Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Activitati educative cu/si pentru copii EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Activitati educative cu/si pentru copii EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Activitati educative cu/si pentru copii

+15
danniela
culea mirela
coapsem
Chirrox13
tiana
Admina
aurishta
Lucia Ro
elenaxx
denis21
rivka
ismi3ismi
MagdaMarin
Eva
little_light
19 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty povesti audio

Mesaj Scris de little_light Dum 05 Apr 2009, 11:33 pm

Acum incarc pe un site cateva povesti audio in format mp3 pentru cei interesati de povestile copilariei noastre, cand le ascultam pe discuri de vinil la pick-up... wink Dupa ce se incarca va dau si link-ul.
little_light
little_light
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 51
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Eva Dum 05 Apr 2009, 11:53 pm

Abia astept! Un pupic de la fiica mea pentru povesti! pupi
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de little_light Lun 06 Apr 2009, 12:17 am

Iata si link-urile

Familia Chit Chit 1
Familia Chit Chit 2
Motanul incaltat
Fetita cu chibrituri
Farizada cu suras trandafiriu
Alba ca zapada
Cenusareasa
Punguta cu doi bani


Cand mai am timp, mai pun si altele...
Pupici si de la baietelul meu, Eva
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am mai pus ceva...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre little_light in Lun 06 Apr 2009, 9:58 pm, editata de 2 ori (Motiv : aranjare linkuri)
little_light
little_light
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 51
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 28 Iun 2010, 2:58 pm

Le gasiti si aici pe povesti de pe vechile viniluri
Sunt povesti pe care le ascultam cu placere si care mi-au tinut companie in copilarie.
Pickup-ul mi-a fost cel care m-a crescut,deoarece parintii erau la servici

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 25 Iul 2010, 10:01 pm

Am citit ca povestile audio sunt mai utile decat cele video pt copii,pt ca ii ajuta sa isi imagineze ce aud...le dezvolta astfel imaginatia,creativitatea...in plus,nu isi strica ochii cu imaginile video...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 26 Iul 2010, 7:03 am

Da asa este, eu asa am ascultat multi ani si nu am simtut lipsa parintilor plecati la servici si nici nu am facut prostii,sa stric,sa distrug,sau alte rele.Imi imaginam povestea uitandu-ma la coperta discului.Au fost povesti pe care nu le-am ascultat niciodata deoarece nu mi-a placut ilustratia copertii.Dar acum copii(nu toti) sunt imbuibati de canalele cu desene si nu le place sunetul acului alunecand pe disc.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de rivka Lun 09 Aug 2010, 3:59 pm

littlle_light as vrea sa ne explici cum descarcam povastile Smile eu nu prea le am cu compu acu invat crash ....m-am bucurat cand am vazut linkul cu povestile dar nu stiu sa le descarc....fetele mele sunt mari dar as vrea sa le fac pentru nepoata mea ...fetita sorei mele multumesc
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de denis21 Mar 31 Aug 2010, 10:56 am

Rivka dai click pe povestea care o doresti,o salvezi in documente si apoi poti sa o deschizi.Sper sa reusesti ,nu e asa greu. wink
Little_light si Marinmagda multumesc pt.informatii. multumesc
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de rivka Joi 23 Sept 2010, 11:34 am

se pare ca link-ul cu povestile nu e bun Question
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de elenaxx Mar 08 Feb 2011, 10:46 am

Am pus si eu o poveste, The Happy Prince(Printul Fericit-Oscar Wilde), este in engleza, dar exista si cartea si un caietel de exercitii, deci copiii pot asculta povestea in timp ce citesc cartea, obisnuindu-se cu pronuntia. Le gasiti aici

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Cursuri de balet, dans, innot, etc

Mesaj Scris de Lucia Ro Vin 16 Sept 2011, 9:24 am

Tot am cautat pe diverse alte forumuri si pe google si nu am gasit nimic...asa ca va intreb si pe voi... stiti cumva vreun club fie el si privat care sa aibe cursuri de balet, sau innot pentru copii in sectorul 6 Bucuresti .. tot ce am gasit sunt doar in centrul Bucurestiului si e departe pentru noi...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Vin 16 Sept 2011, 5:16 pm

Ce varsta are copilul pentru care vrei cursurile astea?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Lucia Ro Sam 17 Sept 2011, 9:28 am

Aurishta, e vorba de Ruxi, fiica-mea .. 5 ani si 5 luni...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Sam 17 Sept 2011, 7:14 pm

Depinde acum si ne ce zona locuiesti si cat de usor te poti deplasa. SI eu stau in sectorul 6, la Apusului. La scoala unde invata copiii mei sunt cursuri de dans, de pilda. Apoi, in apropiere este "Tenis Club 2000" unde sunt si cursuri de inot La balet am mari rezerve cu privire la scolile particulare, caci am vazut cateva fetite din vecini care au frecventat asa ceva si nu prea se vede nimic. Daca optezi pentru balet, cauta o recomandare serioasa, ca sa nu dai peste cineva care vrea doar bani sub acest pretext. Depinde acum si pentru ce nivel te gandesti. Daca vrei doar o ocupatie complementara gradinitei sau scolii, nu e necesar sa te zbati prea mult, dar daca te gandesti la ceva srios, pentru viitor, mai bine te orientezi la o scoala din sistemul de stat (pentru balet sau inot, fireste).
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Lucia Ro Sam 17 Sept 2011, 10:33 pm

Aurishta, multumesc mult pentru raspunsuri ... eu stau in Drumul Taberei undeva intre Valea Ialomitei si Valea Oltului... Apusului nu ar fi prea peste mana... Vreau doar o activitate care sa o tina ocupata, nu-mi doresc performanta in balet, ea isi doreste foarte mult sa faca balet...Asa scoala de dans cu diverse tipuri de dans - modern, vals, cha-cha, sportiv , etc am in spatele blocului tot privata si are si karate.. dar eu vreau chiar cursuri de balet... cele performante de la opera au niste preturi lunare care chiar nu merita... vreau ceva pentru copii usor si relaxant sa o tina ocupata.. O sa ma gandesc la innot de la tennis club 2000.. si o sa ma duc sa vad care-i treaba acolo
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 18 Sept 2011, 8:51 am

Mult succes micutei Ruxi, sa vedem o mica balerina! kiss Sa ne spui si noua daca gasesti ceva care te multumeste!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Sept 2011, 6:11 pm

Da si eu as vrea sa-mi dau pitica la un baleto-sport. Are tot 5.5 ani. Cred ca dans ar fi mai potrivit pentru fete, dar din pacate sunt neseriosi cum zice Aurishta. Se pun: macarena, meniaito si altele de gen, in loc sa-i invete stiluri de dans, chiar si latino, dar clasice. Si inot mi-ar placea sa faca, dar si ei; e innebunita dupa apa.
Doar ca noi cautam in sectorul 1, daca stiti pe undeva sau frecventeaza copii vosti, va rog lasati scris. Nici nu as vrea sa dau luna de pe cer pe asa activitati extracuriculare, dar mi-ar parea rau sa ramana ca mine, anti-talent la sport. Tot ce am invatat: inot, dans am invatat singura, cand eram mai mare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de tiana Dum 18 Sept 2011, 8:34 pm

admina de ce nu o duci pe fetita la aerobic? bucurestiul are cea mai tare echipa de aerobic dn tara! la UNEFS! se ocupa foarte serios de copii si nu merg acolo ca sa piarda timpul. sa iti faci o idee intra pe you tube si cauta juniori 3 si prescolari!.pentru mai multe amanunte intrebati-ma
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 18 Sept 2011, 11:29 pm

Pai spune-ne si noua niste detalii!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 19 Sept 2011, 2:52 pm

Admina, scuze daca fac reclama, te rog sa te uiti pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sa nu primesc injuraturi c-am facut reclama.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de denis21 Dum 20 Mai 2012, 2:45 pm

In perioada ,,Scoala altfel" am organizat impreuna cu 2 colege si o parte din copiii din clasele la care suntem diriginte o excursie pt. vizitarea muzeului de istorie(nu am avut voie sa facem poze) si la muzeul de stiinte ale naturii unde am vazut o expozitie de fluturi si tablouase realizate din aripi de fluturi. Copiii au fost incantati.
Am servit si pizza,suc si prajituri.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Lucru manual pentru copiii nostrii

Mesaj Scris de coapsem Sam 27 Oct 2012, 1:04 pm

Avem putin timp liber?Vrem sa facem si ce ne place(lucru de mana) si sa stam cu copiii?Atunci nu-i nimic mai simplu!Haideti sa-i invatam si pe ei lucru manual, dar la nivelul lor.Cand publicati o idee va rog sa scrieti cum se realizeaza lucrarea si eventual o imagine.Puteti scrie si laude.Multumesc!Sa aveti o experienta placuta!



P.S.:O sa public si eu ce a facut fiul meu de 9 ani(trebuie sa le fac poze si asta o sa-mi ia mult timp,deoarece sunt multe lucrari).Puteti posta lucrari din toate domeniile(Craciun,Paste,toamna,vara,Halloween,din hartie,din materiale,etc.).
coapsem
coapsem
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : forum
Data de inscriere : 30/11/2011

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de culea mirela Sam 27 Oct 2012, 2:21 pm

Ma bucur ca ati deschis acest subiect ....asa ca am sa va arat cum isi petrece fiica-mea timpul alaturi de mine atunci cand si eu lucrez.....isi tese un covoras pentru papusi...de fapt pot sa ma laud ca facem multe lucruri impreuna...goblen,margele,prajiturele..etc chiar daca ea nu are decat 5 ani si 10 luni colaboram foarte bine impreuna.. pupi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Lucia Ro Sam 27 Oct 2012, 3:01 pm

Bravo... e minunat ca ii insufli de pe acum dragostea pentru lucru de mana! ... Si e foarte bine ca are rabdare.. Uite de exemplu si fiica-mea a inceput un covoras dar nu l-a terminat ... S-a plictisit pe parcurs... ei ii place sa insire margele!!
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de coapsem Sam 27 Oct 2012, 3:56 pm

Am facut pozele!Imediat ce o sa pot o sa le postez(nu pot deoarece nu imi merge programul).Multumesc!
coapsem
coapsem
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : forum
Data de inscriere : 30/11/2011

Sus In jos

Activitati educative cu/si pentru copii Empty Re: Activitati educative cu/si pentru copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB