Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

+101
ANCA ECATERINA
mihaela.paun
anda81
gabico
tadok
Maria51
annamaria26985
delfin
danniela
Dionisia
Greteledelweiss
brunics
chocolate
odrina
flexi
iuliana72
Gabica
Matusa Iuliana
carmenm
rob roy
nuta_s
antonina
geo
Karina33
Ducess
ninatopor
Serban Valentina
mimiady63
serafimutza
cami26
STANCIU MARIA
izu
anasia
bubu85
cozma felicia
tiana
lelia40
Uca
dorinamisov
corina corina
alina cristina
europolis
cristina_ani28
-iulia-
SilviaDumitrescu
ioanaichim
flori de camp
AcidoR
emilia-elena
cocav
cris_io_mat
rivka
estera10
tantza_m
stoy
mari42
georgianamatei2007
cica elena
ioana soare
kmn
piciul
anc@
ileana cosanzeana
letho
madlensa
kla78
vlad lia
eriliana
diada
elluta
symos
eveline78
valentinadof
andreea_ato
crina68
Maria Tatuti
Alyna_ct
Liliana Solom
PCatalina
dorinami
ema
cristina07
doraly
iullia_78
T_mihaela
aligabriela
ionela andreea dobre
arianalaura
canadianca50
cami13
irish05
pufoi
ata.isteata
myky7robc
mari01
Angelica18
georgescu olimpia
emmancita
lucky
Dariaa
gabi1972
105 participanți

Pagina 17 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Sam 23 Feb 2013, 12:36 pm

depinde ce fel de buzunare - aplicate, cu saculet...
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de eriliana Sam 23 Feb 2013, 1:31 pm

ioana soare a scris:depinde ce fel de buzunare - aplicate, cu saculet...
m-ai dat gata...nu aplicate..cred ca saculet??? nu stiu ...oare cum ar fi mai bine?
eriliana
eriliana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 23 Feb 2013, 1:39 pm

Poate te ajuta asta.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de eriliana Sam 23 Feb 2013, 3:10 pm

saru mana asta cautam !mi-a amintit cum se face s-a trezit neuronuuuuu!
eriliana
eriliana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 23 Feb 2013, 3:29 pm

Sa ai spor si asteptam sa vedem cu ce ne incanti.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Sam 23 Feb 2013, 9:26 pm

buna seara.
sper ca ma veti ajuta. nu ma mai descurc.
uite:
am lucrat o vesta . la scazatura pt v-ul de la fatza, am scazut intai 6 ochi dintr-o data. Apoi am mers cu o parte si apoi cu cealalta. A iesit foarte bine. Dar trebuie sa tricotez o margine si nu stiu cum sa fac. Daca "bag" andrelele, iese bine? Trebuie sa fie parte peste parte ca sa iasa frumos. Nu stiu daca procedez bine introducand andrelele.... Daca va iesi frumos.
sper sa-mi spuneti cum sa fac.

multumesc Sad
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Sam 23 Feb 2013, 11:15 pm

unde vrei sa bagi andrelele?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Dum 24 Feb 2013, 5:53 am

ioana soare a scris:unde vrei sa bagi andrelele?
pe scazatura v-ului. scazatura e ca un trapez. are pe mijloc 6 ochi scazuti o singura data. O sa iasa bine daca bag andrelele?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 24 Feb 2013, 8:02 am

Eu n-am inteles de ce ai scazut in trapez si nu in ,,v".Incearca sa vezi cum iese o parte peste cealalta.Eu intotdeauna scad in v si de aceea nu-mi dau seama cum ar fi mai bine.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Dum 24 Feb 2013, 9:42 am

Angelica18 a scris:Eu n-am inteles de ce ai scazut in trapez si nu in ,,v".Incearca sa vezi cum iese o parte peste cealalta.Eu intotdeauna scad in v si de aceea nu-mi dau seama cum ar fi mai bine.
Sad nu mai desir
si iese bine cand bagi andrelele?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de STANCIU MARIA Dum 24 Feb 2013, 9:58 am

Va urmaresc de foarte mult timp si recunosc, cu toate ca sunt mult mai batrana decat multe dintre voi am invatat foarte multe lucruri pe care nu le stiam.
Irish, imi permit sa-ti dau si eu un sfat: la vesta, ca sa iasa V-ul frumos, eu fac bentita separat, acelasi model cu bentita de jos( 1 pe fata, 1 pe dos sau 2 pe fata 2 pe dos), lata cat vrei, 3-4 cm. Ultimul rand il fac pe fata.Bag un fir de ata mai subtire si alta culoare pe ochiuri si intind bentita pe marginea V-ului si o iasailez. Fac apoi o cusatura prinzand toate ochiurile.
Bentita o fac astfel: masor cu marginea vestei gaura de la gat, ca sa-mi dau seama cate ochiuri pun, apoi, cand lucrez pun semn la ochiul de la mijlocul bentitei si la fiecare rand cresc de o parte si de alta cate un ochi(la fiecare rand 2 ochiuri). In felul asta iese direct V-ul.
Daca nu am fost prea clara in explicatii te rog sa ma intrebi!
bafta!

STANCIU MARIA
STANCIU MARIA
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : PLOIESTI
Data de inscriere : 05/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Dum 24 Feb 2013, 10:19 am

Multumesc mult maria! ma gandeam s-o fac separat, si asa o s-o fac cum spui tu! Multumesc pentru sfat . Am capatat incredere.
Pacat ca nu e zi lucratoare.
multumesc mult Maria ! pupi
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de STANCIU MARIA Dum 24 Feb 2013, 10:22 am

Bafta! te pup!
STANCIU MARIA
STANCIU MARIA
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : PLOIESTI
Data de inscriere : 05/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de eriliana Dum 24 Feb 2013, 10:23 am

irish05 a scris:buna seara.
sper ca ma veti ajuta. nu ma mai descurc.
uite:
am lucrat o vesta . la scazatura pt v-ul de la fatza, am scazut intai 6 ochi dintr-o data. Apoi am mers cu o parte si apoi cu cealalta. A iesit foarte bine. Dar trebuie sa tricotez o margine si nu stiu cum sa fac. Daca "bag" andrelele, iese bine? Trebuie sa fie parte peste parte ca sa iasa frumos. Nu stiu daca procedez bine introducand andrelele.... Daca va iesi frumos.
sper sa-mi spuneti cum sa fac.

multumesc Sad
am gasit site-ul asta unde te invata cam toate stilurile de borduri/decolteuri/bentite
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
eriliana
eriliana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Dum 24 Feb 2013, 10:44 am

multumesssc ma uit acum Smile
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de piciul Dum 24 Feb 2013, 6:05 pm

eriliana, chiar e de ajutor site-ul asta. Ma intrebam mereu cum fac o torsada intoarsa pe sensul de tricotat. Multumesc!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty PENTRU INCEPATOARE

Mesaj Scris de cami26 Mier 27 Feb 2013, 2:52 pm

AM VAZUT PE SAIT MULTE MODELE DAR SA NE INVETE CINEVA PAS CU PAS PENRU O VESTE ,SAU CACIULA ,CUM SE SCADE ,CUM SE INMULTESTE SAU CATE OCHIURI SE PUN...POATE SE GASESTE CINEVA CARE CHIAR VREA SA NE INVETE tricot
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mesajul 2

de exemplu eu sunt incepatoare si vreau si eu sa tricotez o poseta cu torti poate se gaseste cineva sa-mi explice pas cu pas ...voi de aici stiti asa multe eu o sa ma imbolnavesc rau de tot tricot kiss tricot eu stiu doar esential
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Edit SilviaDumitrescu
Ma asteptam ca dupa 35 de mesaje si de atatia ani inscrisa pe acest forum, sa stii ca nu se scrie cu majuscule ca nu se fac postari succesive si nu se deschid subiecte daca exista unul pe tema pe care o abordezi.
Multumesc pentru intelegere !


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 27 Feb 2013, 3:13 pm, editata de 2 ori (Motiv : unit si mutat postari)
cami26
cami26
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de serafimutza Sam 02 Mar 2013, 9:33 pm

Ioana mi-ai explicat in urma cu ceva timp cum se face acel fgotting si bordura dantelata de la bolero.Nu am apucat sa iti multumesc;informatiile mi-au fost utile si intr-un final am reusit si eu. Merci Cam asa a iesit boleroul meu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sigur ,mai am muuult de muncit pana o sa ajung la nivelul vostru dar e bine ca exista pasiune.
serafimutza
serafimutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Campia turzii
Data de inscriere : 05/12/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Sam 02 Mar 2013, 11:45 pm

Serafimutza, felicitari pentru bolerou si admiratia mea! Ai vazut...ti-a placut...ai cerut ajutor...ai pus in practica explicatiile...te-ai straduit...si ai obtinut ce ti-ai dorit! Ti-ai facut un dar frumos de Martisor! Sa-l porti sanatoasa!

Si pentru ca am pomenit de Martisor, va doresc tuturor sa aveti o primavara cu multe bucurii, cu sanatate si spor in tot ce faceti! Flowers
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Dum 03 Mar 2013, 12:09 am

Uau Serafimutza, ce viteza ai avut! Si cat de bine ti-a iesit! Nu-mi vine sa cred cat de bine ti-a iesit dantela, arata perfect! Si bloeroul cu totul e foarte frumos!
De ce nu-l postezi la provocare?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de piciul Dum 03 Mar 2013, 6:58 am

Serafimutza, sa-l porti sanatoasa! Spor la treaba, ai talent in ale andrelelor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mimiady63 Dum 03 Mar 2013, 10:25 am

Serafimutza aplauze aplauze aplauze si mult spor tricot
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de rivka Dum 03 Mar 2013, 12:31 pm

serafimutza ura felicitari vorba fetelor ai strigat dupa ajutor si uite ce frumos ai lucrat ,imi place mult si culoare cred ca in lumina naturala e mai intensa culoarea wink
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de gabi1972 Dum 03 Mar 2013, 12:34 pm

E foarte frumos si culoarea e superba.Sa il porti cu placere!
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Dum 03 Mar 2013, 5:40 pm

foarte dragut, serafimutza. si ce culoare!
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 17 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB