Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Prajituri de casa (5)

+66
flori de camp
erika28sicilianu
denis21
gloriamix
arielas
Giorgi
rivka
carmenfratila
Gianina4ever
mnarcisa
ivanutamihaela
victoriacus
piciul
Mickey
Ginet
Ionela.Radu
bubu85
emilia-elena
despina13cucli
camic
Gabiuta
zahariaelouise
dorinami
artbaby
emmancita
symos
violetas
mimiady63
aurishta
IOANA 80
margot
olguta cusma
tadok
cristinamihaela
lennny
duchess
cretu_veronica22
AlinaJ.Bijoux
canadianca50
dienutzababy
culea mirela
Uca
LORIMAR
anc@
ivanoiuadela9
Dorulet
Angelica18
betymi72
MagdaMarin
Karina33
Andata
kmn
georgeta.prnic
MihaelaT
Chirrox13
ismi3ismi
danniela
ema
SilviaDumitrescu
silvia s
stoy
irish05
adelina24
pufoi
Admina
tinap
70 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Cristache Mar 14 Mai 2013, 9:13 am

am salvat si eu reteta de Dobos a Mihaelei. vreau s-o fac neaparat.
Chirrox da detalii te rog cu ce anume nu ti-a iesit: crema, blaturile, crantul... , glazura caramel?
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 14 Mai 2013, 9:56 am

Cristache, a iesit turtita rau prajitura, dar fffff gustoasa...desi am facut-o ieri dupa amiaza acum mai am doar o bucatica....si nu am avut invitati. Eu cred ca fiecare prajitura are secretul ei, de exemplu cumnata mea are o reteta de chec care desi e banala numai ei ii iese cu crema de ciocolata la mijloc (mie nu imi iese cu crema la mijloc) si va mai dau un exemplu de prajitura, si anume prajitura limba soacrei....am incercat si eu sa o fac, si mama de n-spre ori, si sora mea, dar degeaba....soacra sorei mele o facea acum 10 ani fff bine si ii iesea excelent si sorei sale....acum, din pacate doar sora mai traieste si cand am intrebat-o de reteta si de reusita ei mi-a spus clar "Pana nu stai langa mine cand o prepar degeaba, ramai cu mine cateva ore sa o bucatarim impreuna si apoi o sa stii secretul ".


Ultima editare efectuata de catre Chirrox13 in Mar 14 Mai 2013, 9:56 am, editata de 1 ori (Motiv : am papat o litera...:))
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 14 Mai 2013, 2:23 pm

Drăguţă doamnă, cred în primul rând, că te-a deranjat comentariul de la Bălăceanca mai mult decât insuccesul prăjiturii care dacă era îl scriai de ieri când ai făcut prăjitura turtită, nu după ce ai citit postarea mea de la salon. În al doilea rând, nu-s un om secretos şi dacă la mine reţeta e cu secret aşa cum crezi, de ce este la fel sau aproape la fel (excepţie nr. de foi şi cantitatea de ciocolată) ca-n link-ul pus în postare unde nu te trimite pe blogul meu, ci pe cel al Lissei o pricepută în lumea prăjiturilor. La ea cranţul arată demenţial, la mine e crăpat, dar nu insinuez că n-a scris vreun secret, ci sunt convinsă că la o altă încercare va fi mai bine. Nici mie nu-mi ies pălăriile ca Silviei, dar pentru aia nu-i de vină schema ei, ci nepriceperea mea sau nu-mi ies cozonacii ca Adminei, probabil nu ştiu să frământ aluatul ca ea...
Să ne înţelegem...Nu am pus pe nimeni să facă această prăjitură, am postat reţeta ca de obicei, cine doreşte încearcă, ci nu face ce poate şi nu accept reproşuri.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Cristache Mar 14 Mai 2013, 3:52 pm

eu sigur voi incerca reteta Mihaela, chit ca se face crantul ciment Smile sau ca adun cu polonicul bucatile Smile))

comentariile pro/contra sunt constructive.
fiecare dintre noi (forumistele) avem o "lista" cu useri ai caror pareri / retete / scheme / explicatii conteaza foarte mult, mai putin sau spre deloc.

Multumim foarte mult ca ai impartasit cu noi aceasta reteta!
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de danniela Mar 14 Mai 2013, 4:13 pm

Si aici?? scratch scratch
Georgi, multumesc foarte mult ca ti-ai luat din timpul tau sa scrii reteta. Imi place crema acrisoara si sigur o incerc. Mai ales ca ai zis ca ai incorporat si restul de la decupaj, chiar ma vedeam eu mancand restul si copii decupajele rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de cory74 Mar 14 Mai 2013, 4:30 pm

Am facut si eu prajitura Dobos de cateva ori, intentionez sa o fac din nou de ziua mea.. Este o prajitura delicioasa!
... Diferenta ar fi ca eu bat ouale intregi spuma tare-bezea, adaugand si zaharul apoi le tin la baie de abur cu ciocolata si cacao neagra(cacao pun eu ca-mi place crema mai colorata) pana devine cleioasa. Dureaza ceva sa ajunga la consistenta aceea lipicioasa, dar stau langa ea si amestec cat de des... Folosesc unt cu grasime muulta; 80%; si o tin la rece inainte de asamblare. Am facut odata foi, dar imi plac mai mult cele de cumparat, si parca iese mai convenabil... Le iau de la Auchan...
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de emmancita Mar 14 Mai 2013, 6:23 pm

Mihaela, eu nu dau vina pe nimeni ca nu a iesit prajitura, de fapt nici nu pot spune ca nu a iesit, ci doar ca nu a iesit ca a ta!!Mai urata a mea, dar gustoasa! Din vina mea a trebuit sa fac aluatul pt foi de doua ori, ca am facut ...altceva decat in reteta Smile Si ceea ce cred eu ca nu mi-a reusit a fost glazura, cred ca trebuia sa o fac mai moale, mai fluida, dar pt data viitoare stiu. Azi am mancat din nou si e foarte, foarte buna, dar nu e aspectuoasa. Si apoi, e prima data cand fac, trebuie sa mai lucrez la capitolul " fatada" wink
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 14 Mai 2013, 6:35 pm

Mihaela, eu m-am referit la secrete de genul cantitatea de zahar se scade sau se creste in functie de marimea oului, asta e secretul la prajitura limba soacrei si important este si timpul de dezlipire a limbilor de pe foaia de copt, taiat si potrivit....si un alt secret la prajituri, in genere, este ordinea amestecarii ingredientelor...
Fiica mea se mangaia cu mana pe burtica, semn ca ia placut rade , Prajitura Dobos a iesit ffffff gustoasa dar nu inalta ca in fotografia ta....si un alt lucru important este ca mereu imi ies prajiturile de prima data.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 14 Mai 2013, 7:49 pm

Emmancita, nici nu m-am referit la postarea ta, stai liniştită că nu tu ai scris de secrete sau cu tentă de reproş sau că aş pune o reţetă şi-n poză e altceva...în fine. Smile
Chirrox13, cum am scris aşa am făcut şi eu nu stau să cântăresc ouăle sau mai ştiu eu ce şi chiar mi-au ieşit prăjiturile şi cu ouă mai mici şi cu altele mai mari...cred că mă opresc aici cu comentariile.
Cory, vreau şi eu secretul că tot e cu secrete pe aici, cum faci să baţi ouăle cu totul şi să fie tare ca bezeaua că la mine de-i gălbenuş în albuş, bezea nu-mi mai reuşeşte.Dau o bere dacă spus secretul. beat dama

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de cory74 Mar 14 Mai 2013, 9:01 pm

Eu intotdeauna incalzesc ouale, fie ca le bat intregi, fie doar albusurile... Nu numai la temperatura camerei ci le tin intr-un castron in apa calda direct de la robinet.. astfel incat tinandu-l in palma sa-l simt cald... Bat ouale cu un praf de sare pana isi dubleaza volumul dupa care incep sa adaug treptat zaharul si bat pana isi tripleaza volumul... nu e chiar ca o bezea dar destul de tare cu consistenta cremoasa. Daca nimereste Lavi a mea castronul cu greu o mai scot de acolo.. Smile
Eu blatul de tort cu cacao asa il fac, cu ouale batute intregi...

Berea tine-o la rece ca vin eu... bere
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Giorgi Mar 14 Mai 2013, 10:09 pm

Dupa cate vad sunt metode nelimitate in ale prajituritului.Mie nu-mi iese in veci albusul batut cald ,il tin la frigider pana ma invart cu alte treburi.Fiecare cred ca s-a invatat intr-un stil, in functie de experientele traite,nu exista adevar absolut ci doar un sir de experiente .

Bravo tie cory74 daca ai reusit sa faci blatul fara sa mai faci atatea manevre!

danniela ,hai nu te mai bucura ca nu-ti lasam acele decupaje sa te bucuri de ele rade La mine nu se pierde nimic ,nici nu se castiga ,totul se transforma!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Mai 2013, 12:18 am

Prajitura Chocolate Lava, reteta o gasiti pe net. Nu mai pun reteta, pentru ca cineva poate se gandeste sa cantareasca ouale, sa numere boabele de zahar si sa masoare cu pipeta, laptele din prajitura.
Pentru mine o prajitura e buna, daca iese usor (cele cu foi ma descurajeaza din start, desi la torturi risc) si daca iese repede, e cea mai buna. Perfecta e daca o face altul si o face bine, cat mai natural. wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de arielas Mier 15 Mai 2013, 8:04 am

Multumesc pentru reteta Admina! pupi Cum ai descris tu prajitura ideala pentru tine, asa e si pentru mine. hug
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 15 Mai 2013, 9:20 am

Cand am intrebat o doamna cu experienta intr-ale prajituritului despre reteta unei prajituri,mi-a zis:"ok,iti dau reteta dar sa stii ca s+ar putea sa nu-ti iasa din prima.Trebuie s-o faci de vreo 2 ori sa+ti iasa asa ca a mea"
Recunosc ca nici mie nu-mi iese fiecare reteta noua de fiecare data insa am cateva bloguri pe care le urmaresc si cand vreau ceva deosebit intru pe-acolo! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de danniela Mier 15 Mai 2013, 11:14 am

La mine o prajitura buna e aia care se face rapid, nu tre sa, nu tre sa.... are aspect si este foarte gustoasa. Cine are reteta sa mi-o dea si mie!
Eu in Romania eram maestra la prjiturile cu foi, desi nu mereu imi ieseau asa ca la carte se gasea mereu careva sa ma contrazica si sa imi spuna sa las modestia la o parte ca prajitura este super. Aici....hmmmm, in primul rand nu gasesc amoniac si multe din foi cer asta, mi-am adus din tara dar nu tine o vesnicie, ori de cate ori am facut o prajitura cu foi din motive de tinut la frigider sa facea malaioasa. Pe masa nu exista sa o tin, in bucataria mea sunt cel putin 29 grd C. Si mai am o problema: crema de unt. Nici aia nu o mai nimeresc, iar daca o tii la frigi se face casanta. Asa ca ma limitez la prajituri cu blat. Sau cu foi din compozitie de blat. Sunt asa de multe retete pe netul astaaaaaa
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 15 Mai 2013, 11:25 am

Iata cateva secrete pentru reusita prajiturilor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si mai sunt secrete neprecizate aici ....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 11:54 am

Eu nu reusesc nicicum crema de unt Se branzeste Tin minte ca in adolescenta faceam acasa numai frecand spuma untul cu zahar si cacao sau arome(etc) si spuma de unt era spuma de unt
Am gasit pe internet ceva dar inca nu am incercat
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de xlaligia Mier 15 Mai 2013, 12:20 pm

ema a scris:Eu nu reusesc nicicum crema de unt Se branzeste Tin minte ca in adolescenta faceam acasa numai frecand spuma untul cu zahar si cacao sau arome(etc) si spuma de unt era spuma de unt
Am gasit pe internet ceva dar inca nu am incercat
Pai nu iese,pt.ca untul din comert are multa apa.daca scoti apa aceea iti iese
xlaligia
xlaligia
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : salonta
Data de inscriere : 05/09/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 12:22 pm

Cumpar unt gras si nu are apa in el Aici untul e de buna calitate In plus am incercat si cu margarina si tot nu iese
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Mai 2013, 4:05 pm

Ce de retete gustoase!Dar fiecare are stilul ei,nu stiu de ce va ambalati pe aici...o matusa spunea cate bordeie,atatea obicei,si mai trebuie adaugat un ingredient "secret" dar foarte important dragostea...de multe ori cand esti grabi sau stresat nu mai iese nimic...mie mi s-a intamplat.
Eu n-am incercat cu foi niciodata decat de alea de napolitan si de alea foetaj...
Ema,cu margarina nu iese nimic ,e plastic... rade
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 4:56 pm

Gianina, eu margarina nu folosesc niciodata Am facut o exceptie ca sa vad daca iese crema Nu a iesit si prin urmare am aruncat-o Dar in Franta se mananca margarina pe rupte Nu-mi vine sa cred cand ii vad la casa cum scot cutii din carucioare Aici nimeni nu spune nimic nici la tv si nici in presa despre nocivitatea margarinei Cand am deschis gura sa le spun cunoscutilor depre cat de toxica este se uitau la mine ca la extraterestri si au zis ca noi romanii suntem ciudati
Prefer sa spuna ei ca sunt ciudata si sa fiu eu sanatoasa Oricum pe omul meu am reusit sa-l conving fara probleme iar la soacra nu am vazut niciodata

****************************************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB