Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Bijuterii din Fimo XXII

+30
chivucris
jariel
ILINCUTA
Margelutza
onuca28
Roxi_J
MoniKozi
buta.oana
mari42
doinat2007
ador.mita
bisisica bijuterii
Ginga
maddy13
Dorulet
Dragonfly
ioanabv87
vlad_mom
AlinaJ.Bijoux
Amalia T. Design
seandreea
dialuise
carjanmonica
darkpoke
Rica Mateiuc
firimitura
amoni
ancaanca
Bijuterii Ramona
Day
34 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de amoni Joi 13 Dec 2012, 7:31 am

vlad_mom, nu stiu eu cum faci tu experimentele astea dar ies asa intru-n fel........ma uit la al doile pandant si vad mai multe lucruri in el . Smile
seandreea, pot sa-ti fur si eu ideea cu catelusi? sunt minunati Smile
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de Day Joi 13 Dec 2012, 7:52 am

Vlad-mom,din nou jos palaria!Auzi,da'tu nu ratezi nimic?Pune si tu un fonfleu ceva,ca incep sa ma simt complexata zid Amandoua sunt foarte frumoase si lucrate,nu gluma Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de ancaanca Joi 13 Dec 2012, 8:29 am

Vlad_mom, vreau ca si mie sa-mi iasa ca experimentul tau, da, da. Smile
Cum faci de iti iese marginea curbata?
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 13 Dec 2012, 8:35 am

Day a scris:Vlad-mom,din nou jos palaria!Auzi,da'tu nu ratezi nimic?Pune si tu un fonfleu ceva,ca incep sa ma simt complexata zid Amandoua sunt foarte frumoase si lucrate,nu gluma Smile
Intru totul de acord! macar un rateu de-al altcuiva si zici ca e al tau, vlad_mom... Sau matrasesti o poza...
sau, revin la ideea mea exprimata cu ceva vreme in urma: Vlad, ce vrei sa-ti aduca Mosu'? wink
PS: cred ca e unul singur: fata-verso.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de darkpoke Joi 13 Dec 2012, 9:38 am

mamicuto...din nou ma sochezi...piesele sunt superbe dar ce ma da pe spate este luciul si lustruirea lor
Smile bv bv bv

doina..am inteles ce ai zis..eu nu puneam foaia pe cuter..eu decupam..si nu-mi ramanea lipita forma de cuter..asta nu intelesesem..o sa reincerc in weekend..pt k aveam in plan o bratara cu piese bombate
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 13 Dec 2012, 10:36 am

Da, e acelasi cu 2 fetze....si marginea curbata...am taiat cu lama flexibila si e smirgheluit la greu dupa copt...si mie imi place mai mult "peisajul", desi experimentu' principal au fost bulinele .... Va multumesc tare mult! ...cum nu v-am aratat si rateuri...bila cu bomboana...aia goala la interior...si cred ca o sa va mai arat noua provocare ratata...sa vad ce iese dupa smirghel ca acum trebuie sa plecam la serbare...si daca insistati va arat si o cutiuta plina cu piese experimentale ratate pe care le-am pastrat sa experimentez alte chestii cu ele, diferenta e ca experimentele sint doar o piesa, adica ceva nou si despre care nu-s convinsa ca are sanse de reusita testez pe putin material, stiti voi ca eu sint cu seturile.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de Roxi_J Joi 13 Dec 2012, 10:44 am

Cat de fain a iesit pandantivul si ce idee buna sa fie cu doua fete!
Roxi_J
Roxi_J
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/01/2012

http://love4felt.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de mari42 Joi 13 Dec 2012, 10:58 am

Superbe pandantele vlad_mom, nu am incercat sa fac inca asa ceva, dar cu siguranta o voi face, pana una alta, sa va arat ce-am facut, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] wink


Ultima editare efectuata de catre mari42 in Joi 13 Dec 2012, 4:29 pm, editata de 2 ori
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de seandreea Joi 13 Dec 2012, 11:05 am

darkpoke a scris:
andreea...wow..imi plac rau de tot cerceii tai..nu stiu cum reusiti unele din voi sa modelati..animalute...mie nu-mi ies deloc
a trebuit sa fac o amarata de hello kity pt o fetita si mi-am blestemat zilele..a iesit..si e usoara...dar tot m-am enervat
Multumesc mult! Pai sa nu crezi ca eu le fac in 5 min. Primele pisicute, chiar daca par ceva simplu, mi-au luat o gramada de timp, iar cele cu ochi mari, din cauza formei capului, ochilor, urechile care sunt altfel, mi-au scos peri albi. La catei mi-a facut mare placere sa lucrez si 30% din timp cred ca am amestecat culorile sa-mi iasa cat de cat realist Smile) .
Oricum, nici eu la inceput nu-mi imaginam ca o sa fiu in stare sa modelez. Am inceput dupa tutoriale, forme simple, eventual pictate la inceput. Acum 2 ani am vrut sa particip la un festival anime si am facut cateva animalute din anime-uri plus alte mici lucrusoare:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mi-au luat o gramada de timp, mai ales unele. Lucram cate o seara la ele - 2-3-4 ore. Acum cand m-am reapucat, dupa stangacia primei, zic eu ca am inceput sa-mi intru in mana. Nu ma pricep la sculptura si sunt inceata ca un melc, dar perseverez, mai ales ca au placut multora.

vlad_mom - superb pandantivul si tare draguta ideea. Cred ca imi dau seama cum le-ai facut - ai decupat cerculete dintr-un loc si le-ai pus in altul, unde erau contrastante? A iesit superb oricum. Deja ma cam roade si pe mine sa incerc sa smirgheluiesc, desi animalutele nu am cum. Margele sau pandantive in schimb, as incerca. Acum sa vad de unde iau smirghel subtire si ce mai folositi voi pentru luciu (o sa citesc tot ce s-a discutat in urma).

amoni a scris:seandreea, pot sa-ti fur si eu ideea cu catelusi? sunt minunati Smile
Multumesc! Te referi la ideea de atarnat? Bineinteles! Oricum nu este ideea mea originala. Catelusi banuiesc ca nu ai de ce sa faci identici cu astia, ca sunt dupa poze reale, insa ca idee/forma, sigur.

mari42 - superb pandantivul! Foarte frumos imbinate culorile. Pe deasupra ce este - rasina sau lac?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de onuca28 Joi 13 Dec 2012, 12:06 pm

f frumos
onuca28
onuca28
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/07/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 13 Dec 2012, 1:30 pm

seandreea a scris:
Oricum, nici eu la inceput nu-mi imaginam ca o sa fiu in stare sa modelez. Am inceput dupa tutoriale, forme simple, eventual pictate la inceput. Acum 2 ani am vrut sa particip la un festival anime si am facut cateva animalute din anime-uri plus alte mici lucrusoare:

Mi-au luat o gramada de timp, mai ales unele. Lucram cate o seara la ele - 2-3-4 ore. Acum cand m-am reapucat, dupa stangacia primei, zic eu ca am inceput sa-mi intru in mana. Nu ma pricep la sculptura si sunt inceata ca un melc, dar perseverez, mai ales ca au placut multora.

Nu te pricepi la sculptura? HA!
Cred ca te subestimezi!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 13 Dec 2012, 3:39 pm

Da, asa am facut, am mutat cerculetele. Animalutele si alte figurine nici n-are rost sa le smirgheluiesti, sint super asa cum sint!
Mari42...sigur nu e sticla lucrata la lampa cu foita metalica...fain tare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de seandreea Joi 13 Dec 2012, 4:32 pm

Bisisica - oricum ce fac eu e mai mult modelaj decat sculptura. Si imi ia cu orele si ceva simplu. Da, sunt perfectionista, dar nu cred ca e cazul aici.
Uite, am mai facut 2 seturi, unul cu modelul initial (ultimul) si unul cu niste catei Westie Terrier:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CA005 by seandreea, on Flickr

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CA005 by seandreea, on Flickr

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CA005 by seandreea, on Flickr

Primul capsor mi-a luat 2 ore daca nu mai mult, l-am refacut de nu stiu cate ori, adaugat lut, luat din diferite locuri, etc. Pe la 1:30 noaptea, dupa vre-o 3 ore terminasem abia capsoarele si de la atatea detalii nu mai vedeam bine.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de mari42 Joi 13 Dec 2012, 4:34 pm

Nicidecum, vlad_mom, e fimo, pe care am aplicat foita metalica, pulbere metalica si pictura cu acrilice, la urma am trantit un strat fin de rasina si atat si iata un alt model, mai simplu.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine], ce zici? bounce, iar pe acestea nu le mai am... s-au dus..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]] si [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre mari42 in Joi 13 Dec 2012, 4:42 pm, editata de 1 ori
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de ancaanca Joi 13 Dec 2012, 4:40 pm

mari42, este de efect pandantul tau!

Seandreea, se vede ca sunt munciti catelusii. Multa rabdare ai!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 13 Dec 2012, 4:46 pm

seandreea, jos palaria din partea mea! Merci

Eu sunt pe undeva pe aici:

Nu rade prea tare! zid Rolling Eyes

[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/url]
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de seandreea Joi 13 Dec 2012, 5:07 pm

Mari - sunt absolut superbe pandantivele! Ce fel de rasina folosesti? Ca am avut si eu prima mea tentativa si a fost semi-nereusita.

Anca - cred ca toata lumea care face handmade are rabdare. Cel putin eu cand ma apuc de ceva intru intr-o lume a mea si uit de timp si de tot. De 2 ori am ajuns tarziu la servici (nu e problema de intarziere la noi, dar totusi) pentru ca am stat sa fac poze la ultimele creatii care trebuiau insa expediate in aceiasi zi si nu ma puteam multumi sa trantesc o poza - eu incerc pozitii, variante, background-uri.

bisisica - nu rad! Mie mi se pare ca e nevoie de putina finisare, sincer, in special la botic. De asemenea ochisorii i-as picta sau pune 2 bilute tari (margele sau Fimo deja uscat) ca sa intre inauntru, sa nu fie in afara. Labutele ai vrut tu sa le faci asa lungi? Mi se par dragute foc, doar ca piciorusele animalutelor nu pleaca din lateral precum mainile noastre.
Cum am zis, nu mi se pare nimic de ras - e clar ca e muncit si mi se pare atre draguta - plus ca ai incercat ceva realist la pozitie si forma corpului si mi se pare de admirat.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de mari42 Joi 13 Dec 2012, 5:29 pm

pentru seandreea, uite aici ce am folosit eu, si drept sa-ti spun am avut noroc .. ca mi-a iesit, deoarece am preparat cantitati mici de produs, si exista riscul sa nu se intareasca daca nu proportionezi cum trebuie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 13 Dec 2012, 5:29 pm

mari42 a scris:Nicidecum, vlad_mom, e fimo, pe care am aplicat foita metalica, pulbere metalica si pictura cu acrilice, la urma am trantit un strat fin de rasina
Am omis niste semne de punctuatie, era doar intrebare retoric-admirativa wink Aidoma pandantelor de sticla....foarte faine au iesit!
Seandreea, mortali terrierii! (eu nu fac si nu port figurine decit ca breloc, cu exceptia florilor)
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de seandreea Joi 13 Dec 2012, 5:32 pm

Fix asta il am si eu si mi se pare ca nu s-a intarit bine. Pare tare, dar daca apas puternic cu buricul degetului raman amprente. Tu cu ce ai masurat si cat ai amestecat? Ah, si in cat timp s-a intarit? Scuze daca te zapacesc dar eu imi fac curaj sa mai incerc o data. O sa pun in alta parte experimentul meu cu rasina, ca nu e cu Fimo si deci nu isi are locul aici.

vlad_mom - sincer nici eu nu ma gandisem sa port animalute si de asta prima data am facut numai brelocuri, insa acum m-am indragostit si eu de pisicutele atarnatoare si avand in vedere ca am 2 nazdravane acasa, parca mi-as face si eu o pereche :D
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 13 Dec 2012, 5:45 pm

Mi-am incastrat si eu poza cainelui (cel din avatar) in polimer lichid, dar o am pusa intr-un medalion locket.
Admir mult multitudinea detaliilor, mai ales la dimensiunea aia. Admir si alte mere-pere in panere, insa ...eu sint mai baboaie la capitolul asta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de dialuise Joi 13 Dec 2012, 10:58 pm

Tare frumos tot ce am vazut nou aici. Nu am timp acum sa nominalizez, dar voi reveni cu un mesaj detaliat. Felicitari tuturor fetelor harnicute si cat mai multe frumuseti in continuare. Va arat cu ce ma mai ocup eu zilele astea

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dialuise
dialuise
helper
helper

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 53
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de Margelutza Vin 14 Dec 2012, 9:32 pm

BUna fetelor


Aduc putin in discutie tema cu lacul de la faza finala. Eu am gasit acest lac pe care l-am folosit la ultimele piese facute si sunt super incantata de el. Este lac cu rasina de la KOber (sper sa nu fie considerata reclama, e fara intentie). Am dat un singur strat (mai gros ce e drept) si in cam 24 de ore e aproape uscat. In cazul in care apesi mai tare pe piesa si lacul nu este uscat amprenta dispare imediat si revine la forma clara si fara amprente.
La inceput mirosul este cam naspa ( miros de diluant de vopsea) insa eu le-am lacuit langa geamul deschis si le-am lasat acolo dupa lacuire si mirosul a disparut si piesa nu are nici un miros dupa uscare.
Am dat 18 lei pe o cutie si la piesa din poza am folosit un singur strat mai gros.

Sper sa va fie de folos informatiile si sa nu va fi ametit prea tare :P

Seara buna si weekend placut

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Margelutza
Margelutza
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de Day Vin 14 Dec 2012, 9:39 pm

Tocmai mi-a trecut prin cap ce ar zice sefii aia de la Kober daca ar sti ce facem noi cu lacurile lor rade .
Eu il folosesc pe cel pe baza de apa,Ecolak parca scrie pe cutie(si nu stiu sigur,ca l-am pus in multe borcanele mici,din care am papat vreo 2)si s-au facut si mai vascoase decat la inceput(asta pentru Darkpoke).Asa dau un singur strat,se usuca in 30 de minute si miroase a nimic :P
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de mari42 Vin 14 Dec 2012, 9:43 pm

Multumesc pentru indicatii fetele! arata foarte bine pandantul margelutza!
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din Fimo XXII - Pagina 7 Empty Re: Bijuterii din Fimo XXII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB