Aug 2009, 12:10 am

Nu stiu.. a mea a mers din prima si nu e o masina deloc speciala!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de Admina Lun 03 Aug 2009, 12:25 am

Cris, nu trebuie nici o masina speciala, mie mi-a iesit pe mai multe masini pe care am incercat. Se pune ata elastica infasurata pe o bobina si ata normala sus, in ac. Se coase cu fata materialului in sus, sa se vada ata normala. Se seteaza masina la pasul cel mai mare (dar merge si daca nu are pas reglabil) si se coase drept, fara sa se intareasca la capat, lasandu-se o bucata mai lunga de ata si normala si elastica, ca sa se poata trage. Cand infasori ata elastice pe bobina vezi sa fie infasurata nici strans la maxim si nici foarte relaxata, sa iasa prin fanta de la suveica normal cand o tragi. Daca iese prea greu mai slabesti surubelul de pe suveica (la cele cu suveica orizontala cred ca e mai greu ca nu se poate regla, dar nu cred ca nu merge). Cosi drept cam 2-3 randuri si incepe sa se vada incretitura, desi mai bine testezi intai pe o bucata de material mai mica.
Roxana, daca ai masina mecanica, mai veche mai bine incearca pe ea, poate pe computerizata si cu bobina orizontala sa fie mai problematic. Totusi pe forumurile in engleza am vazut facute asa haine si pe masini noi, computerizate. E drept ca sunt mai sensibile si dau eroare daca nu le convine ceva...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de cris69 Lun 03 Aug 2009, 12:35 am

Admina a scris:Cris, nu trebuie nici o masina speciala, mie mi-a iesit pe mai multe masini pe care am incercat. Se pune ata elastica infasurata pe o bobina si ata normala sus, in ac. Se coase cu fata materialului in sus, sa se vada ata normala. Se seteaza masina la pasul cel mai mare (dar merge si daca nu are pas reglabil) si se coase drept, fara sa se intareasca la capat, lasandu-se o bucata mai lunga de ata si normala si elastica, ca sa se poata trage. Cand infasori ata elastice pe bobina vezi sa fie infasurata nici strans la maxim si nici foarte relaxata, sa iasa prin fanta de la suveica normal cand o tragi. Daca iese prea greu mai slabesti surubelul de pe suveica (la cele cu suveica orizontala cred ca e mai greu ca nu se poate regla, dar nu cred ca nu merge). Cosi drept cam 2-3 randuri si incepe sa se vada incretitura, desi mai bine testezi intai pe o bucata de material mai mica.
Roxana, daca ai masina mecanica, mai veche mai bine incearca pe ea, poate pe computerizata si cu bobina orizontala sa fie mai problematic. Totusi pe forumurile in engleza am vazut facute asa haine si pe masini noi, computerizate. E drept ca sunt mai sensibile si dau eroare daca nu le convine ceva...
asa am facut. am incercat si bobinata de mana si la masina, am slabit si surubelul si degeaba, mergea 10 cm-aprox si apoi sarea suveica. nu atiu de ce dar mai incerc nu ma las.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Ata elastica

Mesaj Scris de roxana096 Lun 03 Aug 2009, 9:29 am

Am incercat si la masina mecanica vineri..a mers ceva dar nu la fel ca si primele cusaturi de la masina electrica ( adica elasticul era mult mai larg incretit si nu-mi prea place cum arata.Am sa ma mai chinui cu aia electrica...daca nu..asta e..o las balta.poate vine cineva cu idei.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

tutorial Re: Tutorial - utilizare ata elastica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB