Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sacouri, paltoane, jachete(3)

+79
lora77
afilimonb
Andante
niculasimona
bibitu
oanaraluca
onuca28
Elspethalexia
scoobbyy
nicole24
MagdaMarin
canadianca50
rivka
Mickey
teisoara
barbin
kla78
gabriela1554
kerkyra
SilviaDumitrescu
stoy
emmancita
tomari
alexia
alice07
Rimmelle
Adelle23
PAULA CONSTANTIN
wanna1687
rosita
fulguta28
aisha
sergiu valentin
Buburuza
lennny
aurishta
Marry
Panea Laura
aidil
elutzamicutza
violetas
LYNDA
Admina
pisi
ancabanu
valentinadof
tiana
geo
MihaelaT
ioana.ioana16
mariaz_09
firicel
ank93
marabr
Uca
diada
DANIELA.I
iriclau
corina corina
i.xell
ellybijoux
diblaru maria
Larisa
ancush
elenaveronica
andegelia
aurelia.c
zylv
danabarbu2007
mihastef
Motzu
mischelle35
despina13cucli
michelinebeaulieu
geany
Karina33
clodi
danae
arielas
83 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Larisa Vin 09 Dec 2011, 2:23 pm

Prin primavara, mi-am rezolvat sa merg cateva zile la o firma de croitorie de costume, am fost foarte curioasa cum se face un sacou, cum se pune captuseala, manecile, buzunarele, gulerul...mi-am luat notite si dupa aceste cateva zile m-am apucat sa confectionez un sacou sa vad cum imi iese, e un pic sifonat saracul, nu stiu cum calcati voi sacourile dar mie nu-mi iese, dar per ansamblu mi se pare ca a iesit ok. Am hotarat sa-l fac drept cu buzunare, e un model luat din revista burda, singura greseala care am facut-o e ca am facut butoniera pe partea opusa rade dar am invatat din greseala mea Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 18 Dec 2011, 9:41 pm

Pentru fata unei prietene am facut o hainuta de iarna dintr-un doc impermeabil. Din modelul adus initial a ramas doar ideea de doua randuri de nasturi, restul s-a modificat dupa inspiratia de moment. Pentru ca era prea serios si tern am aplicat catifea de bbc in coate, la spate si ca delimitarea buzunarelor. Buzunare pe care le-am facut cu fermoar ascuns ca stiu din experienta ca stau cascate/cracanate taieturile verticale.
In locul nasturilor argintii adusi initial am imbracat altii in catifea.
Este dublata cu captusala matlasata.
Am reusit sa o pozez cand a venit s-o ia, asa ca v-o pot prezenta si altfel decat pe umeras.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de diblaru maria Lun 19 Dec 2011, 8:09 pm

Foarte frumos , ca de altfel tot ce lucrezi,felicitari. bucurie
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de ellybijoux Vin 23 Dec 2011, 12:25 am

Fetelor vin si eu sa va arat ultimele mele creatii, postez cam totul acum, ca am timp, nu se stie dupa aceea ;)
sacou verde cu rever mari si "broderie" din stofa subtire
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sacou cu revere rotunde si flori aplicate din boucle
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sacou din stofa de grosime medie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
palton din stofa cu fir auriu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
haina din tricot kaki (este o marime mai mare decat mine, cand am sa o pozez pe "model" am sa va arat)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jacheta stil capa (inceputa anul trecut, terminata luna asta)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jacheta scurta cu nasturi aurii din tricot
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ellybijoux
ellybijoux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 36
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de aurelia.c Vin 23 Dec 2011, 9:14 am

WOOOW, foarte foarte frumoase. Felicitari! Incerc sa ma hotarasc care imi place mai mult si nu reusesc, toate sunt foarte frumoase.
Spor la treaba in continuare si multa inspiratie Smile
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Motzu Vin 23 Dec 2011, 9:49 am

ellybijoux sunt foarte frumoase sacourile...interesante modele, frumos lucrate. Imi place si paltonasul. Felicitarile mele! Flowers
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de i.xell Vin 23 Dec 2011, 11:22 am

ellybijoux, multe paltonase/sacouri, unul mai frumos ca celalalt, n-as putea sa zic care imi place mai mult ca toate sunt superbe, nu stii la care sa te uiti mai intai.
Flowers Felicitari!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Larisa Vin 23 Dec 2011, 12:02 pm

Ellybijoux sunt foarte frumoase toate, in special imi place paltonul cu fir auriu si jacheta cu nasturi aurii. De unde ai tiparul pentru paltonul cu fir auriu? L-as vrea si eu Smile pupi
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de ellybijoux Vin 23 Dec 2011, 1:33 pm

Merci fetelor !! kiss
Larisa, tiparele mi le fac singura. Sus este tipar de rochie cu taieturi "princess" in fata iar in spate am croit pe linia penselor. Partea de jos este un cloche complet, dar la proba am mai taiat din fata pentru ca mi se parea prea incarcata.
ellybijoux
ellybijoux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 36
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Larisa Vin 23 Dec 2011, 3:26 pm

Am inteles, eu inca ma chinui la tipare, fac ceva curs dar nu ma ajuta f mult, imi place tare mult ce-ai facut wink tine-o tot asa pupi
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Dec 2011, 8:14 am

Elly cel mai mult imi place cum te imbraca jacheta stil capa. Si-mi place si terminatia brodata de la cel verde.

Eu am terminat un sacou de plus caramiziu. Gulerul este sal. Plusul este luat de la kil, este pentru cuverturi/draperii si cam gros pentru confectii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de corina corina Mar 27 Dec 2011, 8:44 am

Imi place ! Si culoarea , si croiala si gulerul (e preferatul meu ca ma ''lungeste '')si cred ca vine grozav de frumos pe cine o sa-l poarte . Karina kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de iriclau Lun 02 Ian 2012, 1:01 pm

Am terminat si eu un palton inceput de acum 2 luni cred ..... tot nu aveam timp de el, apoi cand am avut timp ma plictisisem deja de material .
Astept critici ..sfaturi ... mentionez ca e primul palton pe care l am facut si nici nu am experienta in ale croitoriei.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Greseala mea e ca am pus o stofa elastica .... nu e o stofa batzoasa care sa stea teapana ... asa ca are multe cute, si pe alocuri e pungit .
Ma uit la poze si imi dau seama ca trebuia sa fi facut si una cu mainile pe langa corp ... ca sa nu se mai adune materialul deasupra buzunarului , data viitoare am sa stiu .
Astept sfaturi ... pentru urmatorul palton Smile
Pupici dama
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 02 Ian 2012, 1:10 pm

Iriclau, chiar imi place paltonul, nu vad nimic la el care sa nu arate bine.Eu zic sa-i dai bataie in continuare.Imi place si cum se aseaza pe omoplati, rascroiala manecilor vine foarte bine, deci zic eu ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.Felicitari.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de geany Lun 02 Ian 2012, 3:34 pm

Iriclau, ma repet pe tema calitatii pozelor Embarassed Ma topesc dupa asa poze... Cred ca ai un atu cu fotograful tau profesionist, talent in ale croitoriei am vazut ca ai, asa ca iti asteptam catalogul cu produse realizate de tine, chiar e tentant fiecare produs ce ne-ai prezentat pana acum! Frumos palton! Iti vine foarte bine!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de diada Lun 02 Ian 2012, 4:03 pm

Puteai sa participi la concursul de paltoane! Pozele exceptionale, felicitari!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 03 Ian 2012, 6:10 am

Mda, de ce nu te-oi fi inscris la concurs? Mai ales ca nici tie nu-ti strica un triplock! Frumos palton Iriclau! Stiu ce prost sta stofa elastica, o puteai stabiliza cat e cat cu o insertie semielastica.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de arielas Mar 03 Ian 2012, 9:40 am

Iriclau, eu am drum prin Iasi, vezi ca vin la tine cu sorcova, ma primesti? rade Mie una imi place ce vad, mai ales ca spui ca e primul, deci pentru primul produs, e foarte bine. Si eu am uneori probleme in alegerea materialului.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de iriclau Mar 03 Ian 2012, 12:20 pm

Da...materialele elastice sunt preferatele mele, dar n-am luat in considerare ca la palton trebuie mai degraba o stofa mai rigida decat una moale.

M am uitat prin magazine si am vazut paltoane destul de scumpe si nici nu erau cu captuseala matlasata ... asa am ajuns sa-mi fac eu asa cum vreau (calduros , si sa-l pot largi in talie cand mai creste burta) , dar la partea cu finisaje nu sunt inca multumita .
Arielas , daca vii cu sorcova e bine, ca am avut numai 2 copilasi care m-au semanat ...deci mai mult belsug nu strica ! Poate-mi dai ceva inspiratie ... hug
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de danae Mar 03 Ian 2012, 12:33 pm

Elly, unde ai stat pana acum? Imi place ca iti lucrezi atatea lucruri. Si imi place capa foarte mult. Felicitari si mai vrem!
Iriclau, e foarte frumos paltonul, sa il porti cu placere si e foarte reusit! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de corina corina Joi 05 Ian 2012, 1:30 pm

Iriclau , daca asa a iesit primul palton...iti dai seama cum vor fi urmatoarele ? Lucrezi foarte frumos ! Sa-l porti sanatoasa si sa mai faci !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de iriclau Joi 05 Ian 2012, 1:45 pm

Multumesc pentru incurajari Smile Merci hug kiss
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Larisa Joi 05 Ian 2012, 2:26 pm

Iriclau foarte bine ti-a iesit paltonul, mai ales blanita nu e usor de aplicat si mai sta si foarte bine pe tine. Si eu sunt la acelasi nivel ca si tine,a fost primul paltonul cu care am participat la concurs si a fost o provocare pentru mine, de altfel, nici eu nu am experienta in croitorie dar, doar asa invatam, nu? kiss
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de iriclau Joi 05 Ian 2012, 2:31 pm

Asa e ..... inca sunt "invatacel" si absorb toate informatiile de pe forum ... bravo celor care l-au inventat !
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Uca Joi 05 Ian 2012, 2:33 pm

Iclarau, e superb! Lucrezi foarte frumos! Spor în continuare! Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sacouri, paltoane, jachete(3) - Pagina 2 Empty Re: Sacouri, paltoane, jachete(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB