Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

+88
Giobsy
denis21
bumbu antonia
aurahd
aleinad
obanceacristina
aurag14
deea_2kz
dorinamisov
Dodo-pui
ALICET
ivanoiuadela9
irinel62
cld
zorzonica_z
kitty_1973
Abinusu
georgeta.prnic
godeta
corina corina
daniela67
claudiana
delfin
Gianina4ever
gretty
b_blondutza18
tinap
snk_lorelay
ragazza
ionela stefan
valy_tud
amoni
CCristinaC
feliciagl
dorina64
licuta
Kristina
violetas
andrei aura
dadina
lenus70
alinutza80
fish
anca_criss
mariaz_09
canadianca50
alessia2007
mnarcisa
Uca
Admina
Gabriela_2011
virginia
lennny
firicel
elena_florescu
chis mioara
murca
lady
letho
LORIMAR
geo
first_sister_diana
danniela
raluca1234
anc@
Serban Valentina
crina68
anamaria79"
iuliana72
europolis
anasia
vasilica
danielabordei
mykya
valih
cozma felicia
mishou
rucsy
SilviaDumitrescu
arianalaura
samo99ro
romaya
kmn
emmancita
myky7robc
Octa75
emi
brunettzzica
92 participanți

Pagina 28 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Lun 09 Ian 2012, 12:43 pm

O poza mai de-aproape ..

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi se pare ca florile nu cresc pe bust ..numai pe fusta spre poale .
Pe bust se pot insera flori noi ,la subrat .daca-i cazu' , ar trebui lucrata circular .
Bordura de la maneca e cam asa :
Pic. dublu ,1 ochi de lant (cre' ca nu l-am scris pe schema ..), pe dupa fiecare piciorus imediat lucrat , se face o bucla sau un mic "popcorn" : se ia cate un jeteu pe croseta si se baga pe dupa pic. lucrat ..asta de 2 sau 3 ori ,dupa cum vrei sa fie de pronuntat ..

Ps. Da, am pus-o la " poze pentru inspiratie" si musai s-o fac si eu spre primavara ..cred .. rade
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de emmancita Lun 09 Ian 2012, 2:22 pm

E o minunatie rochia asta, sigur o sa-ti iasa o frumusete, ca de obicei, Romaya!!!Nici nu indraznesc sa visez la asemenea model, apoi sunt prea slaba ca sa-mi stea bine cu asa ceva!scuze de off topic , ca asa am un offff... plange
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de geo Lun 09 Ian 2012, 2:33 pm

Emmancita, domnisoarei nu-i sta bine? Si nu cred ca esti mai slaba decat ea. Te tin minte de la concursul cu jacheta crosetata Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de emmancita Lun 09 Ian 2012, 3:04 pm

Geo, imi ridici moralul?? Merci Multumesc!! In rochie nu-mi sta bine, la concursuri de rochii nu ma bag!! rade Domnisoarei ii sta tare bine, dar ea nu are 40 de ani...si.. si...Te pup!
Editez : acum vad ca domnisoara din poza Romayei nu e aceeasi din poza lui Geo!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de GinaP Lun 09 Ian 2012, 3:37 pm

Am gasit pe forumul mypicot sugestiile astea pe rochie
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img] doar ca aici modelul shell stitch e di 7 picioruse, nu din 5
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de geo Lun 09 Ian 2012, 3:49 pm

MAma, ce imagini clare! Ma duc sa pierd niste timp pe forumul ala Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Lun 09 Ian 2012, 3:59 pm

Super Gina bine
Si pe poza in detaliu se vede ca intr-adevar florile cresc pe bust de la 5 -6..etc petale .
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de geo Lun 09 Ian 2012, 4:04 pm

Romaya, dar si pe schemele tale cresc de la 5 la 6.
Inca nu mi-e clar cum o sa cresc la fusta, dar sa ajung acolo... Smile

geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty model rochie circulo

Mesaj Scris de GinaP Lun 09 Ian 2012, 4:05 pm

la un alt topic dna crina a postat acest model de rochie. dupa indelungi cautari am gasit si instructiunile scrise, doar ca sunt in portugheza zid ceva-ceva am reusit sa traduc - traiasca netul si dictionarele online ca altfel nu stiu portugheza deloc Smile , dar nu inteleg tot. daca cumva este vreo cunoscatoare de portugheza pe aici rog a ma ajuta si pe mine si pe alte doritoare de acest minunat model.
postez acum tot ce am pt doritoare

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

spor la crosetat si multumesc anticipat pt orice sfat
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Lun 09 Ian 2012, 4:35 pm

geo a scris:Romaya, dar si pe schemele tale cresc de la 5 la 6.
Inca nu mi-e clar cum o sa cresc la fusta, dar sa ajung acolo... Smile


Da, numai ca am crezut initial ca numai pe fusta cresc ..am facut in schita sa vad cum si daca se poate creste
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Lun 09 Ian 2012, 4:35 pm

Ginuța,Crina,drăguțo!Aici nu ne adresăm cu dvs.!Regula forumului!
Am înțeles!Vrei și tu să realizezi tema mea de doctorat!Am lucrat fff puțin(au fost sărbători)
Atunci,ține aproape!O luăm metodic:
Scheme, știi să citești?Ar fi ffffffff bine!
Partea de sus e un raglan din picioruse din acelea cu o tăietură!
Nu poți merge ca la rețete de prăjituri: depinde de fir, de dimensiunile personajului!Tre să faci o probă de ochiuri....

Eu am început un raglan simplu pe 248 de ochiuri cu un fir ceva mai subțire decât Flavia!
Adică: 80 ochiuri fața,80 spatele și câte 40 mânecile, și 4 puncte cu cîte 2 ochiuri ,unde se înmulțește!
Mai discutăm! wink
Firicico,faci mișto de un amărât de caporal!Sau poate nu te refereai la mine!!! rade


Ultima editare efectuata de catre crina68 in Lun 09 Ian 2012, 4:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de firicel Lun 09 Ian 2012, 4:40 pm

....si imi permit sa fiu putin off topic:ia aminte Gina ca ti-a vorbit o generaleasa intr-ale crosetatului! rade Stie Crina ce scrie! wink


Ultima editare efectuata de catre firicel in Lun 09 Ian 2012, 4:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare text)
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Lun 09 Ian 2012, 4:44 pm

Firicico,deci cu mine aveai treabă!
Mercic de recomandare,dar m-ai urcat prea repede în grad! rade pupi

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de romaya Lun 09 Ian 2012, 4:49 pm

Deciii..mai se ezista vreo generaleasa p-acilea ? rade
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Lun 09 Ian 2012, 5:02 pm

NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU Să trăiți,madam la general!
Sunteți unica!Adicătelea una dintre unice! Embarassed Embarassed Embarassed
Iertare ,eu îs de fizică!Așa că mere! Flowers

Să vezi Firicico ce-ți fac!Mă bagi în dizgrația comenduirii!!!! peace

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de teisoara Lun 09 Ian 2012, 6:41 pm

Crina ai PM
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Lun 09 Ian 2012, 7:22 pm

Teișoara, mulțumesc de PM.

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ALICET Lun 09 Ian 2012, 9:45 pm

Am reusit sa fac 2 botosei, dupa un filmulet de pe net.Am facut si eu ce facea tanti, si mi-au iesit.
Azi m-am gandit ca pot trece la level doi sa fac ceva dupa o diagrama.Dar nu ma descurc sa o citesc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


1.Fac 25 ochiuri.
2.Fac un piciorus orb
3.Mai fac 3 ochiuri
4.Fac un piciorus simplu( pe cele 3 ochiuri facute)...

Dar de aici nu mai stiu.Ma puteti ajuta va rog?
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Lun 09 Ian 2012, 10:09 pm

Alicet: este un model f f f simplu, fii atenta: toate cerculetele sunt ochiuri de lant, x-urile sunt pic oarbe si liniile taiate cu o liniuta oblica sunt de fapt T-uri dar nu se disting bine (asa le gasesti in diagrame) si reprezinta pic cu luat o data pe croseta (am sa le zic "pic"). Acum: citim diagrama din stanga jos, incepem pe nr de oc necesar,plus inca 3 cu care ne ridicam ca un pic si inca 5 pt brida orizontala; Facem un pic in oc de lant aratat de diagrama:al 6lea.Urmeaza alte 5 oc, un pic, etc pana ajungem iar in stanga la cap de rand.Aici facem un pic in primul oc de lant de la inceputul lucrului.Am facut deci primul rand.
Pt rd 2 ne ridicam iar cu 3 oc si continuam cu 3 oc - brida care coboara; urmeaza un pic orb, alte 3 oc, un pic,3 oc, un pic orb....fiecare in al catelea ne arata diagrama.La cap de rand facem iar un pic si ne ridicam cu3 oc...
Sper ca ai inteles, daca nu mai intreaba-ma, SUCCES
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de GinaP Mar 10 Ian 2012, 12:22 am

crina68 a scris:Ginuța,Crina,drăguțo!Aici nu ne adresăm cu dvs.!Regula forumului!
Am înțeles!Vrei și tu să realizezi tema mea de doctorat!Am lucrat fff puțin(au fost sărbători)
Atunci,ține aproape!O luăm metodic:
Scheme, știi să citești?Ar fi ffffffff bine!
Partea de sus e un raglan din picioruse din acelea cu o tăietură!
Nu poți merge ca la rețete de prăjituri: depinde de fir, de dimensiunile personajului!Tre să faci o probă de ochiuri....

Eu am început un raglan simplu pe 248 de ochiuri cu un fir ceva mai subțire decât Flavia!
Adică: 80 ochiuri fața,80 spatele și câte 40 mânecile, și 4 puncte cu cîte 2 ochiuri ,unde se înmulțește!
Mai discutăm! wink
Firicico,faci mișto de un amărât de caporal!Sau poate nu te refereai la mine!!! rade
Stiu ca sunt foarte ambitioasa cu asa o rochie. Rolling Eyes
Scheme nu stiu sa citesc (de fapt, nu am incercat), dar invat repede wink (zic eu)
Nu stiu ce inseamna picioruse cu o taietura, stiu denumirile lor in engleza americana (difera de cele in engleza britanica putin): single crochet - piciorus simplu, double crochet - piciorus dublu, half double crochet (ca la cel dublu, dar tragi firul prin toate 3 ochiuri odata), treble crochet - piciorus triplu...denumirile in romana sunt date de mine, rusine mie ca inca nu le stiu corect.
Stiu ca tine mult de fir si chiar si de croseta in ceea ce priveste marimea produsului final. Eu port marimea 36 in general (am in jur de 1.60 si vreo 52- 54 kg), iar instructiunile date de ei sunt pt marimea 40-42. Din cate am inteles ei incep din talie in jos cu fusta si apoi in sus cu bluza, si pt inceput fac un lant de 210 ochiuri. Eu incerc sa ma tin de instructiuni scrise (macar ca o descriere orientativa) pt ca inca nu am destula experienta sa fac de capul meu batutincap
Ideal ar fi sa o termin pana in vara, cand va fi botezul nepotelei mele inca nenascute love
PS: daca ai inceput asa un "proiect" fara sa ai cine stie ce ajutor (asa cum imi trebuie mie) din punctul meu de vedere meriti titlul de generaleasa queen
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de ALICET Mar 10 Ian 2012, 8:00 am

gretysimonica a scris:Alicet: este un model f f f simplu, fii atenta: toate cerculetele sunt ochiuri de lant, x-urile sunt pic oarbe si liniile taiate cu o liniuta oblica sunt de fapt T-uri dar nu se disting bine (asa le gasesti in diagrame) si reprezinta pic cu luat o data pe croseta (am sa le zic "pic"). Acum: citim diagrama din stanga jos, incepem pe nr de oc necesar,plus inca 3 cu care ne ridicam ca un pic si inca 5 pt brida orizontala; Facem un pic in oc de lant aratat de diagrama:al 6lea.Urmeaza alte 5 oc, un pic, etc pana ajungem iar in stanga la cap de rand.Aici facem un pic in primul oc de lant de la inceputul lucrului.Am facut deci primul rand.
Pt rd 2 ne ridicam iar cu 3 oc si continuam cu 3 oc - brida care coboara; urmeaza un pic orb, alte 3 oc, un pic,3 oc, un pic orb....fiecare in al catelea ne arata diagrama.La cap de rand facem iar un pic si ne ridicam cu3 oc...
Sper ca ai inteles, daca nu mai intreaba-ma, SUCCES

Multumesc, incerc azi sa vad ce-mi iasa.
Nu vad x-urile.Sunt cele care leaga lantul in V de randul anterior?
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 10 Ian 2012, 8:09 am

Alicet,da, acolo sunt pic oarbe,ia-o incet, pas cu pas si reusesti sigur. Pana nu incepi nu iti dai seama cat e de usor.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de geo Mar 10 Ian 2012, 8:38 am

Doamna Grety, x-urile n sunt picioruse simple/mici (single crochet)? Eu asa le-am mai gasit in diagrame. Nu am ochiul format sa-mi dau seama din poza cu lucrul Embarassed

Gina, Crina a inceput cu raglan pentru ca il stie foarte bine si e mai simplu de lucrat o bluza raglan decat din parti diferite, la care trebuie sa faci rascroiala si apoi sa faci si maneci potrivite. Daca incepi din talie, ai grija ca lantul cu care incepi sa ti se potriveasca. Sa nu fie nici prea larg, nici prea strans. Succes!
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de crina68 Mar 10 Ian 2012, 9:01 am

Și aș completa spunând că fetele mele dragi, m-au învățat raglanul wink ,dacă ai ști câtă răbdare au avut cu mineeeeeeeeeeeeeeee, pentru asta și nu numai Flowers Flowers Flowers Flowers
Chestia cu generăleasa nu e corectă, sunt încă departe,dar tenace rock

Să revenim: fata mea are 1,70m (14 ani) slăbănoagă oarecum,i-am pus sus pe ochiuri multe,că din poză, are un pic de decollteu, nu este pe lângă gât.
De la brâu în jos, este o fustă plasă (deci e belea și aici cu crescutul uniform, adică nici conopidă să nu iasă,ci să curgă frumos pe lângă corp..)
Gina, mie îmi este teamă,dar mă arunc,mai ales că are cine să ne ajute! pupi Curaj!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 10 Ian 2012, 9:37 am

geo: sunt pic facute astfel: NU iei pe croseta, infigi croseta si scoti o bucla si descarci prin amandoua odata. Sunt mai multe denumiri...
Si ca veni vorba, exista pe you tube o serie de lectii unde va abonati si primiti pe mail fiecare noua postare. In filmulete apare si simbolul si mod de executie, util pt incepatoare. A ajuns la lectia 2 va pun linkul si luati ambele lectii

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 28 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB