Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Materiale textile si auxiliare - croitorie II

+89
ASV
brtlm
lovehandmade
Adela Ispas
LRodica
tomari
anc@
gabriela1554
Iulia888
ladybird
anex07maia
vilcris
oliv
mishou
tyna_mbm
diada
carmensz
32vali
kabunta
piciul
nico1206
marina40
PAULA CONSTANTIN
orhapetru
ema
Samarineanca
oanaraluca
mar_ysa_28
Gabica
Adelle23
nico21
palarierul
valentinadof
ancagio
CarmenClaudia
adela09
Butterfly_Amalia
relutant
Steluzza
i.xell
bisisica bijuterii
Mirky
ral
georgianamatei2007
kla78
despina13cucli
ALICET
rob roy
jearika
nicole24
rigo
laurin
alexaaa08
Ionela.Radu
AITEN
molioa
criston84
olguta cusma
ARYANNA
marabr
otilia gergely
dandana
Andata
bobitica
aurishta
Dolores
Panea Laura
arielas
Gianina4ever
afilimonb
rosita
sybex
anomyss
ancabanu
MagdaMarin
codryna
Admina
denise17
IrinaH
Karina33
aurelia.c
anamaria79"
Buburuza
andrea.z style
ioana soare
ismi3ismi
aidil
felgarii
Uca
93 participanți

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nico1206 Vin 07 Noi 2014, 10:19 am

Valentina si Paula, va multumesc pentru raspunsuri! hug pupi
Intrebam pentru ca am o prietena care vrea un palton dintr-o stofa de la ei si ma gandeam sa profit sa comand ceva de colanti pentru gradinita, cumva la fetele mele nu rezista colantii... parca prind viata si fac singuri gauri in genunchi! rade Voi comanda mostre, sa ma lamuresc mai bine ce si cum.
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 14 Ian 2015, 4:48 pm

De la o vreme tot aud de materialul "scafandru". Inteleg ca este un material elastic, dar ce este de fapt si de ce ii spune asa? Exista si inainte sub o alta denumire , iar acum e la moda sa i se spuna asa, sau e ceva cu totul nou?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de piciul Mier 14 Ian 2015, 6:18 pm

Am gasit aici o explicatie valabila zic eu:
"In fiecare sezon designerii incearca sa ne impresioneze cu noutati. Ei bine, in aceasta vara au explorat un material mai putin uzitat in industria modei: neoprenul, cel din care sunt confectionate costumele de scafandru si surfing. De acolo ne este cunoscut tuturor."
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...parca a facut cineva o rochie din asa material....e mai batos...rochiile la moda "lalea intoarsa".....am zis oare bine scratch
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 14 Ian 2015, 6:48 pm

Multumesc Piciule pt raspuns. Prima data m-am gandit ca poate cine stie ar fi asta, dar apoi mi-am zis ca nu prea cred, cine-si face haine de strada din chestia aia? Dar uite ca daca zic designerii ca se poarta se ia toata lumea dupa ei:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nico21 Mier 14 Ian 2015, 8:18 pm

ioana soare si eu am facut hainute din acest material, mie imi place tare mult cum arata la fustite si rochite. Cum a zis si piciul e mai batos si destul de grosut, eu mi-am facut vara trecuta si un maieu din scafandru pe care nu l-am putut purta pentru ca ma topeam in el Smile
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 14 Ian 2015, 8:46 pm

E...cauciuc.. si sintetic pe deasupra... Eu nu prea inteleg cum sa pui pe tine asa ceva, in afara bineinteles de cazul in care este vorba de un costum de sport acvatic unde este practic si necesar,  dar ma rog, eu sunt cu lana, bumbacul, matasea, cat mai natural in general.
Dar oare daca nu era popularizarea asta cu materialul scafandru, te-ai fi gandit vreodata sa iesi la plimbare in oras in costumul de surfing? Sau sa ti-l tai si sa ti-l faci maieu de iesit afara?

edit: dar oare de ce s-a impamantenit denumirea de scafandru si nu i se spune simplu neopren?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Buburuza Mier 14 Ian 2015, 9:21 pm

ioana soare a scris:E...cauciuc.. si sintetic pe deasupra... Eu nu prea inteleg cum sa pui pe tine asa ceva, in afara bineinteles de cazul in care este vorba de un costum de sport acvatic unde este practic si necesar,  dar ma rog, eu sunt cu lana, bumbacul, matasea, cat mai natural in general.
Dar oare daca nu era popularizarea asta cu materialul scafandru, te-ai fi gandit vreodata sa iesi la plimbare in oras in costumul de surfing? Sau sa ti-l tai si sa ti-l faci maieu de iesit afara?

edit: dar oare de ce s-a impamantenit denumirea de scafandru si nu i se spune simplu neopren?
Pentru ca daca i s-ar fi spus neopren, toata lumea ar fi stiut ca e vorba despre un cauciuc... Asa, daca-i zice "scuba dive fabric" e mai cool si mai exotic.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de kabunta Joi 15 Ian 2015, 10:32 am

Vreau si eu sa gasesc undeva matrial de talpa antiderapanta pt niste papuci de casa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ceva de genul asta. nici macar nu stiu cum se numeste la noi si nici nu cred ca am vazut undeva pana acum.

Stie cineva mai multe?
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 15 Ian 2015, 10:59 am

Kabunta uite aici sau aici . Au si pe etsy, eu cumpar detul de multe furnituri de la magazinele de pe etsy pt ca au in general preturi bune si pot comunica cu ei pt a cumpara exact cantitatea care ini trebuie, chiar daca nu se regaseste respectiva varianta pe lista in magazin. Dai cautare dupa "non slip fabric" sau "anti slip fabric" . Uite link

edit: sunt toate din afara, la noi nici eu nu am vazut
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de 32vali Joi 15 Ian 2015, 11:43 am

Ioana, am o rugaminte daca imi poti spune cam cat ai dat pentru transport. multumesc frumos

32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de kabunta Joi 15 Ian 2015, 12:12 pm

Da gata am comandat de pe etsy. Abia astept sa ajunga sa mai fac o serie de papucei. A venit Andrei singur sa imi ceara sa ii mai fac ca i-a rupt ce aia care ii avea. Chiar m-a impresionat. Pana acum foloseam piele la talpa si era Ok cu deraparea pe parchet da parca ma chinui cam multe sa cos la masina piele si cateva staturi de materiale. Poate asa ii fac mai repede.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de carmensz Joi 15 Ian 2015, 8:40 pm

Ioana soare, m-am uitat si eu pe etsy.com la ceva material de 10 dolari si transportul era 23 de dolari. Toate sunt din america..?
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de diada Joi 15 Ian 2015, 8:57 pm

Buburuza a scris:
Pentru ca daca i s-ar fi spus neopren, toata lumea ar fi stiut ca e vorba despre un cauciuc... Asa, daca-i zice "scuba dive fabric" e mai cool si mai exotic.

Esti cea mai tare, nu m-as fi gandit la asta! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Ian 2015, 9:44 pm

ioana soare a scris:E...cauciuc.. si sintetic pe deasupra... Eu nu prea inteleg cum sa pui pe tine asa ceva, in afara bineinteles de cazul in care este vorba de un costum de sport acvatic unde este practic si necesar,  dar ma rog, eu sunt cu lana, bumbacul, matasea, cat mai natural in general.
Dar oare daca nu era popularizarea asta cu materialul scafandru, te-ai fi gandit vreodata sa iesi la plimbare in oras in costumul de surfing? Sau sa ti-l tai si sa ti-l faci maieu de iesit afara?

edit: dar oare de ce s-a impamantenit denumirea de scafandru si nu i se spune simplu neopren?

rade Genial, merci de lamuriri. Si Buburuza e geniala, cu cauciucul exotic. wink
Norocul celor care-l poarta e ca nu au alergii pe piele, eczeme si alte chestii, ca n-ar suporta cauciucul. Nici eu nu inteleg, cand miroase a plastic materialul ala, aproape de petrol, de ce l-ai vrea pe piele? Mai ales ceva care se foloseste la costume de scafandru si scufundari... zid Asta e, poate o sa se poarte si sacii de gunoi tricotati si purtati direct pe piele, sa fim cat mai eco...

Cat despre livrarea din USA, e scumpa si aici local. Am platit 9$ pe trimiterea prin Posta (USPS) a unui set de capse, cleste si catorva m de material (putini) din statul vecin, distanta pe care o faceai cu masina in 2 ore maxim. Si ajunge in 2-3 zile, nu a doua zi, oricum. In Romania inca e Posta ieftina, cat i-o mai tine...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 16 Ian 2015, 3:03 am

costurile pt transport difera de la magazin la magazin, in general nu comand daca ma costa peste 12-13$. Doar sa fie ceva ce imi doresc f mult si nu reusesc sa gasesc pe nicaieri in alta parte dau 20$. Sau in cazuri speciale dau mai mult (vezi ultimul paragraf).

M-am uitat acum pe cumparaturile mele de pe etsy la taxele de transport - pt o comanda din Letonia am platit pt transport 4$ . Pt o comanda ceva mai grea decat cea din Letonia, de data asta din China am platit 10$. Din Turcia 4$  , Noua Zeelanda 15$ , SUA 11$ , India 8$ (4m de material), India din nou -7$ (tot 4m de material),  SUA din nou - 9$ (cam 400g)...
Cel mai bine e sa cauti ce iti trebuie si sa vezi cat iti cere pe transport pt acel ceva in cantitatea dorita. Uneori merita, uneori nu. Gandind ca pt o comanda din Romania platesc in jur de 20 de lei pe transport, nu este mult mai mult transportul din afara, ba uneori este chiar mai ieftin:)

Si depinde ce iti cumperi.

De exemplu cand mi-am cumparat cutter plotterul Silhouette Portrait. Daca il luam din tara ma costa 185euro( link ).
Pe Amazon costa 120$ cu transport gratis in interiorul SUA. Insa pt transportul in Romania Amazonul imi cerea inca vreo 120$Smile)) Asa ca am ales sa-l transport cu o firma care face transporturi SUA Romania si m-a costat 50$. Deci in total 170$. Transformat in lei, am iesit cu aprox. 230lei mai ieftin cumparandu-l din SUA decat daca-l cumparam din tara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de 32vali Vin 16 Ian 2015, 1:45 pm

Ioana, iti multumesc pentru raspuns. Sa ai un sfarsit de saptamana linistit!
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de tyna_mbm Mier 28 Ian 2015, 2:03 pm

Buna...nu stiu daca postez unde trebuie...caut un polar dar tesatura mai fina...nu stiu cum se numeste...o fi cel antiinscamosare oare?sper sa ma puteti ajuta....am vazut undeva pe forum o descriere a tipurilor de polar cu poze insa nu mai gasesc subiectul respectiv...multumesc
tyna_mbm
tyna_mbm
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 28/01/2015

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de mishou Mier 28 Ian 2015, 4:02 pm

tyna_mbm vezi la pag 9. - capitolul de fata!!
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de oliv Mar 10 Noi 2015, 1:47 pm

Mi-am cumparat si eu canafas din Obor, as vrea sa-l folosesc, dar nu stiu daca trebuie spalat inainte...
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Noi 2015, 5:04 pm

Daca e natural, da se spala. Banuiesc ca e o panza tare, deci cred ca e de bumbac.
Cam orice matrial ar trebui spalat pentru ca nu e curat, fiindca trece prin multe maini, e metrat pe o masa murdara, etc. Dar uneori mai scapa nespalate cele sintetice...
Insa ce e natural e musai, ca altfel intra la apa. Da-i foc unui colt si vezi daca arde integral, e natural.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de oliv Vin 13 Noi 2015, 11:13 am

Admina, multumesc pentru raspuns. E natural, e la fel ca cel din poza postata de Buburuza la pag. 9. L-am bagat la apa, gata Smile
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de vilcris Vin 13 Noi 2015, 12:48 pm

oliv a scris:Admina, multumesc pentru raspuns. E natural, e la fel ca cel din poza postata de Buburuza la pag. 9. L-am bagat la apa, gata Smile

In principiu ceea ce spune Admina se aplica la toate materialele destinate confectionarii hainelor si care se preteaza la spalat cu apa, in special cele naturale, care se pot micsora simtitor "date la apa". Exceptie fac materialele care nu se pot curata decat chimic (de ex. stofele, mai ales cele cu lana). Fabricantul trebuie sa dea de obicei si instructiuni de curatare.
Tot exceptie de acest tratament fac si panzele pentru intaritura, cum este si canafasul despre care ai intrebat. Acesta nu se da la apa, pentru ca in plus mai are impregnat, de obicei si un apret si nu vrem sa-l spalam, pentru ca isi pierde proprietatile de intarire.
In general panza de intarire o folosim la paltoane si taioare, care nu se spala cu apa ci se curata chimic.

Acum, daca l-ai spalat, va fi mai moale. Sper sa nu-si fi pierdut de tot proprietatile. Data viitoare sa nu-l mai speli.

Am spalat si eu la programul special de la masina si stofa de lana si iese acceptabil, dar mai bine le dau la curatat. Am spalat si canafas si s-a cam stricat. Si astea le-am facut desi stiam ca nu tre' sa le fac. zid
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de anex07maia Vin 13 Noi 2015, 9:55 pm

daca tot vorbiti de spalat, imi spuneti si mie cum uscati materialele astfel incat sa nu li se deformeze forma?
anex07maia
anex07maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de vilcris Lun 16 Noi 2015, 8:34 am

anex07maia a scris:daca tot vorbiti de spalat, imi spuneti si mie cum uscati materialele astfel incat sa nu li se deformeze forma?

Eu le intind pe un uscator de rufe cu lateralele desfacute, ca pe o masa. Forma lor se modifica uneori din cauza unui defect de fabricatie. Datul la apa are, printre altele si scopul de a le lasa sa se "aseze" ele cum trebuie. Altfel s-ar deforma piesa lucrata, la spalat si ar fi mai rau. Asa ca, uneori, ceea ce noi consideram deformare, aia e forma lor normala si trebuie sa tinem cont de ea cand lucram.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de oliv Lun 16 Noi 2015, 9:53 am

Vilcris, multumim pentru sfaturi! Sa stii ca nu si-a pierdut din proprietati deloc sau aproape deloc. Inainte sa-l spal pe tot taiasem o bucatica si vazusem ca dupa uscare ramane tot tare, dilema mea era cu intratul la apa. Cred ca a intrat putin, n-am apucat inca sa verific.
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 7 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB