Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Desen, acuarela, ulei, acril... 2

+70
greieras
raluk0182
Laczak
aurishta
adina_lg
feerya
trandafiras78
saharra
Buburuza
vlad_mom
aisha
ioana soare
danabarbu2007
mlizeta
LRodica
Gabica
Dorulet
piciul
Geta_63
lelia40
AcidoR
valentinadof
deosebita1
MihaelaT
crina dantes
ciucamona
rivka
Crissy86
dorinami
mari42
bisisica bijuterii
sergiu valentin
maddy29
emilia-elena
Aghata
emmancita
carmendana
Snow Butterfly
denis21
diaviviane
dede2988
anc@
aalexander
Lucia.BlueFlower
alinuta96
Celya_f40
Panea Laura
LupulHaski
cillywilly
irinaroscacreations
Angelica18
Pui_dEuropolis
myky7robc
Admina
Dodo-pui
vlavi
smihaelaviorica
Artadar
corina corina
camelia84
clodi
AlinaJ.Bijoux
marina40
pufoi
Gianina4ever
RamonaM
tinap
Gabiuta
bela gio
Giobsy
74 participanți

Pagina 11 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul

In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Apr 2015, 10:55 am

Fain, as mai fi adaugat niste nuante in fundal pe partea de culoare lut, insa daca ai zis ca-i reproducere...
M-am uitat sa vad originalul, sincer acu', nu mi-a placut...pentru ca nu-mi plac picturile care duc spre fotografie indiferent de cit e de faimos sau nu autorul, pare o poza in studio cu reflectorul spre petale, nu se simte nimic din artist. E "mai pictura" al tau!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de trandafiras78 Sam 25 Apr 2015, 3:35 pm

Vlad_mom, iti multumesc pt cuvinte. Da, fiind reproducere, am incercat sa preiau ce a facut autorul picturii originale. Scopul a fost de a intelege mai bine conceptul de "umbra" in pictura. As vrea ca in momentul in care ma eliberez de perioada asta mai grea sa incep un alt tablou ... de data asta contructia mea Smile. Dar nu stiu ce va iesi. Cu atat mai mult cu cat voi incerca sa abordez acrilicele, pt ca ma omoara mirosul culorilor in ulei. Daca iese ceva decent, pun si aici. De fapt si de drept, am deja ceva inceput, dar mai am sa umblu la umbre si detalii si parca nu mai am chef. Mai degraba as incepe ceva de la zero. rade
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Apr 2015, 4:05 pm

Sporuri si inspiratie la maxim!
Cred ca stii ca acrilicele sint cu totul altfel decit uleiurile, se usuca foarte repede, insa poti crea si structura cu ele si se preteaza la aplicare cu diverse scule.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de feerya Mier 20 Mai 2015, 9:44 am

@trandafiras78 , felicitari pentru tablou! ai ales un hobby frumos si avand in vedere ca ai mult talent, trebuie neaparat sa continui in directia aceasta! asteptam si alte opere de arta si mult spor la pictat!
feerya
feerya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/10/2010

http://feeryafashion.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 20 Mai 2015, 11:50 am

Feerya iti multumesc pt incurajari. Imi place la nebunie sa pictez, desi nu am niciun studiu in domeniu (sunt chiar inginera rade ), dar nu reusesc sa ma organizez cu timpul. Asta e problema tuturor ...

Am reusit acum cateva saptamani sa mai termin un tablou mic. Stiu ca mai merge imbunatatit, dar prefer sa fac altul si sa-l abordez diferit de la inceput ca sa iasa mai bine. Acesta este facut in culori acrilice.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 20 Mai 2015, 9:40 pm

trandafiras, pentru o inginera ca si mine(numa ca eu nu pictez, doar crosetez si tricotez si cos goblen) e foarte bine, asa incat pe mine m-ai convins sa cumpar tablourile tale.
Felicitari! frumos hoby intr-adevar.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 20 Mai 2015, 10:45 pm

myky7robc iti multumesc tare mult. Incerc si eu sa aprofundez aceasta tehnica, mai ales pt ca imi ofera o stare de relaxare incredibila. De aceea, abordez chiar si decoupage in combinatie cu pictura.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de adina_lg Sam 26 Sept 2015, 8:41 pm

Salutare!
Vin cu o intrebare, poate stie careva cum se numeste cartea pe care o caut. Am vazut-o acum cativa ani prin librarii, era cu portret in creion si pe coperta parca avea o mana care deseneaza o alta mana, format cam A4. As vrea sa o caut, dar nu stiu cum se numea. Stie cineva despre ce carte e vorba? (sau daca stiti si altele care te "invata" sa desenezi corpul uman/portret)
Va multumesc anticipat! Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de aurishta Dum 27 Sept 2015, 10:35 pm

Aceasta este ? "Desenul"
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de adina_lg Mier 30 Sept 2015, 12:06 am

Multumesc mult, aurishta! Cred ca da. Coperta aceasta pare a fi!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Ian 2016, 8:54 pm

Sint intr-o stare albastra...dar cu umbre argintii:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Laczak Dum 19 Iun 2016, 11:19 am

Buna ziua. Imi puteti spune cu ce as putea picta pahare pt miri sa reziste? Multumesc
Laczak
Laczak
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/06/2016

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Iun 2016, 12:48 pm

Pentru o noapte si apoi pastrate in vitrina se pot picta si cu vopsea acrilica. Exista si vopsea speciala pentru sticla care necesita coacere pentru stabilizare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Laczak Dum 19 Iun 2016, 1:36 pm

Am incercat pt pima data sa vad daca imi iese cu gel de unghii, dar nu rezista , se decojeste, pe urma mi-am cumparat vopsea de pictat pe sticla dar e translucida nu imi place, daca fac cu vopsea acrilica trebuie sa acopar cu ceva?
Laczak
Laczak
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/06/2016

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Iun 2016, 3:24 pm

Exista si opace pentru sticla/ceramica/portelan.
Vopseaua acrilica aplicata pe sticla lacuita sau nelacuita va rezista aproape la fel, diferenta este aspectul - mat sau lucios.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasesti pahar si scrumiera pictate de mine cu acrilice si lacuite cu lac pe baza de apa. (click pe cuvintul ingrosat)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Laczak Lun 20 Iun 2016, 12:18 am

Deci nu e neaparat sa acopar vopseaua acrilica pot sa o las asa?
Laczak
Laczak
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/06/2016

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Dorulet Lun 20 Iun 2016, 8:16 am

Un albastru infinit...,vlad_mom,imbogatit cu argintiu,foarte sugestiv!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 20 Iun 2016, 11:57 am

Nu se ia la atingere ca o creta, dar daca insisti cu unghia se va desprinde. Vopseaua acrilica dupa uscare este ca o folie de plastic, daca stratul e mai gros se poate desprinde in intregime.
Ai spus de gel de unghii (banuiesc ca stii cum se aplica), si acela se desprinde daca suprafata unghiei sau gelul existent nu sint pilite corespunzator. In cazul asta fiind vorba de sticla care nu poate fi asperizata pentru o mai buna aderenta a vopselei cea mai buna solutie pentru rezistenta in timp sint vopsele care necesita coacere dupa aplicare (ca glazura ceramica, dar in cuptor casnic).
Iti poti lua un set de culori acrilice de la librarie/supermarket sa testezi, atita timp cit e perfect uscata si nu se spala cu buretele de vase, nu se zgirie suprafata va ramine asa cum ai aplicat-o. Iti recomand sa degresezi suprafata inainte de vopsire, de preferat cu acetona (nu dizovant pentru unghii) sau alcool alb (nu cel albastru).
1-2 straturi de lac vor proteja vopseaua de zgirieturi superficiale, in sensul ca se va zgiria lacul, si acesta se decojeste de pe sticla daca insisti.
Sporuri si sa ne arati ce ai facut!
Dorulet, multam... voiam sa fie 3 in culori diferite, cam aceasi textura...dar aveam numai albastru in minte...astept alte stari pentru inspiratie... wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Gabica Mar 21 Iun 2016, 11:45 am

vlad_mom, eşti un talent înăscut!!! e ceva la ce nu te pricepi???? !!!!...
nu mai vorbesc de priceperea în a explica clar şi la obiect Merci .
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 21 Iun 2016, 12:45 pm

Multam, dar nu-s chiar asa, am invatat de la altii care au avut amabilitatea sa impartaseasca ceea ce stiu fara sa ceara ceva... (off-topic : nu ma pricep deloc la bucatarit si nici nu-mi place, doar strictul necesar invatat din cartea mama si copilul Rolling Eyes bine ca nu-s pretentiosi)...secretul e sa-ti placa ce faci si sa-ti placa sa folosesti obiectele respective (nu fac bijuterii pe care nu le-as purta, decoratiuni pe care nu le-as expune).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Gabica Mier 22 Iun 2016, 10:48 am

mie îmi place să bucătăresc, pâcat că nu eşti mai aproape de mine că ţi-aş aduce la sufertaş, numai să ai timp să o înveţi pe fiica mea tot ce ştii.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 22 Iun 2016, 8:43 pm

Oh, la o asa oferta mai ca m-as muta la Craiova! hug Sincer, sint tare curioasa daca as reusi sa invat pe cineva, de placut sigur mi-ar place (am incercat cu feciorul, dar s-a plictisit repede...si era ideea lui de munte cu tunele pentru masinute).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 23 Aug 2016, 10:54 am

Pictura pe numere:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu sint incintata de rezultat, e un fel de goblen, dar cu vopsele acrilice. Am mai completat eu cu umbre pe ici pe colo, ca prea arata a desen in contur. Luasem setul pentru perioade fara inspiratie.
Acum trebuie sa improvizez si o rama pentru ca feciorului ii place tabloul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de mlizeta Mar 23 Aug 2016, 1:09 pm

Este pur si simplu minunat. Pare atat de viu. Felicitari.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Gabica Mier 24 Aug 2016, 9:47 am

E, Vlad_mom acu', m-ai dat gata şi cu tabloul.
kiss Parcă asta aş încerca şi eu. De unde ai luat setul???

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 11 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB