Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Tips&Tricks de la Vilcris

+39
geogeorge_10
anik_exe007
ioana.ioana16
mihamihaela
florentina69
danabarbu2007
MagdaMarin
KanKan
DANIELA.I
virus
adelykitt
SilviaDumitrescu
haute_couture
samo99ro
bibitu
ioana soare
margot
geany20062006
rosita
Uca
AzaleeaWilde
aurishta
Giobsy
Noemi
Karina33
clodi
aisha
Buburuza
ema
Monica
julix_2007
geany
cris69
duchess
Eva
diada
MihaelaT
vilcris
Admina
43 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Giobsy Mier 02 Iun 2010, 8:56 am

Vilcris, saru' mana si-un picior! De cand ma chinui sa pricep si eu cum e cu modelul de ie zid
Dar acum m-am dumirit si iti multumesc mult. pupi
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de aurishta Mier 02 Iun 2010, 9:05 am

Multam fain, sunt gata de treaba acum.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de AzaleeaWilde Lun 14 Iun 2010, 1:36 pm

de cand caut asa ceva, multumesc mult pupi
AzaleeaWilde
AzaleeaWilde
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de aisha Lun 14 Iun 2010, 6:01 pm

Vilcris, multumim mult. Foarte "profi" explicatiile. Intrebare: cum se masoara latimea fetei? Tocmai incerc sa-mi fac tiparul si nu vad sa fie scris pe undeva si asta... Sad
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de vilcris Lun 14 Iun 2010, 8:24 pm

aisha a scris:Vilcris, multumim mult. Foarte "profi" explicatiile. Intrebare: cum se masoara latimea fetei? Tocmai incerc sa-mi fac tiparul si nu vad sa fie scris pe undeva si asta... Sad

Iti inchipui ca porti un tricou fara maneci. Pozitionezi centimetrul transversal de la un umar la altul, imediat sub gat, masurand dimensiunea de la o rascroiala a manecii la cealalta (rascroiala fictiva sau, daca chiar te gandesti sa folosesti un tricou). wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de aisha Mar 15 Iun 2010, 10:17 am

Eu intre timp gasisem ieri o explicatie pe undeva, dar se masura peste piept, de la un subrat la altul. Oricum, din ce am facut ieri nu mi-a iesit un tipar cu o forma frumoasa, nu imi apare asa ca la tine, ci mult mai evazat in partea de jos. Mi se pare extrem de larg, nu stiu ce fac gresit... Sad
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de vilcris Mar 15 Iun 2010, 1:36 pm

aisha a scris:Eu intre timp gasisem ieri o explicatie pe undeva, dar se masura peste piept, de la un subrat la altul. Oricum, din ce am facut ieri nu mi-a iesit un tipar cu o forma frumoasa, nu imi apare asa ca la tine, ci mult mai evazat in partea de jos. Mi se pare extrem de larg, nu stiu ce fac gresit... Sad

Daca ti se pare prea evazat, mai redu din largime, nu-i nici o problema. Asta chiar nu e un tipar care sa trebuiasca sa fie calculat la fix. Modifica cum vrei tu.

Eu am adaptat tiparul asta dupa unul de camasa de noapte gen ie care era lunga si larga.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de aisha Mier 16 Iun 2010, 2:53 pm

Multumesc pt sfat. Incerc sa-l modific.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Uca Mier 30 Iun 2010, 10:48 pm

Vilcris, saru'mana pentru sfaturi, e bine cand mai citesti sfaturi din acestea si iti dai seama unde gresesti.
Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de rosita Joi 01 Iul 2010, 11:45 am

Ieri cautam informatii despre cum sa pregatim materialele in vederea croirii, si am fost indrumata catre acest topic, multumesc inca o data Tomari! Smile
Foarte utile sfaturile, eu ieri deja rezolvasem problema mea inainte sa gasesc ce scrie aici, pentru ca am citit un articol de pe net si am facut cum scria acolo. Acolo cred ca erau putin mai exagerate metodele, si anume ca daca materialul se poate spala atunci sa-l dam la masina cu detergent, exact cum vom proceda cu produsul finit. Deasemenea mai scria ca trebuie date la apa toate materialele auxiliare care vor fi folosite la proiect: fermoare, captuseli, si daca am inteles eu bine: intaritura??? (in engleza: fusible interface). (e drept ca scria ca dupa ce se usuca, aceasta nu se va calca, spre deosebire de material si captuseli:)
Oricum, eu am dat la masina cu detergent cele doua materiale de bumbac pe care le aveam, la 40 de grade, si am constatat cu bucurie ca n-au intrat la apa deci mi-am luat de-o grija. Nu stiu de ce, dar am o banuiala ca daca n-au intrat deloc la apa s-ar putea sa nu fie chiar 100% bumbac asa cum mi l-a prezentat vanzatoarea cu caldura??
PS: daca e cineva interesat de articolul despre care vorbeam mai sus, iata linkul, este in engleza.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de geany20062006 Joi 01 Iul 2010, 1:48 pm

ROSITA ai dreptate ce ce priveste materialele care contin doar bumbac. Si eu le fac un dus ( le dau clatire la masina de spalat) fara detergent, la captuseli eu doar le calc cu abur nu le spal , in ce priveste fermoarele le aburesc cu fierul de calcat( asa facin fabricile de confectii pt. a nu se strange la calcat dupa ce este gata produsul). Eu la servici testam materialele inainte de a incepe lucru astfel: un patrat din tesatura cu dimensiunea de 50/50 se calca cu abur , un patrat de tesatura cu dimensiunea 50 /50 i se pune intaritura ( se termoculeaza asa se zice la noi) dupa ce faceam aceste teste se masura pt. a vedea daca au survenit schimbari . In cazul in care stofa se strangea pe lungime sau latime se mai adauga la tipar ce lipsea la patratele de stofa si asa nu riscam ca produsul finit sa nu fie la dimensiune.
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de margot Joi 01 Iul 2010, 1:56 pm

Multumim geany pentru astfel de ponturi! Toate cele care aveti s-au ati avut contact cu profesionisti in materie detineti "secretae' care fac munca mai simpla si mai usoara!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de rosita Joi 01 Iul 2010, 2:11 pm

Multumesc Geany pentru clarificari. Proba cu fierul de calcat pe care o faceai la serviciu era pentru materialele din care se faceau produse ce urmau a se curata doar chimic (gen lana) sau pentru toate? Pentru un material de bumbac, de exemplu, e relevanta o proba de genul asta?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de geany20062006 Joi 01 Iul 2010, 2:18 pm

rosita a scris:Multumesc Geany pentru clarificari. Proba cu fierul de calcat pe care o faceai la serviciu era pentru materialele din care se faceau produse ce urmau a se curata doar chimic (gen lana) sau pentru toate? Pentru un material de bumbac, de exemplu, e relevanta o proba de genul asta?
Nu conta tipul de material , faceam proba la orice tip de material si la fermoare. Banda tesuta la fermoare daca contine bumbac se strange daca produsul are o prespalare la final. Noi lucram cu HM care ne-a cerut sa facem test la orice ca sa nu avem surprize. PAZA BUNA TRECE PRIMEJDIA REA.
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de ioana soare Joi 01 Iul 2010, 2:22 pm

Rosita si intaritura trebuie bagata la apa , dar doar in cazul in care este intaritura tesuta de bumbac. Daca e din aceea de hartie normal ca nu se va baga la apa. Insa eu am patit-o cu intaritura tesuta, cand am spalat produsul finit, materialul nu a intrat la apa (pentru ca avusesem grija sa il bag inainte la apa:) ), insa intaritura a intrat, asa ca am aruncat totul la gunoi ca nu mai putea fi salvat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de geany20062006 Joi 01 Iul 2010, 2:41 pm

ioana soare a scris:Rosita si intaritura trebuie bagata la apa , dar doar in cazul in care este intaritura tesuta de bumbac. Daca e din aceea de hartie normal ca nu se va baga la apa. Insa eu am patit-o cu intaritura tesuta, cand am spalat produsul finit, materialul nu a intrat la apa (pentru ca avusesem grija sa il bag inainte la apa:) ), insa intaritura a intrat, asa ca am aruncat totul la gunoi ca nu mai putea fi salvat.
Ce fel de intaritura este cea tesuta , ataseza o poza ca sa-mi dau seama . Si eu am intaritura tesuta dar daca nu o lipesc bine se desface ( asta e problema mea) . Nu am spalat niciodata intaritura inainte de a coase produsul. Nu se pierd granulele care se lipesc pe material? Eu o sa pozez cateva din intariturile mele ca sa vedeti de care folosesc.
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de ioana soare Joi 01 Iul 2010, 2:56 pm

Pai poza nu am, dar exista si intaritura din panza, termocolanta. A intrat la apa la primul spalat, care din pacate a fost dupa ce am realizat produsul respectiv. Eu am cumparat din magazinul Bucur Obor, dar de cand am avut acea patanie am renuntat la ea si folosesc doar intaritura netesuta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Uca Joi 01 Iul 2010, 2:58 pm

Wow, acum m-am prins si eu de ce mi se aduna intaritura folosita la gulerul camasilor si se granula sub material, deci trebuia bagata la apa. Pe viitor asa o sa fac!!! Saru'mana!

Ioana, cea netesuta de care e ? Din aceea de hartie, cand tragi de ea se intinde?


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Joi 01 Iul 2010, 2:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de rosita Joi 01 Iul 2010, 2:59 pm

Ioana multumesc pentru pont! Imi pare rau ca a trebuit sa arunci produsul, dar din greseli invatam Sad Multumesc ca ne-ai atras atentia.
Geany asta m-a nedumerit si pe mine cand am citit ca intaritura se da la apa, si anume ca i se duce lipiciul. Dar daca stam si ne gandim, teoretic el n-ar trebui sa se duca pentru ca e menit sa fie spalat odata cu tot produsul, deci sa reziste.
Sunt curioasa daca cele doua tipuri de intaritura (hartie vs. tesuta) fac vreo diferenta la produsul final. Sau, cand se foloseste una si cand cealalta?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Karina33 Joi 01 Iul 2010, 4:08 pm

Apropo de insertiile termocolante! Eu ma inteleg bine cu cele din relon pentru ca le pot aplica fara sa se desprinda la purtare si pe materialele elastice. Din cea de hartie folosesc una media ca grosime si moale, pufoasa. Nu-mi prea plac alea de hartie teapana, rigida. Iar din cele pe panza le prefer pe cele pe tesatura rara(nu-i bbc sigur) sau este o tesatura cumva in doua straturi, tot asa mai pufoasa pe dos Si-am mai gasit si sintetica tesuta normal si-a mers bine lucrata. Insertie de-aia pe panza tare ca pentru gulere de camasa n-am mai folosit de multi ani. Am mereu in atelier cel putin 8-10 feluri de insertii albe, crem, gri sau negre, ca parca nu stiu niciodata de care am nevoie!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de geany20062006 Joi 01 Iul 2010, 4:55 pm

Uitati ce v-a arat eu acum sunt tipuri de chimizat care se folosesc in confectii: 1 este chimizat tesut sau cu fir exista si pe culoarea alb [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] se foloseste la sacouri , paltoane betelii pt. a nu se intinde materialul 2: chimizat(inataritura) fara fir doar cu granule [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si pe alb [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] se foloseste la camasi , materiale mai transparente, mai subtiri si la ce mai doriti dumneavoastra. La materialele transparente nu se foloseste intaritura cu fir deoarece dupa lipire se vede firul de la intaritura pe fata materialului si de aceea se foloseste intaritura cu granule. 3: este un chimizat(intaritura ) gen hartie care se foloseste la intarirea curelelor din material [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . Partea care se lipeste pe material este foarte lucioasa. Si acum revin la partea cu spalatul intariturii, eu cred ca daca o spal inainte de a lipi pe produs se duc granulele( nu toate dar o parte se pierd la spalat) iar pe unele portiuni de material nu o sa se lipeasca , deoarece aceste granule au rolul de a lipi materialul de intaritura. Daca pe unele portiuni nu sunt granule atunci intariturasi atunci v-a forma bule de aer. Asa se intampla si in cazul in care intaritura expira pt. ca si acest produs are o data de expirare acesta se datoreaza granulelor. V-a spun sigur deoarece am asistat la o intrunire la care producatorii de intaritura isi etala calitatile intariturii dar ne si spunea ce se intampla daca expira. Astept si de la voi fetelor poze cu esantione de intaritura pe care o folositi, cine stie poate o sa folosesc si eu cu timpul.
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Uca Joi 01 Iul 2010, 8:31 pm

Geani, ce ai postat tu nu cred ca se spala, am si intaritura din aceea de care zicea ioana, o sa ii fac o poza si revin cu un edit, sa vezi despre ce e vb.
Cu ce ai postat mai sus am lucrat si eu si se comporta ok la camasi, nu au intrat la apa, ma refer la poza 3 si 4.
Revin.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de geany20062006 Joi 01 Iul 2010, 8:35 pm

ucabesty a scris:Geani, ce ai postat tu nu cred ca se spala, am si intaritura din aceea de care zicea ioana, o sa ii fac o poza si revin cu un edit, sa vezi despre ce e vb.
Cu ce ai postat mai sus am lucrat si eu si se comporta ok la camasi, nu au intrat la apa, ma refer la poza 3 si 4.
Revin.
poza 2 si 3 e acelasi tip de intaritura dar de culori diferite
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de ema Dum 04 Iul 2010, 12:21 pm

Mi se dezlipeste termocolantul de la cordon (se cuteaza cordonul si se dezlipeste dracia asta. Cu ce naiba sa-l inlocuiesc ca nu se gaseste roshar sau pinza tare ca odinioara?
Am incercat si cu 2 straturi de termocolant suprapuse, si tot se dezlipeste pe alocuri.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Karina33 Dum 04 Iul 2010, 12:54 pm

La cordoane, funde sau alte maruntisuri ce trebuie sa stea bine tepene folosesc cam ce am la indemana si la culoare: tercot, doc, tafta de draperii.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Tips&Tricks de la Vilcris - Pagina 2 Empty Re: Tips&Tricks de la Vilcris

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB