Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyAstazi la 12:21 pm Scris de greieras

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyAstazi la 9:44 am Scris de diada

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyIeri la 10:50 pm Scris de ionela07

» Dulciuri pentru micul dejun
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyIeri la 9:11 am Scris de diada

» Bluze, topuri (14)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyIeri la 9:06 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyIeri la 8:39 am Scris de LRodica

» Sarbatoritii zilei!!! XI
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyLun 25 Mai 2020, 7:59 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mai 2020, 2:43 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyJoi 21 Mai 2020, 11:46 pm Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyLun 18 Mai 2020, 9:53 am Scris de vlad_mom

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyVin 15 Mai 2020, 9:17 am Scris de diada

» Accesorii pentru papusa Paola Reina
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyJoi 14 Mai 2020, 5:06 pm Scris de vlad_mom

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyJoi 14 Mai 2020, 9:27 am Scris de Dorulet

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mai 2020, 10:13 am Scris de diada

» Decoratiuni interioare pt casa (6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mai 2020, 10:09 am Scris de diada

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyDum 10 Mai 2020, 11:36 am Scris de vlad_mom

» Ce masina de brodat recomandati?
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptySam 09 Mai 2020, 9:25 pm Scris de Evlampyka

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptySam 09 Mai 2020, 8:49 am Scris de ema

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyMar 28 Apr 2020, 10:29 am Scris de Dorulet

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 EmptyMar 28 Apr 2020, 9:02 am Scris de vlad_mom

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de crina68 la data de Sam 28 Ian 2012, 8:54 pm

HA!
Piciorușele simple nu le-am făcut!Ufffffffffff

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de romaya la data de Sam 28 Ian 2012, 8:57 pm

crina68 a scris:HA!
Piciorușele simple nu le-am făcut!Ufffffffffff

Nu te stresa ,le poti face la final ,pe fiecare volanas ..chiar mai bine asa .. pupi
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1380
Varsta : 62
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 23/06/2009

http://www.romaya.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Sam 28 Ian 2012, 9:05 pm

Romaya,sunt simple?
Sau iau o dată peste croșetă?

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de romaya la data de Sam 28 Ian 2012, 9:15 pm

crina68 a scris:Romaya,sunt simple?
Sau iau o dată peste croșetă?
Cred ca simple -mici .. nu iei pe croseta, astea se folosesc la tivire Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Sam 28 Ian 2012, 9:22 pm

mulțam pupi

crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Sam 28 Ian 2012, 9:27 pm

in engleza sunt Single Crochet, nu sunt piciorus orb/alunecat (cel mai simplu piciorus cu care se croseteaza)
cu ocazia asta va rog sa-mi dati si mie un link unde sa ma edific cu denumirile in romana la picioruse, ca eu le stiu numai in engleza Smile si ma enerveaza ca nu ma prea pot face inteleasa zid
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 36
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de romaya la data de Sam 28 Ian 2012, 9:40 pm

Cate bordee atatea obicee ... Smile
Eu stiu ca pic. orb/alunecat nu-i acelasi lucru cu pic. mic/simplu .
Pic. mic/simplu : nu iei jeteu inainte , numai la incheierea pic. cand iei o data pe ac si tragi prin cele 2 jeteuri pe care le ai pe ac
Pic. orb/alunecat : nu iei pe ac inainte, lucrezi punctul si aluneci ata prin jeteul de pe ac fara sa mai iei pe ac -asta se mai numeste si pic. de inchidere
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Sam 28 Ian 2012, 11:19 pm

Crinuta, arata promitator!! cand zici ca e gata?? wink pupi albina
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 47
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Dum 29 Ian 2012, 12:05 am

crina, sa stii ca si mie mi se intampla deseori sa nu respect diagramele in timpul unui lucru, dar cred ca din cauza ca imi place sa creez, sa improvizez, sa adaptez in functie de fir, de model, de cine il poarta etc.
spor si sanatate.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 55
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Dum 29 Ian 2012, 12:18 am

romaya a scris:Cate bordee atatea obicee ... Smile
Eu stiu ca pic. orb/alunecat nu-i acelasi lucru cu pic. mic/simplu .
Pic. mic/simplu : nu iei jeteu inainte , numai la incheierea pic. cand iei o data pe ac si tragi prin cele 2 jeteuri pe care le ai pe ac
Pic. orb/alunecat : nu iei pe ac inainte, lucrezi punctul si aluneci ata prin jeteul de pe ac fara sa mai iei pe ac -asta se mai numeste si pic. de inchidere
Asta vroiam sa zic si eu ametit bine
mersi pt iluminare Merci
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kmn la data de Dum 29 Ian 2012, 10:37 am

crinaaaaaaaaaa.....ce imi place!!!!!!!!!!
hai ca intru si eu la galerie ura
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de denis21 la data de Dum 29 Ian 2012, 11:25 am

Bravo, Crina! ura Nu te lasa , Crina, ai si sustinerea mea, suntem colege de breasla! wink
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 50
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Dum 29 Ian 2012, 3:09 pm

Ce m-aș face ,fără voi?????M-ați inundat de optimism!
Mulțam de încurajări!De luni ,iar o să-mi caut timp de croșetărit, deși e cam greu...îs tare ocupată Sad
pupi pupi

crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Dum 29 Ian 2012, 5:20 pm

avand in vedere ca numa' maine nu-i poimaine si o sa pot incepe si eu rochia ( bounce bounce ) m-am pus foarte serios pe studiat problema raglan; adica citisem pana acum, dar azi m-am uitat peste schema asta (tot de pe la voi adunata Merci )
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
si am observat ca pe primul rand inmultirile sunt de 3 pic. este asta o regula? incerc sa-mi imaginez cum ar iesi asa, dar nu-mi dau seama; mie mi se pare mai ok inmultirea constanta cu 2.
Eiiii, si acu seria de intrebari, mai ales pt deschizatoarea de drumuri si mentora mea intr-ale facerii rochiei, Crina (fetelor, astept sfaturi si de la voi , sa nu credeti ca ati scapat):
1.la partea de sus, pana la inceperea cambratului, ai inmultit la fiecare rand?
2.rochia ta a iesit la fel de decoltata ca in imagine sau e mai mic decolteul? eu il vreau ca-n poza si ma gandesc ca singura modalitate este sa adaug din start mai multe ochiuri la maneci; dar atunci:cum fac inmultirea la maneci sa nu imi iasa prea largi? are ceva daca la fata si spate inmultesc pe fiecare rand, iar la maneci din 2 in 2 randuri?
3.eu vreau sa lucrez cu o croseta de 1,75 sau 2, chiar daca imi ia mai mult, dar vreau sa fie mai "batuta" . cate pic. ti-au iesit tie pe 10cm?

astept orice sfaturi ati avea sa-mi dati la inceput de drum si Merci de pe acum pt ele si pt rabdare, ca de muuuuuuuuuulta veti avea nevoie cu mine batutincap
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de georgeta.prnic la data de Dum 29 Ian 2012, 5:27 pm

Postez aici ,detalii la garofitele puse la Poze pentru inspiratie-crosetat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 44
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Dum 29 Ian 2012, 7:56 pm

georgeta, dar ce simplu si frumos este de facut o garoafa!
imi place mult.
gina, si eu am lucrat partea de sus raglan, dar sa stii ca depinde si de fir cat este de gros/subtire, abia dupa cateva randuri iti dai seama cum tb sa faci.
si acolo unde intervine o crestere de ochiuri, materialul se increteste un pic daca se exagereaza, iar la o rochie tb sa mergi destul de uniform ca se vede.
parerea mea este ca pana nu faci concret, chiar daca mai tb sa strici un pic pana iti iese, nu poti sa iti dai seama ce si cum.
succews hug
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 55
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de oanapip la data de Dum 29 Ian 2012, 10:59 pm

Dragele mele, am si eu nevoie de ajutor, nu stiu cum se face posetuta aceasta
Daca aveti idei v-as fi recunoscatoare.
oanapip
oanapip
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 130
Varsta : 49
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Lun 30 Ian 2012, 5:27 am

Hai că ,deși îs atât de matinală (mă doare stomacul care este) m-ai făcut să râd,Gino!Ete numa mentor în croșetat nu fusesem declarată!!!! rade

10cm înseamnă 28 ochiuri (noroc cu minibibioteca de specialitate și cu instrumentarul geometric din dormitor,cine vede se crucește, mi-am mutat biroul de munca la fizică în și lângă...pat rade )

Am respectat schema,dar la primul rând n-am inmulțit cu 3 piciorușe.
Este mai decoltată decât în imagine,dar cu colțișorii din margine am rezolvat.
Croșeta e prym de 2,5.( sunt nr și modele diferite de croșetă) dar cred că e bine să lucrezi cu croșeta mai mică,ai văzut ce am pățit eu la prima schemă wink
Am înmulțit uniform și mîneci și față și spate, ca să vină cambrată și pe mână.I-o las cu mânecă scurtă, e mai frumos( după opinia mea)!Tu faci cum crezi!
80 och față,idem spate și câte 40 mânecile plus punctele de creștere,8.Așa am început!Spor pentru mâine,astăzi e sărbătoare și joi alta!
Au înroșit bine de tot calendarul ortodox Smile !

Emma, răspund cu întârziere,iartă-mă: tata mare știe când o să termin! rade
M-am victimizat atâta pentru 4 rânduri cu moșmondeala de rigoare!Fi-mea are cam 1,75 la 14 ani ai ei, decentă tre să fie(copil de cadru didactic,deh) ,scurtă cu o palmă deasupra genunchiului , cert e că mai am cam peste 20 de dantelării mai lungi(fusta)....săptămâna asta ușurel( sărbători plus olimpiadă), cert e că mai stau 2-3 săptămâni..caz fericit...dar noroc cu Silvioara și Romaya că mă mai impulsionează( bataita pocnit ) pe care le pup!

crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 30 Ian 2012, 7:53 am

Ete ca m-am trezit si eu sa dau sfaturi Embarassed Embarassed
Gina, daca nu ai aceeasi ata ca si Crina, parerea mea este sa incerci cu un esantion care sa cuprinda exact coltul unde inmultesti. Asa iti dai seama si cat trebuie sa inmultesti si cate ochiuri ti-ar trebui.
Asta ca sa vedeti ca sunt cu "geana" pe voi dama
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Lun 30 Ian 2012, 8:36 am

Dănuțule, dă, soro, sfaturi că ăsta-i motivul ,principal, de ne aflăm pe aici! pupi

Pălăriile stau țepene sau nu?Cum sunt după marea apretare? pupi

crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Lun 30 Ian 2012, 10:58 am

Crina, cum sa nu fi tu mentor intr-ale rochiei asteia? Daca nu tu...atunci cine? pupi
Azi oricum nu fac nimic, ca abia maine imi ajung firele. Croseta mea cea mai mica e de 2 mm de la milward (coats), numai asta am gasit aici in oras. e destul de subtire; si cred ca bunica mea are una care s-ar putea sa fie putin mai subtire si decat asta (azi-maine o iau si pe aia).
eu la maneci as pune cam 50-60 de ochiuri, ca as vrea sa iasa putin mai decoltata (dar nu foarte) si de-aia am intrebat cum scad, ca si eu vreau manecile cambrate si daca le fac pe mai multe ochiuri ma gandesc sa nu iasa mai largi si tocmai mi-am dat seama ca is batutincap , ca defapt ar trebui sa scad mai mult la maneci in cazul asta, nu? offf, grele mai este si cu socoata asta scratch sau largimea manecilor se da din nr de randuri mana la inceperea cambratului? si atunci nu mai trebuie sa-mi fac griji cu inmultitu' zid ajutor ajutor ajutor
si eu o sa fac manecile mai scurte, doar cativa cm mai jos de umar.
nu stiam ca azi e sarbatoare si imi facusem planuri sa exersez raglanul zid zid zid acusi nu o sa mai putem lucra deloc ca toate zilele vor fi sarbatori! m-am uitat acum in calendar si am vazut ca, totusi, cele de saptamana asta sunt vechi
PS: fetelor, am acelasi fir ca si Crina, numai ca va fi alta culoare Smile
L.E. Am vorbit cu bunica si a zis ca are 2 crosete: una nr.8 si una nr.10. Ce inseamna asta? Nu gasesc corespondentul in mm zid

Even later edit feteloooooor, pe unde umblati ???? beat ? fuga de mine?
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GinaP la data de Mar 31 Ian 2012, 9:57 am

buna dimineata, dragele mele! va dau o coffee mareeeee, asa ca a mea .
oanapip, eu zic ca se croseteaza o stea cu 10 colturi, care apoi se strange in mijloc. o sa caut acum modelul asta in V, ca parca aveam asa ceva prin comp wink
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mar 31 Ian 2012, 10:08 am

Am gasit si eu ceva asemanator
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 35
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de kitty_1973 la data de Mar 31 Ian 2012, 10:21 am

GinaP... cred ca bunica ta are crosete Flaro sau Tulip. Cea mai mica dimensiune e nr. 10, cea mai mare nr. 0. Sper sa nu gresesc! Eu am acum in fata si o croseta Flaro nr. 10 si una Tulip nr. 10. Ca dimensiuni sunt destul de apropiate. Pe croseta Tulip scrie 1,1mm. Sa ma corecteze cineva daca gresesc! kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 46
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Mar 31 Ian 2012, 10:25 am

Ce înseamnă fraților, pe o etichetă ,90% PC si 10% PA????

crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB