Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

+26
Gabica
Floren
Uca
adina_lg
aisha
AlinaJ.Bijoux
aurishta
alice07
CCristinaC
Ginet
diada
Giorgi
ema
teisoara
Teima
Admina
dorinami
piciul
MihaelaT
Gabiuta
danniela
mari42
dorinacirstea
CarmenClaudia
alexaaa08
MagdaMarin
30 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 21 Dec 2012, 8:38 pm

Admina, nu stia de capac. Multumesc de pont!
Oricum o mai incerc ca mie mi-a placut mult gustul si cum era, ca mie nu-mi place painea umflata cu pompa.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de mari42 Sam 22 Dec 2012, 4:56 pm

iata si megapainea facuta din 2 kg de faina, seminte de susan, in, mac, secara, apa, sare, din criza de timp, nu am incercat la ceaunel...[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url] : ura
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Teima Lun 22 Iul 2013, 8:22 pm

Buna seara!

Cine ma ajuta si pe mine cu o reteta pentru aluat de focaccia? Mie imi place focaccia foarte pufoasa si moale...ca la pizza hut. Va multumesc anticipat! Va pup cu drag!
Teima
Teima
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2011

http://www.burdastyle.com/profiles/teimacreations/my_activity

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de piciul Dum 28 Iul 2013, 9:52 am

Greutate: 1,000 g
Timp: 3:39
I n g r e d i e n t e
Apă: 500 ml
Sare: 2 lgt
Făină simplă: 550 g
Făină de secară: 150 g
Drojdie uscată: 3 sferturi de lgt
Capere: 60 g
Măsline verzi: 100 g
Ulei de măsline: 1 lg
Roşie: 1
Sare mare: 1 lg
••••••••••
Puneţi ingredientele în vasul de copt în următoarea ordine:
apă, capere, măsline şi sare.
Apoi adăugaţi cele două tipuri de făină şi drojdia uscată.
Puneţi vasul de copt în maşină. Selectaţi programul 2, greutatea
pâinii şi culoarea dorită a cojii. Apăsaţi butonul stop/start.
Feliaţi roşia. Cu 30 - 45 de minute înainte de sfârşitul programului,
deschideţi maşina şi verificaţi aluatul: dacă este destul de solid,
pensulaţi suprafaţa pâinii cu ulei de măsline, puneţi feliile de roşie
deasupra şi presăraţi cu sarea mare.
La sfârşitul programului, opriţi maşina, scoateţi vasul de copt şi
scoateţi pâinea.

SAU

Ingrediente:
- 350g faina alba
- 200ml apa calduta
- un pliculet drojdie uscata
- 2 lingurite zahar
- o lingurita sare
- o lingura mare ulei de masline
- 150g masline fara samburi si feliate
- o lingurita oregano
- o lingurita busuioc
- o lingurita rozmarin

Pentru garnisit:
- ulei de masline
- sare, ierburi aromatice, felii de masline
Modul de preparare ca mai sus; difera ingredientele. Reusita totala!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Teima Mier 04 Sept 2013, 8:45 pm

Pierdusem urmarirea acestul subiect. Cu intarziere iti multumesc pentru retete! Sper sa le pun in practica cat mai rapid, dupa salariu :d
Teima
Teima
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2011

http://www.burdastyle.com/profiles/teimacreations/my_activity

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Pâine de casă fără frămâtare(2)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 09 Ian 2014, 8:00 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu vreme în urmă, am mai făcut pâine de casă fără frământare, dar înaite de Anul Nou am încercat şi reteta de pe blogul Ghiocelei. Când am venit de la munte am repetat-o, dar am mărit puţin cantităţile că tava mea e mărişoară şi azi am făcut o nouă pituţă după aceeaşi reţetă şi am încercat totodată făina Castello de la Lidl (Bună!).
Ingrediente: 600 g făină (eu am pus făină superioară  pentru cozonac că asta a luat Şerifu), 11-12 g drojdie uscată (un plic şi jumătate), 15 g zahăr (o linguriţă şi jumătate), 2 linguriţe scuturate sare, 6 linguri ulei, 375ml apă călduţă, dar spre final am adăugat încă un strop, să fi fost o ligură, două.
Mod de preparare: Se pune făina într-un vas adânc (eu am cernut-o), se face loc în mijloc, se pune drojdia şi zahărul şi puţină apă călduţă şi se amestecă puţin. Am lăsat-o până am presărat sarea pe margini şi am pus uleiul după care am adăugat restul de apă călduţă şi cu o ligură de lemn am amestecat bine până ce nu mai e făiă în vas.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am pus peste vas folie alimentară, un prosop de bucătărie şi am lăsat vasul pe masa din bucătărie unde era cald şi nu era curent. L-am lăsat la dospit 50 de  minute, după cum văd în poze, că am avut şi  alte treburi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Într-o tavă unsă bine cu ulei, am pus aluatul, am pus tava pe aragaz acoperită tot cu folie alimentară şi l-am lăsat să crească în voie cât timp s-a încălzit bine cuptorul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am lăsat flacăra la mare timp de 5 minute şi am redus apoi la minim. Nu ştiu exact cât a stat în cuptor, probabil 40 de minute. Am lăsat-o până mi-a plăcut ce culoare a prins.
Când s-a răcit puţin am şi furat colţul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Diana a spus că asta a ieşit şi mai bună decât cea făcută când am venit de la munte. Smile

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Joi 09 Ian 2014, 8:51 pm

 Arata bine painea ta , Miha !
Cam de vreo 5-6 ani , fac paine cu masina ! Si zic cu masina si nu la masina , pentru ca la masina doar o framant , apoi o coc in cuptor !
Reteta mea de paine pentru 3 persoane suna cam asa :

65 ml ulei
350 ml apa calduta
1 lingura sare
600 - 620 gr faina (in functie de tipul fainei )
1 lingura zahar
20 gr drojdie proaspata

Ingredientele le pun in masina IN ACEASTA ORDINE ( f. important , pentru ca sarea nu trebuie sa se intalneasca nicicum cu drojdia , insa zaharul trebuie neaparat sa faca "front comun" cu aceasta , ajutand-o sa isi faca treaba !), setez masina la programul de framantare - la mine dureaza 15 min. - iar cand a teminat de framantat , o pun sa repete operatiunea . Mi se pare mie ca se framanta mai bine asa !
Dupa jumatatea de ora de framantat , scot aluatul pe masa unsa cu ulei , ii dau forma rounda , apoi il pun intr-un vas yena rotund , uns in prealabil cu putin ulei si apoi "captusit" cu faina .
Pun painea la dospit deasupra cuptorului incins , in dulap , o acopar cu un servet de panza si o las acolo pana isi tripleaza volumul , aprox. o ora .
Cand imi place deja cat de "grasa si frumoasa " este , o bag repede in cuptorul incins ( repede pentru ca , in contact cu aerul din bucatarie , se "lasa") si o las cam 10 min . la 180-190*, apoi cobor temperatura la 165-170* pentru inca 40 de minute . Fiind in vas de yena , avantajul este ca pot vedea si daca painea este coapta si pe fund , nu doar la suprafata .
S-am incalecat p-o sa
Si v-am zis reteta mea  !  Smile

L.E. Maine vin cu proba materiala !  wink



Gata ! "Maine " e deja "azi", asa ca ... iata proba !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]b[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


La masaaaaaaa !


Ultima editare efectuata de catre Floren in Vin 10 Ian 2014, 2:12 pm, editata de 2 ori (Motiv : A trecut o noapte , asa ca ...am adus)
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de teisoara Sam 10 Mai 2014, 3:11 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Framantat la masina,un aluat mai moale decat cel de paine ,cu ierburi de Provence ,adaugat cascaval,branza de burduf...........succes garantat !
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Sam 10 Mai 2014, 4:16 pm

Oaaaaaaaaoleo !!!  frumos 
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Mai 2014, 5:48 pm

Mihaela, Floren, arata super painicile voastre! foame Ies mai pufoase coapte in cuptor? Imi place si painea la masina, dar iese parca prea densa. As prefera sa fie mai aerata, cumva...
Facuta la masina consuma si mai putin curent, decat un cuptor electric, ce-i drept si asta e alt motiv pentr care o fac la masina.
Teisoara, zici aluat mai moale si ne pui si dovezi, dar reteta nu ne dai? Arata pufos si cred ca am si ingredientele, hai cu reteta, te rog.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Dum 11 Mai 2014, 6:24 pm

Admi , maine o sa iti arat si interiorul !  Smile Smile
Mie mi se pare ca iese compacta atunci cand e facuta cu drojdie uscata , ceea ce eu nu folosesc !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de teisoara Dum 11 Mai 2014, 7:56 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

eu cu imaginatia mea si ce-am avut prin frigider....trebuie sa va spun ca am mai facut inca una aseara si a fost foarte mancata azi.
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Mai 2014, 8:41 pm

Sad Aici n-am vazut drojdie proaspata, doar uscata si aditivata, chiar, anumite modele. O sa incerc sa coc si la cuptor, fac si un pandispan cu fructe si o pizza, in acelasi timp (sau unele dupa altele), sa folosesc cuptorul la maxim. wink 
Merci Teisoara, incerc reteta acum.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de teisoara Dum 11 Mai 2014, 8:59 pm

am uitat sa spun ca eu am facut cu drojdie normala si n-a fost bai....
sunt sigura ca iti va iesi.Si mai e o probl legat de calitatea fainii,cred ca eu am pus in jur de 420gr,mi se parea cam prea moale in masina.Oricum planul de lucru il vei unge cu ulei ca sa o poti desprinde si lucra
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Lun 12 Mai 2014, 1:13 pm

Proba de interior


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Pacat ca nu exista si proba de miros !  Smile
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de ema Mier 28 Mai 2014, 10:15 am

Dorina, Florentina va multumesc mult pt ideea de paine coapta in vas acoperit Iese o minune (se coace in interior, miezul e pufos, coaja e crocanta)
Am facut cu drojdie usacta (inca nu am vazut drojdie proaspata desi se zice ca exista si pe la noi) si iese miezul cam dens Mi-ar placea sa iasa mai aerata
Urmatoarea va fi cu maia Am auzit ca e si mai buna Sa vedem
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de piciul Dum 20 Iul 2014, 10:32 am

Isprava mea de la masina de facut paine! Am pus si seminte de floarea soarelui.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Dum 20 Iul 2014, 5:24 pm

Ooooo ! Ce bine arata ! Trebuie sa fi fost si foarte buna !


Ema , drojdie proaspata gasesti in orice supermarket , la zona cu pizza proaspata , foi de prajituri .... chestii d-astea !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Giorgi Lun 21 Iul 2014, 2:00 pm

Pe cuvant ca am mirosul in nas!!! foame 
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina Joi 27 Noi 2014, 7:11 pm

Cum faceti sa iasa coaja moale? Am luat o masina de paine cu o paleta, aici si in tara aveam cu doua palete. Face fata cu brio, coace bine, dar iese destul de cojoasa sau se usuca repede. Ce-i drept folosesc faina integrala (fina, nu grosiera) si apa. Am incercat o reteta cu iaurt sau lapte si a iesit moale coaja. Dar oare ce-i lipseste celei cu apa, sa iasa moale?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de diada Joi 27 Noi 2014, 7:45 pm

ulei? eu fac painea clasica, apa, ulei, drojdie normala (bob 18g), zahar, faina alba (+ 2 linguri de faina de secara) si la urma sare. Program rapid ca nu am timp. La fel, nu am timp sa experimentez retete Smile)). Fac o paine pe zi, pentru 4 persoane.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Floren Joi 27 Noi 2014, 9:41 pm

Admi , eu folosesc reteta urmatoare si painea iese cu coaja moale :

50 ml ulei
265 ml apa calduta ( pentru faina integrala , poti pune 270 ml , aceasta absorbind mai multa apa )
1 lingura sare
450 gr faina
1 lingura zahar
15 gr drojdie proaspata .

La masina doar o framant , apoi o pun in forma rotunda , de tort , o las la dospit cam 2 h , incalzesc cuptorul la 185* , apoi ...la cuptor cu ea ! Dupa 12 min, , scad temperatura la 175*.
IMPORTANT ! Dupa ce scot painea din cuptor , o scot din forma si o infasor intr-un prosop de bumbac , asa coaja va fi moale !

L.E. Este foarte important sa pui ingredientele in masina exact in ordinea de mai sus! Sarea se pune in lichide (ulei si apa) , apoi se adauga faina , zaharul si drojdia .Este foarte important ca drojdia sa nu se intalneasca din prima cu sarea , insa cu zaharul e obligatoriu sa se "pupe" , acesta ajutand la activarea ei !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Ginet Dum 30 Noi 2014, 2:30 pm

Tot citind pe aici m-ati convins si pe mine sa-mi cumpar o masina. N-am facut o piine pentru ca mai aveam cumparata. Am ales reteta de briose din cartea masinii. Va arat poze.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Imi place cum a iesit dar a cam crapat la suprafata desi nu ma deranjeaza acest aspect.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cind am rasturnat-o din vas paletele au ramas la locul lor in cuva masinii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Briosa feliata ! Cind am gustat-o era potroaca, din prea mult zel am gresit si am pus o masura mare de sare. Azi dimineata am aruncat-o la gunoi  zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 30 Noi 2014, 2:52 pm

Am si eu masina pentru paine de vreo trei saptamani. Nu am facut decat paine, da' am timp si pentru restul.
La inceput mi-a fost teama ca voi manca painea calda, dar nu, nu am problema asta. O paine de 1000g ne ajunge trei zile. Doi adulti si pasarile de la fereastra Smile  
Ginet, briosa ta arata imbietor, a chec mai mare. Pacat ca ai incurcat masura la sare. Urmatoarea va fi sigur buna Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Ginet Dum 30 Noi 2014, 3:54 pm

CCristinaC ,iti doresc succes cu masina ta, s-o stapinesti sanatoasa !
multumesc pentru incurajare Merci
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 2 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB