Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

+46
annamaria26985
mihastef
Gabica
MihaelaT
anc@
Andata
tiana
alban andreea
AnnieW
Uca
ancabanu
ivanutamihaela
crina68
Carmencyta
Day
michelinebeaulieu
ema
tinap
georgeta.prnic
mnarcisa
Gianina4ever
alinachiri
RamonaM
crina_grigor
danniela
cillywilly
violeta25
carcriv
geo
IrisT
aurishta
LYNDA
valentinadof
ioana soare
natasaSV
Admina
coripin
trandafiras78
ismi3ismi
SilviaDumitrescu
Chirrox13
danae
rivka
diada
ivanoiuadela9
MagdaMarin
50 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Uca Joi 15 Aug 2013, 4:49 pm

La Ioana a funcționat cu ceai de mușețel cu bicarbonat. Făcuse afte, am tratat-o de afte și au trecut și colicii. Înfășuram o compresă sterilă pe deget, înmuiam în ceai și o stergeam în gură.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 23 Aug 2013, 2:26 pm

Am fost la Amara o zi si ,dupa trei zile ,fata mea a inceput sa tuseasca;tuseste de 2 saptamani,ba sec,ba gros,cu mucozitat multe in nas si pe gat.Dr pediatru a pus diagnostic de rinita alergica si i-a dat medicamente care trateaza alergiile-nasonex si spirokast.De fiecare data cand a fost racita,i s-a prescis si un medicament pt alergie-ketof/aerius/zyrtec.Ce nu inteleg ,este:de ce dr pediatru ii da tratament pt alergie,daca nu i-am facut pana acum nicio analiza pt alergie?Medicul de familie spune ca "asta e schema de tratament -medicam pt alergie-pt orice raceala,viroza,"pt copiii din ziua de azi".Asa vi se prescrie si voua pt cei mici?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Gabica Vin 23 Aug 2013, 3:06 pm

ismi3ismi, citeşte tot ce a scris Diada despre tratamentele făcute de ea la homeopatie; eu am rezolvat-o pe fetiţa mea pentru clipit intens la ochi la homeopatie, deoarece nu am reuşit prin reflexoterapie.
Încearcă şi altceva. Fiecare boală are tratamentul ei dar nu neapărat medicamentos.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Aug 2013, 3:46 pm

Ismi, este ok tratamentul, sunt simptomatice! Ketoful si celelalte sunt antihistaminice, de aceea se dau la orice raceala! Nu de ele trebuie sa te temi, bine ca nu ii da antibiotic pentru orice!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 23 Aug 2013, 3:54 pm

aura,am citit despre spirokast ca e pt astm .de fapt,asta ma cam sperie...oare are fond alergic ?daca face astm?nu ar trebui sa-i fac ,inainte de a-i da aceste medicamente,niste teste de alergie ,sa vad daca e predispusa la a face astm?...ma chinuie gandul asta cu astmul,din moment ce i se dau astfel de medicamente,fara,insa,sa mi se recomande testele...din neglijenta sau chiar nu o fi necesar...?iar spirokastul are si el multe efecte secundare nedorite....
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Aug 2013, 4:09 pm

Sunt justificate si temerile tale...ai putea merge la un alergolog sau la un homeopat, cum spun fetele!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de alban andreea Sam 24 Aug 2013, 1:58 pm

am facut analize piticului si a iesit infectie cu citomegalovirus.se mai confrunta cineva cu aceasta problema?vom merge sa repetam si analizele
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Aug 2013, 1:21 pm

Andreea, are anticorpi pt citomegalovirus sau are simptome de infectie virala?E o diferenta mare!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de alban andreea Dum 25 Aug 2013, 5:38 pm

pe buletinul de analize scrie anticorpi citomegalovirus ig g-16,3 pe interval >=1.1 pozitiv
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Aug 2013, 5:54 pm

Anticorpii pot fi dobanditi de la tine,de fapt mai mult ca sigur.Nu-i nimic rau in asta.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de alban andreea Dum 25 Aug 2013, 6:05 pm

mergem maine sa repetam analizele.voi face si eu.is ingrijorata ca are monocitele si limfocitele crescute.m-am speriat cand am vazut analizele.stiam ca am de facut si ag hbs si anti hcv.cei de la lab au lat banii ,dar hcv-ul nu l-au facut.eu stiind ca trebuia sa il fac am cam luat-o pe aratura cand am vazut rezultatul la citomegalovirus
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Sept 2013, 5:37 pm

Cat de greu/usor e pt un copil sa elimine o moneda de plastic subtire, dar destul de mare (25mm)? E cazul sa ma ingrijorez si sa dau o caruta de bani pe consultatie la medic? Adica nu vreau sa ma duc, sa dau banii si sa-mi spuna ca trebuie sa astept o zi doua sa vad daca o elimina singur, si daca nu se intampla nimic sa revin.
De fapt intrebarea este, este vreo problema daca astept o zi doua si daca nu elimina moneda, abia atunci sa merg cu el la control? Exista vreun pericol imediat? Nu e blocata pe drum, sigur e in stomac, a baut apa usor si se simte bine.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Lun 30 Sept 2013, 5:59 pm

Chiar azi am dat peste asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile 
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Sept 2013, 6:06 pm

Multumesc mult Geo! hug  E bine, m-am linistit!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de valentinadof Lun 30 Sept 2013, 6:09 pm

Nu prea inteleg eu toata engleza dar asa-i cum zice!
Moneda se inveleste in materii fecale si se elimina odata cu ele.Destept organism mai avem,face asta tocmai pt a proteja intestinele,sa nu fie perforate de eventulale colturi.
Stai linistita,se elimina,doar sa urmareste scaunul!Si starea generala!Inghit altii suruburi,cuie,fermoare si alte minuni si n-au nimic!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Mar 17 Dec 2013, 2:45 am

Am si eu o problemuta. De cateva luni (3-4) Sebi refuza sa manance altceva decat fructe (in special banane), paine si iaurt. Mai bea si lapte si o data la cateva zile ii fac un fel de papanasi cu ou, branza de vaci si faine integrala/tarate de ovaz. Mancare gatita nu a mai mancat de mult. Nici nu vrea sa guste, iar daca il fortez sa ia putin, sa dea de gust, isi baga mainile in gura sa se stearga pana aproape vomita.  Saptamana trecuta intr-o zi i-am facut dimineata niste pancakes cu capsuni pe care le-a mancat pana la urma. De pe la 12 nu i-am mai oferit decat supa de linte, stiu ca asta ii placea, si o manca si la inceputul perioadei de mofturi. De data asta nu a vrut, i-am pus putin pe limba si a facut schema cu degetele pe gat. Pana la culcare a baut multa apa, noaptea iar a baut multa apa, iar dimineata a vomitat apa, m-am panicat si am revenit la regimul banane-iaurt-paine.
Stiu ca sunt  multe mamici cu experienta aici, unele cu o experienta foarte variata (da, Aura, despre tine vorbesc Smile), si vreau sa va intreb daca ati patit si voi, ce ati facut, sau daca aveti ceva idei despre ce as putea sa fac. Deocamdata am sa-i iau niste vitamine zid
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de alban andreea Mar 17 Dec 2013, 7:49 am

cu aceasi problema ma confrut si eu  zid zid .de cand l-am dat la cresa au inceput mofturile.am mers la dr si suntem pe tratament pentru paraziti intestinali.apa nu mai bea asa multa,iar de mancat, mananca,numai sa nu fie ciorbe/supe.cand stiu ca e o mancare care nu ii place la culoare,ii sting lumina si mananca pe intuneric(alta solutie nu am gasit).
sanatate multa piticilor nostrii !
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Dec 2013, 8:30 am

Voi ati auzit de copii morti de foame, cu mancarea pe masa? Scuze de sarcasm, stiu ca am trecut si eu prin asta si inca mai trecem la 7.5 ani. Daca la analize e ok, e dezvoltat bine copilul, cat de cat in grafice, care e problema? Astea sunt generatii care vor manca sandwich-uri, pizze, paste, toata viata. Ciorbe si tocani... n-ai sa vezi.
Sunt perioade de crestere, diferite de la copil la copil, de la anotim la altul. Li se vor mai schimba gusturile, pe parcurs. Am vazut si copii care mananca orice, mancare gatita, soldatei, biscuitei, ceai, lapte, fructe si altii care au 2-3 alimente preferate si in rest nimic. Aia sa fie problema, vor creste mari si vor experimenta noi gusturi.
Daca au peste 1 an puneti-i cu voi la masa, tentati-i cu ce mancati voi (mancare sanatoasa, nu prajeli, nu rantas, nu porcarii) si faceti-le portie, poate asa vor. Mancarea de bebe, cu totul pasat parca nu e asa tentanta, la un moment dat, cand mai cresc.
Nici interminabile cure anti-giardia si limbrici nu sunt ok. Mare atentie Flagylul sau ce se da la limbrici de catre medici, e foarte toxic. Exista alternative in plafar, din plante, fara efecte adverse.
Si nici vitaminele si fierul luate a la long nu sunt ok. Se dau in perioada de iarna, cand nu prea sunt legume si fructe crude, in rest vor mai gusta ei, din ce trebuie, sa-si completeze ce nevoi au.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de diada Mar 17 Dec 2013, 9:14 am

Admina a scris:Voi ati auzit de copii morti de foame, cu mancarea pe masa?
 

rade rade rade nu vreau sa va zic ce mananca copilul meu de 5 ani  rade  te ia groaza, cum imi zicea o prietena, te miri cum de traieste si nu e subnutrit! Eu m-am calmat cu mancarea, o sa manance cand o sa vrea...

Apropo de giardia si paraziti, sa nu cumva sa ii dati porcariile de medicamente ca sunt foarte toxice. Si mie mi-a prescris dr, am luat doar o sticluta, este oribila la vaz dar sa o mai si inghita. Si boala mea cea mai cea: nu mai dati antibiotic la copii! ma intalnesc cu parinti/bunici in farmacii care le iau antibiotic pe reteta, dar il iau sa il aiba in casa ca oricum au inceput de ieri tratamentul pentru ca sa o ia din pripa!!! Doamne fereste!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de alban andreea Mar 17 Dec 2013, 9:29 am

noi suntem pe tratament homeopat.pana acu am fost multumita de rezultate.
eu nu inteleg cum de mananci mancare gatita,si gata ,deodata nu iti mai trebuie.?is prea mari mofturile.e asa frustrant sa ii pui mancarea in fata si sa o refuze  zid zid zid zid si sa mai fie si reprosuri ca l-am invatat sclifosit Sad 
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Dec 2013, 9:58 am

Nici eu nu sunt de parere ca este o problema serioasa  Smile  Daca nu mananca o anume mancare, inseamna ca pur si simplu nu simte nevoia, nu ii trebuie. Mereu am spus ca foamea naturala a copilului este cel mai bun indicator  Smile  Angelica are patru ani si nu vrea sa manance decat lapte cu cereale si stafide, fructe si, extrem de rar, cate un snitel de pui sau o portie de ramen. In schimb, "stafide cu lapte", cum spune ea, vrea de patru-cinci ori pe zi. Nici macar dulciuri nu prea vrea!
Concluzia ar fi cea enuntata de Admina mai sus: daca se dezvolta corespunzator si nu da semne de suferinta, este OK. Dealtfel, este foarte dificil sa convingi un copil sa manance ceea ce nu vrea.
Geo, nu mai tin minte ce varsta are Sebi  Embarassed , dar nu cred ca ai motive de ingrijorare. Pe parcurs, preferintele lui alimentare se vor schimba,cu siguranta, asa ca..... Smile da-i in continuare banane cu iaurt  wink si, cand accepta, si altceva. Copiii mici tind sa doreasca mancarea lui mami, daca sunt tinuti in brate...poti incerca strategia asta, cu rabdare,insa  Smile 
Aaaa, si sa va zic ce mic-dejun bizar a mancat ieri Angelica: o cana de cacao cu lapte impreuna cu frunze proaspete de varza  affraid  rade 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Mar 17 Dec 2013, 10:05 am

Cu noi la masa sta si i se pare foarte interesant sa se uite la noi cum mancam Laughing 
Si per total nu mananca prost, doar ca nu baga nicio leguma in el. Ii mai fac smoothie de fructe in care mai arunc cate putin spanac sau morcov, dar cam atat. Nici eu nu am mancat legume pana sa raman gravida Embarassed

Sebi are 2 ani si 9 luni. Sanatos arata, plin de viata e, dar ma ingrijorez putin pentru ca a trecut mult timp de cand e pe meniul asta. Oricum, voi m-ati mai linistit. Am sa ii ofer in continuare, nu il oblig. Pe mine ma obliga taica-miu sa mananc toata ciorba, cred ca de aia nu vreau sa o vad nici acum Laughing
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Dec 2013, 4:27 pm

Si pe mine m-ati mai linistit un pic. Radu ar vrea sa traiasca doar cu lapte de san, pufuleti si cu diverse ciuguleli ( adica 2-3 boabe de mazare, 2-3 boabe de porumb) . Azi a vrut si cateva seminte de floarea soarelui. In rest, nu primesc decat scuturat din cap, de parca cine stie ce rau i-ar face un pic de mancare. L-as intarca, dar nu vrea lapte praf nici in ruptul capului si daca-l las fara lapte de tot, cu ce mai traieste? Pana de curand a acceptat bananele, dar acum nici nu vrea sa le vada. La fel cu iaurtul, eu n-am mai vazut copil sa nu vrea iaurt, dar pe Radu zici ca-l otravesc.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Mar 17 Dec 2013, 4:36 pm

Incep sa ma linstesc de tot, se pare ca Sebi chiar mananca bine rade 
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Gabica Mar 17 Dec 2013, 5:00 pm

Ioana, sunt încântată că încă alăptezi copilul...
Eu la diversificare am făcut o mică înşelare a gusturilor fetiţei: am amestecat diverse legume cu laptele meu.
Ai încercat?
În perioada în care prefera laptele nu suporta iaurtul şi invers; niciodată amândouă în acelaşi timp.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 9 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB