Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre revista Burda - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre revista Burda

+51
denisia_16
carmenzoe
mada93
bursuk
ileana cosanzeana
anda
puffetta
margot
oana_007
ANURIM
Clio_Ela
vilcris
noel
oanabijux
trice
anne-marry
nadina_b2005@yahoo.com
ema
Tinkerbell
aisha
clodi
Laila
Anna Succubus
StMihaela
Adriana13
andrusca
ciresicca
kla78
ralu222222
ppisic
Buburuza
duchess
DANIELA.I
ioana soare
zylv
postoleirina
totolina
geany
olympia
andreeaX
bv_satena
tomari
Kate
kindaras
RalucaS
lorinaoo1
diada
Dionisia
Camy
MihaelaT
Admina
55 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 20 Sept 2009, 5:10 pm

Oanabijux, eu cumpar regulat Burda din noiembrie anul trecut si revista era in lb.romana, doar de luna trecuta s-a schimbat fiind doar instructiunile in romana.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 20 Sept 2009, 5:30 pm

poate ar trebui sa intrebi lachiosc daca asa a venit sau au si in romana ?sau asa fac ei revistele de acum? tot ce se poate!
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de tomari Dum 20 Sept 2009, 5:36 pm

Anne-Mary eu am gasit numere din Burda si Boutique la Selgros; daca ai posibilitatea sa ajungi la magazin nu astepta raspunsul lor. Si eu am apelat la ei telefonic de mai multe ori si m-au tot amanat sa revin - din felul in care mi s-a raspuns am dedus ca erau taaaaare plictisiti si deranjati. Poate acum cu "criza" s-au mai schimbat desi ......... daca nu ma insel la Timisoara se tiparea insertul in lb. romana inainte cand apareau in lb. maghiara sau germana.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de oanabijux Dum 20 Sept 2009, 5:50 pm

Multumesc mult de raspunsuri. Am sa traduc partea cu materialele. Ca pe mine ma interesa, avand in vedere ca nu am deloc experienta, si sfatul legat de materialul din care este facuta respactiva hainuta.
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de noel Dum 27 Sept 2009, 8:53 am

fetele, referitor la nelamurirea voastra cu limbile wink in revista Burda din august 2009 pe ultima pagina era anuntat ca:
"incepind din numarul urmator, revista va aparea in editia originala, in limba germana - si va contine traducerea in limba romana a insertului cu instructiunile de croitorie. "
vam pupat si spor la munca prietenie
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de oanabijux Dum 27 Sept 2009, 9:40 am

Noel ai dreptate. Acum m-am uitat si eu pe spate si asa este.
Acum eu sunt la faza de a intelege instructiunile zid
La necesar(pentru o pereche de pantaloni) scrie: papillon de lana, 150 cm latime: 1,55-1,70-2,00-2,05-2,05 m. Ce-s toate masurile astea?
Intaritura H 410. Ma duc in magazin si cer asa? H 410?
Fermoar de 12-12-12-14-14 cm lungime. Adica? Ce este asta?
Daca imi elucidati voi misterul va raman datoare pe viata. M-am uitat pe prima pagina a instructiunilor, dar acolo mi-a elucidat decat partea de tipar. Multumesc mult!
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Dum 27 Sept 2009, 9:54 am

hai sa incerc sa raspund eu,

1. 1,50m de material pentru masurile: 36=1,55m; 38=1,70m; 40=2,00m; 42=2,05m; 44=2,05m

2. Intaritura, chiar nu stiu, la noi nu e pe numere, iau cum cred eu ori mai subtire, ori mai groasa...

3. fermoar la fel, pentru masura 36=12cm; 38=12cm; 40=12cm; 42=14cm; 44=14cm

sper ca am putut sa fiu de ajutor pupi

l.e. daca latimea materialului e mai mica de 1,50 necesarul de material e mai mare decat zic ei, desi cateodata chiar e prea mult cat dau ei ca ar trebui, o sa vezi in timp ce lucrezi mai multe chestii. Eu zic ca pentru o pereche de pantaloni fara taieturi ajunge 1m de material, masura 38 de ex chiar daca e si raiat. Este foarte important, daca ii faci din raiat sa fii atenta la directia pufului, toate partile trebuiesc croite pe aceeasi directie.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de oanabijux Dum 27 Sept 2009, 9:58 am

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca nu imi imaginam ca asta inseamna ce au scris ei acolo.
Raman datoare vanduta ca mi-ai fost de mare mare ajutor.
Am sa-i fac dintr-o stofa subtirica. Sunt pantalonii fara bentita in talie din burda 8/2009 cu masurile mai mari. Ca mie-mi trebuie un 44(din pacate). Pup


Ultima editare efectuata de catre oanabijux in Dum 27 Sept 2009, 10:02 am, editata de 1 ori
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Dum 27 Sept 2009, 9:59 am

Mult spor, hug pupi vezi ca am mai completat ceva... ca sunt uituca maxim cos

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de vilcris Dum 27 Sept 2009, 10:15 am

oanabijux a scris:Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca nu imi imaginam ca asta inseamna ce au scris ei acolo.
Raman datoare vanduta ca mi-ai fost de mare mare ajutor.
Am sa-i fac dintr-o stofa subtirica. Sunt pantalonii fara bentita in talie din burda 8/2009 cu masurile mai mari. Ca mie-mi trebuie un 44(din pacate). Pup

Si eu port cam 44 si de obicei ma descurc cu 1,15m (1,50m latime) de material pentru pantalon drept, simplu, cu sau fara taieturi laterale. Asta si pentru ca nu sunt foarte inalta (1,65). In general metrajul standard pentru o pereche de pantaloni de dama sau barbatesti este 1,25 la 1,50 latime. Nu te sfatuiesc sa iei asa de mult cat zic aia in Burda ca iti raman bucati cu care nu mai poti face mare lucru si ingropi banii degeaba.

kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de oanabijux Dum 27 Sept 2009, 10:29 am

Mersi mult de sfat. Eu am 1,57 inaltime. Pai scot astazi tiparul si vad cam cum pot sa-l incadrez. Cred ca in 1,15m, cum spuneai tu, pot sa incadrez tiparul. Pup pupi
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 01 Oct 2009, 2:40 pm

azi am cumparat noua Burda! Ati vazut-o? Ce parere aveti? De-abia am avut timp sa o rasfoiesc putin, la cafeaua de dimineata. Imi place seria cu "little black dress". Intr-adevar, sunt modele clasice si extrem de ..."purtabile" ...toate! Si vestutele imi plac! Off....ce materiale frumoase!!!!! Mi-a placut mult o jachetica cu gluga cu blanita, in carouri alb/rosu/negru! love love love ...o frumusete!
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Dionisia Joi 01 Oct 2009, 2:55 pm

eu o voi cumpara pentru modelul acesta :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si mai are si niste articole dragute, unul care ma intereseaza in mod special - taiorul Chanel
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 01 Oct 2009, 4:43 pm

Articole? Hmmm....mda, o fi ! dar sunt in germana, la naiba!!!!!!! shot

Da, e foarte draguta rochita aceea! Dar nu prea pricep cum poti pune voalul acela transparent exact acolo, in fata!???? Nu se vad....chiloteii.... nor ?? Imi place la nebunie colectia Chanell de anul acesta. Imi place cum sunt acele dantele la maneci si la gat! Tot caut o modalitate de a transforma acest concept in "pret a porter" . Smile
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de totolina Joi 01 Oct 2009, 5:23 pm

daca dai la poza marita o sa vezi ca e un fel de saten atasat in zona aia, nu se vad picioarele pe acolo, e o bucata de material de o culoare deschisa
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Tinkerbell Vin 02 Oct 2009, 2:40 pm

da, totolina, am citit explicatiile din insert si am vazut ca e dublata cu saten de culoarea pielii. Da, asa da! Foarte frumoasa e!!! Nici nu sti pe care sa o lucrezi mai intai! Toate rochitele negre sunt care mai de care mai frumoase! love

Ioana Soare, scuza-ma, tu spuneai ca te pricepi la germana? In noua Burda e un articol pe 2 pagini cu o fotografie mare cu...unelte Shocked ....poti sa ne spui despre ce e vorba acolo? Nu sa traduci articolul, Doamne fereste! Ar cere prea mult timp! Dar asa, in mare, sa ne spui despre ce e vorba in el? De ce apare un fierastrau si un trafalet si o bormasina intr-un articol de doua pagini intr-o revista de croitorie???? Shocked Shocked Shocked

Multumesc de ajutor! kiss
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Anna Succubus Vin 02 Oct 2009, 9:30 pm

Eu vorbesc germana, pentru ca sunt maritata cu un neamt-neamt, nu sas, nu nimic. LA ce pagini te referi, ca numar?
avatar
Anna Succubus
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/08/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de geany Sam 03 Oct 2009, 12:11 am

rade rade rade ce tare faza Anna Succubus
Si eu sunt aproape maritata cu un neamt-neamt si mai locuiesc si-n lumea lui si tot nu vorbesc perfect germana zid si mai este si profesor rade rade rade
Pagina din ultimul numar al revistei de care intrebi, este o idee de a pune in ordine intrumentele respective, daca ai observat in revistele burda propun la fiecare numar idei de a ordona uneltele de lucru. Deci asta e si in cazul asta. Si te intrebi de ce intr-o revista de croitorie,,, pentru ca are de-aface tot cu lucrul manual hug pupi
Acum nu am revista la indemana, dar iti promit ca daca nu raspunde nimeni pana maine, rasfoiesc inca o data si voi fi mai precisa,,, acum scriu din ce mi-am amintit la primul rasfoit.
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Anna Succubus Sam 03 Oct 2009, 11:39 am

OK, am gasit pagina. Nu am citit chiar din scoarta in scoarta, ca urmare nu mi-a sarit in ochi rubrica de WERKEN (Work) si mai ales subiectul Wandmalerei (Zugravit). Sunt doua biete pagini care iti arata ce sa ai neaparat in casa pentru muncile tip bricolaj. E un perete si atat, unde poti pune tot ce iti trebie. Multe treburi sunt evidente, dar mai sunt si altele gen: Klebstoff (adeziv). Cam atat. Restul sunt clare din miagini, zic eu.
avatar
Anna Succubus
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/08/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 03 Oct 2009, 4:35 pm

EU as avea o propunere...
Cred ca ar fi bine sa deschidem un nou subiect, - nu stiu daca exista deja- ... legat de traducerea si explicarea unor termeni DIN ALTE LIMBI folositi in domeniul Lucrului manual. (nu separat, ci un singur subiect, unde sa putem face un "ghiveci"... engleza, spaniola, germana...
Asta pt ca am vazut si ca sunt multe intrebari nu numai la croitorie.

Acum, nu vreau sa par rea... Geany, e tare faza, ai dreptate
nu am vrut sa comentez aseara, dupa ce am citit postarea Annei, insa acum simt nevoia sa o fac.
Eu nu sunt maritata cu neamt-neamt, nici macar cu un sas, dar nu vad legatura dintre a fi casatorit cu un strain si a sti limba materna a acestuia.
Eu nu am facut decat un curs intensiv de 600 de ore de germana. Traiesc intre "nemti-nemti" si lucrez intr-o institutie unde se vorbeste corect germana, dar cand nu sunt sigura nu indraznesc sa fac traduceri "dupa ureche" ca sa incurc mai mult, in loc sa ajut.
Nu numai orice "neamt-neamt", dar si un "sas sau nu stiu ce" care STIE germana s-ar uita mirat daca vorbind despre zugravit spunem "wandmalerei"si viceversa.
Iar despre "Werken"... a fost tradus iar dupa ureche.
Werken nu este nici pe departe simplul WORK englezesc- cum s-a "tradus" mai sus.
WERKEN tine de lucrul manual, dar ca disciplina. Este disciplina care se ocupa de predarea - ca materie de studiu a lucrului manual. (aici, in Burda, ceva de genul "lectia de lucru manual")
(WERK inseamna intr-adevar WORK-engl. dar in revista avem Werken
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Anna Succubus Sam 03 Oct 2009, 9:21 pm

Mihaela, ai tot dreptul sa comentezi ceea ce ti se pare de comentat, pentru ca de-aia ai glas. Werken, ca si work, are oricum un sens mai larg decat ala de munca la modul general, si ma gandeam ca e in general stiut aspectul asta. Si eu am invatat limba alaturi de sotul meu, ajutata de el, si chiar l-am intrebat inainte daca este un echivalent exact al termenului din romana. Nu as fi indraznit sa fac asta daca nu aveam opinia lui. Este multumitor raspunsul? Sper ca acum s-au mai lamurit problemele.
avatar
Anna Succubus
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/08/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de RalucaS Mier 14 Oct 2009, 2:34 pm

Buna fetelor vorbitoare de germana Smile,

am reusit sa iau si eu Burda astazi si m-ar interesa articolul cu tabloul. Tare nesuferiti sunt cei d ela Burda care nu traduc tot.

Ce tip de vopsele sunt folosite? Pe ce suport? panza, tratata cumva? Ce zic ei acolo?

Multumesc.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Anna Succubus Mier 14 Oct 2009, 11:51 pm

Suportul tabloului este matasea (=Seiden). Vopselele sunt adaptate genului de tesatura, si se foloseste si un intaritor pentru vopsea. Dar ca sa nu spuna DIN NOU Mihaela_s75 ca dezinformez lumea, ar fi bine sa dea si ea pe aici ca sa isi dea cu parerea asupra materialului adus in discutie.
avatar
Anna Succubus
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/08/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de RalucaS Joi 15 Oct 2009, 9:23 am

Multumesc frumos!

Eram curioasa daca e ceva gen vopsit pe haine cu vopsele de textile sau un tablou in acuarela/ acrilic pe panza tratata speciala pentru tablouri. Si m-ai lamurit Smile

PS: De fapt...acuma ca ma gandesc, scopul final care e? Sa ramana tablou, sau e o tehnica de vopsit esarfe din matase?

Si pentru cadrul din lemn, dau ceva instructiuni, cum se face? Cum se prinde materialul pe el? par a fi niste pioneze.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de ANURIM Joi 15 Oct 2009, 1:47 pm

Raluca, matasea (= Seide - fara "n" la sfarsit) se prinde de rama cu pionieze, in genul acestora
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Ideea e ca matasea trebuie sa fie suspendata, sa nu aiba contact cu partea de dedesubt. Scopul final e cel pe care il alegi tu, atat timp cat ulterior uscarii culorilor matasea poate fi spalata (la mana).

Cat despre ironiile "fine", draga Anna Succubus, exista un alt topic pe acest forum, topic numit "Loc de dat cu capul". Ela avea drepate sa iti raspunda asa. "Nemtii-nemti" sunt tot oameni, ca si sasii, ca si "altii". Si exista sasi, "altii", romani, francezi etc (in esenta alti oameni) care cunosc germana cel putin la fel de bine ca si un neamt-neamt. Iar acest fapt nu ne aduce noua, sotiilor, nici un merit, decat in masura in care prin propriile noaste puteri si capacitati reusim sa cunoastem f. bine limba lor materna. Aceasta remarca a deranjat si poate ca ar fi cazul sa incetam, din respect pt administratorii si moderatorii acestui forum.
ANURIM
ANURIM
helper
helper

Numarul mesajelor : 28
Localizare : München
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB