Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

+26
Gabica
Floren
Uca
adina_lg
aisha
AlinaJ.Bijoux
aurishta
alice07
CCristinaC
Ginet
diada
Giorgi
ema
teisoara
Teima
Admina
dorinami
piciul
MihaelaT
Gabiuta
danniela
mari42
dorinacirstea
CarmenClaudia
alexaaa08
MagdaMarin
30 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Ginet Dum 14 Dec 2014, 10:58 pm

Ah, ce pofta mi-ai facut Admina cu cozonacul ala, sper sa fac si eu de Craciun. In ultima vreme am cumparat mereu pentru ca la framintat de mina nu mai faceam fata, imi plesneau vinisoarele de la degete !
Daniela chiar ai dreptate, am observat si eu ca piinea de casa e satioasa si se maninca putina.
Fetelor, n-ati incercat sa puneti in vas hirtie de copt unsa si apoi coca de piine ? cineva mi-a spus ca asa face si nu se lipeste deloc.
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Dum 14 Dec 2014, 11:12 pm

Ginet , hartia de copt este cerata si nu e nevoie s-o ungi . Sigur ca si asta ar fi o solutie !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Ginet Vin 02 Ian 2015, 8:28 pm

Floren, multumesc !

Azi am facut o piinica la masina, am facut si o foto, mi-a iesit foarte bine, sunt multumita, am folosit faina 650 si 480 ( 500g+100g) si reteta pentru 1 Kg de la piinea de baza din cartea masinii, am setat rumenire usoara pentru ca la cea medie nu mi-a placut, imi iesea coaja prea groasa si tare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aurishta Vin 02 Ian 2015, 10:00 pm

Eu nu am cartea tehnica la masina de paine si nici n-am reusit s-o gasesc pe net, asa ca nu stiu deloc sa folosesc celelalte comenzi de pe panou, doar programul 1 si pace! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Vin 02 Ian 2015, 11:52 pm

Aura , ce masina ai ?
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de piciul Sam 03 Ian 2015, 7:56 am

Ginet eu nu framant cozonacii, ci pun masina de facut paine la treaba si ies ok...(am pus mai sus o monstra Smile ) Ii coc in tavi unse cu unt, dupa ce-i las sa cresca in tava cam 15 minute (coca ajunge aproape afara din tava) si-i coc in cuptorul clasic incins, la foc moderat cam 1 ora si pun tava de aragaz, jos pe ultimul raft, ca arde de obicei...ei pe raftul din mijloc.
Auristha pozeaza panoul si poate te ajutam sau gasesti pe net cartea, daca dai numele masinii. Eu asa am gasit la a mea.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aurishta Sam 03 Ian 2015, 10:55 am

AM o masina italiana, "Alice" ii zice! O sa fac si o poza cu panoul! Multumesc mult pentru solicitudine, voi mereu sunteti de nota 10! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de piciul Sam 03 Ian 2015, 12:29 pm

Pai limba italiana o cunosti? Atunci de aici salvezi prospectul pentru masina de facut paine Alice:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dai descarcati e o sageata cu o liniuta...apoi il deschizi la tine si cu rabdare il traduci...Succes!
P.S. aici sunt retete traduse italiana-romana...macar gasesti termeni specifici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

base = paine alba clsica
francese= paine frantuzeasca
veloce= paine cu praf de copt =frământare, creștere și coacerea pâinii cu praf de copt
dolce = ca un chec...
impasto = cred ca este doar framantare si apoi iei aluatul si-l pui la copt la cuptor...sau dai COTTURA este doar e copt poti completa la o reteta daca nu-ti place cum o copt painea, inainte sa o scoti...
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aurishta Sam 03 Ian 2015, 5:30 pm

Piciule, mi-ai luat-o inainte hug pupi ...o sa pun, totusi, poza cu masina Smile ! Nu stiu italiana, dar exista destule programe de traducere....multumesc din inima! Merci Merci [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Ginet Sam 03 Ian 2015, 5:54 pm

Piciule aici suntem la piine, mostra de cozonac ai pus-o la topicul de cozonaci, iti multumesc foarte mult, am sa tin cont de sfaturile tale cind am sa prepar coca de cozonac la masina hug
Aurishta ai cumparat masina de la cineva si nu ti-a dat cartea masinii ca din magazin nu-mi imaginez cum sa-ti vinda ceva care musai necesita instructiuni ?
Eu cind am cumparat masina am rugat-o pe vinzatoare sa-mi dea instructiunile sa le rasfoiesc putin ca sa ma decid ce masina sa cumpar si mi-a spus ca nu are desi avea o masina desfacuta din ambalaj la care se uita toata lumea. Mi-a explicat ea în mare cam pe unde sa butonez pentru programe etc. si i-am spus ca daca nu gasesc in cutie instructiuni nu o cumpar ! In cutia masinii  am gasit  o carticica  groasa cu instructiuni pt. masina inclusiv o carte cu retete, ambele au si traducere in limba româna.
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de piciul Sam 03 Ian 2015, 7:58 pm

Da Ginet....am incurcat rubricile.... Oricum sfaturile sunt acelasi!
Ma bucur ca am gasit manualul...sper sa te descurci acum.
Si eu vreau sa fac o paine cu cartofi....dar de cand fac paine in casa....am luat in greutate...e gustoasa si satioasa, dar parca asa mi se pare ca iau si in greutate....
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aurishta Sam 03 Ian 2015, 8:34 pm

Ginet, masina mi-a daruit-o o prietena si nu mai stia pe unde este cartea....retete am dintr-o alta carte, in limba engleza, adaptate anume pentru masina! Functiile ei nu prea imi sunt clare, dar acum o sa citesc cu atentie manualul din link-ul pus de Piciul!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Uca Vin 20 Feb 2015, 1:02 pm

Floren a scris:M-am dus cu capu' !!! Citisem mai acum ceva timp despre painea fara framantare si am zis "pas"... insa zilele trecute am dat peste o reteta( reteta n-are nimic iesit din comun , de fapt ) care m-a facut sa mi se scoale ( ca sa nu mi se trezeasCA ) CUriozitatea ! Daca mai fac de cateva ori paine d-asta , o sa ajung cat malu' ! rade Este exact ca painea pe care o facea mamaia mea !
Floren, m-ai convins, arata asa de bine, trebuie sa o fac si eu.
M-a corupt Narcisa kiss Merci  si de atunci tot fac paine. Trebuie sa o incerc si pe asta. O intrebare, pot pune si ulei?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Feb 2015, 7:26 am

Reteta originala e fara ulei, uite si video AICI
Proportiile de ingrediente sunt:
Faina 430g
Sare 8g
Drojdie instant 1g
Apa 345g
Am pus la dospit reteta in cups, ca in video, sa vedem cum iese. Mai greu cu vasul, ca nu am nici fonta si nici yena cu capac. Am facut ultima oara in vas gen cel de teflon, dar cu ceramica (zgariat insa zid ) si mi-a iesit, nu s-a lipit.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Uca Dum 22 Feb 2015, 8:17 pm

Mulţumesc Admina.
Când văzusem mesajul tău, pâinea era deja în frigider şi îi adăugasem cam o lingură de ulei la 500 g de făină..
Am făcut-o de seara, am lăsat-o în frigider până a doua zi iar sâmbăta dimineţa am băgat-o în cuptor dupa explicaţiile lui Floren. A ieşit super. Însă, mie mi-au intrat alte cantităţi, mă refer că am făcut-o cum am simţit eu la mână, adică:
- 500 g făină
- 300 ml apă
- 13 g drojdie proaspătă
- 10 g sare
- o lingură ulei de măsline

... şi rezultatul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

chiar am avut emoţii că nu iese, mai les că n-am respectat cantităţile dar a fost aşa de bună că am mâncat-o pe toată într-o zi ( două persoane).
Dacă puneam mai multă apă ieşea prea moale aluatul. Cum ar trebui să fie, să se ia de pe mână după omogenizare sau mai moale?

A... era să uit, pâinile făcute după explicaţiile Narcisei ( mulţumesc Narcisa pentru ajutor şi pentru imbold):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 22 Feb 2015, 8:39 pm

F. bine arata panea ta Uca!!! Chiar imi imaginez cum e cea din prima poza calda cu putin unt pe ea. Imi ploua in gura!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Uca Mar 24 Feb 2015, 11:32 am

Alina, este aşa de simplu de făcut! Încearcă şi tu! nu ar avea de ce să nu îţi iasă.
Eu deja am făcut trei, azi o pun la crescut pe a patra. Floren Admina, mii de mulţumiri! hug love

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Mar 24 Feb 2015, 10:59 pm

Hei , Uca , ce capodopera ai facut ! Felicitari !
La painea asta rustica l aluatul trebuie sa fie molicel . Alta data , ca sa nu mai ai emotii din cauza cantitatilor , foloseste reteta de baza , la care aplici regula de 3 simpla , in functie de cantitatea de faina pe care o doresti .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Mier 25 Feb 2015, 6:18 am

Mare grija cu painile astea! Cauzeaza grav... siluetei. rade
Eu am rezolvat misterul, coc painea in cuptor si nu se mai strica dupa cateva zile, ramane proaspata pentru ca o tin intr-o cutie. Inainte, cand o coceam la masina de paine, se strica mai repede, desi foloseam program normal, nu rapid.
Pentru paini la masina va recomand blog-ul Acesta si pentru paini fara framantare Acesta.
Mi se pare mie sau painea asta fara framantare are aluatul mai umed decat cea obisnuita. Nu ma deranjeaza, dar sotul o prefera pe cea dospita obisnuit, care iese mai uscata. Am pozata o paine framantata la masina si coapta la cuptor. Cea fara framantare e inca in aparatul foto. wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aisha Mier 25 Feb 2015, 1:16 pm

Admina, painile din blog-ul ala arata tare bine. Dar cand se pun ingredientele de deasupra pe paine? Si cand se taie, ca sa iasa asa frumoasa? Banuiesc ca o si unge cu ou sau lapte la un moment dat, dar eu nu stiu cand pot sa umblu la masina si sa ridic capacul...
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Mier 25 Feb 2015, 10:21 pm

Eu cand o coceam la masina, scoteam paletele si o formam, dupa framantare, inainte de ultima dospire.
Ieri am facut cu seminte de susan, pe deasupra. Dupa ce a framantat-o si dospit-o, am scos-o din cuva am format-o si am tavalit-o prin seminte, am pus-o in tava de cozonac si am lasat-o la dospit iar (putin) si am pus-o la copt. Dupa coacere am uns-o cu apa+ulei si am mai lasat-o putin in tava.
O poti intreba pe Iulia, pe blog, cum face. Nu stiu daca a scris la vreo reteta. Eu folosesc din cand in cand, retetele ei de acum cativa ani, inclusiv de cozonac.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de aisha Joi 26 Feb 2015, 11:31 am

Admina, multumesc pt raspuns. O sa ii las o intrebare pe blog, desi am vazut ca ultimele discutii sunt de acum un an...
Eu am tava de la masina mai mult inalta decat lunga, deci formatul impletit nu prea isi are sens, dar mi-ar placea sa ii pun tot felul de seminte pe deasupra si sa aiba aspectul ala frumos si lucios.
Mai studiez ...
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de adina_lg Joi 26 Feb 2015, 1:15 pm

Mi-am luat si eu recent masina de paine, am facut de 3 ori. Dar de fiecare data mi s-a lasat mijlocul (sau n-a crescut?). Asa, cand o mananci, nu pare necrescuta, e buna, doar nu e asa ridicat mijlocul cum vad in pozele voastre.
Aveti idee ce gresesc? Respect cantitatile de faina-apa, dar nu pun lapte/lapte praf si nici cele 2 linguri de ulei scrise prin retete, iar drojdia e din aceea la plic (am incercat si Coseli, si Dr. Oetker). Am facut si cu zahar, si fara, dar tot nu a iesit asa crescuta.
Daca fac in acelasi fel in cuptor (de mana: faina, apa, sare, drojdie), creste.
E chiar asa necesar uleiul? Sau care e problema oare?
Multumesc!

P.S. Buna sursa de inspiratie blogul de paine la masina recomandat de Admina! Multumim!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Joi 26 Feb 2015, 2:07 pm

Adina , incearca doar sa framanti coca la masina si s-o lasi tot in ea la dospit , apoi pune-o in forma , mai las-o cam juma' de ora la un mini-dospit , apoi bag-o in cuptorul INCALZIT IN PREALABIL , la 180* pt 12-15 min , apoi scade temperatura la 15* si mai las-o acolo inca 25-30 min .
Daca , totusi , vrei sa continui sa faci painea cap-coada la masina , incearca si urmatoarea reteta :

-265 ml apa calduta
-3 linguri ulei ( musai sa pui ulei , altfel painea iti iese bolovanoasa )
-o lingura sare
-450 gr faina
-15 gr drojdie proaspata
-o lingura zahar

Ingredientele trebuiesc puse FIX in ordinea asta , cu subliniere ca sarea nu trebuie sa intalneasca drojdia din prima !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de adina_lg Sam 28 Feb 2015, 10:30 pm

Multumesc, Floren! Mi-am notat reteta si o s-o incerc, respectand si indicatiile. Cred ca e reteta pentru 750 grame de paine, nu?
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 4 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB