Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Drumetii si locuri vizitate (3)

+46
vlad_mom
Gabica
LRodica
piciul
ema
cld
lacrisel
rosita
canadianca50
carmenm
michelinebeaulieu
MihaelaT
lucky
corina corina
Lucia.BlueFlower
cristina07
dadi
fiordaliso
Angelica18
duchess
Gabiuta
sergiu valentin
georgeta.prnic
Dorulet
RamonaM
diada
ikuta
MagdaMarin
Crissy86
SilviaDumitrescu
Uca
despina13cucli
firicel
Admina
lennny
valentinadof
kitty_1973
Giobsy
carmenco
danniela
Celya_f40
AlinaJ.Bijoux
tinap
pufoi
diana-s
Gianina4ever
50 participanți

Pagina 8 din 17 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul

In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Apr 2013, 8:11 am

pufoi a scris:
Si mie mi-ar place sa merg cu cortul, dar nu prea am cu cine. Lumea de azi vrea numai la hotel si toate alea. Eu as vrea sa pot vedea tot mai multe locuri, ca fiecare loc are frumusetea si unicitatea lui; nu pun pret pe fite! wink
Da si da. Drag imi e si mie sa merg cu cortul, dar nu prea am cu cine sa merg. Printre prieteni nu avem amatori de drumetii si dormit in aer liber si sotul, l-am corupt cativa ani, acum se face ca uita, pentru ca lui nu-i prea place.
Din pacate, in Romania, nu sunt multe locuri de campare cu o calitate decenta. Am fost la vreo 2 campinguri si in rest am dormit pe langa cabane si alte masini si corturi. Nu e prea frumos, cand nu ai conditii de igiena minime si cosuri de gunoi prin zona. Sad Desi merita inmiit, din punct de vedere al naturii. nor Cred ca de aia multa lume are "fite", legate de cazarea la pensiuni sau hoteluri. Daca s-ar fi respectat draguta de lege a picnicurilor, era altceva...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de cristina07 Vin 12 Apr 2013, 9:22 am

Fetelor, mare dreptate aveti!
Merg pe munte de mai mult de 25 de ani si mereu am avut punga de gunoaie in rucsac sau mai nou in porbagaj. Oamenii nu inteleg ca nu are cine strange resturile lasate sau ca iarba nu mai creste unde se aprinde focul. Noi asa ne educam copii si sincer sunt mandra de Mihai al meu ce frumos merge, nu se plange de conditii, isi ofera ajutorul cui are nevoie, se poarta grozav cu copii mai mici si nu arunca gunoaie!. Mai nou, dupa actiunea de igienizare are mereu o punga in rucsac pentru peturi si ambalaje gasite in poteca. Sper ca v-a placut filmuletul din Ceahlau. Pe langa frumusetea locurilor acolo chiar se respecta regulile parcului natural. Este interzis focul chiar si la locul de campare, nu se pasuneaza si exista o portiune mare de teren in jurul varfului Ocolasul Mare unde nu se intra decat cu aprobari speciale. Salvamontul are o camaruta intr-o anexa de la Dochia dar isi face treaba. La noi in Bucegi au un super sediu si le-a mai construit Udrea inca doua dar nu se implica atat de mult. Sunt oameni grozavi, ii cunosc pe cativa dintre ei dar nu se compara Bucegiul cu Ceahlaul sau cu Retezatul. Totusi au inceput sa-i amendeze pe cei care campeaza in locuri interzise sau intra cu masinile in zone protejate. Am uitat sa va spun ca in Cahlau se plateste taxa de acces.
Asa cum va spuneam mie imi este frica sa mai dorm la cort din cauza ursilor. Am avut cateva intalniri de gradul III si ocazia sa vad si o dacie cu luneta sparta si bancheta din spate scoasa pe poiana de un urs pofticios. Din aceasta cauza preferam excursiile in grup sau cele de o zi cand mergem singuri.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 11:03 am

Stii ca regula e sa nu tii mancarea in masina,de aia era sparta...am vazut si noi,si a trecut pe langa cortul nostru in noaptea aia,dar tot mergem cu cortul,si sunt ani de atunci...
Nu salvamontistii dau amenzi ci rangerii de la Parcul Natural Bucegi...
Care sunt sediile ale multe de zici tu,ca eu nu stiu decat unul national si unul pt Dambovita Rolling Eyes poate zici si de partea cealalta a muntelui la Salvamont Busteni...
Si sunt locuri unde poti innopta cu cortul dar acolo n-are ce cauta cosul de gunoi ca ar insemna sa stea animale acolo...
Da,in Retezat se intretine ,de administrarea Parcului,si n-ai voie cu masina in Parc...n-ai voie sa te speli in lacuri(eu am facut prostia de m-am spalat intr-o dimineata in Bucura si m-am umplut de bube).
Deci daca vrei sa stai in plina natura casa zic asa cu cortul n-are cum sa fie loc amenajat...aruncarea gunoiului tine de educatie...de ex vin cu doza plina si apoi o lasa acolo goala,ca deh e mai grea goala...s.a.m.d.
Si noi am facut ecologizare pe suprafete mari organizat,pacat ca pana data viitoare ele se fac la loc...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de cristina07 Vin 12 Apr 2013, 2:10 pm

Da Gianina, stiu regulile dar ne-am intalnit pe la Obarsia Ialomitei si chiar ne-a vanat!!! Am avut noroc cu un grup numeros care cobora de la Omu. A venit si la cort, la Dambovicioara, cu toate ca ajunsesem noaptea tarziu doar culcasem copii si nu scosesem absolut nimic de mancare! In curte la Salvamont Dambovita nu l-a impiedicat nici lumina, nici galagia sau numarul mare de oameni si caini. Eu nu imi pot stapani frica si atunci nu mai e nici o bucurie in iesirea cu cortul.
Sediile cele noi sunt la Zanoaga si in varf la Dichiu. Sunt identice si asa erau etichetate pe panourile de santier.
Poate ne intalnim si noi primavara asta si poate iesim la munte impreuna. love !
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 3:44 pm

Uite ca am trecut pe la Zanoaga dar n-am vazut...
Sigur,mi-ar placea...noi am vrea de Paste(daca nu naste sor-mea pana atunci Smile )...in alti ani a doua zi de Paste mergeam in piatra Mare...speram sa se tina traditia si acum...dar mai vorbim...pana atunci poate dati o fuga pe la noi in week-end...saptama asta sotul e la servici dar celalalt e acasa.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Apr 2013, 4:51 pm

Cristina, e frumos Ceahlaul, am amintiri frumoase de la cabana Dochia si chiar acum vreo luna si ceva am fost in Durau, pentru o ultima portie de sanius. Avem comori minunate in natura, in toata tara, pacat ca sunt sacrificate de cei care le viziteaza. Am fost uimiti anul trecut ce a ajuns rez. Dambovicioara. Cica protejata, era cu taxa la intrare, parca 2lei de persoana. Apele si vaile lor pline de gunoaie, plin de masini si miros de mici, puhoi de oameni care lasau puhoi de gunoi, in urma. Rusinos... o zona asa de frumoasa, bataia de joc a oamenilor.

Nu vreau sa va intristez, dar totusi pun niste poze:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - Muntele Tampa, Brasov

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - rau din Bistrita-Nasaud

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - lacul Cincis din Hunedoara

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - rez. Repedea, Iasi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - Delta Dunarii

Si un articol din 2009, de acum 4 ani. Timp in care nu vad nicio schimbare reala, imprejurimile localitatilor au campuri pline de gunoaie; apele, malurile pline de pet-uri, animalele se hranesc si pot muri din cauza acestor deseuri...

11 camioane de gunoi au fost stranse, in minivacanta de 1 Mai, din Parcul Natural Bucegi


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 4:58 pm

Da,adica exact ce spuneam ...vin cu ambalajele pline,cara de ele,indiferent cu ce si le lasa acolo goale...pentru ce?cine o fi zicand ca le ia?Lipsa bunului simt.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de cristina07 Vin 12 Apr 2013, 10:27 pm

Da Admina, ai perfecta dreptate!
Educatia lasa mult de dorit. Am fost si noi la Dambovicioara anul trecut, dupa vreo zece ani de la intalnirea nocturna cu ursul. De la o singura masina urla Guta la maxim, mizerie cat cuprinde si niste garduri fara sfarsit imprejmuiau nu stiu ce. Jalnic!
Asta e motivul pentru care trebuie sa ne invatam copiii cat de important e sa protejam si sa pastram natura. In saptamana altfel l-am invoit pe Mihai de la scoala in ultimele doua zile pentru excursia la Pangarati. Daca nu era asta in plan vineri nu il lasam oricum la scoala pentru ca aveau programata "drumetie in Bucuresti la mall" zid zid zid
Gianina multumim de invitatie, abia astept sa te cunosc!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 11:19 pm

Si eu abia astept...sa inteleg ca te intalnesc urmatorul week-end?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de cristina07 Sam 13 Apr 2013, 8:10 pm

Gianina, daca nu intervine nimic sigur ne vedem!
Vorbim mai aproape pe PM. Azi am petrecut toata ziua in gradina.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 13 Apr 2013, 8:28 pm

Cristinaaa,am fixat o excursie aici,la mine,pentru week-end-u urmator bounce ...ah,nu mi-a zis daca sambata sau duminica...ne auzim.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de carmenm Dum 21 Apr 2013, 5:15 pm

Va invit la Vatra Dornei si muntii din jur... si cateva branduse

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

carmenm
carmenm
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 21 Apr 2013, 6:05 pm

si eu va invit sa priviti cateva peisaje surprinse in frumoasa Grecie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mult mai multe poze gasiti aici link

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 21 Apr 2013, 6:07 pm

Foarte frumoase peisajele dar dureros sa vezi atitea gunoaie pe ape !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 21 Apr 2013, 10:45 pm

Buna seara!Frumoase poze...
Sambata asta in sfarsit m-am intalnit cu Cristina,adica i-am invitat cu noi pe munte si bine am facut...azi au fost la noi,am facut o plimbare si apoi am petrecut toata ziua impreuna bounce
Valea Runcului-Cabana Leaota-Valea Runcului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Copiii mei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu si Cristina
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Apr 2013, 10:12 am

Carmen, frumos pe la voi, prin munti. nor
Silvia, iar te plimbasi prin frumoasa si insorita? Sa-ti fie de bine, sa ne iei si pe noi, cand mai mergi. wink
Gianina, sunteti niste muntzomane si jumatate. Bravo, e sanatate curata, un weekend in natura. bounce

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 22 Apr 2013, 11:29 am

Multumim,Admina,asa e!ieri cand au venit la noi am facut o mica excursie pana la manastirea din zona de la noi,adica cocotata pe undeal,deci tot ne-am mai plimbat si apoi am stat la povesti...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de cristina07 Lun 22 Apr 2013, 4:53 pm

Gianina, a fost un sfarsit de saptamana minunat! Smile Multumim de invitatie! pupi
Sa stiti fetelor, Gianina are niste prieteni grozavi si e inscrisa impreuna cu sotul ei in cel putin trei cluburi si asociatii ecologice. (o filiala o si conduce wink ). Copii sunt frumosi si adevarati muntomani! Nici nu stiti cat de bine au mers cu picioarele lor micute!
Oricum au fost un grup frumos care ne-au adoptat imediat cu tot cu caine si in mijlocul carora ne-am simtit minunat. Au fost doua zile frumoase si abia asteptam urmatoarea iesire impreuna!

Silvia, imi place ca in fiecare primavare vizitezi locuri noi. Bravo tie! Oricum frmoasa calatorie ai avut! love

Carmenm, la cat umblam noi prin Moldova in ultimul timp nici nu sti cand te trezesti cu noi!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 22 Apr 2013, 5:00 pm

Cristina,imi pare bine ca te-am cunoscut in sfarsit si te-ai alaturat cu tot cu familia din dotare kiss
Eeee,suntem lideri la cercetasi dar n-avem patrula noastra wink
Cristina,urmatoarea iesire e maine la noi in curte rade ,asa a zis Nini si oricum aveti de recuperat lucrurile uitate pe aici. pupi
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 01 Mai 2013, 11:31 am

Frumoase poze mai fetelor...mi tare dor de drumetiile din muntii nostri, acu ma multumesc doar sa va privesc pe voi in fotografii hug
Am sa va arat si eu pe unde am umblat week-ul trecut.
Baietii mei au avut descarcare in Portugalia, dar fara sa treaca pe acasa. Au ajuns la granita sambata seara si s-au oprit sa faca pauza 24h. Desigur, trebuia sa merg la ei....cam 300km, drept pentru care....m-am pus sarguincioasa pe treaba si am pregatit un cos maaaaaare cu de toate bunatatile (nu le mai insir ca ma luati la bataie). wink
Pentru noi era important sa putem petrece Floriile impreuna, al meu fecior e Florin Smile Am pus eu si masa plianta si scaune, dar nu le-am folosit, era prea frig. Asa ca am mancat si baut in cabina...
Apoi Miguel a propus sa mergem la munte. A zis ca nu e departe, la vreo 80km, asa ca am renuntat la vin si bere si am plecat.
Am fost tare dzamagita, drumul mi s-a parut lung si nimic interesant, doar munti fara vegetatie, cat vezi cu ochii pustiu de munti si ici colo cate un sat.......

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am ajuns apoi intr-un loc unde erau magazine cu produse traditionale, in special imbracaminte din piele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Florin s-a ales cu o caciula si un scaunel din piele, dupa care am pornit iar la drum. Incepuse sa fulguiasca, batea si vantul....uuuuuf, nu mi-a placut deloc. Pe ici pe colo apareau niste stanci cu forme rotunjite, fara colturi. Interesant, din cat am calatorit eu prin Europa, doar in Portugalia am intalnit astfel de pietroaie...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am trecut apoi pe langa un baraj

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si in sfarsit! Am ajuns la Torre, cel mai inalt punct al Portugaliei, 1800m.
Am intrat in turn, si contrar asteptarilor mele, am gasit un fel de piata interioara cu mici standuri, de daat aceasta mai mult cu produse alimentare traditionale. Branza de oaie un deliciu, am cumparat 2 feluri, dar e fffff scumpa. Mi-au placut tare mult paturile din lana, mi-am cumparat 2, una pentru mine, alta pentru Florin.
Am plecat si de aici, si in sfarsit ceva ce m-a impresionat cu adevarat.
O icoana sculptata in munte

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asta ca sa ma laud cu patura...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si uite-asa mica noastra excursie s-a terminat. In drum spre camion am mai intalnit cate un pietroi...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In rest, nimic interesant, iar ne-a cuprin tristetea, stiind ca odata ajunsi la camion urmeaza o noua despartire....baietii spre Lisabona, iar eu spre casa.
Am ajuns cam pe la mezul noptii, nu aveam somn. Adevarul e ca am baut si cam multa cafea. Ador cafeaua portugheza. Am pornit tv-ul si voiam sa ma uit la un film de pe net. La cateva minute dupa ce am gasit filmul si apucasem sa vad inceputul, s-a intrerupt tot, nici internet nici tv...nah....am adormit.....Am sunat ziua urmatoare la serviciul tehnic, si abia tarziu am aflat motivul .....hoti de cabluri...... scratch
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 04 Mai 2013, 3:35 pm

Celya,ce formatiuni spectaculoase!ati avut o excursie frumoasa,pentru ca ati fost impreuna!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Sam 04 Mai 2013, 3:46 pm

Aici ai foarte mare dreptate Giani, mai ales ca am fost impreuna... hug
Oricum, tot de drumetiile de acasa ne e dor wink
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 04 Mai 2013, 4:29 pm

Sa dea Dumnezeu,sa va potoleasca dorul cat mai curand! wink kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de pufoi Lun 06 Mai 2013, 12:11 am

Celyuta imi plac pozele, dar cel mai mult ma bucur pentru voi ca ati fost impreuna.
Numai cine cunoaste despartirea, stie sa aprecieze intalnirea.
La multi ani lui Florin, cu intarziere...
Si ... iti vine tare bine patura! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Celya_f40 Lun 06 Mai 2013, 12:14 am

Multumesc Pufulete, sunt invidioasa foc, acum in acest moment se plimba prin Milano, a fost si la catedrala...da o sa ajung si eu odata..... kiss
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Drumetii si locuri vizitate (3) - Pagina 8 Empty Re: Drumetii si locuri vizitate (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 17 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB