Lucru de mână
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyIeri la 9:04 pm Scris de Michelle88

» Mobilier homemade (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyIeri la 12:07 pm Scris de Gabica

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyIeri la 10:56 am Scris de mlizeta

» ace de masina de cusut broather innover a
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyVin 03 Iul 2020, 11:09 am Scris de diada

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyJoi 25 Iun 2020, 3:30 pm Scris de chis assy

» Dieta sau un regim de viata sanatos!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMar 23 Iun 2020, 10:25 pm Scris de Michelle88

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMar 23 Iun 2020, 11:01 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyDum 21 Iun 2020, 10:46 am Scris de ema

» Ce masina de brodat recomandati?
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyLun 15 Iun 2020, 9:05 am Scris de diada

» Decoratiuni interioare pt casa (6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyLun 15 Iun 2020, 8:57 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptySam 13 Iun 2020, 10:07 am Scris de vlad_mom

» Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyDum 07 Iun 2020, 9:34 am Scris de ema

» Kefir si Kombucha
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyJoi 04 Iun 2020, 2:02 pm Scris de ladybird

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMier 03 Iun 2020, 7:03 am Scris de LRodica

» Ustensile pentru modelat lut polimeric
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyVin 29 Mai 2020, 1:16 pm Scris de vlad_mom

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMier 27 Mai 2020, 9:44 am Scris de diada

» Dulciuri pentru micul dejun
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMar 26 Mai 2020, 9:11 am Scris de diada

» Bluze, topuri (14)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyMar 26 Mai 2020, 9:06 am Scris de diada

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyJoi 21 Mai 2020, 11:46 pm Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 EmptyLun 18 Mai 2020, 9:53 am Scris de vlad_mom

Metoda servetelulul capitolul VIII

Pagina 9 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 10 Feb 2015, 7:57 am

Metallic wax? Eu am pasta de ceara metalizata pentart, presupun ca e asemanatoare, pentru efect de antichizare metalizat, odata aplicata se mai curata doar cu terebentina sau alti solventi pt uleiuri.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In crapaturi este pasta ceara metalizata arama. Ce nu-mi place la marca asta este ca mai sint oaresice funigei negri prin pasta care se intind aiurea cind freci sa intre in crapaturi.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3692
Varsta : 41
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 9 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra la data de Mar 10 Feb 2015, 10:24 am

Buna fetele!

Cazimi, adeziv am, l-am adus cu mine in Ro, este pe baza de apa, satinat, dar are si functie de lac. Sunt foarte incantata de el.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

grund mai am putin,ca se consuma,tot din aceeasi familie. Mi-am mai luat ieri de la Dedeman

Vlad_mom, acela este lacul pe care l-am cumparat. cum am mai spus, merg sa-l schimb... sper sa reusesc

Va multu pt sugestii! kiss
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 10 Feb 2015, 11:09 am

Deci miroase a diluant, nu?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Mar 10 Feb 2015, 11:32 am

da, miroase! dar se usuca in 4-5 ore complet;
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 10 Feb 2015, 11:53 am

Eu l-as folosi la piese de mobilier, in special mese, sau piese de mobilier pentru exterior...decoratiuni pentru gradina...(da, deci e pe lista cind vin in tara).

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Mar 10 Feb 2015, 12:24 pm

eu reconditionez o masuta, lacul ar fi ideal daca nu as folosi metoda servetelului...asa ca, nu stiu ce sa zic... mai bine il schimb
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 10 Feb 2015, 3:53 pm

Ai putea testa cu o bucatica de servetel pe un carton... Ti-e teama ca va avea vreun impact asupra adezivului?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 11 Feb 2015, 1:17 am

Sahara,da,lacul pt yacht-uri se foloseste doar pentru obiectele exterioare,chiar daca sunt lucrate cu servetel si trebuie dat in mai multe straturi,adica vreo 5.
Ce grund ai luat de la Dedeman,ca eu am cautat dar n-am gasit care sa mearga la decupaj?!Cum se numeste?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 40
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Mier 11 Feb 2015, 2:26 am

Vlad_mom, mi-e teama sa nu-mi distruga munca, daca nu pe loc, in timp... merg sa il schimb cu unul pe baza de apa.

Gianina,grundul e tot de la Kober. Eu zic ca merge, daca nu foloseste gesso pt pictura, eu l-am folosit pe lemn, sticla, metal.. etc

asta e cel luat din Dedeman

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

nu l-am folosit inca pt ca am mai avut din cel artistic. mi-a ajuns sa acopar masuta la care lucrez.
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Joi 12 Feb 2015, 12:04 am

Mda, cam ai dreptate...cred ca singura modalitate s-o protejezi perfect dupa ar fi sa-i faci blat de sticla de pus de-asupra, asta in cazul in care are marginile drepte.
Am testat primer gesso acrilic pe plastic smirgheluit...se zgirie cu unghia, mult mai usor decit vopseaua acrilica aplicata direct.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Joi 12 Feb 2015, 10:31 pm

Deci, revin cu masuta reconditionata: wink

saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Vin 13 Feb 2015, 12:21 am

Ti-a iesit bine!Asa ai vrut tu sa o lasi goala in mijloc?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 40
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Vin 13 Feb 2015, 1:04 am

Parca n-as incarca-o prea tare,dar inca nu am dat lacul final....
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Vin 13 Feb 2015, 3:29 am

Faina tare!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Vin 13 Feb 2015, 11:22 am

multumesc! Merci
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mlizeta la data de Vin 13 Feb 2015, 11:33 am

Saharra foarte frumoasa masuta. Felicitari.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 50
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Vin 13 Feb 2015, 3:06 pm

mlizeta a scris:Saharra foarte frumoasa masuta. Felicitari.

Multumesc! Merci
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Vin 13 Feb 2015, 5:06 pm

Chiar e f. draguta masuta!!! Pacat ca nu ma pricep deloc la tehnica asta si nici nu am materialele necesarare (inafara de cateva modele de servetele) ca imediat ma-si apuca si eu sa reconditionez o masuta pe care o tinem in pod si seamana mult cu a ta!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 35
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Vin 13 Feb 2015, 9:33 pm

saharra a scris:
Deci, revin cu masuta reconditionata:  wink

Îmi place cum ți-a ieșit, iar aspectul se va schimba fundamental după ce dai multe straturi de lac. O să dai gloss sau mat? Cred că pentru suprafață ar fi mai bine lac gloss, iar pentru picioare - mat.

Să-ți mai spun că faptul că ai aplicat șervețel doar pe colțuri, lăsând centrul gol mie mi se pare de mare rafinament. Foarte elegant! Nu degeaba se spune că rafinamentul și bunul gust vin din ceea ce nu faci.

vlad_mom a scris:Metallic wax? Eu am pasta de ceara metalizata pentart, presupun ca e asemanatoare, pentru efect de antichizare metalizat, odata aplicata se mai curata doar cu terebentina sau alti solventi pt uleiuri.

In crapaturi este pasta ceara metalizata arama.

Așa aș fi zis și eu. Ei bine, este probabil al 7-lea produs pe care l-am achiziționat de pe aici pentru crăpături. Nici ăsta nu merge. Ca și Rub&Buff, doar se întinde ca un smac peste tot. Dacă se curăță cu ceva, se curăță complet, nu doar ce e în afara crăpăturilor. Îmi vine să îmi dau pumni în cap că nu mi-am luat din țară bitumul, patinele aurii, bronz și negru de la Pentart și patina sienna arsă de la Decorfin. Dacă n-aș fi avut succes și la antichizare, și la umplerea crăpăturilor cu produsele astea, aș fi zis că sunt eu inaptă să le folosesc.

Bine, am bănuiala că asta era alterat, că în cutiuță era o bucată solidă, solidă. Nu știu cu ce să dacă se poate dilua. Diluantul nu merge, acetona nu merge. Poate încerc în weekend cu WD40.

Cum ziceam. Produse există. Dar nu fac ceea ce știm noi că ar trebui să facă.

Ultima editare efectuata de catre Cazimi in Vin 13 Feb 2015, 10:03 pm, editata de 1 ori
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Vin 13 Feb 2015, 10:23 pm

Multumesc fetelor!

Alina, nu stii ce pierzi! wink E distractiv si in plus poti reconditiona o gramada de chestii prin casa, poti de
cora obiecte, poti pregati un cadou frumos pt cineva drag! Cumpara-ti materiale si apuca-te de treaba! Te asteptam cu rezultate in imagini! hug

Cazimi, am un lac de yachturi, e lucios!
Despre decorul cu servetele, si eu agreez eleganta prin simplitate, de aceea nici nu am incarcat masa prea mult.. wink
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Vin 13 Feb 2015, 10:39 pm

@Saharra: deci nu ai aplicat lac pe bază de apă deloc?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Sam 14 Feb 2015, 12:06 am

Nu am aplicat lacul inca. Am mai scris ca am luat din greseala lac pe baza de rasini in loc de lac pe baza de apa...am tot vrut sa-l schimb dar nu am avut timp sa ajung din nou la Dedeman, fiind prinsa cu niste chestii, si oricum ezit inca sa-l aplic... mergea si fara lac, dar am lovit usor o muchie a masutei de ceva si am observat ca s-a decojit in doua pucte mici...asa ca trebuie sigiliat!
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Sam 14 Feb 2015, 12:14 am

Am înțeles. Deci tot ce ai până acum este practic doar adezivul pentru șervețele. Dacă aș fi în locul tău, aș mai aplica un strat sau două de adeziv.

Bine, eu pun și câte 15-20 mâini, până iese consistența și strălucirea pe care o caut. Dar eu tind spre un aspect care să ascundă că am folosit șervețel sau alt fel de hârtie.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Sam 14 Feb 2015, 12:24 am

Am dat 3 sau 4 maini de adeziv, as mai da dar e tare fain pt ca are o finisare satinata si un aspect final foarte misto, iar butoiasul s-a cam golit, mai am doar 1/3. mai trag de el wink

chiar nu se vede ca ar fi ceva lipit pe suprafata, cu atat mai natural pe muchii!
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Sam 14 Feb 2015, 12:38 am

Păi și atunci mai pui și lac pe bază de diluant?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB