Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Mama, copilul si bunica - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Mama, copilul si bunica

+27
lacrisel
LRodica
Uca
greieras
aurishta
michelinebeaulieu
valentinadof
piciul
trandafiras78
Floren
ema
MagdaMarin
Pep3roNel
bluetteblue
mimiady63
Clio_Ela
valih
bela gio
ioana soare
mariaz_09
diada
danniela
tinap
ivanoiuadela9
Admina
ismi3ismi
musetel
31 participanți

Pagina 10 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de 32vali Mier 03 Aug 2016, 3:34 pm

Buna, fetelor! Eu sunt una dintre norocoase, pentru ca socrii mei tin 5 nepoti in curte, pe langa cei ai vecinilor 1-3 , depinde. In timpul anului o "alerg" pe mama, care mai face nazuri, dar ma fac ca nu vad, nu aud. In vacante duc fetele la socrii. Nu le este usor deloc si cand ne ducem acolo au o lista luuuuuuunga cu nemultumiri, dar asta e. Incerc sa mentin un echilibru, eu vorbesc mereu cu fetele mele, in special cu cea mare.
Referitor la mancare, eu spre ex. nu le iau fetelor jeleuri, cumnata a dus la tara. Nu-mi convine, dar fiind toti acolo...e greu. Soacra le da ce ducem noi, ea nu prea cumpara dulciuri sau alte prostii.
Eu imi doresc sa-mi ajut fetele cand va fi cazul. Pana atunci mai este, asa ca vom vedea.
Nu-i usor nici ca parinte, nici ca bunic, mai ales daca parintii sunt nemultumiti. Ei incearca sa mentina armonia intre nepoti si intre copii, sa nu cumva sa ne certam noi din pricina copiilor.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de Admina Mier 03 Aug 2016, 6:32 pm

Piciul, un domn in varsta, cu mare experienta in lucrul cu oamenii, mi-a zis anul trecut... atasamentele la care renunta oamenii in ultimul rand, de care se tin cel mai mult, in viata... femeile renunta la maternitate si atasamentul fata de copii si nepoti, barbatii se tin cu dintii de sexualitate, cat pot. rade De aia am sperante la bunici.
Diada, tu stii mai bine ca mine cum e cu ei acasa tot timpul... cand era doar fata statea destul de mult la bunici, mai ales vara, statea la tara. La fel am crescut si eu si e asa sanatos, mai ales ca ai mei gatesc si nu prea cumpara dulciuri... multe. Aici cam prefera ambii sa stea cu noi. Stii cum e, sunt solicitanti, ba mancare, joaca, teme, schimbat, scos afara, etc. Sunt de acord ca e mult mai bine asa, dar nu prea apuc sa ma organizez sa pun ceva cap la cap, sa lucrez.
Vali, felicitari socrilor, 5 copii inseamna o casa plina si evident le place ce fac, ca altfel nu i-ar primi pe toti odata, nu i-ar chema. In grup cresc si mai bine, se indeamna la masa, la joaca. Sigur nu stau mult pe la TV sau jocuri, pentru ca au copilaria pe care am avut-o si noi, libera si fericita. Copiii crescuti in casa au de suferit, isi pierd copilaria devreme.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de danniela Joi 04 Aug 2016, 12:15 pm

Ai drepatate Admina! Al meu ieri a bagat 3 masini de rufe la spalat, ca se plictisise, si a adunat si rufele uscate rade rade rade pe care le-a trantit pe un scaun la mine in dormitor. Arata bietul scaun ca o salcie curgatoare. Dar...eu un lucru bun. Mereu il amenint ca daca pleaca la universitate nu o sa aibe menajera.
Cat despre bunic, gata noi am terminat, mama s-a dus acum 2 luni, iar socrii nu sunt cei care ne-au iubit. Plus ca si ai mei copii au crescut.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de Admina Vin 05 Aug 2016, 8:49 am

Nevoie de bunici cred ca avem nevoie si mari fiind. Stiu ce fericita a fost bunica mea sa participe la cresterea fetei, stranepoata ei. Deci am avut-o aproape cu sfaturi si prezenta in multe etape importante din viata mea. Desi n-am mai fost cea mai buna nepoata (stim cu totii cum ne ia viata pe sus, pe repede inainte si viata lor e mult mai lenta si mai tihnita), multe sfaturi lucide si realiste mi-a dat. De aia si cred ca bunicii joaca un rol important, alaturi de parinti, daca e cazul.
Dar la cate exemple de bunici distanti si absenti din viata nepotilor vad, probabil ca norma e asa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de danniela Vin 05 Aug 2016, 10:14 am

Ma refeream la faza de ajutor cand zic ca am terminat!! Absolut ca avem nevoie pana si noi cei mai....varstnici!! Insa cand cineva nu te atrage..... iar atractiile sunt in functie de cum te-ai comportat.
Sotul meu imi dadea educatie mai zilele trecute cum ca noi nu invatam pe cel mic importanta buncilor, adica parintii lui. Serios??? Ce pot eu sa fac? Sa impun copilului sa o iubeasca pe mamaita cand el isi aduce aminte ca ea nu voia sa il imbrace, sa nu alunga pisica din casa, pisica care il zgaraia...deci are face urate si prefera sa nu vorbeasca despre ele. Nici eu nu il fortez dar nici nu incep cu: vai ce buna e, vai ca ti-a facut si dres. Nici macar ziua lui de nastere nu si-o aduce aminte! Asa ca ...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de Admina Vin 05 Aug 2016, 7:04 pm

Da, cam asa e. Mai ales daca e tarziu in viata copilului, normal ca nu se mai ataseaza de bunici asa mult.
A noastra a cunoscut-o pe soacra pe la 8 ani, acum merge acolo sa nu se mai certe cu noi, sa nu o puna la teme, sa o lase la desene, dar chiar si asa ne-a preferat, vacanta asta. Legatura se face de cand sunt mici, daca sunt bunicii apropiati si se implica in cresterea copilului, altfel, mai greu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mama, copilul si bunica - Pagina 10 Empty Re: Mama, copilul si bunica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB